Προς το περιεχόμενο

Αγορά δίσκου


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την επεξεργασία βίντεο προς το παρόν μόνο Κόψιμο-ράψιμο σκηνών αρχείων video MPEG-TS  με το VideoReDo TVSuite και σκέφτομαι να αγοράσω έναν δίσκο SSD τον θέλω κύριος για να βλέπω και να επεξεργάζομαι της εγγραφές μου όλες εκεί, η απορία μου είναι η εξής τωρα στο σύστημα μου έχω ήδη αυτόν των μηχανικό δίσκο για αποθήκη μπορώ να των χρησιμοποιήσω και για να κάνω εκεί export/αποθήκευση της περικομενες εγγραφές από των ssd προς αυτόν?? η μήπως να πάρω καλύτερα έναν ακόμα ssd καθαρά για αυτή την χρήση (export) υπάρχει διαφορά μεταξύ τους για αυτή την χρήση???

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασίλη, 

Η μοναδική διαφορά που θα δεις χρησιμοποιώντας τον HDD που έχεις τωρα είναι η  πιό αργή εγγραφή του αρχείου απόν τον SSD προς αυτόν, εφ όσον το υπόλοιπο σύστημα παραμένει ίδιο. 

Το export του αρχείου θα εναι πιό γρήγορο όταν πάει από SSD σε SSD. 

Αυτό μόνο. Αν δεν σε πειράζει, και πάντα σε σχεση με την ταχύτητα export του προγράμματος που χρησιμοποιείς, χρησιμοποιήσε τον HDD που έχεις. 
 

Μια συμβουλή. 
Τον SSD που θα χρησιμοποιείς για την επεξεργασία (scratch disk), παρε τον όχι μεγαλύτερο από 250 GB. Εκεί θα ρίχνεις μόνο τα αρχεία προς επεξεργασία και λογικά μετά την επεξεργασία θα μένει κενός.  Επειδή θα έχει πολλά γράψε σβήσε (κυρίως γράψε) θα φτάσει σχετικά γρήγορα στο οριο όγκου εγγραφών (ανάλογα και την μάρκα  - μοντελο), οπότε θα τον αλλάξεις, ( ή θα σε αφήσει).

Μην επενδύσεις  πολλά χρήματα σε αυτόν λοιπόν, για να μπορείς να τον αλλάζεις ανώδυνα. 
 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Η μοναδική διαφορά που θα δεις χρησιμοποιώντας τον HDD που έχεις τωρα είναι η  πιό αργή εγγραφή του αρχείου απόν τον SSD προς αυτόν

Εκτός από την πιο αργή εγγραφή του αρχείου από τόν SSD προς τόν HDD θα έχω κάποιο άλλο θέμα στο αρχείο πχ λόγω της πιο αργής εγγραφής του αρχείου θα επηρεαστεί καθόλου η απόδοσή του βίντεο??

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

εφ όσον το υπόλοιπο σύστημα παραμένει ίδιο. 

Τι εννοείτε??

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Μια συμβουλή. 
Τον SSD που θα χρησιμοποιείς για την επεξεργασία (scratch disk), παρε τον όχι μεγαλύτερο από 250 GB. Εκεί θα ρίχνεις μόνο τα αρχεία προς επεξεργασία και λογικά μετά την επεξεργασία θα μένει κενός.  Επειδή θα έχει πολλά γράψε σβήσε (κυρίως γράψε) θα φτάσει σχετικά γρήγορα στο οριο όγκου εγγραφών (ανάλογα και την μάρκα  - μοντελο), οπότε θα τον αλλάξεις, ( ή θα σε αφήσει).

Μην επενδύσεις  πολλά χρήματα σε αυτόν λοιπόν, για να μπορείς να τον αλλάζεις ανώδυνα. 

Αυτόν τον δίσκο σκέφτομαι να πάρω για την επεξεργασία των βίντεό μου γιατί έχω μεγάλο όγκο αρχείων βίντεο που θέλω να επεξεργαστώ και δεν θα μου φτάσουν τα 250gb που μου προτείνετε για επεξεργασία 

https://www.skroutz.gr/s/26796338/Samsung-870-Evo-SSD-1TB-2-5-SATA-III-MZ-77E1T0B-EU.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Εκτός από την πιο αργή εγγραφή του αρχείου από τόν SSD προς τόν HDD θα έχω κάποιο άλλο θέμα στο αρχείο πχ λόγω της πιο αργής εγγραφής του αρχείου θα επηρεαστεί καθόλου η απόδοσή του βίντεο??

Οχι.

 

2 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Τι εννοείτε??

Εννοώ ότι και στις δύο περιπτώσεις το υπόλοιπο σύστημα θα είναι το ίδιο άρα η διαφορα Hdd/ssd δεν θα παίξει τόσο ρόλο. 
 

Αν έχεις τόσο όγκο αρχείων τότε  οκ πηγαινε για 1 ΤΒ. ! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να σου πω 'οτι,  μια και λες οτι έχεις αρκετό όγκο αρχείων, να μην ξεπεράσεις  το 60%-70% της χωργτικότητας του διάκου,  γιατί η απόδοση του θα πέσει σημαντικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Επίσης να σου πω 'οτι,  μια και λες οτι έχεις αρκετό όγκο αρχείων, να μην ξεπεράσεις  το 60%-70% της χωργτικότητας του διάκου,  γιατί η απόδοση του θα πέσει σημαντικά. 

Το γνωρίζω ευχαριστώ 👍

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...