Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή και ραμ


nikpar00
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από duffyduck,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μητρική

Msi B450 tomahawk max.

Επεξεργαστή amd 2600x

Ram G skill 2x8gb DDRR4-3000Mhz

Αγόρασα τον 5700x και λέω να πάρω 2x16gb 3200 αλλά δεν ξέρω ποιες?

Μια βοήθεια στη ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αυτές που σου προτείνει ο Duffy.

Εγώ πάλι να σου πω ότι αν οι μνήμες που έχεις, εφόσον δεν έχουν κάποιο cl του θανατά, μπορούν απλά να επεκταθούν σε 4x8gb χωρίς ιδιαίτερο πέναλτυ επιδόσεων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου ήρθε ο επεξεργαστής κ οι μνήμες. Μόλις τα έβαλα επάνω, το ανάβω μαύρη εικόνα ενώ δείχνουν λαμπάκια κ ανεμιστήρες ότι δουλεύουν. Αναβάθμιση της μητρικής έκανα πριν μου έρθει ο επεξεργαστής. Τη να φταίει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bios  είναι συμβατό.

Βεβαιώσου ότι έκατσαν όλα σωστά και στις σωστές θέσεις.

Ram στις θέσεις 2-4  ξεκινώντας τι μέτρημα από την μεριά του  cpu.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το xmp και κάνε safe πριν την αλλαγή.

Κάνε τα upgrade 1 τη φορά για να βεβαιωθείς ότι δεν έχει έρθει κάτι ελαττωματικό.

Πρώτα, cpu  πχ και μετά μνήμες, αν δεν παίξει δοκίμασε μια τη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες ραμ πεζουν και οι 2 με τον παλιο επεξεργαστη, μολις δουλεψαν με τον παλιο επεξεργαστη. παω να ξανα βαλω τον καινουργιο.

Έβαλα ξανά τον 5700x και πάλι δεν ξεκινά ο υπολογιστής, αυτό που δεν δουλεύει είναι η κάρτα γραφικών δεν ξεκινά ο ανεμιστήρας, εννοώ με τον 2600 ξεκινά και ο ανεμιστήρας της κάρτας γραφικών.

Έβαλα ξανά τον 5700x και πάλι δεν ξεκινά ο υπολογιστής, αυτό που δεν δουλεύει είναι η κάρτα γραφικών δεν ξεκινά ο ανεμιστήρας, εννοώ με τον 2600 ξεκινά και ο ανεμιστήρας της κάρτας γραφικών. Έβαλα ξανά τον παλιό. Πιάνω να καθαρίσω τον καινούργιο επεξεργαστή κ στράβοσα ένα πίνακι, πως το πάω στη θέση του? Υπάρχει κάποιος που το φτιάχνει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δοκιμάσεις να ισιώσεις μόνος σου πιν επεξεργαστή. Θέλει πάρα πολλή προσοχή, μπορεί να το σπάσεις τελείως ή και να βραχυκυκλώσεις το τσίπ.

Από κει και πέρα, βεβαιώσου ότι έκανες clear motherboard CMOS (με jumper) πριν βάλεις ξανά τον νέο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί πλέον να βάλει τον νέο επεξεργαστή, αφού στάβωσε τα pins.

Μια λεπτη λεπίδα, μεγεθυντικό φακό, μπόλικο φως και απεριόριστη υπομονή, χρειάζονται για να ισιώσεις pins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το πίνακι πείρα μια φαλτσέτα και το ισιοσα σιγά σιγά.

Βασικά κατέβασα το τελευταίο υπδατε από τη msi το πέρασα σε ένα στικάκι κ έκανε μόνο του το υπδατε. Δεν έκανα clear ούτε έβαλα jumper, μήπως μπορείς να μου πεις πως να τα κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

Μια χαρά το πίνακι πείρα μια φαλτσέτα και το ισιοσα σιγά σιγά.

Βασικά κατέβασα το τελευταίο υπδατε από τη msi το πέρασα σε ένα στικάκι κ έκανε μόνο του το υπδατε. Δεν έκανα clear ούτε έβαλα jumper, μήπως μπορείς να μου πεις πως να τα κάνω?

Η έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής (λίγο δύσκολο) , η για κάποιο λόγο δεν δουλεύει με τις μνήμες σου. 

Θα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι ο επεξεργαστής δουλεύει (αν είναι εφικτό να δοκιμαστεί σε άλλο μηχάνημα)

Να γίνει δοκιμή με άλλες ram αν υπάρχουν

Τέλος ενώ η μητρική υποστηρίζει κανονικά τον επεξεργαστή (και βλέπω να έχεις κάνει και το bios update) υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει με 5000 series (το έχω δει σε asrock) , αν και αυτό έχει τις λιγότερες πιθανότητες να ισχύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Η έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής (λίγο δύσκολο) , η για κάποιο λόγο δεν δουλεύει με τις μνήμες σου. 

Θα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι ο επεξεργαστής δουλεύει (αν είναι εφικτό να δοκιμαστεί σε άλλο μηχάνημα)

Να γίνει δοκιμή με άλλες ram αν υπάρχουν

Τέλος ενώ η μητρική υποστηρίζει κανονικά τον επεξεργαστή (και βλέπω να έχεις κάνει και το bios update) υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει με 5000 series (το έχω δει σε asrock) , αν και αυτό έχει τις λιγότερες πιθανότητες να ισχύσει.

Τον δωκημασα με τις παλιες μου μνημες και δεν δουλεψε. Δεν παιρνει κ ο ανεμιστηρας της καρτας γραφικων οταν βαζω τον 5700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βάλε τον 5700Χ.

2. Βγάλε την μπαταρία από την μητρική για π.χ. 10-20 λεπτά για να καθαριστεί η CMOS, (ή αλλιώς το clear cmos jumper για 30sec αρκει - δες το manual).

3. Χρησιμοποίησε μόνο την μια μνήμη (π.χ. μια από τις παλιες) και τοποθέτησε την στο 2ο RAM slot (από αριστερά προς δεξιά, με το 1ο slot να είναι πιο κοντα στον επεξεργαστή).
 

Κάνε δοκιμές.

Αν δεν δεις φως. Βάλε τον 2600Χ, κάνε ξανά BIOS update με στικάκι (φορμαρισμένο σε FAT32), χρησιμοποιώντας το εργαλείο που υπάρχει στο menu του BIOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

1. Βάλε τον 5700Χ.

2. Βγάλε την μπαταρία από την μητρική για π.χ. 10-20 λεπτά για να καθαριστεί η CMOS, (ή αλλιώς το clear cmos jumper για 30sec αρκει - δες το manual).

3. Χρησιμοποίησε μόνο την μια μνήμη (π.χ. μια από τις παλιες) και τοποθέτησε την στο 2ο RAM slot (από αριστερά προς δεξιά, με το 1ο slot να είναι πιο κοντα στον επεξεργαστή).
 

Κάνε δοκιμές.

Αν δεν δεις φως. Βάλε τον 2600Χ, κάνε ξανά BIOS update με στικάκι (φορμαρισμένο σε FAT32), χρησιμοποιώντας το εργαλείο που υπάρχει στο menu του BIOS.

εκανα clear cmos jumper πλεον ξεκινα η καρτα γραφικων αλλα παλι χωρις εικονα.

Ξανα εβαλα επανω το 2600 κ θα κανω αυτο Αν δεν δεις φως. Βάλε τον 2600Χ, κάνε ξανά BIOS update με στικάκι (φορμαρισμένο σε FAT32), χρησιμοποιώντας το εργαλείο που υπάρχει στο menu του BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...