Προς το περιεχόμενο

Αποστολή χρημάτων απο την Σουηδία στην τράπεζα Πειραιώς.


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ζώ και εργάζομαι στην Σουηδία εδώ και 3 μήνες και θέλω να στείλω κάποια χρήματα από τον Σουηδικό λογαριασμό μου, στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς.

Θα φορολογηθώ για αυτά τα λεφτά?Θα με ρωτήσουν που τα βρήκα?

Προς ενημέρωση ακόμη δεν έχω γραφτεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα φορολογηθεις όταν δηλωθουν, στις δηλώσεις του 2024 αν παραμενεις φορολογικος κάτοικος Ελλάδας. Σε αυτή την περίπτωση, επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει συνθήκη αποφυγης διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδας και Σουηδίας , θα πρέπει να κάνεις ενέργειες για να επιστραφούν τυχόν φόροι που έχουν παρακρατηθει από τη Σουηδία.

Αν γραφτείς ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού (πρέπει να διαμενεις >6μηνο περίπου στο εξωτερικό) θα φορολογηθουν μια και καλή στη Σουηδία.

 

Επεξ/σία από Bilbo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτά τα χρήματα είναι ήδη φορολογημένα εδώ στην Σουηδία. Οπότε δεν είναι άκυρο να με ξαναφορολογήσουν στην Ελλάδα? Είναι λεφτά νόμιμα και φορολογημένα, οπότε γιατί να ξαναπληρώσω φόρο αν τα στείλω σε ελληνική τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mix@lis είπε

Ναι αλλά αυτά τα χρήματα είναι ήδη φορολογημένα εδώ στην Σουηδία. Οπότε δεν είναι άκυρο να με ξαναφορολογήσουν στην Ελλάδα? Είναι λεφτά νόμιμα και φορολογημένα, οπότε γιατί να ξαναπληρώσω φόρο αν τα στείλω σε ελληνική τράπεζα?

Πόσα θες να στείλεις;

Γιατί δεν βγάζεις  μια revolut ή wise να γλυτώσεις τα έξοδα συναλλάγματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στείλω 2 φορές απο 3000 ευρώ. Σύνολο 6000 ευρώ. Έχω Revolut αλλά το ερώτημα είναι αν φορολογηθούν όταν τα βάλω στην πειραιώς.Αν τα στείλω μέσω Revolut θα κερδίσω κάτι? Πέρα απο τα έξοδα συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mix@lis είπε

Θέλω να στείλω 2 φορές απο 3000 ευρώ. Σύνολο 6000 ευρώ. Έχω Revolut αλλά το ερώτημα είναι αν φορολογηθούν όταν τα βάλω στην πειραιώς.Αν τα στείλω μέσω Revolut θα κερδίσω κάτι? Πέρα απο τα έξοδα συναλλάγματος.

Υπάρχει λόγος που τα θες στον ελληνικό λογαριασμό;Τόσα λεφτά δεν νομίζω να νοιάξουν κανέναν.Μπορείς να τα σπάσεις σε περισσότερα εμβάσματα,πχ 6*950 και 1* 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mix@lis είπε

Ναι αλλά αυτά τα χρήματα είναι ήδη φορολογημένα εδώ στην Σουηδία. Οπότε δεν είναι άκυρο να με ξαναφορολογήσουν στην Ελλάδα? Είναι λεφτά νόμιμα και φορολογημένα, οπότε γιατί να ξαναπληρώσω φόρο αν τα στείλω σε ελληνική τράπεζα?

Νομίζω η Ελλάδα ελέγχει σε ποια χώρα είναι μεγαλύτερος ο φόρος και αν είναι στην Ελλάδα σε χρεώνουν την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει στην Πειραιώς πριν 2-3 χρόνια. Νομίζω ότι μέχρι κάποιο ποσο (8.000 απ'όσο θυμάμαι) δε θα ασχοληθεί κανείς να σε ρωτήσει που τα βρήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα πας σε λογιστη να στα φορολογησει ,και τα δηλωσει ,κατι θα σου βρει να πληρωσεις σε φορο

Το ποσο ειναι αστειο για να το δηλωσεις,το ξερω οτι θες να εισαι 100% νομιμος ,αλλα ουτε καν θα κοιταχτουν,γενικα κατω απο 5 χιλλιαρικα μην σου πω κατω απο 10 ,ειναι αστεια ποσα..Η τραπεζα δεν εχει καμια σχεση με την εφορια ,δεν στελνει καθε συναλλαγη σου στην εφορια [μονο εμποροι μεσω Pos στελνει πλεον τις συναλλαγες 

Για να σε ρουφιανεψει με λιγα λογια η τραπεζα στην εφορια η θα εχει γινει καποια ακραια συναλλαγη ,διαφορετικη πολυ απο τις κλασικες που κανεις ,πχ εβαζες 1000 καθε μηνα και μια μερα εβαλες 30κ μεσα ]κτλ..Για 2-3-5-7 χιλλιαρικα μονο αν θες εσυ τα δηλωνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κοιτάξτε, είμαι στην Σουηδία απο τέλη Ιουνίου και θα κάτσω μέχρι τέλη Οκτωμβρίου. Σύνολο 5 μήνες περίπου, οπότε δεν θα γραφτώ στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικού. Μετά, πρώτα ο θεός, θα επιστρέψω μόνιμα στην Ελλάδα. Όποτε, θέλω να στείλω στην Πειραιώς τις αποταμιεύσεις μου γιατί δεν θα υπάρχει λόγος πλέον να έχω τα χρήματα στην Σουηδική τράπεζα. Υπολογιζω περίπου 8.000 ευρώ, τα οποία προφανώς είναι νόμιμα και φορολογημένα εδώ στην Σουηδία. Αν τα στείλω με την μία και τα 8.000 στην πειραιώς θα έχω κάποιο θέμα? Ή να τα στείλω καλύτερα με 2 εμβάσματα απο 4.000? Επίσης, θα φαίνεται οτι τα χρήματα μπήκαν απο τράπεζα εξωτερικού. Αυτό με ανησυχεί!Δεν με πειράζει να με ρωτήσουν, θα τους πάω χαρτιά μισθοδοσίας και τέτοια απλά θέλω να αποφύγω την εφορία αν γίνεται.

Επεξ/σία από mix@lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, mix@lis said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κοιτάξτε, είμαι στην Σουηδία απο τέλη Ιουνίου και θα κάτσω μέχρι τέλη Οκτωμβρίου. Σύνολο 5 μήνες περίπου, οπότε δεν θα γραφτώ στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικού. Μετά, πρώτα ο θεός, θα επιστρέψω μόνιμα στην Ελλάδα. Όποτε, θέλω να στείλω στην Πειραιώς τις αποταμιεύσεις μου γιατί δεν θα υπάρχει λόγος πλέον να έχω τα χρήματα στην Σουηδική τράπεζα. Υπολογιζω περίπου 8.000 ευρώ, τα οποία προφανώς είναι νόμιμα και φορολογημένα εδώ στην Σουηδία. Αν τα στείλω με την μία και τα 8.000 στην πειραιώς θα έχω κάποιο θέμα? Ή να τα στείλω καλύτερα με 2 εμβάσματα απο 4.000? Επίσης, θα φαίνεται οτι τα χρήματα μπήκαν απο τράπεζα εξωτερικού. Αυτό με ανησυχεί!Δεν με πειράζει να με ρωτήσουν, θα τους πάω χαρτιά μισθοδοσίας και τέτοια απλά θέλω να αποφύγω την εφορία αν γίνεται.

Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα ασχοληθεί η τράπεζα να σε "ρουφιανεψει" στην εφορία.

 

Διάβασα και μόλις ότι η Σουηδία έχει καταγγειλει τη σύμβαση αποφυγης διπλής φορολογησης που είχε με την Ελλάδα, οπότε στην φορολογική δήλωση του 24 θα κάνεις την πάπια και δεν θα τα εμφανισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bilbo1 είπε

Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα ασχοληθεί η τράπεζα να σε "ρουφιανεψει" στην εφορία.

 

Διάβασα και μόλις ότι η Σουηδία έχει καταγγειλει τη σύμβαση αποφυγης διπλής φορολογησης που είχε με την Ελλάδα, οπότε στην φορολογική δήλωση του 24 θα κάνεις την πάπια και δεν θα τα εμφανισεις.

 

Ναι αυτό. Και δε θα κάνει την πάπια. Αλλα δε θα τα δηλώσει γιατί έτσι είναι το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, mix@lis said:

Ναι αλλά αυτά τα χρήματα είναι ήδη φορολογημένα εδώ στην Σουηδία. Οπότε δεν είναι άκυρο να με ξαναφορολογήσουν στην Ελλάδα? Είναι λεφτά νόμιμα και φορολογημένα, οπότε γιατί να ξαναπληρώσω φόρο αν τα στείλω σε ελληνική τράπεζα?

Απο αυτά που λες στο 1ο μήνυμα,  γιατί είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος ακόμα, για αυτό θα φορολογηθείς, ακόμα και αν δεν τα στείλεις σε ελληνικό λογαριασμό πρέπει να τα δηλώσεις.

Αυτό που γίνεται μετά και ανάλογα την χώρα  είναι αν υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογήσεως και ας πούμε εδώ ο φόρος είναι 1000 ευρώ  στην Σουηδία εσύ πλήρωσες 800 θα σου ζητήσουν άλλα 200 εδώ,  αν είναι παραπάνω ο φόρος που πλήρωσες εκεί δυστήχως δεν επιστρέφουν τίποτα 😋.

Ρώτα τον λογιστή σου για αυτό

11 minutes ago, Bilbo1 said:

Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα ασχοληθεί η τράπεζα να σε "ρουφιανεψει" στην εφορία.

 

Διάβασα και μόλις ότι η Σουηδία έχει καταγγειλει τη σύμβαση αποφυγης διπλής φορολογησης που είχε με την Ελλάδα, οπότε στην φορολογική δήλωση του 24 θα κάνεις την πάπια και δεν θα τα εμφανισεις.

 

Να αποκρύψει δηλαδή στοιχεία απο την εφορία;  θα του πληρώσεις και τα πρόστιμα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, sdikr said:

Απο αυτά που λες στο 1ο μήνυμα,  γιατί είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος ακόμα, για αυτό θα φορολογηθείς, ακόμα και αν δεν τα στείλεις σε ελληνικό λογαριασμό πρέπει να τα δηλώσεις.

Αυτό που γίνεται μετά και ανάλογα την χώρα  είναι αν υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογήσεως και ας πούμε εδώ ο φόρος είναι 1000 ευρώ  στην Σουηδία εσύ πλήρωσες 800 θα σου ζητήσουν άλλα 200 εδώ,  αν είναι παραπάνω ο φόρος που πλήρωσες εκεί δυστήχως δεν επιστρέφουν τίποτα 😋.

Ρώτα τον λογιστή σου για αυτό

Να αποκρύψει δηλαδή στοιχεία απο την εφορία;  θα του πληρώσεις και τα πρόστιμα μετά;

Οπως εγραψα στο δικο μου ποστ,αν θελει να ειναι νομιμος και 100% μαγκας ,να τα δηλωσει στον λογιστη και περιμενει στην φορολογια του στο τελος μποναμα

 Ο φιλος ρωτησε τι γινεται για τοσο μικρο ποσο,εμπειρικα του απαντησαμε οτι ουτε θα ασχοληθει,αν θελει να ειναι μαγκας και νομιμος να πληρωσει οτι του πουν[κατι θα του βρουν να πληρωσει],αν οχι κανει τον κινεζο 

  Επισης αν καποια στιγμη τα βρει [οπως ειπε και ο φιλος πανω ,θα τους παει την μισθοδοσια του,να του ερθει χαρτι τωρα να τον καλεσουν για ελεγχο απο την εφορια ,εναν ιδιωτη,ποιος ,η εφορια ,δηλαδη 1/100000],εκει θα πληρωσει αυτα που επρεπε να πληρωσει και ενα μικρο προστιμο οτι δεν τα δηλωσε[100-250 ευρω]

Εγω το λεω γιατι ειχα τιμολογιο,καταλαθος το ξεχασα ,και οντως πηγα και το εδωσα στον λογιστη μου οπως οφειλα να κανω..ηταν τιμολογιο 1/6 το εδωσα 2 ιουλιου,αργησα μια μερα ..εφαγα 100 ευρω προστιμο..Πηγα να κανω το σωστο ,αλλα μαλλον το  ανρθωπινο λαθος δεν το γουσταρουν , αν δεν το ειχα εμφανισει ουτε καν θα φαινοταν[τιμολογιο εξωτερικου]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix@lis είπε

Καλησπέρα,

ζώ και εργάζομαι στην Σουηδία εδώ και 3 μήνες και θέλω να στείλω κάποια χρήματα από τον Σουηδικό λογαριασμό μου, στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς.

Θα φορολογηθώ για αυτά τα λεφτά?Θα με ρωτήσουν που τα βρήκα?

Προς ενημέρωση ακόμη δεν έχω γραφτεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Ευχαριστώ!

 

 

ανοιξε μια n26 και στειλτα εκει. τι καημο εχεις να τα φερεις στην Πειραιως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...