Προς το περιεχόμενο

Η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να καταλάβει τι πληκτρολογείτε από τον ήχο των πλήκτρων και μόνο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Odyss3us είπε


ειναι πολυ ευκολοτερο αποσο νομιζεις γιατι ακομα κι αν μερικα γραμματα ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο να ανιχνευτουν θα μπορουν να τα μαντευουν σαν σε σταυρολεξο απο τα διπλανα συμφραζομενα και απο τη στιγμη που λοκαρει ο ηχος σε καθε πληκτρο τετελεσται.. πχ. απο τα 24 γραμματα της αλφαβητου ακομα κι αν το 1/3 των πληκτρων δεν μπορει να  ανιχνευθει οσο περισσοτερο ταιζεται η ΑΙ σε βαθος χρονου θα καταφερει να βγαλει ακρη απο τα συμφραζομενα και τις μισοτελειωμενες λεξεις

Σωστό αυτό που λες με τις προβλέψεις από λέξεις κ φράσεις μόλις κλειδώσει κάποια γράμματα. 

Αν βέβαια πρόκειται για υπαρκτή γλώσσα κ οχι για συνεννόηση τύπου greeklish "ela re, kateveno se 2" κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα το βάλω εγώ να προσπαθήσει να διαβάσει τα χτυπήματα αλλά kung fu της κυρίας Σούλας που προσπαθεί να βγάλει τα δάκτυλα της από την πίσω μεριά , και αν τα διαβάσει χ...ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, pao13 said:

φαντάζομαι καταλαβαίνει και τα πλήκτρα αφής γιατί όλο και περισσότεροι θα γράφουν έτσι 

Το γράφει κυριολεκτικά στο άρθρο ότι ένας από τους τρόπους να "προστατεύεις" είναι το πληκτρολόγιο αφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουμε πλάκα με όλα αυτά αλλά στο τέλος, θα κάνουμε όλοι συνειδητά πίσω σε κατοχυρωμένα δικαιώματα και προσωπικές ελευθερίες, ως θυσία στο βωμό της υποτιθέμενης ασφάλειας...

Ξέρω ότι σε ένα φόρουμ που ασχολείται με την τεχνολογία κάτι τέτοιο φαίνεται συντηρητικό και οπισθοδρομικό... όμως δεν είμαι τεχνοφοβικός, ρεαλιστής είμαι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Diavolos666 said:

Καθώς πληκτρολογείς λοιπόν, βάζεις δίπλα στα ηχεία στη διαπασών Πάολα να λέει "απόψε θα γίνει της π#$%#ς" και εκπαιδεύεις τον αλγόριθμο να χτυπιέται στα πατώματα.

Η AI είναι εκπαιδευμένη να αναγνωρίζει έναν συγκεκριμένο ήχο…και κανόνια να βάλεις να Βαράνε εάν αυτός ο ήχος παραχθεί θα τον καταγράψει ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστοχία κατασκευής/ γεωμετρίας καλουπιού/υλικών να υποθέσω? 

Γιατί δεν εξηγείται διαφορετικά η απόκλιση / διαφορετικότητα ήχου από το ένα πλήκτρο στο άλλο.  

Αν ήταν τέλεια γεωμετρικά τότε δεν νομίζω να μπορούσε να "καταλάβει" ούτε κάποιος ούτε οποιαδήποτε ai engine τη διαφορά.

Πέραν αυτού υπάρχει και ο ανθρώπινος παράγοντας πόσο δυνατά και σε ποια περιοχή ακριβώς έχει πατήσει το κάθε πλήκτρο/ κάθε φορά. Σίγουρα μετράει και αυτό.  

Πάντως η ανάλυση ήχου πλήκτρων πιστεύω είναι το λιγότερο και η μικρότερη εφαρμογή για μια μηχανή ai και δε βρίσκω ούτε καν κατασκοπευτικές εφαρμογές αφού πρώτα πρέπει να γίνει ανάλυση με δείγματα ήχου κλπ κλπ.  

Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον αλλά δεν είναι τελικά. 

 

Αυτό που θα έκανε μεγάλη εντύπωση και που θα έφερνε τον τρόμο στην ανθρωπότητα δεν είναι καμία από τις βλακείες που διαβάζουμε κάθε μέρα για την τν... 

Όταν θα διαβάσουμε για την τν χάκερ τότε θα πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε σοβαρά.  

Καταλαβαίνετε τι εννοώ αυτοί που καταλαβαίνουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Καθώς πληκτρολογείς λοιπόν, βάζεις δίπλα στα ηχεία στη διαπασών Πάολα να λέει "απόψε θα γίνει της π#$%#ς" και εκπαιδεύεις τον αλγόριθμο να χτυπιέται στα πατώματα.

Μην λλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας δω τι χρωμα θα παρει η μουρη σας οταν γυρισει η τεχνητη νουμοσυνη και σας ρωτησει που ειναι η μαμα μου την ψαχνω παντου αλλα δεν.. εκει σας θελω ολους τους επιστημονες 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...