Προς το περιεχόμενο

Dropshipping και φορολογικά


MiracleWorker28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Zisis7777 είπε

Παιδιά καλησπέρα, 

έχουμε μια νόμιμη επιχείρηση dropshipping και δυστυχώς έχουμε βγάλει απέξω την Ευρώπη λόγω φορολογιών δυσκολιών ! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στις αποδείξεις που κόβεται για πελάτες που είναι σε χώρες της ΕΕ τι ΦΠΑ δηλώνεται ? 0% ? 

Επίσης γνωρίζεται τι παίζει με το IOSS? δηλώνω τον αριθμό της πλατφόρμας που στέλνει τα προϊόντα ( γίνεται κανονικά) αλλά βλέπω ότι μπορώ να εκδώσω και δικό μου αριθμό αλλά δεν ξέρω αν προτείνεται. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά!

 

Υ.Γ. χρησιμοποιώ  το ERP της oxygen αν ποτέ θελήσετε να αλλάξετε σύστημα. Τα παιδιά είναι τρομερά στην εξυπηρέτηση και σου λύνουν όλες τις απορίες! Επίσης για νέες επιχειρήσεις είναι αρκετά φθηνό και φυσικά συνδέεται στο MyData και μπορείς να στείλεις μέηλ με την απόδειξη την ίδια στιγμή που ολοκληρώνεται η παραγγελία 

Έχω την αίσθηση πως αν ξεπεράσεις ή έχεις ξεπεράσει τα 10.000 threshold της ΕΕ σε τζίρο, προσθέτεις στην τιμή τον vat της χώρας που αποστέλεται το προϊόν. Αν ρωτάς αυτό, αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/03/2024 at 00:00, CommShepard35 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω μιλήσει μαζί τους. Καθώς δεν είναι πιστοποιημένοι από την ΑΑΔΕ, συνεργάζονται με άλλον πάροχο για την διαδικασία. Μεταξύ των οποίων η impact. Διπλό αυξημένο κόστος και περιπλέκεται το θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προσφέρουν δύο απλές υπηρεσίες όλοι τους, με πιστοποίηση. Υπηρεσία διαβίβασης στο mydata η μια και τιμολόγηση συν υπηρεσία διαβίβασης η δεύτερη. Το έχουν μπλέξει τόσο που τραβάς τα μαλλιά σου.

Η διαβίβαση στο MyDATA για ότι αφορά τιμολόγια γίνεται με δύο τρόπους, ο ένας απευθείας στο MyDATA και ο άλλος μέσω παρόχου. Για τις αποδείξεις επειδή πρέπει να είναι θεωρημένες γίνεται αναγκαστικά μέσω παρόχου. Σε περίπτωση που έχεις και τα τιμολόγια και τις αποδείξεις μέσω παρόχου έχεις το όφελος ότι φορολογικός έλεγχος μπορεί να γίνει μέχρι και 3 χρόνια πίσω αντί για 5 χρόνια.

Έχουμε δηλαδή τους παρακάτω τρόπους:

1) Η εφαρμογή σου ---> MyDATA

2) Η εφαρμογή σου --> Πάροχος --> MyDATA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 4saken είπε

Του pelatologio.gr?

Ναι εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος 

20 ώρες πριν, CommShepard35 είπε

Έχω την αίσθηση πως αν ξεπεράσεις ή έχεις ξεπεράσει τα 10.000 threshold της ΕΕ σε τζίρο, προσθέτεις στην τιμή τον vat της χώρας που αποστέλεται το προϊόν. Αν ρωτάς αυτό, αν κατάλαβα καλά.

Όχι όχι όταν πηγαίνει μια αποδείξει από εμένα στον πελάτη ότι έγινε η πληρωμή ( για νόμιμη απόδειξη μιλάμε πάντα ) 

βάζεται ΦΠΑ ή 0% φαίνεται στην αποδειξη πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω eshop με ρουχα (ΚΑΔ 47917100) στη wix(παρομοιο με shopify) και οι πληρωμες με κάρτα γίνονται μέσω stripe. Εχω ταμειακη μηχανη όπου και κόβω τις αποδείξεις για τις παραγγελίες. 

Εχω μπερδευτεί εαν θα πρέπει να αποκτήσω pos που να είναι διασυνδεδεμενο με τη ταμειακη ή οχι, εφοσον δεν εχω μαγαζί που να έρχεται κόσμος ωστε να περνάω την κάρτα του και θα μείνει αχρησιμοποιητο.

Εχω καταλαβει οτι αν πχ ειχα e-pos κάποιας ελληνικής τράπεζας θα ήταν εξορισμου συνδεδεμενο με την ΑΑΔΕ (θα εμφανιζόταν στο μητρωο pos) και δεν θα χρειαζοταν κατι παραπανω, ενω τωρα με τη stripe ειναι σαν να μην έχω τιποτα όποτε κάπως θα πρεπει να φανει στην ααδε οτι εχω κάποιο pos?

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ερώτηση:

Αν ο υπόχρεος δραστηριοποιείται αποκλειστικά ψηφιακά, χωρίς την ύπαρξη φυσικού καταστήματος ή τη δυνατότητα συναλλαγής με φυσική παρουσία του καταναλωτή (π.χ. e-shop), απαλλάσσεται από την υποχρέωση κατοχής και χρήσης POS;

Απάντηση:

Ναι, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) ο υπόχρεος παρέχει δυνατότητα  άμεσης πληρωμής από λογαριασμό σε λογαριασμό με χρήση σχετικής εφαρμογής (π.χ. IRIS)

β) ο υπόχρεος αποδέχεται μέσα πληρωμής με κάρτα (πιστωτικής, χρεωστικής, προπληρωμένης, virtual) μέσω ασφαλούς περιβάλλοντος τραπεζικών πληρωμών.

https://gge.mindev.gov.gr/tomeas-emporiou/sixnes-erotiseis-organomeno-emporio/

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CyberCr33p είπε
Ερώτηση:

Αν ο υπόχρεος δραστηριοποιείται αποκλειστικά ψηφιακά, χωρίς την ύπαρξη φυσικού καταστήματος ή τη δυνατότητα συναλλαγής με φυσική παρουσία του καταναλωτή (π.χ. e-shop), απαλλάσσεται από την υποχρέωση κατοχής και χρήσης POS;

Απάντηση:

Ναι, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) ο υπόχρεος παρέχει δυνατότητα  άμεσης πληρωμής από λογαριασμό σε λογαριασμό με χρήση σχετικής εφαρμογής (π.χ. IRIS)

β) ο υπόχρεος αποδέχεται μέσα πληρωμής με κάρτα (πιστωτικής, χρεωστικής, προπληρωμένης, virtual) μέσω ασφαλούς περιβάλλοντος τραπεζικών πληρωμών.

https://gge.mindev.gov.gr/tomeas-emporiou/sixnes-erotiseis-organomeno-emporio/

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα έπρεπε η Stripe εν προκειμένω να εμφανίζεται στο Μητρώο των POS μου στην ΑΑΔΕ  καταχωρημένη ως e-pos ώστε να αποδεικνύεται το β) ; Όσο και αν έψαξα στο account μου στη Stripe δεν βρήκα κάποιο κωδικό που μπορω να τον χρησιμοποιήσω ώστε να περαστεί manually στο Μητρώο POS.

Αν αντίστοιχα ως 'Πύλη Συναλλαγών' είχα κάποια ελληνική τράπεζα γνωρίζετε αν θα εμφανιζόταν σαν e-pos αυτόματα στο Μητρώο των POS μου;

Επίσης σήμερα που ρώτησα στον τεχνικό των ταμειακών, μου ειπε οτι για τα e-shops δεν έχει προβλεφθεί κάποια διασύνδεση με mydata και μένουν ως έχουν. Αλλά όποιος έχει ταμειακή μηχανή θα πρέπει να τη διασυνδεσει με POS ανεξάρτητα με το αν θα το χρησιμοποιήσει ποτέ και ανεξαρτητα αν εχεις eshop ή κατάστημα. Συνεχίζεις να δέχεσαι πληρωμές με κάρτα απο το eshop οι οποίες θα συνεχίσουν να μην διαβιβάζονται στο Mydata ενώ παραλληλα θα έχεις και ένα pos αχρησιμοποίητο στο κουτί του (!)

Το πρόβλημα είναι πως η δική μου ταμειακή Spectra 107 δεν αναβαθμίζεται και θα πρέπει να πάρω και καινούρια ταμειακή για να τη διασυνδέσω με POS χωρίς να γνωρίζω ξεκάθαρα αν χρειάζεται ή οχι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τεχνικός της ταμειακής σου είπε για διασύνδεση, εάν όμως κάνεις διασύνδεση πώς θα εκδίδεις τις αποδείξεις μετά; Αφού για να εκδόσεις απόδειξη θα πρέπει να χρεωθεί κάρτα από το φυσικό POS. Το πρόβλημα σου δεν είναι το κόστος του να πάρεις νέα ταμειακή αλλά να μην φας πρόστιμο. Θα πρότεινα να στείλεις μήνυμα στην ΑΑΔΕ για να λάβεις επίσημη απάντηση για το τι πρέπει να κάνεις.

Πάντως o ΚΑΔ σου είναι μέσα στην υποχρέωση POS:

https://www.taxheaven.gr/news/38282/neoi-kad-gia-th-xrhsh-pos

Την μία λένε το ένα και μετά το άλλο. Άντε να βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Ο τεχνικός της ταμειακής σου είπε για διασύνδεση, εάν όμως κάνεις διασύνδεση πώς θα εκδίδεις τις αποδείξεις μετά; Αφού για να εκδόσεις απόδειξη θα πρέπει να χρεωθεί κάρτα από το φυσικό POS. Το πρόβλημα σου δεν είναι το κόστος του να πάρεις νέα ταμειακή αλλά να μην φας πρόστιμο. Θα πρότεινα να στείλεις μήνυμα στην ΑΑΔΕ για να λάβεις επίσημη απάντηση για το τι πρέπει να κάνεις.

Πάντως o ΚΑΔ σου είναι μέσα στην υποχρέωση POS:

https://www.taxheaven.gr/news/38282/neoi-kad-gia-th-xrhsh-pos

Την μία λένε το ένα και μετά το άλλο. Άντε να βγάλεις άκρη.

Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα, εκδιδεις απόδειξη κανονικά όπως όταν σου δίνουν μετρητά.

Έχω στείλει στην ΑΑΔΕ αλλά μέχρι να απαντησουν μπορεί να έχει λήξει και η προθεσμια. Έχω καταλάβει ότι κάπως δόθηκε μια γενική οδηγία, όσοι έχουν ταμειακή θα βάλουν POS χωρίς να ασχοληθούν με τις εξαιρέσεις ότι όποιος έχει ταμειακή και αποκλειστικά eshop δεν έχει λογική να βάλει pos. Δύο λογιστές έχω ρωτήσει κανένας δεν ξέρει, μου είπαν η οδηγία λέει ταμειακή=POS

Μόλις τώρα, Fotokar είπε

Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα, εκδιδεις απόδειξη κανονικά όπως όταν σου δίνουν μετρητά.

Έχω στείλει στην ΑΑΔΕ αλλά μέχρι να απαντησουν μπορεί να έχει λήξει και η προθεσμια. Έχω καταλάβει ότι κάπως δόθηκε μια γενική οδηγία, όσοι έχουν ταμειακή θα βάλουν POS χωρίς να ασχοληθούν με τις εξαιρέσεις ότι όποιος έχει ταμειακή και αποκλειστικά eshop δεν έχει λογική να βάλει pos. Δύο λογιστές έχω ρωτήσει κανένας δεν ξέρει, μου είπαν η οδηγία λέει ταμειακή=POS

Το έχω δει ότι ο ΚΑΔ είναι μέσα αλλά πιστεύω εννοεί epos δηλαδή να έχεις την δυνατότητα στο eshop σου να δέχεσαι καρτες που αυτό το είχαν κάνει υποχρεωτικό εδώ και κάποια χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...