Προς το περιεχόμενο

Routers που να δέχονται vpn σαν το express/cyberghost κτλ?


aplousername

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κοσμοτε κ το τραγικο του speedport ρουτερ. Όσο και αν έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω το vpn πάνω του, δεν το δέχεται. Ήθελα να ρωτήσω πιο ρουτερ μπορώ να πάρω για να μπορέσει επιτέλους να γίνει αυτό? Έχω λογαριασμό σε πολλούς vpn παρόχους, και έχω δει τί ρουτερς προτείνουν, αλλά δεν ξέρω τί σηκώνει η κοσμοτε. Τους πήρα τηλ αλλα δεν γνωρίζουν... Πρέπει να μείνω Ελλάδα για 3 μήνες λόγω υγείας του πατέρα μου, κ η δουλειά μου δεν με αφήνει (απο ελβετία αλλά δεν παμε ποτέ γραφείο) και θέλω να έχω το vpn πάνω στο ρουτερ για να φαίνομαι ότι είμαι εκει :(

Επεξ/σία από aplousername
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κανένα Router  των παροχών δεν έχει δυνατότητα VPN και ούτε μπορεί να εγκατασταθεί κάποια εφαρμογή σε αυτά.

Λύση είτε αγορά άλλου Router με δυνατότητα VPN που θα παίρνει σύνδεση από του παρόχου αλλά θα βγαίνει στο διαδίκτυο μέσω του VPN, είτε σχετική εφαρμογή στον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σχεδόν κανένα Router  των παροχών δεν έχει δυνατότητα VPN και ούτε μπορεί να εγκατασταθεί κάποια εφαρμογή σε αυτά.

Λύση είτε αγορά άλλου Router με δυνατότητα VPN που θα παίρνει σύνδεση από του παρόχου αλλά θα βγαίνει στο διαδίκτυο μέσω του VPN, είτε σχετική εφαρμογή στον υπολογιστή σου.

δώσε λίγο τα φώτα σου ντε πλις. τί μπορώ να κάνω? πχ το CyberGhost Linksys WRT3200ACM AC3200 DD-WRT FlashRouter δουλεύει με κοσμοτε? εφαρμογές εννοείς το vpn σωστα? τα έχω αυτά, αλλά πάλι καταγράφεται το login από ελλάδα. θέλει πάνω στο ρουτερ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ανεξαιρέτως τα WiFi Router (όπως αυτό που αναφέρεις) δουλεύουν με τις συσκευές όλων των παροχών. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχουν δυνατότητα VPN (π.χ. οι συσκευές της gl.inet).

Ο δικός σου Router με VPN, θα παίρνει σύνδεση από μία θύρα LAN της συσκευής της Cosmote. Ο υπολογιστής σου θα συνδέεται στον δικό σου Router, και θα βγαίνει στο διαδίκτυο μέσω του tunnel από το δίκτυο του VPN παρόχου που θα επιλέξεις (φυσικά δηλώνοντας από ποια χώρα θέλεις να έχεις ΙΡ σύνδεσης).

Κανονικά θα έπρεπε να παίζει και από τον υπολογιστή σου, εκτός αν είναι εταιρικός και υπάρχει εφαρμογή ελέγχου της WAN ΙΡ, οπότε λύνεται με τον VPN Router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εταιρικός πανάθεμά τον. οπότε λες αν πάρω αυτο το συγκεκριμένο της linksys να μπορέσω να λύσω το θέμα απλά κ όμορφα? ή θέλει ΚΑΙ συσκευή της gl να τη συνδέσω στο ρουτερ? περίπλοκο αλλά πρέπει να το καταφέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν χρειάζονται δύο συσκευές (επιπλέον του παρόχου). Μία μόνο θέλεις, αρκεί να έχει δυνατότητα VPN.

Στην ιστοσελίδα με το Linksys που δείχνεις, υπάρχει σύνδεσμος με πολλές σχετικές συσκευές ανάλογα το κόστος και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, μεταξύ των οποίων και της εταιρείας που ανέφερα ως παράδειγμα.

Στο πάνω μέρος της σελίδας εκεί που αναφέρει "Find Your Perfect Router", κάνεις τις επιλογές και σου βγάζει τις συσκευές.

Υπόψη ότι το κόστος αγοράς από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι μεγαλύτερο από το να προμηθευτείς την ίδια συσκευή από το εμπόριο. Για παράδειγμα σε έλεγχο που έκανα το gl.inet Slate AX το πουλά στα 225$ όταν η εταιρεία το έχει στα 119$. Η αδικαιολόγητη για μένα διαφορά είναι ότι θα είναι έτοιμο προρυθμισμένο ανάλογα τον VPN πάροχο που θέλεις, ενώ στην άλλη περίπτωση οι ρυθμίσεις του παρόχου θα γίνουν από εσένα.

Η πλειοψηφία αυτών των συσκευών τρέχει λειτουργικό OpenWrt, που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις συμβατή συσκευή κατά πολύ φθηνότερα και να της περάσεις το λογισμικό, αλλά δεν είναι plug & play και χρειάζονται σχετικές γνώσεις.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εναλλακτική είναι παραιτούμαι απτη δουλειά, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να προσπαθήσω να βρω τρόπο να φτιάξω το ρουτερ! Τους εχω εξηγήσει την κατάσταση, αλλα είναι ανένδοτοι γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...