Προς το περιεχόμενο

Η Seagate παρουσιάζει τους σκληρούς δίσκους HAMR με χωρητικότητα 32TB


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Για cold storage σε βάθος χρόνου δεν θα αποθήκευα σε SSD. Υπάρχουν ανάγκες για αποθήκευση πολύτιμων αρχείων σε βάθος δεκαετιών.

Υπάρχουν αρκετά πλεονεκτήματα με τους ssd με πιο σημαντικό ότι αν σου πέσει από τα χέρια δεν παθαίνει βλάβη και κυρίως δεν περιέχει κινούμενα/ μηχανικά και μαγνητικά μέρη και μικρές ταχύτητες που δεν εξαντλούν  το bandwidth του sata 3.

Οι ssd αντέχουν 5+ χρόνια και πιθανόν 10χρόνια σίγουρα, αν τους μπουτάρεις/ φορτώνεις εντός 3μήνου- 6μήνου.
Αυτό που διαπίστωσα προσωπικά είναι ότι αν τους γράψεις μόνο μια φορά πλήρως σαν WORM storage έχουν μεγαλύτερη αντοχή.

Το ίδιο ισχύει και με τους hdd αν τους έχεις σαν WORM και τους έχεις αποθηκευμένους σε cold storage με όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις (αντιστατικές σακούλες ESD, βαλιτσάκι με foam και με πιστοποίηση IP για αντοχή σε νερό/ υγρασία και σκόνη, κλπ...)

 

14 ώρες πριν, pcos είπε

δε βλεπω να ξεμπερδευουμε ευκολα απτην τεχνολογια του '50

αντι να τα πεταξουμε ολα αυτα και να παμε φουλ σε ssd/nvme με petabyte...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου από 12TB και πάνω νομίζω είναι ριψοκίνδυνο να έχει κανείς πολλά αβγά (δηλ πολύτιμα δεδομένα) σε ένα μεγάλο καλάθι (δηλ. σκληρό δίσκο).

Και 2ΤΒ ή 4ΤΒ ssd 2.5" /nvme m.2. να μπορούσαμε να αγοράσουμε σε λογική τιμή και αυτό καλό θα ήταν. Να είμαστε σε ρετρο φάση όπως ήταν τότε με τις δισκέτες.

1 ώρα πριν, teodoreh είπε

Όσον αφορά τα rebuild, προσωπικά που έκανα rebuild ένα array που ήταν ουσιαστικά RAID5 με 4 x 8TB δίσκους, αυτό πήρε κάπου 5 ημέρες για να τελειώσει.

Οι κατασκευαστές μηχανικών δίσκων βρίσκονται συνεχώς υπό πίεση γιατί ακριβώς τα SSD του σπρώχνουν εκτός αγοράς και η μόνη λύση είναι η αύξηση των χωρητικοτήτων που είναι πιο "φτηνή" σε σχέση με ένα SSD. Η βιομηχανία μετά από άπειρες συγχωνεύσεις έχει μείνει με 3 εταιρείες (Seagate, WD, Toshiba). Η τρίτη είναι πολυεθνική και κάποια στιγμή θα πουλήσει το division, η δεύτερη έχει κάνει άνοιγμα προς τα SSD και είτε θα παύσει είτε θα πουλήσει και αυτή το division και η μόνη που θα μείνει (σε μια highlander κατάσταση που κράτησε 70+ χρόνια) θα είναι η Seagate έως ότου κλείσει κι αυτή.

Όσο δε αφορά το innovation, όταν βλέπεις να έρχονται τα SSD και να σαρώνουν τα πάντα, είναι δύσκολο να επενδύσεις σε καινοτομία. Παρόλα αυτά, υπάρχουν νεωτερισμοί, όπως ανεξάρτητες κεφαλές, laser heated platters ή helium platters (που αν συνδυαστικά θα παράγουν τον Seagate Hindenburg 100TB). :D

Ποιο μοντέλο NAS διαθέτεις; Οι δίσκοι ήταν shucked ή retail;

Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το κομμάτι της πίεσης και της απουσίας καινοτομίας που αφορά τους κατασκευαστές μηχανικών δίσκων.

Βέβαια θα μπορούσαν να επενδύσουν σε κάποια τεχνολογία ανάκτησης δεδομένων ενσωματωμένης στο σκληρό δίσκο που να ενεργοποιείται όταν ο δίσκος αρχίζει να κλατάρει και να επιτρέπει την πλήρη ανάκτηση αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 minutes ago, svartevarg said:

Το ίδιο ισχύει και με τους hdd αν τους έχεις σαν WORM και τους έχεις αποθηκευμένους σε cold storage με όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις (αντιστατικές σακούλες ESD, βαλιτσάκι με foam και με πιστοποίηση IP για αντοχή σε νερό/ υγρασία και σκόνη, κλπ...)

Ακόμα μια ΠΟΛΥ καλή λυση (αλλα ποιός το κάνει σπίτι του) ειναι τα MAID (Massive Array of Idle Disks). Ειχα βάλει κάποτε ένα τέτοιο (σε εταιρία) και ήταν τεράστιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, svartevarg είπε

Ποιο μοντέλο NAS διαθέτεις; Οι δίσκοι ήταν shucked ή retail;


Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το κομμάτι της πίεσης και της απουσίας καινοτομίας που αφορά τους κατασκευαστές μηχανικών δίσκων.

Βέβαια θα μπορούσαν να επενδύσουν σε κάποια τεχνολογία ανάκτησης δεδομένων ενσωματωμένης στο σκληρό δίσκο που να ενεργοποιείται όταν ο δίσκος αρχίζει να κλατάρει και να επιτρέπει την πλήρη ανάκτηση αυτών.

Synology DS923+.

Οι δίσκοι είναι shucked CMR WD (WDC WD80EDAZ-11TA3A0).

 

Επεξ/σία από teodoreh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, CoffeeDrink10 είπε

Ακόμα μια ΠΟΛΥ καλή λυση (αλλα ποιός το κάνει σπίτι του) ειναι τα MAID (Massive Array of Idle Disks). Ειχα βάλει κάποτε ένα τέτοιο (σε εταιρία) και ήταν τεράστιο.

Ενδιαφέρον αυτό. 'Έχεις δίκιο τελικά. Θηρία είναι. Πιο μεγάλα από ψυγειοκαταψύκτη. Μακάρι να υπήρχε κάποια αντίστοιχη οικιακή λύση σε στυλ NAS ή κάτι σε petavyte server σαν του Linus Sebastian ίσως;

Ψάχνοντας για MAID, βρήκα αυτό από Microsoft:

Σημείωση: Μέχρι και η Microsoft , τη Western Digital εμπιστεύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, dbrillis said:

Τωρα θα κλαιμε τα 31TB που χασαμε ξαφνικα επειδη χαλασε ο ενας δισκος που τα βαζαμε ολα για backup.

Υ.Γ. "Tι να παθε ρε, αφου τον προσεχω"

δωστου μια ασπιρινη και βαλτο για υπνο. το πρωι θα ειναι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Thessgr είπε

Όσο μεγαλώνουν οι χωρητικότητες μειώνεται η θέληση των χρηστών για αρχειοθέτηση και ξεκαθάρισμα των δεδομένων τους. Φτάσαμε σε σημείο να μην διαγράφει κανείς πλέον. Τα δεδομένα (φωτογραφίες, βίντεο, έγγραφα κλπ) είναι πεταμένα από εδώ και από εκεί μέσα σε τεράστιους αποθηκευτικούς χώρους και οι χρήστες πλέον δεν μπορούν να τα διαχειριστούν αποτελεσματικά αλλά συνεχίζουν να στοιβάζουν άχρηστα δεδομένα μαζί με τα χρήσιμα. Ψάχνει ο άλλος να βρει μια φωτογραφία στο κινητό του και αν την έχει τραβήξει τον τελευταίο μήνα υπάρχει η πιθανότητα να τη βρει. Διαφορετικά μπλέκει στο χαμό.

Πονοκέφαλος για τους IT που πρέπει να συντηρήσουν τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων και οι ανάγκες αυξάνονται εκθετικά. Έχει κάνει data recovery κανείς σε 2TB δίσκο για να δει πόσος χρόνος χρειάζεται; Πάμε τώρα να το υπολογίσουμε στα 32TB!!! Την αγωνία του IT μέχρι να ολοκληρωθεί το rebuild στο RAID με τον χαλασμένο δίσκο των 600GB; Πάμε να δούμε τι θα γίνει με τα 32TB και πόσο χρόνο θα χρειαστεί με το σύστημα να δουλεύει στην τσίτα όλη αυτή την ώρα!!! Το διαρκές και αξιόπιστο backup όλων αυτών των δεδομένων πού θα το κρατήσουμε;

Σπάμε το κεφάλι μας πώς θα συντηρήσουμε αυτό το συνονθύλευμα από άχρηστα δεδομένα των χρηστών!! Να εξιτάρεται μόνο ο οικιακός χρήστης για αυτές τις χωρητικότητες. Εκεί ίσως έχουν λόγο ύπαρξης τέτοια προϊόντα. Για επαγγελματικό επίπεδο δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν. Να μάθουν οι χρήστες ότι οι χωρητικότητες είναι περιορισμένες και ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΣ. Οι υπάρχουσες χωρητικότητες είναι επαρκείς. Εμείς γίναμε άπληστοι!! Οι πληροφορίες που καλούμαστε να διαχειριστούμε στις ημέρες μας είναι πάρα πολλές και κάνουμε δύσκολη τη ζωή μας όταν δεν τις αξιολογούμε αλλά απλώς τις αποθηκεύουμε.

Μπράβο στις εταιρείες που προχωράνε σε νέες τεχνολογίες αλλά μας έχει ξεφύγει το μέτρο τα τελευταία χρόνια. Γεμίζουμε με άχρηστα δεδομένα και χάνουν την αξία και τη χρησιμότητά τους και αυτά που μας είναι πραγματικά χρήσιμα.

Από τα σημαντικότερα πράγματα που κάνω τακτικά στο pc, είναι η μεταφορά φωτογραφιών από κινητό και κάμερα και η αρχειοθέτηση τους τόσο αυτών όσο και άλλων αρχείων με όνομα, φακέλους κτλ. Δεν πλησιάζουν καν το 1ΤΒ μαζί με όλα τα βίντεο και τις μουσικές που έχω. Βέβαια άμα κατεβάσω και ότι υπάρχει στο youtube από εμένα μπορεί να το φτάσει, σε κάθε περίπτωση θα ήμουν μια χαρά με κάποιον εξωτερικό λίγων ΤΒ ώστε να έχω αντίγραφο ασφαλείας. 

Τώρα όσοι δεν σβήνουν τίποτε και τα έχουν ολα παρατημένα σαν σαβούρα. Κακό δικό τους. Έχω φίλους με σημαντικές φωτογραφίες που είναι χαμένοι και δεν έχουν όρεξη να τα φτιάξουν γιατί έχουν γίνει χιλιάδες πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι στοχευουν σε ενα συγκεκριμενο κοινο και κυριως επαγγελματικο να παρουν κι αυτοι ενα κομματι απο την πιτα να συνεχισουν να υπαρχουν σαν ονομα και τελος να δικαιολογησουν τα εξοδα  της ερευνας κα αναπτυξης, δεν πιστευω οτι ειναι προιον για εναν θνητο καταναλωτη 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Basilhs23___ said:

Από τα σημαντικότερα πράγματα που κάνω τακτικά στο pc, είναι η μεταφορά φωτογραφιών από κινητό και κάμερα και η αρχειοθέτηση τους τόσο αυτών όσο και άλλων αρχείων με όνομα, φακέλους κτλ. Δεν πλησιάζουν καν το 1ΤΒ μαζί με όλα τα βίντεο και τις μουσικές που έχω. Βέβαια άμα κατεβάσω και ότι υπάρχει στο youtube από εμένα μπορεί να το φτάσει, σε κάθε περίπτωση θα ήμουν μια χαρά με κάποιον εξωτερικό λίγων ΤΒ ώστε να έχω αντίγραφο ασφαλείας. 

Τώρα όσοι δεν σβήνουν τίποτε και τα έχουν ολα παρατημένα σαν σαβούρα. Κακό δικό τους. Έχω φίλους με σημαντικές φωτογραφίες που είναι χαμένοι και δεν έχουν όρεξη να τα φτιάξουν γιατί έχουν γίνει χιλιάδες πλέον. 

Και εγω κάποτε αυτό έκανα. Δεν θα έχεις πάντα ουτε το χρόνο ούτε την όρεξη να το κάνεις αυτό. Πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται. Ενα μπάχαλο. Τουλάχιστον προσπαθώ να κρατάω σε ενα φάκελο τα ποιο σημαντικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, oldnew είπε

Και εγω κάποτε αυτό έκανα. Δεν θα έχεις πάντα ουτε το χρόνο ούτε την όρεξη να το κάνεις αυτό. Πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται. Ενα μπάχαλο. Τουλάχιστον προσπαθώ να κρατάω σε ενα φάκελο τα ποιο σημαντικά. 

Δεν μιλάμε για πολλα αρχεία. Μερικες φώτο η βίντεο μια στο τόσο. Αν ποτέ βαρεθώ να το κάνω, μάλλον θα σταματησω να συλλέγω και δεδομένα. Δεν έχει νόημα να δημιουργούνται νέα δεδομένα εφοσον χάνονται τα δεδομένα και δεν μπορείς να ανατρέξεις σε αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thessgr είπε

Όσο μεγαλώνουν οι χωρητικότητες μειώνεται η θέληση των χρηστών για αρχειοθέτηση και ξεκαθάρισμα των δεδομένων τους. Φτάσαμε σε σημείο να μην διαγράφει κανείς πλέον. Τα δεδομένα (φωτογραφίες, βίντεο, έγγραφα κλπ) είναι πεταμένα από εδώ και από εκεί μέσα σε τεράστιους αποθηκευτικούς χώρους και οι χρήστες πλέον δεν μπορούν να τα διαχειριστούν αποτελεσματικά αλλά συνεχίζουν να στοιβάζουν άχρηστα δεδομένα μαζί με τα χρήσιμα. Ψάχνει ο άλλος να βρει μια φωτογραφία στο κινητό του και αν την έχει τραβήξει τον τελευταίο μήνα υπάρχει η πιθανότητα να τη βρει. Διαφορετικά μπλέκει στο χαμό.

Πονοκέφαλος για τους IT που πρέπει να συντηρήσουν τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων και οι ανάγκες αυξάνονται εκθετικά. Έχει κάνει data recovery κανείς σε 2TB δίσκο για να δει πόσος χρόνος χρειάζεται; Πάμε τώρα να το υπολογίσουμε στα 32TB!!! Την αγωνία του IT μέχρι να ολοκληρωθεί το rebuild στο RAID με τον χαλασμένο δίσκο των 600GB; Πάμε να δούμε τι θα γίνει με τα 32TB και πόσο χρόνο θα χρειαστεί με το σύστημα να δουλεύει στην τσίτα όλη αυτή την ώρα!!! Το διαρκές και αξιόπιστο backup όλων αυτών των δεδομένων πού θα το κρατήσουμε;

Σπάμε το κεφάλι μας πώς θα συντηρήσουμε αυτό το συνονθύλευμα από άχρηστα δεδομένα των χρηστών!! Να εξιτάρεται μόνο ο οικιακός χρήστης για αυτές τις χωρητικότητες. Εκεί ίσως έχουν λόγο ύπαρξης τέτοια προϊόντα. Για επαγγελματικό επίπεδο δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν. Να μάθουν οι χρήστες ότι οι χωρητικότητες είναι περιορισμένες και ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΣ. Οι υπάρχουσες χωρητικότητες είναι επαρκείς. Εμείς γίναμε άπληστοι!! Οι πληροφορίες που καλούμαστε να διαχειριστούμε στις ημέρες μας είναι πάρα πολλές και κάνουμε δύσκολη τη ζωή μας όταν δεν τις αξιολογούμε αλλά απλώς τις αποθηκεύουμε.

Μπράβο στις εταιρείες που προχωράνε σε νέες τεχνολογίες αλλά μας έχει ξεφύγει το μέτρο τα τελευταία χρόνια. Γεμίζουμε με άχρηστα δεδομένα και χάνουν την αξία και τη χρησιμότητά τους και αυτά που μας είναι πραγματικά χρήσιμα.

Δηλαδη μια εταιρεια που μεγαλωνει σε ανθρωπινο δυναμικο αλλα και σε project , θα πρεπει να κρατησει τον ιδιο αποθηκευτικο χωρο σε σερβερ και nas , πρακτικα μειωνοντας τον διαθεσιμο χωρο ανα ατομο/ Project για να να μην θιχθει ο ΙΤ που θα χρειαστει να κανει backup/ restore μια φορα στο τοσο?..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thessgr είπε

Όσο μεγαλώνουν οι χωρητικότητες μειώνεται η θέληση των χρηστών για αρχειοθέτηση και ξεκαθάρισμα των δεδομένων τους. Φτάσαμε σε σημείο να μην διαγράφει κανείς πλέον. Τα δεδομένα (φωτογραφίες, βίντεο, έγγραφα κλπ) είναι πεταμένα από εδώ και από εκεί μέσα σε τεράστιους αποθηκευτικούς χώρους και οι χρήστες πλέον δεν μπορούν να τα διαχειριστούν αποτελεσματικά αλλά συνεχίζουν να στοιβάζουν άχρηστα δεδομένα μαζί με τα χρήσιμα. Ψάχνει ο άλλος να βρει μια φωτογραφία στο κινητό του και αν την έχει τραβήξει τον τελευταίο μήνα υπάρχει η πιθανότητα να τη βρει. Διαφορετικά μπλέκει στο χαμό.

 

Mου βγαζει η  γυναικα 18 φωτογραφιες."Για δες μου λεει". "Αυτη και αυτη μου αρεσουν της λεω.Τις υπολοιπες σβηστες". Δεν σβηνω καμια, μου λεει"🤪.16 φωτογραφιες σχεδον ιδιες.Πανω στο παγκακι, κατω, απο πισω, απο πλαγια, σταυροποδι, διπλα απο το λουλουδι.Εαν πω αυτες που τις εβγαζα εγω, εφιαλτης."Βγαλε μια φωτο.Δεν μου αρεσει".Ξανα-ξανα-ξανα-.Η μεγαλυτερη επανασταση για τους παντρεμενους, ειναι το κινητα με τις selfie.Πραγματικη σωτηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...