Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση μικρότερου σε όγκου βίντεο κατά την απευθείας εγγραφή από το διαδίκτυο


egio13
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CheOnWeb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω εγγραφή βίντεο απευθείας από το διαδίκτυο εκτός από το win+alt+R των Windows; Το 40λεπτο βίντεο το καταγράφει (αποθηκεύει) σε 2,5GB περίπου!

Παρεπιμπτόντως τα ήδη μεγάλα βίντεο που έχω πώς μπορώ με σύντομο τρόπο να τα περιορίσω σε όγκο (π.χ. από 2,5GB σε 500MB) με όσο γίνεται μικρότερη απώλεια ποιότητας;

Ευχαριστὠ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από egio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
34 minutes ago, egio13 said:

Καλησπέρα.

Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω εγγραφή βίντεο απευθείας από το διαδίκτυο εκτός από το win+alt+R των Windows; Το 40λεπτο βίντεο το καταγράφει (αποθηκεύει) σε 2,5GB περίπου!

Παρεπιμπτόντως τα ήδη μεγάλα βίντεο που έχω πώς μπορώ με σύντομο τρόπο να τα περιορίσω σε όγκο (π.χ. από 2,5GB σε 500MB) με όσο γίνεται μικρότερη απώλεια ποιότητας;

Ευχαριστὠ εκ των προτέρων.

Συνεχίζεις να γράφεις με τον ίδιο τρόπο για να έχεις εξασφαλισμένη μια καλή ποιότητα και μετά τα μετατρέπεις σε MP4 με bitrate περίπου 1.8Mbps με κάποιο καλό πρόγραμμα μετατροπής.  π.χ. αυτό: https://www.shutterencoder.com/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, egio13 said:

Σ᾿ευχαριστώ CheOnWeb. Μήπως έχεις και κανένα tutorial σχετικό, γιατί βλέπω ότι το πρόγραμμα έχει κι άλλες λειτουργίες;

Ό,τι έχει στο site (Functions, Documentation κλπ) και στο YouTube. Αν θες κάτι συγκεκριμένο, ρώτα μήπως ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/8/2023 στις 12:23 ΠΜ, egio13 είπε

Καλησπέρα.

Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω εγγραφή βίντεο απευθείας από το διαδίκτυο εκτός από το win+alt+R των Windows; Το 40λεπτο βίντεο το καταγράφει (αποθηκεύει) σε 2,5GB περίπου!

Παρεπιμπτόντως τα ήδη μεγάλα βίντεο που έχω πώς μπορώ με σύντομο τρόπο να τα περιορίσω σε όγκο (π.χ. από 2,5GB σε 500MB) με όσο γίνεται μικρότερη απώλεια ποιότητας;

Ευχαριστὠ εκ των προτέρων.

Μπορείς αν θες, αντί να το εγγράφεις το βίντεο, να το κατεβάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CheOnWeb,  το  πρόγραμμα που  μου  έγραψες  κάνει  μετατροπή πάνω από  μία  ώρα .  Δεν  υπάρχει  άλλο  που να  κάνει  γρηγορότερα τη  μετατροπή του όγκου;

Rebelos2018,  το  βίντεο ,  εάν το κατεβάσω απευθείας  δεν θα εμφανιστούν  οι υπότιτλοι,  γιατί  δεν είναι  hardcode.  Θα  πρέπει  να τους  αποθηκεύσω  και  μετά  να τους ενσωματώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω (γιατί έχω καιρό που το δοκίμασα) ότι στη συγκεκριμένη σελίδα δε μπορούσα να κατεβάσω το βίντεο με το Downloadhelper. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, egio13 said:

CheOnWeb,  το  πρόγραμμα που  μου  έγραψες  κάνει  μετατροπή πάνω από  μία  ώρα .  Δεν  υπάρχει  άλλο  που να  κάνει  γρηγορότερα τη  μετατροπή του όγκου;

 

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει! 😀

Ο χρόνος πάντως εξαρτάται απ'το μηχάνημα που έχεις και τις ρυθμίσεις που επιλέγεις. π.χ. two pass ή max quality. Σημαντικό ρόλο παίζει και αν χρησιμοποιεί GPU. Δες παρακάτω. 

Spoiler

Set GPU decoding

This option is only for decoding and it's on "none" by default because it can in some cases be slower than

only using CPU.

 

Pros:

- When you select to decode by GPU it only works on specific codecs: H.264, H.265, VP8, VP9, AV1, MPEG-1 and MPEG-2.

If the input codec is different, you will not have any problem, it will just not use it.

- Less CPU consumption because of GPU processing.

- If you're using GPU encoding without any filters or corrections, you get a significant boost to use GPU

as decoding also.

- You should get pretty good advantages when using GPU decoding with editing codecs like DNxHR, ProRes etc.

(because GPU decode and CPU encode). 

 

Cons:

- CPU has to always send datas to GPU, so if you're using some corrections (like color correction, denoise or

whatever) the result could be slower because of CPU transfers + CPU filters.

 

To conclude:

- It should be a good option to set on "auto" if you're using Shutter Encoder to create editing codecs 

as output, without extra options. 

- In other cases keep it on "none" or experiment it.

This option is only available with the #Set-GPU-decoding option and a Windows platform.

 

Currently, two GPUs are available:

CUDA (from Nvidia)

- Used when the scaling is different.

- Used for yadif deinterlacing filter.

QSV (from Intel)

- Used only when the scaling is different with the same ratio as the input resolution.

 

Since this option is tied to the decoding capabilities of the GPU, 

it only works with H.264, H.265, VP8, VP9, AV1, MPEG-1 and MPEG-2 codecs (if the hardware supports them).

Enables GPU encoding for faster performance, it's compatible with Nvidia, AMD and Intel GPUs on any OS.

This option is disabled by default because CPU has a better quality encoding than GPU.

I recommend to always tick the max. quality checkbox with the GPU encoding.

  1. Set GPU decoding
  2. Set GPU filtering
  3. Hardware acceleration

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, egio13 είπε

Νομίζω (γιατί έχω καιρό που το δοκίμασα) ότι στη συγκεκριμένη σελίδα δε μπορούσα να κατεβάσω το βίντεο με το Downloadhelper. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Internet download manager 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Internet download manager είναι όντως πολύ καλό, όμως παραδόξως ενώ φαίνεται να αποθηκεύει το βίντεο (απ΄ τη συγκεκριμένη πάντα ιστοσελίδα), όταν πάω να το δω στο VLC βγαίνει μία λευκή οθόνη του προγράμματος (και μάλιστα σκρατσαρισμένη σε κάποιο σημείο) και ούτε ήχος υπάρχει)! Γι᾿ αυτό και παραπάνω έκανα σχόλιο για το DownloadHelper.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό στο VLC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, egio13 είπε

Το Internet download manager είναι όντως πολύ καλό, όμως παραδόξως ενώ φαίνεται να αποθηκεύει το βίντεο (απ΄ τη συγκεκριμένη πάντα ιστοσελίδα), όταν πάω να το δω στο VLC βγαίνει μία λευκή οθόνη του προγράμματος (και μάλιστα σκρατσαρισμένη σε κάποιο σημείο) και ούτε ήχος υπάρχει)! Γι᾿ αυτό και παραπάνω έκανα σχόλιο για το DownloadHelper.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό στο VLC!

Σε τι αρχείο στα κατεβάζει?

Έχεις δοκιμάσει να τα παιξεις σε άλλον player? 

Μόλις τώρα, Rebelos2018 είπε

Σε τι αρχείο στα κατεβάζει?

Έχεις δοκιμάσει να τα παιξεις σε άλλον player? 

Έχε υπόψιν σου πως το πρόγραμμα αυτό, απαιτεί την full έκδοση για να επιτύχει στο κατέβασμα των βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατεβάζει σε mp4. Και σε άλλον Plαyer πάλι το ίδιο κάνει.

Ψάχνοντας βρήκα ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, το Streamfab, που τα κάνει όλα, δηλ.αποθηκεύει το βίντεο και με μικρό όγκο και με τους υπότιτλους μαζί!

Δυστυχώς όμως δεν είναι free (δοκίμασα τη μία από τις τρεις free trial δοκιμές)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, egio13 είπε

Το κατεβάζει σε mp4. Και σε άλλον Plαyer πάλι το ίδιο κάνει.

Ψάχνοντας βρήκα ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, το Streamfab, που τα κάνει όλα, δηλ.αποθηκεύει το βίντεο και με μικρό όγκο και με τους υπότιτλους μαζί!

Δυστυχώς όμως δεν είναι free (δοκίμασα τη μία από τις τρεις free trial δοκιμές)...

Έχεις εγκαταστήσει και το add-on στον browser? 

 

Τονίζω πως θέλει την φουλ έκδοση για να δουλέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...