Προς το περιεχόμενο

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση ψυχολογίας


En1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι σε αναζήτηση προγράμματος εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στην Ψυχολογία. Έχω βρει το uniopen και το ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Έχει κάποιος εμπειρία να μου δώσει περεταιρω πληροφορίες για κάποιο από τα παραπάνω ?

Φυσικά αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αν έχουν όντως αναγνώριση και μπορώ να λάβω άδεια ασκήσεως..

Ευχαριστώ πολύ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναγνωρίζεται επαγγελματικά ελλαδα η ψυχολογία εξαποστάσεως του EUC? Δλδ ένας απόφοιτός από το εξαποστάσεως, μπορει να ανοίξει γραφείο ελλάδα? Νόμισα τα εξαποστασεως ψυχολογίας δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ελλάδα. Μπορεί να διοριστεί κ στο δημόσιο με το αντίστοιχο ΠΕ?

Ονλαιν γράφει ότι δεν αναγνωρίζεται

Επεξ/σία από 88dylan88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις πολλες ερωτησεις:

Αναγνωριζεται το πτυχιο

https://www.doatap.gr/enimerosi-gia-tin-anagnorisi-titlon-eks-apostaseos-programmaton-spoudon/

Οτι αφορα στην αδεια ασκησης ο καθε αποφοιτος εξ αποστασεως πτυχιου θα πρεπει να ρωτησει τον αντιστοιχο ελληνικο συλλογο περι αδειας ασκησεως ή ιατρειο αν μιλαμε για ιατρικα/παραιατρικα

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 88dylan88 είπε

δεν μπορεί να ανοίξει γραφείο. αυτό κ μόνο φτάνει.

 

5 ώρες πριν, 88dylan88 είπε

δεν μπορεί να ανοίξει γραφείο. αυτό κ μόνο φτάνει.

Ευτυχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ βλέπω δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να λειτουργήσει όλο αυτό. Θα ακούς μέσα  Webex ή άλλης εφαρμογής κάποιον καθηγητή και μια μέρα απλά θέλεις να ανοίξεις γραφείο; Δεν αξίζει σε καμία επιστήμη τέτοια υποτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Gingerbread said:

Εντωμεταξύ βλέπω δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να λειτουργήσει όλο αυτό. Θα ακούς μέσα  Webex ή άλλης εφαρμογής κάποιον καθηγητή και μια μέρα απλά θέλεις να ανοίξεις γραφείο; Δεν αξίζει σε καμία επιστήμη τέτοια υποτίμηση.

Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω κάποια πλευρά (δεν με ενδιαφέρει καθόλου), αλλά τι σημασία έχει αν τον ακούς στο WebEx ή σε μια physical αίθουσα; 

ΟΚ ίσως ο καθηγητής σε εμπνεύσει με την προσωπική επαφή, αλλά το να υποθέσουμε αυθαίρετα ότι δεν θα εμπνευστεί ο άλλος επειδή πήρε τις γνώσεις, με ηχητικά κύματα που δεν μεταδίδονται μέσω του αέρα αλλά μέσω ηλεκτρικού ρεύματος; 

Περί ετοιμότητας για άνοιγμα γραφείου με αμιγώς ακαδημαϊκές γνώσεις και ποιότητας του ιδρύματος είναι μια άλλη κουβέντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Μακιαβέλλι said:

Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω κάποια πλευρά (δεν με ενδιαφέρει καθόλου), αλλά τι σημασία έχει αν τον ακούς στο WebEx ή σε μια physical αίθουσα; 

ΟΚ ίσως ο καθηγητής σε εμπνεύσει με την προσωπική επαφή, αλλά το να υποθέσουμε αυθαίρετα ότι δεν θα εμπνευστεί ο άλλος επειδή πήρε τις γνώσεις, με ηχητικά κύματα που δεν μεταδίδονται μέσω του αέρα αλλά μέσω ηλεκτρικού ρεύματος; 

Περί ετοιμότητας για άνοιγμα γραφείου με αμιγώς ακαδημαϊκές γνώσεις και ποιότητας του ιδρύματος είναι μια άλλη κουβέντα. 

Στα online μπορείς να μην ακούς καν, δεν υπάρχει επαφή με τον καθηγητή, αλλά ούτε και με τους συμφοιτητές όπως υπάρχει στο δια ζώσης. Το κάνει να φαίνεται λίγο σαν χόμπυ στα μάτια μου. Επίσης, αν και δεν είμαι ψυχολόγος, αλλά κρίνοντας σαν γιατρός δεν πρέπει να δεις κάποια πράγματα που ξεπερνούν τις δυνατότητες μιας οθόνης; Θα υπάρχει κάποια κλινική άσκηση, κάποια διπλωματική που δεν είναι απλώς βιβλιογραφική ανασκόπηση; Αυτά σκέφτομαι. Ότι ο κάθε ένας χωρίς προσόντα με ένα διαδικτυακό μάθημα θα το παίζει ψυχολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Στα online μπορείς να μην ακούς καν, δεν υπάρχει επαφή με τον καθηγητή, αλλά ούτε και με τους συμφοιτητές όπως υπάρχει στο δια ζώσης. Το κάνει να φαίνεται λίγο σαν χόμπυ στα μάτια μου. Επίσης, αν και δεν είμαι ψυχολόγος, αλλά κρίνοντας σαν γιατρός δεν πρέπει να δεις κάποια πράγματα που ξεπερνούν τις δυνατότητες μιας οθόνης; Θα υπάρχει κάποια κλινική άσκηση, κάποια διπλωματική που δεν είναι απλώς βιβλιογραφική ανασκόπηση; Αυτά σκέφτομαι. Ότι ο κάθε ένας χωρίς προσόντα με ένα διαδικτυακό μάθημα θα το παίζει ψυχολόγος.

ούτως ή άλλως το παίζουν ψυχολόγοι, γιατί μπορείς να βγάλεις άδεια ειδικού ψυχικής υγείας χωρίς κανένα προσον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...