Προς το περιεχόμενο

αργή εκκίνηση όταν πατάω το power


ntinos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στο forum, έχω φτιάξει ένα νέο pc με

CPU 7700x

μητρική MSI MPG b650 edge wifi 

GPU MSI 3070 8gb.

το πρόβλημα τώρα είναι ότι όταν πατάω το power η οθόνη δεν παίρνει σήμα, όχι το PC δεν στέλνει αμέσως σήμα για κάποιο λόγο επειδή δεν ξεκινάει. βλέπω το μηχάνημα να ανάβει κανονικά, περνάνε μερικά δευτερόλεπτα και μετά γίνεται η εκκίνηση όπως θα έπρεπε να γίνει σε κάθε υπολογιστή.

 

any help ?

Επεξ/σία από ntinos19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτου κανει post το pc το bios κανει ελενχους, δες αν υπαρχουν ρυθμισεις για πιο γρηγορα 

τον χρονο εκινησης τον μετραμε μετα το post οχι απο το κουμπι on/off 

παντος 10-20 δευτερα ειναι οκ pc ειναι εχει devices δεν ειναι παιχνιδομηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι δεν το έχω ξανά συναντήσει πουθενά τόση καθυστέρηση. δεν αναφέρομαι μετά το post.

έκανα το post για το ΠΡΙΝ από το post. ο χρόνος από το power button μέχρι το post είναι αρκετά μεγάλος που ΔΕΝ θα έπρεπε να ήταν τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πρώτες φορες κανει ενημερώσεις. Ειναι αναμενόμενο να καθυστερεί στην εκκίνηση. Δωσε του λιγες μερες ή μπες να κανεις ολες τις ενημερώσεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ntinos19 είπε

Καλημέρα στο forum, έχω φτιάξει ένα νέο pc με

CPU 7700x

μητρική MSI MPG b650 edge wifi 

GPU MSI 3070 8gb.

το πρόβλημα τώρα είναι ότι όταν πατάω το power η οθόνη δεν παίρνει σήμα, όχι το PC δεν στέλνει αμέσως σήμα για κάποιο λόγο επειδή δεν ξεκινάει. βλέπω το μηχάνημα να ανάβει κανονικά, περνάνε μερικά δευτερόλεπτα και μετά γίνεται η εκκίνηση όπως θα έπρεπε να γίνει σε κάθε υπολογιστή.

 

any help ?

Bios update κάνε αν δεν έχεις το τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πολλοί με ryzen 7xxxx έχουν το ίδιο θέμα. Και εγώ σε νέο PC με 7600 είχα θέμα με τον χρόνο μέχρι το post. Έκανα και update σε bios αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το τελευταίο διάστημα έχει μειωθεί πάρα πολύ ο χρόνος αλλά δεν ξέρω που να το αποδώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2023 στις 1:57 ΜΜ, Oid259 είπε

πάντως πολλοί με ryzen 7xxxx έχουν το ίδιο θέμα. Και εγώ σε νέο PC με 7600 είχα θέμα με τον χρόνο μέχρι το post. Έκανα και update σε bios αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το τελευταίο διάστημα έχει μειωθεί πάρα πολύ ο χρόνος αλλά δεν ξέρω που να το αποδώσω.

με αυτό το σχόλιο μου έφυγε ένα άγχος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Γενικότερα οι Ryzen κάνουν memory training και για αυτό καθυστερούν. Νομίζω υπάρχει στο Bios Fast Start επιλογή οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις. Επίσης δες εάν είναι enabled το memory training, βάλτο στο disabled διότι θα κάνει σε κάθε boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...