Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft φέρνει την Python στο Excel


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, m3ltd0wn said:

Η n

VBA τρέχει από τα runtime που έχει το office. Η python θα θέλει εγκατάσταση, venv και μάλλον ασυμβατοτητες σε περίπτωση που ο χρήστης έχει άλλη ήδη στο σύστημα του.

Είναι πολύ πιο εύκολο να στέλνει την εντολή και να παίρνει απάντηση 

Και γιατί να μην το κάνει με μια τοπική Python; Όταν το σύννεφο δεν είναι διαθέσιμο (π.χ. σε ένα εξαιρετικά strict VPN) παπαλα τα διαμαντάκια! Η πονηρή MS τα πάει όλα προς το δικό της cloud για να κρατά όλο και περισσότερους απ' τα γένια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Και γιατί να μην το κάνει με μια τοπική Python; Όταν το σύννεφο δεν είναι διαθέσιμο (π.χ. σε ένα εξαιρετικά strict VPN) παπαλα τα διαμαντάκια! Η πονηρή MS τα πάει όλα προς το δικό της cloud για να κρατά όλο και περισσότερους απ' τα γένια.

Θα μπορούσε και με serverless αλλά μάλλον γίνεται πολύπλοκο το όλο θέμα και δεν ξέρω αν αυτό που προσφέρει τελικά αξίζει τον κόπο. Δηλαδή αν κάποιος μπει στον κόπο να πάρει το μηχάνημα του +4gb κατανάλωση σε RAM για να τρέξει κάτι που μπορεί να το κάνει και με VBA, δεν ξέρω αν θα το επιλέξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, m3ltd0wn said:

Θα μπορούσε και με serverless αλλά μάλλον γίνεται πολύπλοκο το όλο θέμα και δεν ξέρω αν αυτό που προσφέρει τελικά αξίζει τον κόπο. Δηλαδή αν κάποιος μπει στον κόπο να πάρει το μηχάνημα του +4gb κατανάλωση σε RAM για να τρέξει κάτι που μπορεί να το κάνει και με VBA, δεν ξέρω αν θα το επιλέξει...

Νομίζω πως όταν οριστικοποιηθεί η υλοποίηση της Python (και όχι μόνο στο Excel) η VBA θα εγκαταλειφθεί παντελώς. Κάπου είχα διαβάσει πως η MS θέλει να εγκαταλείψει τελείως οτιδήποτε σχετικό με την VB από το λειτουργικό και τις εφαρμογές της.

Θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Νομίζω πως όταν οριστικοποιηθεί η υλοποίηση της Python (και όχι μόνο στο Excel) η VBA θα εγκαταλειφθεί παντελώς. Κάπου είχα διαβάσει πως η MS θέλει να εγκαταλείψει τελείως οτιδήποτε σχετικό με την VB από το λειτουργικό και τις εφαρμογές της.

Θα δείξει.

Πολύ καλό αν γίνει αυτό. Ενδεχομένως αν τρέχει native στα Windows να μεταβεί σε local εκτέλεση. Ωστόσο, πιστεύω ότι μέχρι τότε τα ίδια τα Windows θα τρέχουν μέσω cloud και στον υπολογιστή μας θα έχουμε μόνο ένα thin client που θα φορτώνει τα απαραίτητα.

Άσχετο, αλλά αυτή την Python δεν έχω καταφέρει να την αγαπισω όσο την C/C++. Αν και έχω δουλέψει πολύ matlab που μου φέρνει σε Python, και πάλι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apostolis81 είπε

Αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς που γράφετε στα σχόλια έχετε γνώση Python ή έχετε μπει στον κόπο να μάθετε...

Προσωπικά ένα μέρος της μεταδιδακτορικής μου έρευνας την έκανα σε Python γιατι ήταν πάνω σε μηχανική μάθηση και μοντέλα deep learning. Το άλλο μέρος ήταν σε Matlab.

Στην τωρινή μου δουλειά δουλεύω με Django σε κατασκευή ενός portal.

Προφανώς για να σχολιάζουμε θα έχουμε μια άπειροελάχιστη επαφή με το άθλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Προσωπικά ένα μέρος της μεταδιδακτορικής μου έρευνας την έκανα σε Python γιατι ήταν πάνω σε μηχανική μάθηση και μοντέλα deep learning. Το άλλο μέρος ήταν σε Matlab.

Στην τωρινή μου δουλειά δουλεύω με Django σε κατασκευή ενός portal.

Προφανώς για να σχολιάζουμε θα έχουμε μια άπειροελάχιστη επαφή με το άθλημα...

Εσύ ναι αλλά όχι όλοι, τίποτα δεν είναι προφανές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...