Προς το περιεχόμενο

Ουρές από πολίτες για επανέκδοση παλιών ταυτοτήτων για αποφυγή...τσιπ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχνάτε μάλλον ότι είμαστε όλοι πρόβατα (και εγώ μαζί)

Ο καθένας με το μακρύ του η το κοντό του. Για τίποτε μην είστε σίγουροι. Όλα γίνονται. Ναι έχω και smartphone κινητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ναι, είναι λάθος αυτή η απάντηση. RFID scanners μπορούν να λειτουργούν εύκολα από απόσταση ενός μέτρου, ενώ ειδικά RFID scanners με phased array antennas μπορούν να διαβάσουν και από απόσταση 20 μέτρων. Μπορείτε να το ψάξετε για passive rfid scanner range.

Ναι και? Ας πούμε ότι είναι έτσι. Είσαι κάποιο τόσο σημαντικό πρόσωπο που θα αναγκαστεί το κράτος να ενεργοποιήσει τους μηχανισμούς του για να δει που βρίσκεσαι? Λες να μας νοιάζει που πας για ψάρεμα ή σα ποιο σπότι πας για να απατήσεις τη γυναίκα σου? Ή σε ποια εκκλησία είσαι κάθε Κυριακή?

Και αυτή τη στιγμή μπορεί να δει κάποιος που βρίσκεσαι. Δεν έχεις πρόβλημα με αυτό? 

Και εν πάση περιπτώσει οι περισσότεροι θέλουν σύγχρονες ευρωπαικές ταυτότητες. Αν εσύ έχεις πρόβλημα, πάρε ένα rfid wallet ή άσε την ταυτότητα στο σπίτι και έχε μαζί σου διαβατήριο ή δίπλωμα σαν μέσο ταυτοποίησης αν χρειαστεί. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RFID υπάρχει και στις χρεωστικες κάρτες. Γενικά αν κάποιος θέλει να σε εντοπίσει το κάνει πολύ εύκολα χωρίς νέα ταυτότητα να έχεις.

Μόλις κάνεις μια αγορά με πιστωτική, όλο το τραπεζικό ξέρει που είσαι. Μόλις μπεις σε ένα λεωφορείο ο ΟΑΣΑ ξέρει που είσαι.

Και χωρίς σύγχρονα μέσα / κάρτες κλπ:

Μόλις πας σε ένα ΚΕΠ, το κράτος ξέρει που είσαι.

Μόλις περάσεις διόδια με το αμάξι, η εταιρεία λειτουργίας του αυτοκίνητο δρόμου ξέρει που είσαι.

Και πιο απλά και με ένα Nokia 3310, από τριγωνοποιηση των κεραιών μπορεί κάποιος να βρει περίπου που είσαι.

Και πριν από 100 χρόνια χωρίς τίποτα ηλεκτρονικό η κουτσομπολα της γειτονιάς ήξερε που είσαι, όταν έβλεπε φώτα να ανάβουν ή να σβήνουν.

Ναι το rfid blocker είναι μια ωραία λύση και πιάνει και όλες τις κάρτες.

Κατά τα άλλα ένα κομμάτι πλαστικό με τα στοιχεία μας είναι και ευκολίες ανάγνωσης από τις αρχές και τίποτα άλλο. Προσφέρει ασφάλεια για αυτόν που την έχει γιατί αντιγράφεται πιο δύσκολα με ότι συνεπάγεται αυτο...

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anax111 είπε

Όλοι εσείς που ειρωνεύεστε προφανώς είστε πολύ μικροί για να θυμάστε τι σημαίνει "φακέλωμα", πόσων χιλιάδων ανθρώπων καταστράφηκαν οι ζωές από αυτό και πως "η καταστροφή των φακέλων" ήταν μία από τις βασικές υποσχέσεις του Ανδρέα Παπανδρέου στο προεκλογικό πρόγραμμα του 1981 όταν πήρε την πρώτη του μεγάλη εκλογική νίκη. Στα νιάνιαρα λοιπόν που προφανώς δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι σημαίνει ψηφιακή ταυτότητα και τι επιπτώσεις θα έχει, εξηγώ: 

Το πρόβλημα δεν είναι ο γεοεντοπισμός, ελάχιστοι είναι τόσο ηλίθιοι που να το πιστεύουν αυτό. Το πρόβλημα με τις ψηφιακές ταυτότητες  είναι οι πληροφορίες που θα καταχωρούνται στην ψηφιακή σου ταυτότητα στις οποίες θα έχει πρόσβαση ο κάθε ανεγκέφαλος μπάτσος που θα σε ελέγχει σε όλα τα πέρατα και πλάτη της Γης βάση των διεθνών συμφωνιών  που έχει υπογράψει η χώρα μας και που δεν βλέπω σε καμία ανακοίνωση της κυβέρνησης να αναφέρει ποιες θα είναι αυτές οι πληροφορίες, αν θα έχει πρόσβαση σε αυτές ο πολίτης, και το κυριότερο αν θα μπορεί να τις τροποποιήσει με δικαστική απόφαση εάν δεν συμφωνεί με αυτές. 

Και επειδή προφανώς περάσαν κάποια χρόνια και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν θυμάστε τι σημαίνει να έχεις φάκελο στην ασφάλεια θα σας δώσω μερικά παραδείγματα του τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το ανεξέλεγκτο ηλεκτρονικό φακέλωμα σήμερα: 

Πάτε ΗΠΑ για σπουδές, και ο κάθε μπάτσος που θα σας ελέγχει θα μπορεί να βλέπει ότι λάβατε μέρος κάποτε σε διαδήλωση με επεισόδια αριστερού κόμματος. Θα σας "περιποιείται" κάθε φορά που θα του το επιτρέπει η ιδιότητά του. Πάτε σε ένα μουσείο στο εξωτερικό και ο μπάτσος που ελέγχει την περιοχή βλέπει ότι λάβατε μέρος σε κατάληψη σχολείου όπου σημειώθηκαν βανδαλισμοί όταν ήσασταν μικροί και σας απαγορεύει την πρόσβαση σε αυτό. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Ρωτήστε και κανέναν 60άρι στην οικογένειά σας να σας πει μερικές ωραίες ιστορίες του τι σημαίνει να μπορεί ο κάθε μπάτσος της γειτονιάς να ξέρει όλο σας το ποινικό μητρώο. Να εξηγούμαι. Και τώρα οι το ποινικό σας μητρώο είναι διαθέσιμο στις αστυνομίες των χωρών με τις οποίες  έχει υπογράψει συμφωνίες η χώρα μας, Σέγκεν ΗΠΑ κτλ. Απλά τώρα δεν είναι διαθέσιμες στον καθένα. Το τσιπ της ταυτότητας θα μπορεί να το διαβάσει ο κάθε υπάλληλος υπηρεσίας ασφάλειας σε όλο τον κόσμο.  Και ότι προκύψει. Εκεί είναι η διαφορά. Σταματήστε να ειρωνεύεστε και αντιμετωπίστε το ζήτημα με υπευθυνότητα. Πρέπει να κατοχυρωθεί το δικαίωμα του πολίτη να έχει πρόσβαση ανά πάσα στιγμή στις πληροφορίες που περιέχει το τσιπ της ταυτότητάς του, να μπορεί να υποβάλει ένσταση για αυτές και να μπορεί να τις τροποποιήσει δικαστικά εάν δεν συμφωνεί με αυτές. Εγώ δεν πρόκειται να πάρω νέα ταυτότητα εάν δεν  κατοχυρωθούν τα παραπάνω δικαιώματα. Έχω κάποια ηλικία και έχω γνωρίσει άτομα που οι ζωές τους καταστράφηκαν από το παλαιό φακέλωμα. Εσείς αν θέλετε πάρτε. Μπορεί να έχω άδικο εγώ και ο κάθε μπάτσος της Γης να έχεις τις αγαθότερες προθέσεις για εμάς. Που ξέρεις. Μπορεί να ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο και να μην το ξέρουμε. Καλό ύπνο.

Εν μέρει σωστά αυτά που λες για το φακέλωμα στην Ελλάδα προ του 1981 φίλε μου. Όμως κάνεις ενα αυθαίρετο extrapolation ότι αυτό θα δώσει πρόσβαση σε πληροφορίες σε οποιονδήποτε κρατικό λειτουργό. Δεν ισχύει ακόμα κ σήμερα αυτό, αφού υπάρχει level of access clearance σε καθε επίπεδο κ το αντίθετο τιμωρείται μάλιστα. Η μη εξουσιοδοτημενη πρόσβαση σε πληροφορίες δλδ, υπάρχει ήδη η νομοθεσία και εφαρμόζεται σε πληροφορώ με ευλάβεια από την Αρχή Προστασίας κ τη δικαιοσύνη. 

Δεν έχει σχέση με τις νέες ταυτότητες αυτό όλο όμως, εδω έχουμε μια άκυρη εντελώς αντίδραση από το νέο κομματικο στρατό που πήρε γραμμή από μοναστήρια κ χριστιανικες οργανώσεις να ψηφίσει συγκεκριμένα στις εκλογές κ πήρε μαζί κ τους "αντοιδρο στω κρατως, ημε ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ" που αφορμή ψάχνουν για να κολλήσουν σε τέτοια μπάχαλα. 

Στις άλλες χώρες προφανώς είναι εξωγήινοι όλοι κ έχουν τέτοιες. Εμείς είμαστε τα τζιμάνια κατ αυτούς τους... καλοπιστους ανθρώπους. :)

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα στοιχεία μας τα έχουν ήδη όσοι πρέπει, όσοι δεν πρέπει δεν βλέπουν τίποτα περισσότερο. Για αυτό υπάρχουν και νόμοι όπως ο gdpr που δεν πιάνει μόνο ιδιωτικές εταιρίες αλλά και κρατικούς οργανισμούς...

Δεν μπορει ένας αστυνομικός να δει τα ιατρικά μου στοιχεία ή τα οικονομικά μου. Αλλά αν πάθω ένα ατύχημα θα ήθελα να δει την ομάδα αίματος μου μπας και μου σώσουν την ζωή...

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ναι και? Ας πούμε ότι είναι έτσι. Είσαι κάποιο τόσο σημαντικό πρόσωπο που θα αναγκαστεί το κράτος να ενεργοποιήσει τους μηχανισμούς του για να δει που βρίσκεσαι? Λες να μας νοιάζει που πας για ψάρεμα ή σα ποιο σπότι πας για να απατήσεις τη γυναίκα σου? Ή σε ποια εκκλησία είσαι κάθε Κυριακή?

Και αυτή τη στιγμή μπορεί να δει κάποιος που βρίσκεσαι. Δεν έχεις πρόβλημα με αυτό? 

Και εν πάση περιπτώσει οι περισσότεροι θέλουν σύγχρονες ευρωπαικές ταυτότητες. Αν εσύ έχεις πρόβλημα, πάρε ένα rfid wallet ή άσε την ταυτότητα στο σπίτι και έχε μαζί σου διαβατήριο ή δίπλωμα σαν μέσο ταυτοποίησης αν χρειαστεί. 

 

Πρέπει να είμαι κάποιο σημαντικό πρόσωπο για να προσπαθώ να προφυλάξω την ανωνυμία μου; Την ελευθερία μετακίνησης; Σήμερα δεν υπάρχει δίκτυο δημόσιων RFID scanner, σε δέκα χρόνια; Αν υπάρχει σε κάθε φανάρι, σε κάθε διόδια, σε κάθε κατάστημα, σε κάθε υπηρεσία; Η αστυνομική ταυτότητα είναι υποχρεωτικό να την φέρεις μαζί σου, υπάρχει νόμος γι' αυτό. Επίσης το RFID chip έχει μνήμη, δε χρειάζεται καν τα scanner να είναι online. Μπορεί να καταγράφονται όλα τα σημεία που πέρασες στη μνήμη και κάποια στιγμή, όταν ελεγχθεί η ταυτότητά σου από ένα όργανο της τάξης, να διαβάσουν τα πάντα για το που πήγες.

Να έχετε σύγχρονες ευρωπαικές ταυτότητες, το RFID γιατί να είναι υποχρεωτικό; Ας γίνει προαιρετικό και το πρόβλημα λύνεται. Το rfid wallet μπορεί να βγει εκτός νόμου σε Χ χρόνια, δεν είναι αυτή η λύση. Η λύση είναι είτε η μη υποχρεωτικότητα να φέρεις την αστυνομική ταυτότητα είτε η προαιρετική ενεργοποίηση του RFID.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο εσεις τσακωνεστε για αηδιες υπαρχει καποιος εκει εξω που πολεμαει για εμας, ποιος αλλος παρα το Mozzila foundation;
Η Δημοσιογραφος Μαρια Δεναξα μεταδιδει απο την Γαλλια μια προσπαθεια φιμωσης μεσω των browsers
https://foundation.mozilla.org/fr/campaigns/sign-our-petition-to-stop-france-from-forcing-browsers-like-mozillas-firefox-to-censor-websites/?fbclid=IwAR3usQOxz7nWw7cCClNp1Gkg26ByOYZ6Na3ztKdb7H_4PzhNtC3RXgMd6A8

Δεν ξερω Γαλλικα για να το ανεβασω σαν ειδηση, πολυ πιο σημαντικο απο αυτο εδω που ειναι για αναγνωστες της Ελευθερης Ωρας που προσκυνανε καστανα και σαγιοναρες.

image.png.82739cc79d61179c326b15b5a7716421.png

Συνεχιστε τον καυγα, συγνωμη για την ενοχληση.
ΓΑΒ ΓΑΒ ΓΑΒ ΓΑΒ

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, coffeex είπε

Μου το έστειλε φίλος από Telegram -> Signal 🤯

 

2555258555.jpg

Εν τω μεταξύ τα διαβατήρια είναι βιομετρικά εδώ και τόσα χρόνια.Αλλά τόσο τους κόβει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθομαστε και διαβάζουμε ένα θέμα , και πρέπει να βάζουμε πάντα ένα VS ανάμεσα σε κάποιους 

εμβολιασμένοι VS ανεμβολιαστοι 

Μορφωμένοι VS αμόρφωτοι

Πλούσιοι VS φτωχοί

Ακούστε , 'Η ελευθερία του ενός , σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου'

Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει πραγματικά .

Διαβάζω για τον Θεό , τους πολιτικούς και ότι άλλο μπορεί να σκαρφιστεί κάποιος .Η αιώνια αντιπαλότητα .

Εντάξει διάβασα 11 σελίδες να περάσει η ώρα μου στην δουλειά αλλά μέχρι εκεί !! Ας υπάρχει σεβασμός προς τα αλλά μέλη και όπως έγραψα πιο πάνω , ο καθένας είναι ελεύθερος αρκεί να μην επιβάλει στους άλλους την γνώμη του

Το μυνημα το έγραψα για αυτούς που είναι έτοιμοι να πέσουν στην μάχη για να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο  

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οι αντιδράσεις υπάρχουν γιατί μια μερίδα ανθρώπων, που έχουν μετρηθεί κιόλας με τα πρόσφατα εκλογικά αποτελέσματα, ξεκινούν τη σκέψη τους ανάποδα. Οι νέες ταυτότητες είναι κακές. Εσένα λες οτι σε χαλάει το RFID, αν μπορούσαν όντως να το απενεργοποιήσετε πάλι δε θα ήσασταν ικανοποιημένοι, γιατί έχετε καταλήξει στο συμπέρασμα και μετά προσπαθείτε να το αιτιολογήσετε. Θα σας χαλούσε το σχήμα, το χρώμα, ο εκτυπωτής που τις βγάζει, το υδατογράφημα κλπ κλπ. Πάντα θα βρίσκετε κάτι γιατί ξεκινάτε απο το τέλος προς την αρχή.

Η ίδια ιστορία ήταν και με τα εμβόλια, οι αντιεμβολιαστές είχαν αποφασίσει οτι ήταν κακά. Στην αρχή δεν είχαν γίνει δοκιμές. Έγιναν δοκιμές αλλά δε πείστηκαν. Στη συνέχεια δεν είχαν μελετηθεί οι παρενέργειες, έκανε ο κόσμος εμβόλια, οι παρενέργειες ποσοστιαία ηταν ελάχιστες αλλά φυσικά δεν πείστηκαν. Και ούτω καθ' εξής. Και με τα χέρια τους να παρήγαγαν ένα εμβόλιο, πάλι δεν θα πείθονταν γιατι θα έλεγαν οτι τους έλεγχε η Pfeizer το μυαλό. 

Τουλάχιστον το θέμα των ταυτοτήτων είναι απλά μια γραφικότητα που γελάμε, δεν αποτελείτε κίνδυνο για τους υπολοίπους

Μπορούν πάντα να τρυπάνε το τσιπάκι,όπως έκοβαν παλιά την ταυτότητα στους παντρεμένους.Όλα εγώ πια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 Λες να μας νοιάζει που πας για ψάρεμα?

Ξέρεις πόσα θα πλήρωναν κάποιοι για μερικά στίγματα; 

🎣🎣🎣🎣🎣🎣🎣🎣🎣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, malakudi said:

Βγάζεις λάθος συμπέρασμα, προσωπικά δε συντάσσομαι με τη συγκεκριμένη ομάδα που αναφέρεις. Διαφωνώ όμως με την by default ενεργοποίηση και μη δυνατότητα απενεργοποίησης του RFID. Εκεί είναι το πρόβλημα για μένα - σε συνδυασμό με την ισχύουσα ακόμα υποχρεωτικότητα να φέρω μαζί μου την ταυτότητα.

Δεν είναι υποχρεωτικό.

Μπορείς να έχεις μαζί σου δίπλωμα εφόσον μιλάμε για Ελλάδα. 

Ή να την έχεις ψηφιακά στο κινητό με όλα κλειστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, axidousgr είπε

κάθομαστε και διαβάζουμε ένα θέμα , και πρέπει να βάζουμε πάντα ένα VS ανάμεσα σε κάποιους 

εμβολιασμένοι VS ανεμβολιαστοι 

Μορφωμένοι VS αμόρφωτοι

Πλούσιοι VS φτωχοί

Ακούστε , 'Η ελευθερία του ενός , σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου'

Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει πραγματικά .

Διαβάζω για τον Θεό , τους πολιτικούς και ότι άλλο μπορεί να σκαρφιστεί κάποιος .Η αιώνια αντιπαλότητα .

Εντάξει διάβασα 11 σελίδες να περάσει η ώρα μου στην δουλειά αλλά μέχρι εκεί !! Ας υπάρχει σεβασμός προς τα αλλά μέλη και όπως έγραψα πιο πάνω , ο καθένας είναι ελεύθερος αρκεί να μην επιβάλει στους άλλους την γνώμη του

Το μυνημα το έγραψα για αυτούς που είναι έτοιμοι να πέσουν στην μάχη για να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο  

Ο διχασμός πάντα βολεύει το σύστημα για να παραπλανήσει. Γνωστό. Αλλά η συγκεκριμενη πνευματικώς πατωμενη κοινωνία που να το πάρει χαμπάρι... Θαλασίτσα, στρινγκακι και φρεντο.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πρέπει να είμαι κάποιο σημαντικό πρόσωπο για να προσπαθώ να προφυλάξω την ανωνυμία μου;

Τελευταία φορά που κοίταξα το ημερολόγιο έλεγε 2023. Αν θεωρείς ότι με τη μη έκδοση της νέας ταυτότητας,  προφυλάσσεις την ανωνυμία σου τότε πάω πάσο. Δεν έχει νόημα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...