Προς το περιεχόμενο

Αγορά έξυπνου Θερμοστατη για μεζονετα


zeremefikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εδώ και καιρό βρισκομαι στην αναζητηση εξυπνου θερμοστάτη Wi-Fi για μεζονέτα , 2 επιπέδων, που υπάρχουν 2 ηλεκτροβανες.. από τα λίγα που έχω διαβάσει, έβγαλα το συμπέρασμα ότι τελικά θα χρειαστώ 2 θερμοστατες.. οι θερμοστατες που έχω τώρα είναι κάτι ψηφιακοί της Siemens (on/off, μοντ. Rde) με μπαταρίες. Η λειτουργία του θερμοστάτη που έχω τώρα είναι να ανοίγει το καλοριφερ κ παράλληλα να ζεσταίνεται κ το νερό.. από την εμπειρία κ την χρήση που εχετε, μπορεί καποιος να μου προτείνει κάποιον αξιόπιστο χωρις να εχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα πχ με αποσυνδέσεις, με τις εντολές κτλ;;  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες θερμοστάτη με 3 εντολές. Μια για κάθε όροφο και μια για ζεστά νερά σωστά; 

Αν δεν κάνω λάθος μόνο salus μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά. 

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ζεστό νερό δε χρειάζεται, αφού γίνεται αυτοματα με το άνοιγμα του καλοριφερ..στον παρόντα θερμοστάτη τουλάχιστον δεν έχω κάποια ξεχωριστή εντολη για το νερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον salus, μπορείς να με κατατοπίσεις σχετικά με κατάστημα ή κάποιον που να τους τοποθετεί; Το ψάχνω και για tado ενσύρματο, στο εξωτερικό παίρνει καλές κριτικές.. έχει κάποιος εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με το support της tado, αλλά χαθήκαμε λίγο στην μετάφραση, στο γεγονός ότι δε μπορούν να καταλάβουν τον ηλιακό θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας που έχω… με αποτελεσμα να ζεσταίνεται το νερό από το καλοριφερ.. μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει ; Σχετικά με τους tado 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, μιας κ πέρασε ο καιρός κ η αγορά του έξυπνου θερμοστάτη δεν ευδοκίμησε, πλέον κρίνεται άμεσα αναγκαία…. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει, ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/8/2023 στις 5:04 ΜΜ, zeremefikos είπε

Καλησπέρα, εδώ και καιρό βρισκομαι στην αναζητηση εξυπνου θερμοστάτη Wi-Fi για μεζονέτα , 2 επιπέδων, που υπάρχουν 2 ηλεκτροβανες.. από τα λίγα που έχω διαβάσει, έβγαλα το συμπέρασμα ότι τελικά θα χρειαστώ 2 θερμοστατες.. οι θερμοστατες που έχω τώρα είναι κάτι ψηφιακοί της Siemens (on/off, μοντ. Rde) με μπαταρίες. Η λειτουργία του θερμοστάτη που έχω τώρα είναι να ανοίγει το καλοριφερ κ παράλληλα να ζεσταίνεται κ το νερό.. από την εμπειρία κ την χρήση που εχετε, μπορεί καποιος να μου προτείνει κάποιον αξιόπιστο χωρις να εχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα πχ με αποσυνδέσεις, με τις εντολές κτλ;;  
 

Με το connected home της siemens  ή οικονομικά με 2x Shelly plus HT και ένα Shelly pro 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, μετά από αρκετό καιρό δοκιμής του Siemens connected home, θεώρησα σωστό κ απαραίτητο να ενημερώσω το εν λόγω θέμα, για να διευκολύνω μελλοντικούς χρήστες που μπορεί να βρίσκονται σε αναζητηση αντίστοιχου θερμοστάτη… ο θερμοστατης λειτουργεί απροβλημάτιστα για περίπου 4 μήνες.. σημαντικό το γεγονός ότι κάθε επίπεδο έχει τον αντίστοιχο- στις ανάγκες μου θερμοστάτη ( τοποθέτησα έναν ενσύρματο κ έναν ασύρματο)..

έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα .. το συστήνω ανεπιφύλακτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...