Προς το περιεχόμενο

tablet που δε φορτίζει


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου έφερε ένα ανηψάκι ένα tablet κινέζικο το οποίο το είχε παρατημένο περίπου 1 μήνα. Το tablet δεν ανοιγει, υποθέτω έχει αδειάσει η μπαταρία αλλά και όταν το βάζω στη φόρτιση δε παίρνει ρεύμα. Έχω συσκευή που μετράει το ρεύμα και δείχνει ότι δε περνάει τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Εννοείται έχω δοκιμάσει άλλη μπρίζα με άλλον φορτιστή και καλώδιο.

Σε τεχνικό δεν αξίζει να πάει και αφού θα καταλήξει στον κάδο, λέω να δοκιμάσω ό,τι μπορεί να δοκιμαστεί.

Το έχω αφήσει όλο το βράδυ στο ρεύμα αλλά τίποτα. Αν είχε χαλάσει κάτι στην πλακέτα δεν έπρεπε να φορτίζει; Εκτός αν το σύστημα που δίνει το ρεύμα τα έπαιξε και δε περνάει τίποτα. Υπάρχει λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως να θέλει  αλλαγή η θύρα φόρτισης το micro usb.Η μπαταρία έχει τάση;την μέτρησες με πολύμετρο;; 

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, coolerman said:

Ίσως να θέλει  αλλαγή η θύρα φόρτισης το micro usb.Η μπαταρία έχει τάση;την μέτρησες με πολύμετρο;; 

΄με την μπαταρία δεν ασχολήθηκα. Και προβληματική να ήταν από τη στιγμή που συνδέω στο ρεύμα δεν έπρεπε να ανοίγει; Εδώ μιλάμε δε παίρνει καν ρεύμα. Στο 0 είναι τόσες ώρες ο μετρητής

το να φταίει η θύρα με αποτέλεσμα να μη περνάει ρεύμα μου φαίνεται το πιο λογικό. Και κάποιο άλλο θέμα να είχε το tablet δεν έπρεπε τουλάχιστον να φορτίζει όσο είναι στο ρεύμα (κι ας μην ανοίγει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι 0 η μπαταρια δεν κανει τιποτα το ταμπλετ ουτε τραβαει ρευμα...

Μετρα την και αν ειναι 0 η με χαμηλη ταση, πρεπει να την φορτισεις εξωτερικα για να το ξυπνησεις. Δεν πρεπει καν να εχει κονεκτορα αλλα να ειναι κολλημενη στην μητρικη οπως στα περισσοτερα αυτα. 

Αν την φορτισεις, και χαλασμενο βυσμα φορτισης να εχει, θα ξεκινησει αν δεν εχει κανενα βραχυκυκλωμα ή χαλασμενο τσιπακι.

Αν δεν δουλεψει αυτο, πετα το, δεν αξιζει να ασχοληθεις παραπανω σε ηλεκτρονικο επιπεδο για ενα φτηνιαρικο κινεζικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως δέχεται και μετασχηματιστή; Ίσως να μπορείς να κόψεις ένα παλιό φορτιστή και να την ξυπνήσεις βάζοντας το κόκκινο καλώδιο στο + και το μαύρο στο - (για 5 λεπτά πχ). Ίσως κάπου να έχει μία τρυπίτσα για reset (ένα- δύο λεπτά χρειάζεται να το πατήσεις). Αν το κουμπί εκκίνησης φαίνεται νεκρό μπορεί να ανάβει με εντολή adb reboot.  

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα να πω και εγώ την εμπειρία μου έχω ένα κινέζικο τάμπλετ όταν τ πρωτοπήρα όλα οκ μετά από λίγο καιρό στα χέρια τής κόρης μου άρχισε να κολάει σε τυχαία ποσοστά φόρτισης της μπαταρίας δεν έφτανε στο 100%και τελικά έφτασε στο 0 η λύση πολύ προσεκτικά αποσύνδεση τη μπαταρία και επανασύνδεση το τάμπλετ έδειξε 40% ενώ πριν 0 και βέβαια να φορτίζει κανονικά αυτή η ιστορία έχει επαναληφθεί 3 φορές έως τώρα το τάμπλετ έχει αγοραστεί πριν 1 χρόνο και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κι εκεί που λέω να το δοκιμάσω για τελευταία φορά πριν πάει στα σκουπίδια.... φορτίζει.

Συμπεριφέρεται λίγο περίεργα όμως διότι μόλις το συνδέω φορτίζει και αμέσως σταματάει.

Το άφησα κλειστό και έφτασε στο 100%. Μια φορτίζει, μια δε φορτίζει. Πιθανόν να έχει θέμα και η υποδοχή μιας και καλώδια-φορτιστή-πρίζα έχω αλλάξει.

Δείχνει να φορτίζει (έχω πρίζα που αναγράφει τα watt) αλλά το εικονίδιο του tablet δε δείχνει κάτι. Κάνω επαναφορά μήπως και έφαγε κάποιο κόλλημα δεν αλλάζει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...