Προς το περιεχόμενο

Αγορά Synology Nas DS220+


dimitrakis1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας όλους,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα DS220+ για οικιακή χρήση (αποθήκευση εγγράφων, φωτογραφιών άντε να streamaro και καμιά ταινία στην TV). Έχω ενα WD cloud αλλά σταμάτησε η υποστήριξη και το remote access.  Διάβασα παντού τα καλύτερα για το συγκεκριμενο synology και το budget είναι σε εκείνα τα σημεία...

Θα του βάλω 2 χ 4Τ σε raid 1 και ήθελα να ρωτήσω... Σκεφτόμουν τον κλασικό WD 4T red 5200rpm... Κάποιος εκπρόσωπος εταιρίας, φαντάζομαι για να πουλήσει αυτόν που θέλει μου είπε ότι ΔΕΝ ειναι συμβατός και να προχωρήσω στην αγορά του RED PLUS... οκ καταλαβαίνω ότι μπορεί να ειναι καλύτερος ο plus λόγο CMR εγγραφής αλλά το "Δεν ειναι συμβατός" δε μου έκατσε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο θέμα;

Και 2η ερώτηση. Είμαι ανάμεσα σε Western red και Seagate Ironwolf Nas. Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από dimitrakis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,υπάρχει θέμα συμβατότητας. Προσωπικά έχω μια προτίμηση στους κόκκινους της wd , χωρίς να γνωρίζω για τις επιδόσεις της seagate.

Προσοχή , πάντα πιστή και συνεχής ενημέρωση των patches στα nas .Και δεν ανοίγουμε πόρτες στον router για να περνάει η ώρα. Δεν ανεβάζουμε mail server εκτός κιαν θέλεις να μαζέψεις όλη τη σαβούρα της Κίνας και να σε χακάρουν. Τακτικά μπακ άπ σε εξωτερικό σκληρό είναι αυτονόητα .

Μετρημένα και νοικοκυρεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση... Βρήκα και ένα site της synology που αφορούν τα compatibility δίσκων

https://www.synology.com/en-global/compatibility

Ας περιμενω και καμια γνώμη για το seagate

Επεξ/σία από dimitrakis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην βιαστείς για την αγορά έχει βγει νέο μοντέλο, με μικρές  βελτιώσεις στη cpu, στα ίδια χρήματα.

https://www.synology.com/en-my/products/DS224+

 

Επεξ/σία από aret1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aret1 το διάβασα αυτο που μου έγραψες αλλά λόγο του ότι ήταν κάτι που έπρεπε να τελειώσει λίγο άμεσα, τσίμπησα σήμερα το 220+ μαζί με 2 WD red plus δίσκους να κάνω τη δουλειά μου και στο μελλον βλέπουμε.

Επόμενη ερώτηση -> Κλασικά ενα synology έχει 2 χρόνια εγγύηση (αυτό ισχύει και βάση ευρωπαϊκής ένωσης). Όταν το σέταρα, με ένα κόστος 30 ευρώ μπορείς να κάνεις επέκταση άλλα 2 χρόνια μέσα από τον λογαριασμό σου στην synology.
Αυτά τα 2 χρόνια που τα διεκδικείς; Θέλω να πω, αν σου χαλάσει στον 3ο χρόνο το μηχάνημα, που το πηγαίνεις; Στο κατάστημα που το αγόρασες; Γιατί εκείνος θα σου πει "Ρε μεγάλε στην synology πλήρωσες εκεί θα το πας"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρχικά ήμουν με red αλλά τελικά στην αναβάθμιση του nas πήγα σε ironwolf οι οποίοι υποστηρίζονται καλύτερα από το synology (έχουν και ειδική καρτέλα για την υγεία του δίσκου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...