Προς το περιεχόμενο

Πρώτο iphone και αν ναι ποιο είναι καλύτερο για τη χρήση που κάνω?


Lykos22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά εαν αυτή η ερώτηση έχει ξαναγίνει, ή εαν δεν είναι η κατάλληλη ενότητα για να την ποστάρω, αλλά θα ήθελα να πάρω μία γνώμη από κάποιον που έχει αρκετή εμπειρία με προιόντα της Apple ή τουλάχιστον περισσότερη από ότι εγώ.

Χρειάζομαι καινούργια συσκευή κινητού τηλεφώνου και έκανα τη σκέψη μήπως αξίζει η αγορά του πρώτου μου i-Phone.

Ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να κάνω την αγορά είναι διότι σχετικά πρόσφατα απέκτησα Macbook Pro και i-Pad Pro, επομένως το syncing μεταξύ των 3 συσκευών θα είναι καλύτερο. Δευτερευόντως επειδή μου αρέσει πολύ ο φακός/η κάμερα και οι φωτογραφίες που βγάζουν τα iphone.

Ο λόγος που με αποτρέπε από το να κάνω την αγορά είναι βασικά η τιμή. Δεν είχα ξοδέψει ποτέ στη ζωή μου περισσότερα από 200 ευρώ για αγορά κινητού (δεν είχα και την οικονομική δυνατότητα να το κάνω παλιότερα άλλωστε) και ότι το κινητό κατά 90%, για να μην πω 99.99%, το χρησιμοποιώ για μηνύματα, κλήσεις, φωτογραφίες, google maps, ψάξιμο στο internet/social media. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε το έχω χρησιμοποιήσει ως κύριο εργαλείο δουλειάς, όπως πχ είναι το Macbook.

Δεν με ενδιαφέρει εαν θα είναι το τελευταίο μοντέλο, βασικά κοιτάζω τα παλιότερα μοντέλα πχ το SE, ή το 12, 13 κλπ. Αυτό που με ενδιαφέρει να είναι μία συσκευή που θα την πάρω και θα ξέρω ότι θα μου κρατήσει για αρκετά χρόνια.

 

Επεξ/σία από Lykos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έπρεπε να το κάνεις το άρθρο στα κινητά και όχι στο macos που είναι για τα macs.
Τώρα η ερώτηση που κάνεις είναι λίγο περίεργη, κοιτάς για συσκευή ανάλογα το πορτοφόλι σου.
Τα iphone παίρνουν updates για αρκετά χρόνια αλλά όπως είναι λογικό, όσο πιο παλιό πάρεις, τόσο πιο λίγα updates θα έχεις μπροστά σου αλλά όσο πιο νεότερο πάρεις, τόσο πιο ακριβό θα είναι. Οπότε αυτό που θες να κρατήσει για αρκετά χρόνια έχει να κάνει με αυτό που έγραψα.

Πρέπει να δεις τα πόσα λεφτά θες να βάλεις και να δεις στην αγορά τι παίζει γύρο από αυτό το ποσό.
Σε αντίθεση με lagdroid δεν θα είναι και τόσες πολλές οι επιλογές οπότε επιλέγεις το τι θα σου βγει με τα λεφτά που έχεις.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Lykos22 said:

Καλησπέρα και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά εαν αυτή η ερώτηση έχει ξαναγίνει, ή εαν δεν είναι η κατάλληλη ενότητα για να την ποστάρω, αλλά θα ήθελα να πάρω μία γνώμη από κάποιον που έχει αρκετή εμπειρία με προιόντα της Apple ή τουλάχιστον περισσότερη από ότι εγώ.

Χρειάζομαι καινούργια συσκευή κινητού τηλεφώνου και έκανα τη σκέψη μήπως αξίζει η αγορά του πρώτου μου i-Phone.

Ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να κάνω την αγορά είναι διότι σχετικά πρόσφατα απέκτησα Macbook Pro και i-Pad Pro, επομένως το syncing μεταξύ των 3 συσκευών θα είναι καλύτερο. Δευτερευόντως επειδή μου αρέσει πολύ ο φακός/η κάμερα και οι φωτογραφίες που βγάζουν τα iphone.

Ο λόγος που με αποτρέπε από το να κάνω την αγορά είναι βασικά η τιμή. Δεν είχα ξοδέψει ποτέ στη ζωή μου περισσότερα από 200 ευρώ για αγορά κινητού (δεν είχα και την οικονομική δυνατότητα να το κάνω παλιότερα άλλωστε) και ότι το κινητό κατά 90%, για να μην πω 99.99%, το χρησιμοποιώ για μηνύματα, κλήσεις, φωτογραφίες, google maps, ψάξιμο στο internet/social media. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε το έχω χρησιμοποιήσει ως κύριο εργαλείο δουλειάς, όπως πχ είναι το Macbook.

Δεν με ενδιαφέρει εαν θα είναι το τελευταίο μοντέλο, βασικά κοιτάζω τα παλιότερα μοντέλα πχ το SE, ή το 12, 13 κλπ. Αυτό που με ενδιαφέρει να είναι μία συσκευή που θα την πάρω και θα ξέρω ότι θα μου κρατήσει για αρκετά χρόνια.

 

Πόσα λεφτά διαθέτεις;  θέλεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, koutsis είπε

Πόσα λεφτά διαθέτεις;  θέλεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο; 

Μπάτζετ + - τα 600, άντε πολύ τραβηγμένα τα 700.

Δεν με απασχολεί το αν θα είναι καινούργιο ή μεταχειρισμένο, σκέφτομαι πολύ την περίπτωση και των refubrished που πουλάει η Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην μπλέκεις 

αφού δεν έχεις πολλές απαιτήσεις και τα κρατάς χρόνια 

πάρε ένα iPhone 11 η 12 (η κάποιο mini) αλλά καινουριο

refurbished δεν ειμαι σιγουρος αν εδω στην ελλαδα θα καταφερεις να βρεις αυτα που πουλαει η apple 

 πιο πιθανό είναι να βρεις επισκευασμένο από τον Κυρ Μητσο της γειτονιάς και βαπτισμένο apple refurb

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/08/2023 at 11:36, Lykos22 said:

Μπάτζετ + - τα 600, άντε πολύ τραβηγμένα τα 700.

Δεν με απασχολεί το αν θα είναι καινούργιο ή μεταχειρισμένο, σκέφτομαι πολύ την περίπτωση και των refubrished που πουλάει η Apple

Κοιταξε για μεταχειρισμενο 12αρι απλο η Pro, μακρυα απο τα mini λογο μεγεθους εχουν μικρη μπαταρια και θα θελεις ακομα και 2 φορτισης την ημαρε. Οριακα θα ειστε στα 700€. Εαν η μπαταρια ειναι λιγο πανω απο 80% την αλλαζεις αμεσα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τα 12 αρια θα παρουνε 3 update ακομα.

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2023 στις 10:59 ΠΜ, Dinos1973 είπε

Κοιταξε για μεταχειρισμενο 12αρι απλο η Pro, μακρυα απο τα mini λογο μεγεθους εχουν μικρη μπαταρια και θα θελεις ακομα και 2 φορτισης την ημαρε. Οριακα θα ειστε στα 700€. Εαν η μπαταρια ειναι λιγο πανω απο 80% την αλλαζεις αμεσα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τα 12 αρια θα παρουνε 3 update ακομα.

To 12 mini όντως έχει μεγάλο θέμα με την μπαταρία οπότε μακριά από το συγκεκριμένο όπως λες. Στο 13 mini όμως βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση (σίγουρα δεν θέλει 2 φορτίσεις την ημέρα για απλή χρήση που αναφέρει ο OP). Στη θέση του OP θα πήγαινα σε 13 mini ή απλό 13/14 για πρώτο iPhone. Τώρα που πλησιάζει ο καιρός για την παρουσίαση των iPhone 15 ακόμα και οι μεγάλες αλυσίδες ρίχνουν τις τιμές στα παλιότερα μοντέλα κατά καιρούς οπότε μπορείς να χτυπήσεις κάτι με δόσεις. Αλλιώς μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/08/2023 at 18:34, Lykos22 said:

Καλησπέρα και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά εαν αυτή η ερώτηση έχει ξαναγίνει, ή εαν δεν είναι η κατάλληλη ενότητα για να την ποστάρω, αλλά θα ήθελα να πάρω μία γνώμη από κάποιον που έχει αρκετή εμπειρία με προιόντα της Apple ή τουλάχιστον περισσότερη από ότι εγώ.

Χρειάζομαι καινούργια συσκευή κινητού τηλεφώνου και έκανα τη σκέψη μήπως αξίζει η αγορά του πρώτου μου i-Phone.

Ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να κάνω την αγορά είναι διότι σχετικά πρόσφατα απέκτησα Macbook Pro και i-Pad Pro, επομένως το syncing μεταξύ των 3 συσκευών θα είναι καλύτερο. Δευτερευόντως επειδή μου αρέσει πολύ ο φακός/η κάμερα και οι φωτογραφίες που βγάζουν τα iphone.

Ο λόγος που με αποτρέπε από το να κάνω την αγορά είναι βασικά η τιμή. Δεν είχα ξοδέψει ποτέ στη ζωή μου περισσότερα από 200 ευρώ για αγορά κινητού (δεν είχα και την οικονομική δυνατότητα να το κάνω παλιότερα άλλωστε) και ότι το κινητό κατά 90%, για να μην πω 99.99%, το χρησιμοποιώ για μηνύματα, κλήσεις, φωτογραφίες, google maps, ψάξιμο στο internet/social media. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε το έχω χρησιμοποιήσει ως κύριο εργαλείο δουλειάς, όπως πχ είναι το Macbook.

Δεν με ενδιαφέρει εαν θα είναι το τελευταίο μοντέλο, βασικά κοιτάζω τα παλιότερα μοντέλα πχ το SE, ή το 12, 13 κλπ. Αυτό που με ενδιαφέρει να είναι μία συσκευή που θα την πάρω και θα ξέρω ότι θα μου κρατήσει για αρκετά χρόνια.

 

Υπάρχουν καταστήματα που πωλούν μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση και δίνουν έως 6 μήνες εγγύηση, στην περίπτωση σου πας για ένα 12 στα 128gb που θα έχεις τουλάχιστον 2 χρονιά ακόμα ενημέρωση λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...