Προς το περιεχόμενο

Σε πορεία για σκληρούς δίσκους 30TB μέσα στο 2023 είναι η Seagate


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kinitos είπε

 

Και η αξιοπιστία της Seagate νομίζω είναι δραμα.

Προσωπικά στα τόσα χρόνια δεν έμεινε ούτε ένας δίσκος ζωντανός 10 στους 10 πέθαναν στα όρια της εγγύησης.

 

Για την ιστορία πάντως θα πρέπει να προσθέσω στην κουβέντα σου ότι έχω περί τους 15 WD Green Caviar ολοσχερώς νεκρούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thresh said:

Ηταν σειρά Exos (enterprise) όμως όπως θα είναι αυτοί της είδησης?

οχι ηταν 5-6 διαφορετιες σειρες αρα το αν καταφερει και βγαλει μια σειρα καλη για εμενα θα ειναι αξιοσημειωτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dennis077 said:

Είμαι κατά της τόσο μεγάλης χωρητικότητας του σκληρού δίσκου. Πιστεύω ότι η αποθήκευση σε περισσότερους σκληρούς δίσκους είναι ποιο ασφαλής γιατί αν πάθει κάτι ο δίσκος δεν θα τα χάσεις όλα.!!

ειτε εχεις 100gb ειτε 100tb η λεξη κλειδι ειναι backup. δεν υπαρχει αν παθει κατι θα τς χασεις ολα. υπαρχει εχω backup και δεν χανω τιποτα ειτε εχω 10gb ειτε 50000 gb.

προσωπικα τωρα με αφηνουν αδιαφορο τετοιες χωρητικοτητες αφου οι περισσοτεροι  home users εχουν μεσα  συλλογες απο ταινιες. for me useless thing. σου λεει ο αλλος εχω 4000 ταινιες. 0 backup και ποιος ο λογος?αν θελω κατι  download,view,delete

2 hours ago, Gk2016 said:

Για την ιστορία πάντως θα πρέπει να προσθέσω στην κουβέντα σου ότι έχω περί τους 15 WD Green Caviar ολοσχερώς νεκρούς.

οι green ηταν η μεγαλυτερη αποτυχια δυστυχως

 

 

τα χρησιμα backup μου ειναι περι τα 150 giga που με την πρωτη ευκαιρεια θα γινουν λιγοτερα.και αφορουν φωτογραφιες στο 99 τοις 100 αφου μονο αυτο με νοιαζει να εχω

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Αγοραζεις δυο των π.χ. 30ΤB , τα γραφεις όλα και στους δυο και ανα χαλασεις ο ενας εχεις τα παντα ολα στον αλλον. 

2 is 1 and 1 is none

Τουλάχιστον 2 backup.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δεδομένα στον σκληρό δεν χάνονται ποτέ , και να πάθει κάτι επισκευάζεται , εκτός αν σου πέσει στη θάλασσα δηλαδή τον χάσεις ,γιατι και απο σκουριασμένο σκληρό μπορεί να γίνει ανάκτηση δεδομένων.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Samsung  1tb, 14 χρονια τον είχα, 93% health. Τον έβαλα αυτοβούλως στην άκρη.

Seagate οι περισσότεροι πέθαναν, WD σε καλύτερη κατάσταση αλλα και πάλι ....

Τώρα μόνο ssd Samsung με εξωτερική θήκη και 3 backup (το ένα σε σκληρούς).

Επεξ/σία από endeavour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρόνια περνάνε αλλά στο συγκεκριμένο θέμα της αποθήκευσης τα ζητήματα είναι παρόμοια -->  αντιστρόφως ανάλογος προβληματισμός από άλλη εποχή:
Πώς να κάνεις αξιόπιστο backup το σκληρό δίσκο (20MB) !! στο IBM ΧΤ? - Το backup ήταν λιγότερο αξιόπιστο από το σκληρό.😄

spacer.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, kinitos said:

οχι ηταν 5-6 διαφορετιες σειρες αρα το αν καταφερει και βγαλει μια σειρα καλη για εμενα θα ειναι αξιοσημειωτο

Όχι ότι την προτιμώ, αλλά για να κρατάει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς από την WD, δεν είναι τα χάλια που ακούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, javadoc είπε

Τα χρόνια περνάνε αλλά στο συγκεκριμένο θέμα της αποθήκευσης τα ζητήματα είναι παρόμοια -->  αντιστρόφως ανάλογος προβληματισμός από άλλη εποχή:
Πώς να κάνεις αξιόπιστο backup το σκληρό δίσκο (20MB) !! στο IBM ΧΤ? - Το backup ήταν λιγότερο αξιόπιστο από το σκληρό.😄

spacer.png

Τώρα που είδα την ανάρτηση σου , θυμήθηκα ότι είχα στην Amiga 500 σκληρό δίσκο quantum fireball 20 mb. Και σήμερα στις ίδιες διαστάσεις, οι σκληροί φτάνουν τα 30 τέρατα, απίστευτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Τώρα που είδα την ανάρτηση σου , θυμήθηκα ότι είχα στην Amiga 500 σκληρό δίσκο quantum fireball 20 mb. Και σήμερα στις ίδιες διαστάσεις, οι σκληροί φτάνουν τα 30 τέρατα, απίστευτο. 

Σκληρο στην 500αρα = προνομιουχος 😛
Εγω την εβγαλα με δισκετες στην 500 και οταν πηρα 1200 με σκληρο ειχα χ3στει απ'τη χαρα μου 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...