Προς το περιεχόμενο

Νέοι Λογαριασμοί αποταμίευσης με επιτόκιο


blademyc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2024 στις 7:14 ΜΜ, Mpek97 είπε

Καλησπέρα, καλή χρονιά και από μένα!
Έχω το flexible account εδώ και τρεις μήνες και αποδίδεται καθημερινή απόδοση.
Υπάρχει κάποιο συγκεντρωτικό αναλυτικό έγγραφο για να δω τι έχω βγάλει ακριβώς σε περίπτωση που τα μεταφέρω τράπεζα, η κάποια άλλη κίνηση να έχω ένα αποδεικτικό ότι τα λεφτά προήλθαν από απόδοση τόκων;

Και δεύτερον αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα τι να προσέχουμε μελλοντικά στο flexible. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

κοιτα  να δεις τι σκεφτομαι εγω τωρα .

Για να χρειαστει να αποδειξεις απο που ηρθαν και τι και πως , μιλαμε για κερδη μεγαλα .Τυπου πανω απο 5000+ .
Γιατι αλλιως ,πληρωσε με ρεβο και φαε τα κερδη απευθειας που λενε .

Για να βγαλεις 5000 με 4% μεσο ορο επιτοκιο τον χρονο , θα πρεπει να βαλεις σε προθεσμιακη στην ρεβο 100000Ε .(Που θεωρω πολυ μεγαλο ποσο για να βαλω σε μια προθεσμιακη ρευστη που επενδυεται με ρισκο-εστω και ελαχιστο ).

Νομιζω παρεχει παντως εγγραφως τα ποσα που σου εχουν πληρωσει ως τοκο-τσεκαρε στο app καπου το εχει παρει το ματι μου

Επεξ/σία από archangelgre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Ναι προφανώς εφόσον η ασφάλεια χαρτοφυλακίου είναι μεχρι 22.000€ και είναι προθεσμιακες δεν θα έβαζα ποτέ τέτοιο ποσό στη ρεβολουτ που δεν ξέρεις ανά πάσα ώρα και στιγμή σου κομπλαρει και με φοβίζει , αλλά με ένα μικρό ποσό που έχω βάλει δεν έχω δει τρομερή μεταβολή στα επιτόκια!

 

Γενικά δεν συμφέρει ούτε να πληρώνεις συνδρομή για το 4% γιατί και πάλι στα παίρνει το μήνα η συνδρομή τα έξτρα που βγάζεις.

 

Ο τόκος έρχεται μετά τις κρατήσεις αλλά και πάλι στην εφαρμογή βγάζω συνολικό και μου δείχνει ένα κατεβατο με 0.10€ για παράδειγμα κάθε μέρα για όσο καιρό τα έχω μέσα τα λεφτά και είναι πολύ κουραστικό να εκδόσεις 50 σελίδες pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 03/01/2024 at 18:14, Mpek97 said:

Καλησπέρα, καλή χρονιά και από μένα!
Έχω το flexible account εδώ και τρεις μήνες και αποδίδεται καθημερινή απόδοση.
Υπάρχει κάποιο συγκεντρωτικό αναλυτικό έγγραφο για να δω τι έχω βγάλει ακριβώς σε περίπτωση που τα μεταφέρω τράπεζα, η κάποια άλλη κίνηση να έχω ένα αποδεικτικό ότι τα λεφτά προήλθαν από απόδοση τόκων;

Και δεύτερον αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα τι να προσέχουμε μελλοντικά στο flexible. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

On 09/01/2024 at 10:04, Mpek97 said:

Καλημέρα!

Ναι προφανώς εφόσον η ασφάλεια χαρτοφυλακίου είναι μεχρι 22.000€ και είναι προθεσμιακες δεν θα έβαζα ποτέ τέτοιο ποσό στη ρεβολουτ που δεν ξέρεις ανά πάσα ώρα και στιγμή σου κομπλαρει και με φοβίζει , αλλά με ένα μικρό ποσό που έχω βάλει δεν έχω δει τρομερή μεταβολή στα επιτόκια!

 

Γενικά δεν συμφέρει ούτε να πληρώνεις συνδρομή για το 4% γιατί και πάλι στα παίρνει το μήνα η συνδρομή τα έξτρα που βγάζεις.

 

Ο τόκος έρχεται μετά τις κρατήσεις αλλά και πάλι στην εφαρμογή βγάζω συνολικό και μου δείχνει ένα κατεβατο με 0.10€ για παράδειγμα κάθε μέρα για όσο καιρό τα έχω μέσα τα λεφτά και είναι πολύ κουραστικό να εκδόσεις 50 σελίδες pdf.

 

Θα πατήσεις στο details του λογαριασμού και πάνω πάνω σου δείχνει το κέρδος του τρέχοντος μήνα και απο κάτω το συνολικό κέρδος (All-time earnings)

Τώρα για έγγραφο που λες, θα πας στο More-Statements. Δοκίμασα να βγάλω ανά μήνα/χρόνο και βγάζει λάθος. Αν διαλέξω ανα μέρα όμως φτιάχνει το pdf και πάνω δεξιά σου δείχνει πάλι τα ποσά συγκρεντρωτικά για την περίοδο που του έβαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα βρει απλά ήταν αρχή ακόμα και δεν τα έδειχνε επ' ακριβώς.
Τώρα όσον αφορά το συγκεντρωτικό το βάζω να το κατεβάσω σε PDF και ειναι 100 σελίδες απο αυτά τα μικροποσά ανά ημέρα και κουράζει πάρα πολύ ! μακάρι να ήταν ανα μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ισχυει ομως εδω η φορολογια τοκων;

δεν ειναι προθεσμιακη για να εχει 15% φορο αλλα επενδυτικο τυπου αμοιβαιων κεφαλαιων.

ξερει κανεις τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και  η Freedom δίνει πολύ καλύτερα από ρέβολουτ αλλά νιώθω πιο ασφαλής, κάνεις μεταφορά ότι ώρα μέρα είναι ενώ από Freedom που έχω εγώ υπάρχει μια διαδικασία  της ανάληψης και δεν φαίνονται στον λογαριασμό που τα στέλνεις επιτόπου. 
Επίσης η Revolut όταν γεμίζεις το λογαριασμό με λεφτά δεν σου κρατάει καμία προμήθεια και μπορείς να βάζεις όσα θες όποτε θες.  
Για το kraken δεν θα πω γιατί δεν γνωρίζω.

Στις 4/3/2024 στις 8:38 ΜΜ, The_Judas είπε

ισχυει ομως εδω η φορολογια τοκων;

δεν ειναι προθεσμιακη για να εχει 15% φορο αλλα επενδυτικο τυπου αμοιβαιων κεφαλαιων.

ξερει κανεις τι ισχυει;

καθαρά μπαίνουν κάθε πρωί στο λογαριασμό σου τον ευέλτικο.   κανονικά αν στα 1000 ευρώ παίρνεις 10 λεπτά τη μέρα στα βάζει αυτόματα με -15% τους φόρους καθαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το καταλαβα αυτο...δηλαδη συνεργαζεται με τις ελληνικες αρχες και κανει την κρατηση 15%; εμφανιζεται και στο ε1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...