Προς το περιεχόμενο

PC για απλή χρήση γραφείου.


alexzgt4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : περίπου 700€

Χρήση υπολογιστή : word και απλή χρήση γραφείου- μουσική, σερφάρισμα

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Ms office 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? : Δεν υπάρχει θέμα, θα προτιμηθεί όμως ένα μαγαζί για ευκολία σε service.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν υπάρχει θέμα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . : Θα βάλω win. θα χρειαστώ ένα κλειδάκι που θα βρω φαντάζομαι με 5-10€

 

Αυτό που θέλω είναι να έχει wifi γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα για καλώδια, επίσης όσο πιο αθόρυβο, τόσο το καλύτερο. Σκεφτόμουν για all in one υπολογιστή αλλά βλέπω είναι ακριβά για αυτά που δίνουν. Αν βρούμε κάποιο έτοιμο mini pc ή γενικά κάνουμε κάτι mini, θα είναι super. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, alexzgt4 είπε

Ποσό που διαθέτουμε : περίπου 700€

Χρήση υπολογιστή : word και απλή χρήση γραφείου- μουσική, σερφάρισμα

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Ms office 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? : Δεν υπάρχει θέμα, θα προτιμηθεί όμως ένα μαγαζί για ευκολία σε service.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν υπάρχει θέμα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . : Θα βάλω win. θα χρειαστώ ένα κλειδάκι που θα βρω φαντάζομαι με 5-10€

 

Αυτό που θέλω είναι να έχει wifi γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα για καλώδια, επίσης όσο πιο αθόρυβο, τόσο το καλύτερο. Σκεφτόμουν για all in one υπολογιστή αλλά βλέπω είναι ακριβά για αυτά που δίνουν. Αν βρούμε κάποιο έτοιμο mini pc ή γενικά κάνουμε κάτι mini, θα είναι super. 

Δεν βλέπω γιατί να φτάσεις τα 700 ευρο,εκτός αν μιλάμε και για μόνιτορ που κ πάλι πολλά ειναι.Μια επιλογή να σκεφτείς, αφου το μέγεθος είναι προτεραιότητα είναι τα deskmini,για τη χρήση που περιγράφεις θα σε καλύψει μια χαρά.Το πλεονέκτημα του είναι πως μπορείς να βάλεις desktop cpu και η αναβαθμισιμότητα,ενω τα περισσότερα mini pc έχουν από laptop.Σου βάζω ενα video να δεις το μέγεθος και μια σύνθεση από ένα κατάστημα (mgmanager ,αν θες το συναρμολογούν κιολας) για ότι θα χρειαστείς.Εxtra αν θες να μοιάζει περισσότερο με all in one υπάρχει και bracket να μπει πίσω από την οθόνη,χρησιμοποιωντας το vesa της https://www.mgmanager.gr/anavathmisi-ypologisti-2/koutia-ypologiston/axesouar-cases/asrock-asrock-vesa-halterung-deskmini_233889/

 

Screenshot_2023-08-14-00-02-15-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-08-14-00-02-24-03_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ καλή λύση αν και λίγο στενάχωρα εκεί μέσα και σαφώς καλύτερα με χαμηλότερο budget. Αλλά χρειάζομαι και μια οθόνη. Βέβαια βλέπω πως έχει αρκετές στις 27 ίντσες με καλές τιμές. Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, alexzgt4 είπε

Φαίνεται πολύ καλή λύση αν και λίγο στενάχωρα εκεί μέσα και σαφώς καλύτερα με χαμηλότερο budget. Αλλά χρειάζομαι και μια οθόνη. Βέβαια βλέπω πως έχει αρκετές στις 27 ίντσες με καλές τιμές. Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο? 

Δεν νομίζω πως σε ένα all in one ή mini pc θα είναι λιγότερο στενάχωρα τα πράγματα.Αν σε απασχολεί αυτό κ σε παίρνει να πας για κανονικό κουτί υπολογιστή με τα ίδια specs ,θα σου βγει ακόμα φθηνότερα αλλά θα χάσεις αρκετά σε μεγεθος/φορητότητα ,εσύ ξέρεις...Σε επιλογή μόνιτορ δεν σε περιορίζει το deskmini ,έχει displayport και hdmi ,οπότε διαλεξε κάτι που να σε καλύπτει,δεν χρειαζεται να προσέξεις κάτι ιδιαιτερο.Ουτε χρειάζεσαι τιποτα special  features από την οθονη για χρήση γραφειου,απλά να είναι άνετη στα μάτια σου.Ειναι ως ένα βαθμό  υποκειμενικό πράγμα το μόνιτορ,αν έχεις δυνατότητα ,θα σου πρότεινα επίσκεψη σε κατάστημα να δεις κάτι από κοντά που να σου αρέσει και μετά αγόρασε το από Σκρουτζ αν θες😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το deskmini X300 το έχω και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Να φανταστείς το έδωσα στον αδερφό μου να το δοκιμάσει , κάνει σχεδιασμό inverter για την Nidec, το πήρε στο γραφείο ..... και μετά από μερικές ημέρες πήραν όλοι οι μηχανικοί από ένα με τις ευλογίες της εταιρείας ...!!!! 

Δεν έχει πρόβλημα με το μέγεθος.

Εγώ το έχω με έναν Ryzen 5700g , 32gb ram 3200mhz , 2x NVME 1TB, 1 x sata SSD , Wifi/Bt κάρτα.

Τέλος υπάρχει βάση για να το τοποθετείς στο vesa  της οθόνης.

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, serifis4 είπε

Ουσιαστικά παίρνεις το κουτί συν όλα τα παραπάνω και τίποτε άλλο? Μια οθόνη και σερφαρεις? Παιχνίδι 20ετιας μπορεί να παίξει?

Το κουτί πρακτικά έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό και  μητρικη,όλα τα άλλα όπως βλέπεις και πιο πάνω τα αγοράζεις extra όπως και όταν στήνεις pc κομματι κομματι.Πρακτικα το ατού του είναι το μεγεθος.Εννοειται μπορεί να παίξει παιχνιδια 20ετιας ,μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση youtube να δεις γιατί είναι ικανά τα γραφικά του 5600g/5700g.Αν φυσικά δεν κυνηγάς το super μικρό μέγεθος πιθανοτατα να κάνεις τη δουλειά σου και φθηνότερα.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω άσχετος με το άθλημα και διαβάζω από forum σε forum για το τι κυκλοφορεί. Από τις επιλογές που προκρίθηκαν (όχι ότι ρώτησα κανέναν) είναι το set που έστειλες, mini pc ace magician, και τελευταία επιλογή κανένα μεταχειρισμένο.

Ουσιαστικά το θέλω για σερφαρισμα και age of mythology. Εγώ τώρα έχω ένα lenovo all in one. C260. Πατάω το κουμπί,ξεντυνομαι ,πηγαίνω τουαλέτα και αυτό ακόμα ανοίγει.Λογο μικρού γραφείου είναι το ενδιαφέρον για μικρού τύπου κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, serifis4 είπε

Δηλώνω άσχετος με το άθλημα και διαβάζω από forum σε forum για το τι κυκλοφορεί. Από τις επιλογές που προκρίθηκαν (όχι ότι ρώτησα κανέναν) είναι το set που έστειλες, mini pc ace magician, και τελευταία επιλογή κανένα μεταχειρισμένο.

Ουσιαστικά το θέλω για σερφαρισμα και age of mythology. Εγώ τώρα έχω ένα lenovo all in one. C260. Πατάω το κουμπί,ξεντυνομαι ,πηγαίνω τουαλέτα και αυτό ακόμα ανοίγει.Λογο μικρού γραφείου είναι το ενδιαφέρον για μικρού τύπου κουτί.

Οκ μεταξύ αυτών προσωπικά  θα προτιμούσα όπως φαίνεται και πιο πάνω το deskmini..Κυριως για τον  cpu σταθερού υπολογιστή που παιρνει σε σχέση με ένα mini pc.Βεβαια θα πρέπει να το στήσεις εσύ ή να πληρώσεις συναρμολόγηση ,γεγονός που ίσως σε αποθαρρύνει.Γενικα νομίζω πως τη δουλειά σου την κάνεις άνετα με όλες τις επιλογές.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, niko13 είπε

Οκ μεταξύ αυτών προσωπικά  θα προτιμούσα όπως φαίνεται και πιο πάνω το deskmini..Κυριως για τον  cpu σταθερού υπολογιστή που παιρνει σε σχέση με ένα mini pc.Βεβαια θα πρέπει να το στήσεις εσύ ή να πληρώσεις συναρμολόγηση ,γεγονός που ίσως σε αποθαρρύνει.Γενικα νομίζω πως τη δουλειά σου την κάνεις άνετα με όλες τις επιλογές.

Περιμένω να δω το επόμενο μοντέλο deskmini που θα παίρνει 8000g apu's, θα είναι σημαντικά πιο δυνατό από το τωρινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου . Η πλάστιγγα γέρνει προς το deskmini . Όσο για το στήσιμο που θα πάει θα βρω κάποιον να τα σεταρει.

Λύσε μου μια τελευταία ερώτηση. Μελλοντικά παίρνει αναβάθμιση ? Δεν αναφέρομαι σε ram 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Περιμένω να δω το επόμενο μοντέλο deskmini που θα παίρνει 8000g apu's, θα είναι σημαντικά πιο δυνατό από το τωρινό.

Κάτι ξοφαλτσα που είχα δει χώρις να το έψαξα ιδιαίτερα λένε γραφικά επιπέδου 1650 για τον 8700g μια χαρά θα είναι,βάλε και το am5 της υποθεσης...Αλλα ξέρεις τώρα πως πάει..Στην αρχή θα είναι ψηλά σε τιμή όπως όλα.

32 λεπτά πριν, serifis4 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου . Η πλάστιγγα γέρνει προς το deskmini . Όσο για το στήσιμο που θα πάει θα βρω κάποιον να τα σεταρει.

Λύσε μου μια τελευταία ερώτηση. Μελλοντικά παίρνει αναβάθμιση ? Δεν αναφέρομαι σε ram 

Μπορείς να βάλεις δεύτερο nvme ή  ssd drives αλλά από θέμα επεξεργαστή τελικιαζει στον 5700g..Αν εννοείς να βάλεις επεξεργαστές που θα βγουν στο μέλλον στη νέα πλατφόρμα (am5) δυστυχώς όχι.Θα βγάλουν νέο μοντέλο deskmini για εκεί στο μέλλον μιας και χρειάζεται διαφορετική μητρική.

Επίσης ψάξε για καλύτερες τιμές σε άλλες υλοποιήσεις των επιμέρους parts γιατί το παραπάνω screenshot είναι σχετικά παλιό.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Mini PCs

Θα σου βαλω επιλογες μονο απο Beelink γιατι προσωπικα τα επιστευομαι περισσοτερο απο τις αλλες Κινεζιες και μονο απο Amazon για να εξασφαλισεις peace of mind σε καθε περιπτωση.

 

1) Με Ryzen 5700U - 16GB RAM - 500GB SSD (με κουπονι εκπτωσης εως 28/01)

Beelink AMD Mini PC Ryzen 7 5700U στα 449 +13 (μεταφορικα) - 65 (κουπονι) = 397 ευρω

 

2) Με Ryzen 5560U - 16GB RAM - 500GB SSD (με κουπονι εκπτωσης εως 28/01)

Beelink Mini PC Ryzen 5560U στα 369 + 12 (μεταφορικα) - 80 (κουπονι) = 301 ευρω

 

3) Με Ryzen 5700U - 16GB RAM - 500GB SSD (ιδιο με πριν) (με κουπονι εκπτωσης εως 28/01)

Beelink MiniPC Ryzen 5560U   στα 359 + 13 (μεταφορικα) - 70 (κουπονι) = 302 ευρω

Τρελοκομείο αυτόν που παρέθεσες ήταν ο αρχικός ενδιαφερόμενος πριν 5 μήνες λογικά θα έχει πάρει ότι πήρε.Το άλλο παιδί ο serifis4 επανέφερε το θέμα και ενδιαφέρεται.Για να δει τις προτάσεις σου το λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...