Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε εγκατάσταση MAC os σε Imac 2017


benrgv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα .
Ήρθε στην κατοχή μου την προηγούμενη εβδομάδα ένα imac 2017 27 5k 8 gb ram μεταχειρισμένο με Ventura μετά από φορματ. Το άνοιξα λοιπόν και μετά από 2 λεπτά που έψαχνα τις ρυθμίσεις κόλλησε και έβγαλε σφάλμα πως κάτι πήγε λάθος .(το μηχάνημα το είχε ο γαμπρός μου πριν για μια εβδομάδα και δούλευε απροβλημάτιστα )Μπήκα λοιπόν από command r και πήγα να περάσω ξανά το λειτουργικό και από εκεί ξεκινάει ο γολγοθάς μου . Στο εργαλείο των δίσκων έδειχνε 2 δίσκους έναν ssd 29 και έναν hdd 1 terabyte μετά από πολύ ψάξιμο και με τον terminal κατάφερα και επανέφερα τον δίσκο σαν έναν δλδ fusion και πίστευα πως θα λύσω το πρόβλημα. Έχω κάνει σχεδόν τα πάντα απ ότι έχω βρει στο Ίντερνετ και δεν περνάει με τίποτα λειτουργικό . Έχω κάνει reset nvram έχω τρέξει τα διαγνωστικά όλα της apple γιατί νόμιζα πως είναι πρόβλημα ραμ έχω τρέξει στον δίσκο first aid χωρίς κανένα πρόβλημα πουθενά . Πατάω εγκατάσταση μου λέει 3 ώρες και κάτι και κολλάει και μου βγαζει ερωτηματικό και startup έχω κάνει command shift r για να βάλει το τελευταίο λειτουργικό από  και τίποτα . Έχω κάνει ότι εργασία μπορεί να γίνει κατά τον εκκίνηση με συνδυασμό πλήκτρων . Με έχει τρελάνει . Τι μόνο που δεν έχω κάνει είναι να χρησιμοποιήσω bootable usb για να βάλω από εκεί λειτουργικό γιατί δεν έχω κάποιον με μακ να μου φτιάξει . Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω πραγματικά απελπιστεί .Καμία ιδέα το τι μπορώ να κάνω ;; Ευχαριστώ για το χρόνο σας

369711405_10160558353183418_8840443677462337880_n.jpg

Επεξ/σία από benrgv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, benrgv είπε
Καλησπέρα .
Ήρθε στην κατοχή μου την προηγούμενη εβδομάδα ένα imac 2017 27 5k 8 gb ram μεταχειρισμένο με Ventura μετά από φορματ. Το άνοιξα λοιπόν και μετά από 2 λεπτά που έψαχνα τις ρυθμίσεις κόλλησε και έβγαλε σφάλμα πως κάτι πήγε λάθος .(το μηχάνημα το είχε ο γαμπρός μου πριν για μια εβδομάδα και δούλευε απροβλημάτιστα )Μπήκα λοιπόν από command r και πήγα να περάσω ξανά το λειτουργικό και από εκεί ξεκινάει ο γολγοθάς μου . Στο εργαλείο των δίσκων έδειχνε 2 δίσκους έναν ssd 29 και έναν hdd 1 terabyte μετά από πολύ ψάξιμο και με τον terminal κατάφερα και επανέφερα τον δίσκο σαν έναν δλδ fusion και πίστευα πως θα λύσω το πρόβλημα. Έχω κάνει σχεδόν τα πάντα απ ότι έχω βρει στο Ίντερνετ και δεν περνάει με τίποτα λειτουργικό . Έχω κάνει reset nvram έχω τρέξει τα διαγνωστικά όλα της apple γιατί νόμιζα πως είναι πρόβλημα ραμ έχω τρέξει στον δίσκο first aid χωρίς κανένα πρόβλημα πουθενά . Πατάω εγκατάσταση μου λέει 3 ώρες και κάτι και κολλάει και μου βγαζει ερωτηματικό και startup έχω κάνει command shift r για να βάλει το τελευταίο λειτουργικό από  και τίποτα . Έχω κάνει ότι εργασία μπορεί να γίνει κατά τον εκκίνηση με συνδυασμό πλήκτρων . Με έχει τρελάνει . Τι μόνο που δεν έχω κάνει είναι να χρησιμοποιήσω bootable usb για να βάλω από εκεί λειτουργικό γιατί δεν έχω κάποιον με μακ να μου φτιάξει . Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω πραγματικά απελπιστεί .Καμία ιδέα το τι μπορώ να κάνω ;; Ευχαριστώ για το χρόνο σας

369711405_10160558353183418_8840443677462337880_n.jpg

 Για αυτά που αναφέρεις πιθανόν να υπάρχουν δύο εκδοχές.

1η: σφάλμα στον δίσκο (...και να χρήζει αλλαγή)

2η: σφάλμα στην καλωδιοταινία του δίσκου

 

Κάνε τερματισμό στον iMac.

Άφησε σε το εκτός ρεύματος για 5-10 λεπτά.

Μετά εκκίνησε τον και από το πληκτρολόγιο πατάς Command & R και στο μενού που θα σε βάλει επιλέγεις Disk Utility και κάνεις repair το δίσκο.

Αν σταθείς τυχερός και έχει απλά σφάλματα ίσως καταφέρεις να περάσεις λογισμικό.

Ειδάλλως τον ανοίγεις και βάζεις νέο δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση σου .Αυτά τα έχω κάνει όλα . Αυτό που με προβληματίζει είναι πως όλα τα διαγνωστικά δεν δείχνουν hardware πρόβλημα και ότι έκανα στον terminal για να επαναφέρω τον δίσκων δούλεψαν απροβλημάτιστα . Γι αυτό παρέθεσα εικόνα από το diskutil μήπως μπορεί να καταλάβει κάποιος που γνωρίζει αν αυτά που δείχνει είναι οκ ή δεν τον φορμάρει σωστά και τσάμπα παιδεύομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Κατά αρχήν δεν χρειαζόταν να φορμαριστεί ο δίσκος όταν το μηχάνημα αλλάζει ιδιοκτήτη. Αυτή είναι η λογική που επικρατεί για τα Win και όχι για το Mac OS.

Περισσότερα εδώ https://support.apple.com/en-us/HT201065.  Πάει αυτό.

Τώρα....

1. Δοκίμασε με CMD -R όπως πριν αλλά πήγαινε στο Disk Utility και κάνε ERASE τον. δίσκο πρώτα.  Επίλεξε APFS file system από το drop down menu.  Θα στον φορμαρει (το format για Mac OS ειναι το ERASE). Λογικά θα σου ζητήσει μόνο του αν θέλεις να σου εγκαταστήσει το λειτουργικό με το οποίο βγηκε στην αγορά τότε, ου στη δική σου περίπτωση θα είναι το High Sierra.

Εάν όχι πηγαινε στην επιλογή Re install OS. Κάνε το και κάνεις update αργότερα στο Ventura. 

2. Αν το παραπάνω δεν δουλέψει, τότε βρες κάποιον φίλο γνωστό (ή και κατάστημα ακόμη) να σου φτιάξει ένα boot USB. https://support.apple.com/en-us/HT201372

Ακόμη και το κατάστημα δεν νομίζω να σε χρεώσει πολλά, ειδικά αν το flash drive ειναι δικο σου. 

3, Τον πας σε κάποιο κατάστημα service (επίσημο κατα προτίμηση) και το αναλαμβάνουν εκείνοι. 

 

ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις προγράμματα τύπου T rans Mac για να φτιαξεις το Mac OS bootable USB σε μηχανημα Windows,όπως ισως δεις με ενα Google search, η στο UTUBE. 

Στην καλύτερη είναι bloatware ή χειρότερα,  και θα έχεις προβλήματα. 

Θέλει λίγη ενασχόληση και διάβασμα το νέο λειτουργικό μέχρι να μάθεις τα καθημερινά κόλπα. 

Προσπάθησε όταν κάνεις Google search για κάτι που θέλεις να χρησιμοποιείς τα αποτελέσματα μόνο από την σελίδα του επίσημου apple support. https://support.apple.com/

Ένα καλό κανάλι για νέους χρήστες είναι αυτό https://www.youtube.com/@macmost/featured. Εχει πολλά tips και ειναι legit. 

Ενημέρωσε αν θέλεις πως πήγε.....

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Η διαχείριση του Fusion Drive φαίνεται να έχει κάποιες. ιδιαιτερότητες. Μια εξ αυτών είναι το erase που κατά προτίμηση γίνεται με Terminal Command, όπως περιγράφεται στο άρθρο. 

Αφού το κάνεις λοιπόν, restart με πατημένα τα πλήκτρα command+option+shift+R, απ’ όπου κατεβάζεις τον macOS Installer 10.12 (Sierra) που συνόδευε το μηχάνημα και προχωράς με την εγκατάσταση.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, epinki είπε

Έχω και μια ερώτηση· πριν σου δώσει το μηχάνημα,  το έχει "καθαρίσει" ;.

Ναι ήταν οκ μπήκα για λίγο στο λειτουργικό αλλά μετά από 3 λεπτά έβγαλε ένα σφάλμα έκανε επανεκκίνηση και θεώρησα πως καλύτερα είναι να το στήσω από την αρχή και την πάτησα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όταν άνοιξες το μηχάνημα δεν προέκυψε η οθόνη, τότε φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά κατά το καθάρισμα.

Κατά βάση δεν θα έπρεπε να κάνει επανεκκίνηση και να βγάλει σφάλμα.

 image.jpeg.997270f5d433e7469ee45311b071f2de.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Jiakometi είπε

APFS file system

Δεν υπάρχει σαν επιλογή στο erase . Έχει  όλα τα Mac OS extended journaled ExFat MS DOS

 

IMG_6800.jpeg

Επεξ/σία από benrgv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό σου post αναφέρεις ότι στο εργαλείο δίσκων εμφανίζονταν δυο δίσκοι που σημαίνει ότι το Fusion Drive έγινε split, δεν δούλευε δηλαδή πλέον σαν Fusion Drive. Δεν μπορώ να γνωρίζω πως έγινε split ούτε τι οδηγίες ακολούθησες για επανένωση του, πάντως σύμφωνα με την Apple η διαδικασία επανένωσης είναι της Knowledge Base. 

Όπως και να έχει ένα Fusion Drive, με την εντολή diskutil list πρέπει να εμφανίζεται όπως στο screenshot μου όπου ο SSD έχει τον Identifier disk0 και είναι ο δίσκος εκκίνησης (startup disk).

Όμως στο δικό σου screenshot σαν disk0 εμφανίζεται ο HDD των 1.2GB, ενώ από την λίστα φαίνεται να λείπει ο SSD (ή εμφανίζεται με διαφορετικό Identifier).

Φαίνεται λοιπόν ότι κάτι δεν πήγε καλά με την επανένωση, οπότε προτείνω να κάνεις μια νέα προσπάθεια  σύμφωνα με την KB της Apple και στη συνέχεια βλέπουμε.

 

image.jpeg.8c199ac3112d3c60e40abb65cf987548.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 2:42 ΠΜ, benrgv είπε

Δεν υπάρχει σαν επιλογή στο erase . Έχει  όλα τα Mac OS extended journaled ExFat MS DOS

 

IMG_6800.jpeg

Το Sierra δεν είχε APFS. 

Τώρα για το fusion και τους σκληρούς του θέλει κανονικά άνοιγμα και αντικατάσταση με έναν nvme .

Επειδη όμως είναι επίπονη διαδικασία, μπορείς να αποφύγεις όλη την φασαρία χρησιμοποιώντας τις Thunderbolt 3 που έχει με μια θήκη για nvme. Θα έχεις παρόμοια ταχύτητα με αυτή αν ειχες το nvme μέσα. Η εγκατάσταση του Mac OS μπορεί να γίνει σε έναν οποιοδήποτε Mac στην θήκη με τον nvme και απλά επιλέγεις μετά, την εκκίνηση από τον το συγκεκριμένο usb c δίσκο. 
Τους εσωτερικούς μπορείς να τους αφήσεις με fusion μέχρι να τα φτύσουν , για καμία αποθήκευση αρχείων και έξτρα χώρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 7:52 ΜΜ, epinki είπε

Στο αρχικό σου post αναφέρεις ότι στο εργαλείο δίσκων εμφανίζονταν δυο δίσκοι που σημαίνει ότι το Fusion Drive έγινε split, δεν δούλευε δηλαδή πλέον σαν Fusion Drive. Δεν μπορώ να γνωρίζω πως έγινε split ούτε τι οδηγίες ακολούθησες για επανένωση του, πάντως σύμφωνα με την Apple η διαδικασία επανένωσης είναι της Knowledge Base. 

Όπως και να έχει ένα Fusion Drive, με την εντολή diskutil list πρέπει να εμφανίζεται όπως στο screenshot μου όπου ο SSD έχει τον Identifier disk0 και είναι ο δίσκος εκκίνησης (startup disk).

Όμως στο δικό σου screenshot σαν disk0 εμφανίζεται ο HDD των 1.2GB, ενώ από την λίστα φαίνεται να λείπει ο SSD (ή εμφανίζεται με διαφορετικό Identifier).

Φαίνεται λοιπόν ότι κάτι δεν πήγε καλά με την επανένωση, οπότε προτείνω να κάνεις μια νέα προσπάθεια  σύμφωνα με την KB της Apple και στη συνέχεια βλέπουμε.

 

image.jpeg.8c199ac3112d3c60e40abb65cf987548.jpeg

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου . Αυτές ακριβώς τις οδηγίες ακολούθησα και εγώ απλά το ssd σε εμένα τον βγαζει disk 1 ανάποδα δηλαδή και την διαδικασία την έκανα 3 φορές  και φορματ από terminal . Επειδή τα νεύρα μου και η υπομονή μου εξαντλήθηκαν θα πάρω έναν εξωτερικό ssd να προσπαθήσω από εκεί και μετά βλέπουμε . Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ανοίξω .Και να το στείλω για αλλαγή σκληρού ζητάνε 170-200 €

4 ώρες πριν, atheatos είπε

Το Sierra δεν είχε APFS. 

Τώρα για το fusion και τους σκληρούς του θέλει κανονικά άνοιγμα και αντικατάσταση με έναν nvme .

Επειδη όμως είναι επίπονη διαδικασία, μπορείς να αποφύγεις όλη την φασαρία χρησιμοποιώντας τις Thunderbolt 3 που έχει με μια θήκη για nvme. Θα έχεις παρόμοια ταχύτητα με αυτή αν ειχες το nvme μέσα. Η εγκατάσταση του Mac OS μπορεί να γίνει σε έναν οποιοδήποτε Mac στην θήκη με τον nvme και απλά επιλέγεις μετά, την εκκίνηση από τον το συγκεκριμένο usb c δίσκο. 
Τους εσωτερικούς μπορείς να τους αφήσεις με fusion μέχρι να τα φτύσουν , για καμία αποθήκευση αρχείων και έξτρα χώρο.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και εγώ για εκεί με βλέπω και να τελειώνει το μαρτύριο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, atheatos είπε

Το Sierra δεν είχε APFS

Έχεις δίκιο το APFS ήλθε με το High Sierra. Κόλλησε το μυαλό. 
Και ναι, η χρήση εξωτερικού δίσκου και ορισμού του ως start-up disk στην συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται η καλύτερη λύση.  

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Έχεις δίκιο το APFS ήλθε με το High Sierra. Κόλλησε το μυαλό. 
Και ναι, η χρήση εξωτερικού δίσκου και ορισμού του ως start-up disk στην συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται η καλύτερη λύση.  

Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο είτε σε ssd είτε σε nvme + encloser μην πέσουμε σε καμία ασυμβατότητα και τραβάμε τα μαλλιά μας πάλι ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...