Προς το περιεχόμενο

Dropshipping και φορολογικά


MiracleWorker28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα κυριες και κυριοι, εχω ξεκινησει το ηλεκτρονικο εμποριο μεσω του ντροπσιπινγκ, εκανα ιδρυση ατομικης εταιριας μεσω ενος προγραμματος επιχορηγησης για νεους επιχειρηματιες, αντιμετοπιζω το εξης προβλημα οποιοσδηποτε μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα,

καθε φορα που ενας πελατης αγοραζει απο το shopify μου, εγω πρεπει να κοβω μια φυσικη αποδειξη απο την ταμειακη μου ?

η θα πρεπει να ζητησω καποια εκκαθαριση απο το shopify?

καπως πρεπει να ερχεται σε αρμονια η πωληση με τις αποδειξεις, αλλιως θα μας κλεισει η εφορια

ASAP οποιοδήποτε γνωριζει πληροφοριες 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι καταλαβαίνω οι πληρωμές των πελατών γίνονται μέσω του payment gateway που παρέχει το shopify. Στη συνέχεια ανά διαστήματα το shopify κρατάει τις προμήθειες από τις συναλλαγές και σου στέλνει το υπόλοιπο σε κάποιο τραπεζικό λογαριασμό ή paypal. Το shopify για τις προμήθειες που κρατάει πρέπει να σου δίνει ένα τιμολόγιο που το δίνεις στον λογιστή σου για να το περάσει στα έξοδα σου. Αποδείξεις για τα προϊόντα που πουλάς εκδίδεις εσύ προς τους πελάτες. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με κάποια ταμειακή μηχανή είτε με κάποιο πρόγραμμα ηλεκτρονικής τιμολόγησης (που τρέχει είτε στο cloud είτε στον υπολογιστή σου). Το πρόβλημα με την ταμειακή είναι το πώς θα στέλνεις τις αποδείξεις στους πελάτες σου από τη στιγμή που με το dropshipping στέλνει ο προμηθευτής απευθείας το προϊόν στον πελάτη. Να τις στέλνεις ταχυδρομικά δεν συμφέρει οικονομικά καθόλου. Ίσως η καλύτερη λύση είναι κάποια υπηρεσία για online τιμολόγηση όπως π.χ. το Epsilon Smart ή ακόμα και το δωρεάν Timologio της ΑΑΔΕ ( https://www.aade.gr/timologio ). Σε αυτή την περίπτωση δημιουργείται η απόδειξη σε αρχείο pdf το οποίο μπορείς να στέλνεις με e-mail στον πελάτη.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κυριοι, ο λογιστης εχει βρεθει και αυτος προεκπληξεως, και ναι το Shopify ειναι η πλατφορμα πανω στην οποια εχεις την σελιδα, ωστοσο  @CyberCr33p το shopify  δν κραταει καποια προμηθεια αναλογα με τις πωλησεις αλλα μηνιαια το πληρωνεις αναλογα με το πλανο που θελεις, αν καποιος γνωριζει καπποιον ο οπποιος κανει dropshipping στην Ελλαδα παρακαλω να με φερει σε επαφη διοτι δν βρισκουμε λυση .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ειναι προβλημα το οτι δεν μπορει να συνοδευτει το πακετο με την νομιμη αποδειξη/παραστατικο. υπαρχει grey zone/workaround οτι στελνοντας το παραστικο με εμαιλ εισαι (καπως) καλυμμενος. χωρις να ειμαι λογιστης αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να στελνεις την αποδειξη αγορας με εμαιλ που θα εχει απο καποιο online προγραμμα τιμολογισης χωρις φυσικη ταμειακη. το shopify αν δεν κανω λαθος απλα στελνει επιβεβαιωση παραγγελιας και επιτυχια πληρωμης στον πελατη οποτε δεν σε απασχολει καθολου εσενα περα απο το μηνιαιο εξοδο τηρησης του eshop οπως σωστα ανεφερες.

τις πληρωμες πως τις λαμβάνεις? stripe?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειπες πολυ σωστα .... 

Stripe kai paypal ναι 

αυτο ειναι το θεμα, απο οτι φαινεται θα πρεπει να καταφυγουμε σε καποιο προγραμμα ονλινε τιμολογισης το οποιο να ερχεται σε αρμονια με το mydata...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επομένως θα πρέπει να εκτυπώνεις και να δίνεις στον λογιστή σου και το τιμολόγιο που εκδίδει το Shopify, το τιμολόγιο (ενδοκοινοτικό) που εκδίδει το Stripe στις 5 του επόμενου μήνα που αφορά τις προμήθειες του προηγούμενου μήνα καθώς και μέσα από το Paypal από τις 2 του κάθε επόμενου μήνα μπορείς να δημιουργήσεις το statement των προμηθειών που αφορούν τον προηγούμενο μήνα ώστε να τα περνάει στα έξοδα σου. Και φυσικά και τα τιμολόγια αγορών από τους προμηθευτές σου.

Για τις αποδείξεις λιανικής εάν τις εκδίδεις με ταμειακή μηχανή (εάν δεν κάνω λάθος γιατί δεν έχω ταμειακή μηχανή για να στο επιβεβαιώσω) πρέπει να δίνεις στον λογιστή σου τα Ζ ώστε να τα περνάει συγκεντρωτικά τα ποσά στα έσοδα, καθώς επίσης να κάνει και τη διαβίβαση των Ζ στα MyDATA (κάποια στιγμή λένε ότι θα ανεβαίνουν αυτόματα από το E-SEND). Εάν εκδίδεις τις αποδείξεις με κάποιο επί πληρωμής πρόγραμμα τιμολόγησης cloud ή μέσω του δωρεάν Timologio της ΑΑΔΕ με την έκδοση της κάθε αποδείξεις γίνεται αυτόματα και το ανέβασμα της στο MyDATA. Στην περίπτωση έκδοσης των αποδείξεων μέσω προγράμματος τότε εάν δεν είναι πολλές μπορείς να τις εκτυπώνεις και να τις δίνεις στον λογιστή σου για να τις περνάει χειροκίνητα, ενώ εάν είναι πολλές οπότε και η διαδικασία για τον λογιστή χρονοβόρα μπορεί να τις τραβάει στο λογιστικό του πρόγραμμα μέσω γέφυρας (αρκεί να συνεργάζεται το δικό σου πρόγραμμα με το δικό του πρόγραμμα) ή μπορεί να τα τραβάει και μέσω MyDATA.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα, παιδια βρηκαμε λυση εν τελη, emblem tameiaki λεγετε το προγραμμα ηλεκτρονικης τιμολογισης εχει αρκετα πλανα και το κοστοσ ειναι χαμηλο ειδικα για νεες επιχ. οπως εγω ειναι πολυ καλη επιλογη θεωρω, συνδεετε με το mydata και δν χρειαζεται να κοβεις ουτε Ζ ουτε τπτ απο την κανονικη σου ταμειακη, το μονο που κανεις ειναι καθε φορα που αγοραζει καποιος απο το shop σου, κοβεις ηλεκτρονικα την αποδειξη και την στελνεις με μειλ στον πελατη, επειτα εφοσον ειναι συνδεδεμενο με mydata δν χρειαζεται να παω καν απο το γραφειο να κοψω φυσικη αποδειξη οποτε κατα σενεπεια ουτε να κοψω ζητα εκεινη την ημερα.

 

@CyberCr33p φιλε μου σε ευχαριστω προσωπικα για τον χρονο σου ! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Dropshipping και φορολογικά
  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2023 στις 1:03 ΜΜ, MiracleWorker28 είπε

καλημερα, παιδια βρηκαμε λυση εν τελη, emblem tameiaki λεγετε το προγραμμα ηλεκτρονικης τιμολογισης εχει αρκετα πλανα και το κοστοσ ειναι χαμηλο ειδικα για νεες επιχ. οπως εγω ειναι πολυ καλη επιλογη θεωρω, συνδεετε με το mydata και δν χρειαζεται να κοβεις ουτε Ζ ουτε τπτ απο την κανονικη σου ταμειακη, το μονο που κανεις ειναι καθε φορα που αγοραζει καποιος απο το shop σου, κοβεις ηλεκτρονικα την αποδειξη και την στελνεις με μειλ στον πελατη, επειτα εφοσον ειναι συνδεδεμενο με mydata δν χρειαζεται να παω καν απο το γραφειο να κοψω φυσικη αποδειξη οποτε κατα σενεπεια ουτε να κοψω ζητα εκεινη την ημερα.

 

@CyberCr33p φιλε μου σε ευχαριστω προσωπικα για τον χρονο σου ! 

Καλησπέρα! Με τα νεα δεδομενα της online διαβιβασης και των κινησεων των πιστωτικων καρτων, τι λυση εχεις βρει για stripe και paypal πληρωμες; Αυτες που στένονται στην ΑΑΔΕ;;

Επεξ/σία από MargG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, MargG said:

Καλησπέρα! Με τα νεα δεδομενα της online διαβιβασης και των κινησεων των πιστωτικων καρτων, τι λυση εχεις βρει για stripe και paypal πληρωμες; Αυτες που στένονται στην ΑΑΔΕ;;

Το Stripe / Paypal τουλάχιστον αυτή τη στιγμή (δεν ξέρω εάν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον) δεν μπορεί να διαβιβάσει στο MyDATA. Τα POS τα οποία συνδέονται με τις ταμειακές υποτίθεται ότι διαβιβάζουν και στο MyDATA (εννοώ άσχετα με τη διαβίβαση της απόδειξης). Στην απόδειξη λοιπόν όταν γίνεται η πληρωμή με POS που είναι διασυνδεμένο με το POS έχουν βάλει ένα νέο πεδίο στο MyDATA όπου εκεί θα αποθηκεύεται ο κωδικός της συναλλαγής. Δεν γνωρίζω όμως εάν είναι έτοιμα ακόμα τα ERP για αυτό διότι η συγκεκριμένη απόφαση της ΑΑΔΕ βγήκε πριν λίγο καιρό. Σίγουρα πάντως πρέπει να βγάλουν διευκρινήσεις για το τι γίνεται με Stripe / Paypal.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα ενεργό το θέμα. Έχω το ίδιο "πρόβλημα" και ψαχνομαι καιρό, καθώς οι λογιστές δεν είναι ενημερωμένοι και γνώστες του θέματος, χωρίς να μπορώ να βρω λύση. Ίσως σκέφτομαι κάτι λάθος.

Έχω ένα (υπό κατασκευή ακόμη) eshop κ εγώ με την μέθοδο του dropshipping, απο Shopify και με πύλη πληρωμών την stripe. Markets εξωτερικού εκτός ΕΕ. 

Το θέμα είναι ότι η stripe εκδίδει invoices κάθε φορά που διεκπεραιώνει μια πληρωμή από παραγγελία. Και καλά κάνει βεβαίως.

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι καμία ελληνική πλατφορμα-προγραμμα δεν προσφέρει αποκλειστικά και μόνο την υπηρεσία της διαβίβασης (σε πραγματικό χρόνο) των τιμολογίων της stripe (μέσω διασύνδεσης μαζί της), στο my data.

Όλες οι πλατφόρμες που είναι πιστοποιημένες από ΑΑΔΕ, για διασύνδεση και διαβίβαση, προσφέρουν και την υπηρεσία της τιμολόγησης μαζί. Μα τιμολόγηση κάνει η stripe. Που διεκπεραιώνει την πληρωμή.

Έχω στείλει μέιλ σε κάποιες εταιρίες από αυτές και όχι, δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις μόνο την υπηρεσία διαβίβασης χωρίς την τιμολόγηση από αυτους..

Αν γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να προσφέρει μόνο την υπηρεσία της διαβίβασης μέσω διασύνδεσης με stripe, θα χαρώ να τον ακούσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CyberCr33p είπε

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά δες το https://workadu.com/stripe , λογικά γίνεται η διασύνδεση τους με Stripe webhook.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω μιλήσει μαζί τους. Καθώς δεν είναι πιστοποιημένοι από την ΑΑΔΕ, συνεργάζονται με άλλον πάροχο για την διαδικασία. Μεταξύ των οποίων η impact. Διπλό αυξημένο κόστος και περιπλέκεται το θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προσφέρουν δύο απλές υπηρεσίες όλοι τους, με πιστοποίηση. Υπηρεσία διαβίβασης στο mydata η μια και τιμολόγηση συν υπηρεσία διαβίβασης η δεύτερη. Το έχουν μπλέξει τόσο που τραβάς τα μαλλιά σου.

Επεξ/σία από CommShepard35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, 

έχουμε μια νόμιμη επιχείρηση dropshipping και δυστυχώς έχουμε βγάλει απέξω την Ευρώπη λόγω φορολογιών δυσκολιών ! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στις αποδείξεις που κόβεται για πελάτες που είναι σε χώρες της ΕΕ τι ΦΠΑ δηλώνεται ? 0% ? 

Επίσης γνωρίζεται τι παίζει με το IOSS? δηλώνω τον αριθμό της πλατφόρμας που στέλνει τα προϊόντα ( γίνεται κανονικά) αλλά βλέπω ότι μπορώ να εκδώσω και δικό μου αριθμό αλλά δεν ξέρω αν προτείνεται. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά!

 

Υ.Γ. χρησιμοποιώ  το ERP της oxygen αν ποτέ θελήσετε να αλλάξετε σύστημα. Τα παιδιά είναι τρομερά στην εξυπηρέτηση και σου λύνουν όλες τις απορίες! Επίσης για νέες επιχειρήσεις είναι αρκετά φθηνό και φυσικά συνδέεται στο MyData και μπορείς να στείλεις μέηλ με την απόδειξη την ίδια στιγμή που ολοκληρώνεται η παραγγελία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...