Προς το περιεχόμενο

TurboX A15HE black screen μετά το Windows logo


Salepaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα. Φίλος μου έδωσε το παραπάνω λάπτοπ A15HE σαν ελαττωματικο, μιας και πήρε καινούριο.

Το καθαρίζω, βάζω ssd και κάνω εγκατάσταση windows. 

Όλα κομπλέ και το λάπτοπ ανοίγει. Μετά από κανένα 5 λεπτό (χωρίς να έχω κάνει updates και τέτοια) η εικόνα χάνεται ενώ η οθόνη φαίνεται ότι είναι αναμμένη και ακούγεται ένας ήχος σαν να κάνει εγκατασταση κάποια συσκευή (κάνει τον ήχο όπως βάζεις βγάζεις ένα usb stick). 

Αν τον κλείσω και τον ξανά ανοίξω (από το κουμπί φυσικά) μου βγάζει κανονικά όλα bios κτλπ, το logo των windows και μετά τέλος.

Τι φάση; Για πείτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Salepaki είπε

Παίδες καλησπέρα. Φίλος μου έδωσε το παραπάνω λάπτοπ A15HE σαν ελαττωματικο, μιας και πήρε καινούριο.

Το καθαρίζω, βάζω ssd και κάνω εγκατάσταση windows. 

Όλα κομπλέ και το λάπτοπ ανοίγει. Μετά από κανένα 5 λεπτό (χωρίς να έχω κάνει updates και τέτοια) η εικόνα χάνεται ενώ η οθόνη φαίνεται ότι είναι αναμμένη και ακούγεται ένας ήχος σαν να κάνει εγκατασταση κάποια συσκευή (κάνει τον ήχο όπως βάζεις βγάζεις ένα usb stick). 

Αν τον κλείσω και τον ξανά ανοίξω (από το κουμπί φυσικά) μου βγάζει κανονικά όλα bios κτλπ, το logo των windows και μετά τέλος.

Τι φάση; Για πείτε... 

windows 10 φανταζομαι.

Update bios 'required'

Ολα τα μοντελα αυτα εχουν το ιδιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι βρήκα αλλά πρέπει να δω τι άλλο πρέπει να κάνω.

Λοιπόν, το λάπτοπ για κάποιο λόγο δίνει εικόνα στο hdmi. Το συνδεσα με το μόνιτορ που έχω και πήρα εικόνα κακονικα. 

Ψάχνοντας βρήκα όλους τους δικούς του drivers (chipset κ.α). Εγκατάσταση, επανεκκίνηση και βουαλα.. Η οθόνη δούλεψε κανονικά. 

Τον ανοιγω την επόμενη μέρα και πάλι τα ίδια. Μου δίνει εικόνα από το hdmi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 22/8/2023 στις 1:21 ΜΜ, Salepaki είπε

Κάτι βρήκα αλλά πρέπει να δω τι άλλο πρέπει να κάνω.

Λοιπόν, το λάπτοπ για κάποιο λόγο δίνει εικόνα στο hdmi. Το συνδεσα με το μόνιτορ που έχω και πήρα εικόνα κακονικα. 

Ψάχνοντας βρήκα όλους τους δικούς του drivers (chipset κ.α). Εγκατάσταση, επανεκκίνηση και βουαλα.. Η οθόνη δούλεψε κανονικά. 

Τον ανοιγω την επόμενη μέρα και πάλι τα ίδια. Μου δίνει εικόνα από το hdmi. 

Είναι η οθόνη, ή πριν την καλωδιοταινία στο λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 1:21 ΜΜ, Salepaki είπε

Κάτι βρήκα αλλά πρέπει να δω τι άλλο πρέπει να κάνω.

Λοιπόν, το λάπτοπ για κάποιο λόγο δίνει εικόνα στο hdmi. Το συνδεσα με το μόνιτορ που έχω και πήρα εικόνα κακονικα. 

Ψάχνοντας βρήκα όλους τους δικούς του drivers (chipset κ.α). Εγκατάσταση, επανεκκίνηση και βουαλα.. Η οθόνη δούλεψε κανονικά. 

Τον ανοιγω την επόμενη μέρα και πάλι τα ίδια. Μου δίνει εικόνα από το hdmi. 

κανε Αναβαθμιση bios στο 303

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...