Προς το περιεχόμενο

Νέοι Λογαριασμοί αποταμίευσης με επιτόκιο


blademyc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα με το πλάνο και το νόμισμα της αποταμίευσης ξεκινάνε από περίπου 3% και φτάνουν πάνω από 5%. 

Ακούγετε πολύ καλό και "ακίνδυνο", τι γνώμη έχετε ;

Screenshot_2023-08-23-12-04-46-655_com.revolut.revolut.jpgScreenshot_2023-08-23-12-03-04-142_com.revolut.revolut.jpg

Επεξ/σία από blademyc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό φαίνεται, αλλά δεν είναι εγγυημένα. Αυτά τα ποσοστά είναι σήμερα.
Επενδύουν μέσω της fidelity σε αμοιβαία κεφάλαια.

Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να πας στο μείον, ή απλά στο χειρότερ οσενάριο μένεις στο 0.

https://www.revolut.com/el-GR/flexible-accounts/

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά λέει

Αναφορά σε κείμενο

ενδέχεται να κινηθεί προς δυσμενή κατεύθυνση

Επίσης 

Αναφορά σε κείμενο

Οι διακυμάνσεις των συναλλαγματικών ισοτιμιών μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά τις συνολικές αποδόσεις της αρχικής σας επένδυσης.

Οπότε καταλαβαίνω ότι αν γυρίσουν τα επιτόκια ίσως αρνητικά τότε φαντάζομαι ότι θα αποσύρω τα χρήματα άμεσα...
Αν τα επιτόκια μειωθούν θα επηρεαστούν οι αποδώσεις οχι το κεφάλαιο μου.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το

Αναφορά σε κείμενο

ενδέχεται να λάβετε λιγότερα από την αρχική σας επένδυση ή να χάσετε την αξία ολόκληρης της αρχικής σας επένδυσης

δλδ δε μιλάμε για λογαριασμό τραπέζης με επιτόκιο αλλά καθαρά επενδυτικό προϊόν που για κάποιο λόγο θα μπορούσε να χάσει πλήρως την αξία του ;

 

Επεξ/σία από blademyc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, snot είπε

Στο standard plan υπάρχει δυνατότητα flexible account; Έχω φάει τον κόσμο αλλά δεν το βρίσκω

Αν έχεις κάνει update στην τελευταία έκδοση της εφαρμογής και δεν το βλέπεις πηγαίνοντας από την αρχική > κάτω δεξία στο "Hub" > καρτέλα "Wealth" > "Savings" (έχει εικονίδιο με μια γλάστρα με ένα φυτό με δύο φύλλα)
τότε μάλλον δεν είναι διαθέσιμο.

Επεξ/σία από george1807
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχει στο wealth οπότε μάλλον δεν υπάρχει. Περίεργο γιατί στο euro2day λέει πως υπάρχει και στον standard https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2207567/apotamieytiko-proion-me-kymainomeno-epitokio-eos-3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snot είπε

Δεν το έχει στο wealth οπότε μάλλον δεν υπάρχει. Περίεργο γιατί στο euro2day λέει πως υπάρχει και στον standard https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2207567/apotamieytiko-proion-me-kymainomeno-epitokio-eos-3.html

Απλό λογαριασμό έχω εγώ και το βλέπω το savings απο την διαδρομή που έβαλε ο george1807

Εκδοση εφαρμογής 9.18-beta-919

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snot είπε

Όντως, έκανα update και υπάρχει. Για κάποιο λόγο στα available updates του google play δεν έβγαινε ότι υπάρχει της revolut

Oντως μερικές φορές πρέπει να ψάξεις για ρεβολουτ στο google play για να βγάλει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση,μολις το έψαξα και εγώ και υπάρχει νέα ενημέρωση.Και μου το κάνει και σε άλλες τραπεζικές εφαρμογές ,πχ monese .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/08/2023 at 15:41, blademyc said:

 

δλδ δε μιλάμε για λογαριασμό τραπέζης με επιτόκιο αλλά καθαρά επενδυτικό προϊόν που για κάποιο λόγο θα μπορούσε να χάσει πλήρως την αξία του ;

 

Αν καταλαβαίνω καλά μιλάμε για επενδυτικό προϊόν στο οποίο δεν υπάρχει η προστασία των 100.000 που έχουν οι καταθέσεις.

 

On 23/08/2023 at 15:26, george1807 said:


Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να πας στο μείον, ή απλά στο χειρότερ οσενάριο μένεις στο 0.
 

Το πιο πιθανό είναι η Fidelity να τα βάζει σε ομόλογα. Αρνητική απόδοση χλωμό. Μπαμ, κούρεμα κτλ όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, snot είπε

Αν καταλαβαίνω καλά μιλάμε για επενδυτικό προϊόν στο οποίο δεν υπάρχει η προστασία των 100.000 που έχουν οι καταθέσεις.

 

Το πιο πιθανό είναι η Fidelity να τα βάζει σε ομόλογα. Αρνητική απόδοση χλωμό. Μπαμ, κούρεμα κτλ όμως;

Θεωρητικά-νομικά ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση για το κεφάλαιο. Πρακτικά επειδή πρόκειται για χαμηλού ρίσκου & χαμηλής απόδοσης επενδύσεις από σοβαρό οίκο αν δεν συμβει κάποια γενικότερη μεγάλη κρίση θα δώσει ότι υπόσχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 22/9/2023 στις 8:04 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Θεωρητικά-νομικά ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση για το κεφάλαιο. Πρακτικά επειδή πρόκειται για χαμηλού ρίσκου & χαμηλής απόδοσης επενδύσεις από σοβαρό οίκο αν δεν συμβει κάποια γενικότερη μεγάλη κρίση θα δώσει ότι υπόσχεται.

Το θεμα ειναι ομως να μπορει να ασφαλισει το αρχικο ποσο και ας μην δωσει το interested rate!

Διαβασα αρκετα και ειδα καπου μια σημειωση απο την Fidelity για 22Κ ασφαλεια ποσου χωρις ομως να μπορω να το σιγουρεψω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν θα ανησυχούσα ειδικα αν μιλάμε για λογικά - σχετικά μικρά - ποσά.  Η Fidelity ειναι κολοσσός. Εννοείται οτι δεν βάζουμε ποτέ ολα τα αυγά σε ενα καλάθι. Τα χρήματα τοκιζονται καθημερινά και βλέπει κανεις αμεσα τις αποδόσεις στο λογαριασμό του. Σημαντική η δυνατότητα για άμεσο partial ή πλήρες cash out χωρις κόστος

Στο πακέτο που ειμαι εγώ (premium) η καθαρή απόδοση ειναι 3.70%. 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ελπίζω να είμαι εντός θέματος.
Έφτιαξα έναν Revolut Savings Flexible account, που δίνει 3.03% APY.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: η φορολογία που προκύπτει από τους τόκους πρέπει να υπολογιστεί από εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καλή χρονιά και από μένα!
Έχω το flexible account εδώ και τρεις μήνες και αποδίδεται καθημερινή απόδοση.
Υπάρχει κάποιο συγκεντρωτικό αναλυτικό έγγραφο για να δω τι έχω βγάλει ακριβώς σε περίπτωση που τα μεταφέρω τράπεζα, η κάποια άλλη κίνηση να έχω ένα αποδεικτικό ότι τα λεφτά προήλθαν από απόδοση τόκων;

Και δεύτερον αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα τι να προσέχουμε μελλοντικά στο flexible. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...