Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή και ραμ


nikpar00
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από duffyduck,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, duffyduck είπε

ποιο τροφοδοτικό έχεις ? και πόσο καιρό το έχεις?

https://www.skroutz.gr/s/19523719/Be-Quiet-System-Power-9-CM-500W-Trofodotiko-Ypologisti-Semi-Modular-80-Plus-Bronze.html

Be Quiet System Power 9 CM 500W

17/8/22 Ειναι 1 χρονών ακριβός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τροφοδοτικό είναι entry level και όχι για ζόρια.

Και ποια είναι η GPU ?

Μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό. Με την αλλαγή του επεξεργαστή, να ζορίζεται και έτσι να μην ξεκινά το pc.

Θέλει δοκιμές με άλλη κάρτα γραφικών που δεν θέλει έξτρα τροφοδοσία, ή δανείσου ένα πιο ισχυρό και καλό τροφοδοτικό.

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μηχάνημα να πιστοποιήσεις τη λειτουργικότητα του 5700x;

Είναι το νο1 που πρέπει να κάνεις.

Δοκίμασε να ξεκινήσεις με 5700x και όσο το δυνατόν μικρότερο  setup (main ssd, 1 ram stick κοκ).

1 έτους τροφοδοτικό που ξεκινάει με τον 2600x κανονικά δε θα ήταν ο πρώτος μου υποψήφιος(δεν το αποκλείω απλά δε θα το κοιτούσα πρώτο). Ο 2600x έχει περισσότερα  rated watt (95>65) από τον 5700x.

 

Δοκίμασε να κάνεις  flash bios ή/και  downgrade μια  version (πχ v3g)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άλλου να τον δοκιμη. Θα βγάλω τους σκληρούς, την κάρτα ήχου κ θα κατεβάσω ένα update πίσω. Αν έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής δεν μπορο να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nikpar00 said:

Δεν έχω άλλου να τον δοκιμη. Θα βγάλω τους σκληρούς, την κάρτα ήχου κ θα κατεβάσω ένα update πίσω. Αν έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής δεν μπορο να το καταλάβω.

Ποια led προβλήματος ανάβουν στο motherboard? (Είναι δίπλα απ'τις μνήμες)

Έχει 4:Cpu/ram/vga/boot.

Όταν το ανοίξεις, θα αναβοσβήσουν για λίγη ώρα και θα καταλήξουν σε ένα (λογικά) πρόβλημα.

Ελπίζω να είναι το boot... Είναι ένα χαζοbug το οποίο θα σε παιδέψει στο να βγάζεις/βάζεις δίσκους.

Δεν νομίζω να χρειάζεται επαναφορά σε παλαιότερο bios.  Θα ξαναπέρναγα το πρόσφατο σιγουρεύοντας ότι έκανα clear CMOS.

Edit: btw, δεν χρειάζεται να ξαναβαλεις την παλιά cpu για να flashάρεις το bios. Προς αποφυγήν να γίνει καμιά ζημιά πάλι 

Επεξ/σία από Teddy77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον παλιο επεξεργαστη επανω. θα ξανα περασω την αναβαθμιση της μητρικης κ ξεκινω της αλλαγες.  εβλεπα τα φωτα αλλα δεν ηξερα οτι δειχνουν τη προβλημα υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι όταν αλλάξεις επεξεργαστή ή μνήμες, η μητρική κάνει διάφορα self-test... Βάλε τα εξαρτήματα σωστά, πάτα το κουμπί να ανοίξει κι άστο κανένα τέταρτο έτσι, κι ας μη φαίνεται να δουλεύει... Μη φτιάχνεις ό,τι δεν έχει πρόβλημα (η cpu που πήγες να καθαρίσεις και στράβωσε το πινάκι δεν είχε πρόβλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα μια κάτω την αναβάθμιση, έκανα clear, έβγαλα κάρτα ήχου όλους τους σκληρούς κ μενει αναμμένος χωρίς των ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών να δουλεύει. Θα τον αφήσω λίγο να δουλέψει. Τα λαμπάκια ανάβουν 3 κόκκινα 

IMG_20230818_154143.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε την κάθε μνήμη ξεχωριστά,σ'όλα slot.

Νομίζω τα ΑΜ3 δεν post-άρουν καθόλου χωρίς δίσκο, οπότε μην τα βγάζεις ολα. Αν σβήσουν τα άλλα error leds και μείνει μόνο το boot, λύνεται το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς των ανεμιστήρα του επεξεργαστή ανάβει μόνο αυτό το ledIMG_20230818_164645.jpg.2073b8f2fb55685f7622cac101c1f90e.jpg

,Δεν κατάφερα τίποτα. Ευχαριστώ πολύ για όλοι τη βοήθεια!!!! Να είστε καλά παιδιά!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πάη χαμένος υπάρχει κάποιος να του τον στείλω να τον δοκιμάσει να ξέρω ότι δουλεύει κ να πάρω μια μητρική να τον βάλω επάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα τον εδωσα σε ένα παλικάρι να τον δοκίμασει στο δικο υπολογιστή φορα 550 μιτρηκη με 58003d μου είπε δεν ξεκινά μενει νεκρο. Παίζει να ήρθε ελαττωματικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, nikpar00 said:

καλησπερα τον εδωσα σε ένα παλικάρι να τον δοκίμασει στο δικο υπολογιστή φορα 550 μιτρηκη με 58003d μου είπε δεν ξεκινά μενει νεκρο. Παίζει να ήρθε ελαττωματικος?

΄Ή ήρθε ελαττωματικός ή στην αρχή δεν post-αρε λόγω άλλου προβλήματος και τον χάλασες που στραβο-ίσιωσες το pin. (90/10 πιθανότητες😀)

Αν τον πήρες καινούργιο, επέστρεψέ τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα πιθανο πια.Αφου ο υπολογιστης σου χωρις αυτον λειτουργει και ο δικος του επισης , η μονη μεταβλητη ειναι ο νεος επεξεργαστης που προκαλει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...