Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε εγκατάσταση MAC os σε Imac 2017


benrgv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, benrgv είπε

Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο είτε σε ssd είτε σε nvme + encloser μην πέσουμε σε καμία ασυμβατότητα και τραβάμε τα μαλλιά μας πάλι ?   

Δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητα. Από την στιγμή που αναγνωρίζεται ως εξωτερικός σκληρός μπορεί να γίνει και bootable. Ως τώρα αναφορές για Samsung ssd με USB 3 ότι δουλεύουν καλά υπάρχουν,  αλλα δεν υπάρχουν αναφορές ότι κάποιος ssd σκληρός ή case που αναγνωρίζεται ως εξωτερικός δεν μπορεί να γίνει bootable. 

Εν ολίγοις η ασυμβατότητα στους σκληρούς είναι μύθος για μενα και το μόνο που παρατήρησα είναι ότι κάποιοι ssd ή στικακια που έχουν σφαλαμστα, βρίσκονται στα τελευταία τους,κτλ., τα Mac τους "φτύνουν" ενώ ένα pc είναι πιο ανεκτικό σε προβληματικους ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

Για εξωτερικό δίσκο έχω επιλέξει τον συνδυασμό, με άριστες επιδόσεις. Θήκη της OWC και blade της Samsung.

Όσο αφορά στο πρόβλημα επανέρχομαι στην πρόταση μου για erase του δίσκου σύμφωνα με το άρθρο, όπου θα διαγραφούν τα πάντα, του εναπομείναντος Ventura Recovery Partition περιλαμβανομένου. Έχω την αίσθηση ότι αυτό προκαλεί το θέμα, λόγω πιθανής ασυμβατότητας με το Siera.

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, αφού ο εξωτερικός δίσκος ναι μεν αποτελεί μια διέξοδο, όμως κατά την γνώμη μου δεν είναι λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, epinki είπε

 

Ευχαριστώ πολύ αλλά το πρόβλημα είναι πως έχω κάνει ότι λέει το άρθρο 3 φορές χωρίς αποτέλεσμα . Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω πως εμένα για κάποιο λόγο κάνει disk 0 τον απλό μηχανικό και disk 1 τον ssd και σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου θα έπρεπε να είναι ανάποδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, benrgv είπε

Ευχαριστώ πολύ αλλά το πρόβλημα είναι πως έχω κάνει ότι λέει το άρθρο 3 φορές χωρίς αποτέλεσμα . Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω πως εμένα για κάποιο λόγο κάνει disk 0 τον απλό μηχανικό και disk 1 τον ssd και σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου θα έπρεπε να είναι ανάποδα 

Κατά βάση είναι εν πολλής ανεξήγητο γιατί μπερδεύει τους δίσκος. Έχω την αίσθηση ότι μπορεί και σ΄ αυτό να φταίει το Ventura Recovery Partition που προφανώς δεν διαγράφηκε όταν έκανες erase  τον δίσκο. Αυτό μπορεί να είναι βέβαια μια τραβηγμένη εικασία.

Απλά για την ιστορία, σε παλιότερα λειτουργικά το erase του δίσκου γινόταν από εξωτερικό media. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, πάντως σε Intel Mac (προ του 2018) που δεν φορούν το Τ2 security chip και ιδιαίτερα όταν το μηχάνημα αλλάζει ιδιοκτήτη καλό θα ήταν το erase να γίνεται από εξωτερικό media.. 

Όπως και να έχει, εδώ είμαστε. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, epinki είπε

Κατά βάση είναι εν πολλής ανεξήγητο γιατί μπερδεύει τους δίσκος. Έχω την αίσθηση ότι μπορεί και σ΄ αυτό να φταίει το Ventura Recovery Partition που προφανώς δεν διαγράφηκε όταν έκανες erase  τον δίσκο. Αυτό μπορεί να είναι βέβαια μια τραβηγμένη εικασία.

Απλά για την ιστορία, σε παλιότερα λειτουργικά το erase του δίσκου γινόταν από εξωτερικό media. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, πάντως σε Intel Mac (προ του 2018) που δεν φορούν το Τ2 security chip και ιδιαίτερα όταν το μηχάνημα αλλάζει ιδιοκτήτη καλό θα ήταν το erase να γίνεται από εξωτερικό media.. 

Όπως και να έχει, εδώ είμαστε. 🙂

Το παράξενο είναι πρώτον που μπερδεύει τους διάκους και δεύτερον πως τον ονομάζει Fusion και μετά από κάτω γράφει Macintosh HD που σε ότι βίντεο έχω δει δεν υπάρχει πουθενά το Fusion στο disk utility παρά μόνο το volume Macintosh HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, benrgv είπε

Το παράξενο είναι πρώτον που μπερδεύει τους διάκους και δεύτερον πως τον ονομάζει Fusion και μετά από κάτω γράφει Macintosh HD που σε ότι βίντεο έχω δει δεν υπάρχει πουθενά το Fusion στο disk utility παρά μόνο το volume Macintosh HD

Στο εργαλείο δίσκων επιλέγεις να δείξει όλους τους δίσκους οπότε θα δεις και τον 32άρι SSD (το screenshot είναι από macBook Air).

 

image.png.b8bd61dc4670074e724d17152132aade.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, epinki είπε

Στο εργαλείο δίσκων επιλέγεις να δείξει όλους τους δίσκους οπότε θα δεις και τον 32άρι SSD (το screenshot είναι από macBook Air).

 

image.png.b8bd61dc4670074e724d17152132aade.png

Έτσι το έχω κι εγώ σε αντιστοιχία με το δικό σου εμένα λέει Fusion εκεί που εσένα λέει apple ssd και από κάτω λέει Macintosh HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, benrgv είπε

Έτσι το έχω κι εγώ σε αντιστοιχία με το δικό σου εμένα λέει Fusion εκεί που εσένα λέει apple ssd και από κάτω λέει Macintosh HD

O λειτουργικός FD είναι της μορφής. Ο δικός σου πως είναι ;.

Δυστυχώς δεν έχω screenshot που να τα δείχνει όλα.

 

image.png.3f5c08da65fbdaf0122b78ad08496941.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το fusion ισχύει αυτό:

https://support.apple.com/en-us/HT207584

Με το που δώσεις τις εντολές στο terminal είτε από internet recovery είτε από USB boot stick δεν θα μείνει τίποτα στους σκληρούς και αυτόματα θα δημιουργηθεί το fusion drive το οποίο μπορείς να το ονομάσεις όπως θες και να το κάνεις format σε apfs.

Όπως έγραψα τα mac δεν είναι τόσο ανεκτικα με τους ssd. Αν ακόμα και ο μαμισιος ssd έχει μικρά errors,  είναι ικανο το mac να σταματήσει να τον διαβάζει,  ότι και να κάνεις.

Σου συνιστώ να κάνεις το fusion με τις παραπάνω οδηγίες και να το χρησιμοποιήσεις ως αποθηκευτικό χώρο , παρά ως boot disk. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόση ταλαιπωρία όμως που βλέπω, θα το είχα πάει σε επίσημο επισκευαστικό κέντρο για μια πιστοποιημένη γνωμάτευση ή ακόμα και ολοκληρωτική λύση.

Γιατί, αν το πρόβλημα δεν είναι αυτό που δείχνει, δηλαδή λάθος βήματα/ενέργειες, ίσως να είναι σε h/w 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lasithi12 είπε

δοκιμασες να τον κανεις σπλιτ και απλα να περασεις το λειτουργικο στον.SSD? να τελειωνεις;

Ήταν σπλιτ και δεν δούλευε 

42 λεπτά πριν, kormos είπε

Με τόση ταλαιπωρία όμως που βλέπω, θα το είχα πάει σε επίσημο επισκευαστικό κέντρο για μια πιστοποιημένη γνωμάτευση ή ακόμα και ολοκληρωτική λύση.

Γιατί, αν το πρόβλημα δεν είναι αυτό που δείχνει, δηλαδή λάθος βήματα/ενέργειες, ίσως να είναι σε h/w 

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πολλές φορές η μαγεία είναι να το φτιάξεις μόνος σου ( συν του ότι ειμαι επαρχία και το κοντινότερο επίσημο service είναι 150 χλμ μακριά ) 😝😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, benrgv είπε

Ήταν σπλιτ και δεν δούλευε 

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πολλές φορές η μαγεία είναι να το φτιάξεις μόνος σου ( συν του ότι ειμαι επαρχία και το κοντινότερο επίσημο service είναι 150 χλμ μακριά ) 😝😝

Και εγώ θέλω να μπαίνω στη διαδικασία αυτή. Αλλά νομίζω ότι όταν διαρκώς υπάρχει εμπόδιο η καλύτερη λύση είναι επίσημο σέρβις.

 

Μπορείς να ρωτήσεις αν συνεργάζονται με κάποια ταχυμεταφορικη, λογικά ναι και να έρθει να το παραλάβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας...Ξαφνικα το Macbboc pro 2012 μου πηγα να το ανοιξω και εδειχνε μονο το φακελακι...μπηκα disk utilites και δεν εβλεπε δυσκο...λεω θα χαλασε...δοκιμαζω ενα καινουριο samsung ssd 240gb και παλι δεν τον διαβαζει...πρεπει να κανω κατι διαφορετικο..? τον καινουριο το συνδεσα και σε pc και τον εμφανιζει κανονικα...το μετετρεχα και σε Xfat και NTFS και σε καμια περιπτωση δεν τον αμφανιζει...Μπορει να βοηθισει καποιοσ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkokokiris είπε

Καλημερα σας...Ξαφνικα το Macbboc pro 2012 μου πηγα να το ανοιξω και εδειχνε μονο το φακελακι...μπηκα disk utilites και δεν εβλεπε δυσκο...λεω θα χαλασε...δοκιμαζω ενα καινουριο samsung ssd 240gb και παλι δεν τον διαβαζει...πρεπει να κανω κατι διαφορετικο..? τον καινουριο το συνδεσα και σε pc και τον εμφανιζει κανονικα...το μετετρεχα και σε Xfat και NTFS και σε καμια περιπτωση δεν τον αμφανιζει...Μπορει να βοηθισει καποιοσ..?

Συνήθως είναι η καλωδιοταινια που συνδέεται ο σκληρός με την μητρική. Και στην δικιά σου περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις τον σκληρό με μια εξωτερική θήκη USB. Μπορεί να γίνει κανονικά η εγκατάσταση του λειτουργικού σε USB σκληρό,  μέχρι να αλλάξεις την καλωδιοταινια.

 

18 ώρες πριν, kormos είπε

Και εγώ θέλω να μπαίνω στη διαδικασία αυτή. Αλλά νομίζω ότι όταν διαρκώς υπάρχει εμπόδιο η καλύτερη λύση είναι επίσημο σέρβις.

 

Μπορείς να ρωτήσεις αν συνεργάζονται με κάποια ταχυμεταφορικη, λογικά ναι και να έρθει να το παραλάβει

Δεν συμφέρει το άνοιγμα του συγκεκριμένου.  Το service θέλει 3ψηφιο νούμερο για την δουλειά , μόνο. Επίσης για να αντικαταστήσουν τον blade ssd που έχει,  πολύ δύσκολα να βρουν ανταλλακτικό και ίσως  πανάκριβο. Για αυτό συνήθως βάζουν στην θέση του μηχανικού έναν Sata ssd σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε σύγκριση με την USB c θήκη με nvme , ο sata ssd έχει το 1/3 (και 1/4) της ταχύτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...