Προς το περιεχόμενο

Μερική αναβάθμιση σε 5800X3D


netagra
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vagtech,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους

σκεφτόμουν αναβάθμιση του η/υ μου που αποτελείται από

AMD Ryzen 5 3600

MSI B450M PRO VDH Max

RAM G.Skill 16GB DDR4 3200MHZ

VGA MSI GeForce GTX 1660 Super 6GB Ventus XS OC 6GB GDDR6

HD ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB M.2

PSU Corsair TX750M 750W 80+ Gold CP-9020131-EU

Monitor LG Ultragear 32GN600-B QHD 165HZ

σε αναβάθμιση CPU και κάρτας γραφικών. Το μηχάνημα είναι all-around χρήση για gaming και home office και ιδανικά εγώ και ο γιος μου πάμε πλέον στα 1440p στα παιχνίδια που παίζουμε τα οποία είναι λίγο από όλα. Το budget είναι 1000 ευρώ και σκεφτόμουν για επεξεργαστή AMD Ryzen 7 5800X3D και κάρτα NVidia RTX 4070 12GB GDDR6X Dual OC.

Τι λέτε; Πριν ξεκινήσετε γνωρίζω ότι το m/b έχει PCI gen 3 μπορεί να πάω λίγο μετά πιο πάνω.

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, netagra said:

Γεια σε όλους

σκεφτόμουν αναβάθμιση του η/υ μου που αποτελείται από

AMD Ryzen 5 3600

MSI B450M PRO VDH Max

RAM G.Skill 16GB DDR4 3200MHZ

VGA MSI GeForce GTX 1660 Super 6GB Ventus XS OC 6GB GDDR6

HD ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB M.2

PSU Corsair TX750M 750W 80+ Gold CP-9020131-EU

Monitor LG Ultragear 32GN600-B QHD 165HZ

σε αναβάθμιση CPU και κάρτας γραφικών. Το μηχάνημα είναι all-around χρήση για gaming και home office και ιδανικά εγώ και ο γιος μου πάμε πλέον στα 1440p στα παιχνίδια που παίζουμε τα οποία είναι λίγο από όλα. Το budget είναι 1000 ευρώ και σκεφτόμουν για επεξεργαστή AMD Ryzen 7 5800X3D και κάρτα NVidia RTX 4070 12GB GDDR6X Dual OC.

Τι λέτε; Πριν ξεκινήσετε γνωρίζω ότι το m/b έχει PCI gen 3 μπορεί να πάω λίγο μετά πιο πάνω.

Πάρε όποια κάρτα θες, δοκίμασε στα παιχνίδια που παίζεις και βλέπει αν όντως είναι αναγκαίο το cpu upgrade 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν κυνηγας τα πολλα fps, τοτε αλλαξε και τη cpu. Αν θελεις να τερματιζεις τα sliders στα παιχνιδια και να παιζεις max graphics, αγορασε μονο την καρτα και κρατα τα υπολοιπα χρηματα για μελλοντικη αναβαθμιση.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το budget τα περισσότερα fps θα τα πιάσεις με 5600 + 7900 ΧΤ
Μπορείς επίσης να πάρεις μια 7900 ΧΤΧ και κάποια στιγμή στο μέλλον να πας σε νέο σύστημα με 7600Χ αν δεις πως σε κρατάει πίσω αυτό που έχεις
Για μένα πάντως δεν αξίζει να πάρεις 300+ ευρώ cpu και να παραμείνεις χωρίς pcie 4.0 σε gpu και m2 και με budget παλιο motherboard κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να πάω σε αυτή τη φάση σε ριζική αναβάθμιση. Δεν ξέρω καν αν κερδίσω σημαντικά σε fps σε τέτοια αναβάθμιση, οπότε θα το ψάξω.

Είναι καλή λύση ο επεξεργαστής που βάζεις, σε ευχαριστώ για την πρόταση όπως και τους προλαλήσαντες, καλό είναι να εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα.

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ίδια cpu & motherboard, αλλά έχω rx 6600, 32 gb ram , full hd 144 Hz monitor. Νομίζω πως δεν πρέπει να σε προβληματίζει το pcie 3 γιατί οι διαφορές με το 4 είναι ελάχιστες στην πράξη. Συμφωνώ να αλλάξεις πρώτα gpu και μετά βλέπεις για cpu. Πάντως ο 5600 είναι σαφώς πιο vfm από τον x3d.Η xtx είναι εκτός μπάτζετ αν αλλάξεις και cpu καθώς αγγίζει τα 1000 ευρώ από μόνη της αυτή την στιγμή. Η xt σου αφήνει περιθώριο και για cpu upgrade. Στη θέση σου θα πήγαινα σε 32 gb ram τώρα που οι ddr4 έχουν τιμή χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα πάω σε 5800X3D σε λίγο καιρό, ελπίζοντας και σε καλύτερη τιμή, θα βάλω μνήμη όπως προτάθηκε και σίγουρα θα πάω σε μια πιο γρήγορη κάρτα, καλή μου φαίνεται και η 7900XT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2023 στις 6:45 ΠΜ, fotaras76 είπε

Νομίζω πως δεν πρέπει να σε προβληματίζει το pcie 3 γιατί οι διαφορές με το 4 είναι ελάχιστες στην πράξη.

To έχεις ξαναπεί αυτό και είπαμε ότι δεν ισχύει.

Μπορεί να ίσχυε παλιά, τώρα δεν ισχύει αφού βλέπουμε όλο και περισσότερες περιπτώσεις να έχουν μεγάλη διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kkatzos είπε

To έχεις ξαναπεί αυτό και είπαμε ότι δεν ισχύει.

Μπορεί να ίσχυε παλιά, τώρα δεν ισχύει αφού βλέπουμε όλο και περισσότερες περιπτώσεις να έχουν μεγάλη διαφορά.

 

Ωραία, αλλάζω τότε την διατύπωση. Οι διαφορές είναι ελάχιστες στην πράξη στις περισσότερες περιπτώσεις. Πάντως έχω πλέον b550 στο καλό μου pc καθώς τη βρήκα σε τιμή ευκαιρίας στο ινσομνια.Οι διαφορές που είδα στην πράξη με την rx 6600 μέχρι τώρα είναι μη αντιληπτές πλην μιας περίπτωσης (έφυγαν κάποια κολλήματα που είχα στο rocket league). Ίσως όμως αυτό να οφείλεται έστω και μερικώς στο γεγονός ότι έχω φρέσκια εγκατάσταση windows με νέο, γρηγορότερο και πολύ πιο άδειο δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα είχα ryzen 5 3600, μητρική gigabyte α320 m-h, και rtx2060. Κρατώντας την ίδια μητρική έβαλα μια rtx 4070 και τον 5800x3d. Δουλεύει εδώ και καιρό σε 1440p gaming. Την μετάβαση την έκανα τμηματικά. Η 4070 με τον 3600 δεν ήταν και ο καλύτερος συνδυασμός (σαφής βελτίωση με πριν αλλά όχι αυτό που θα περίμενε κανείς). Ο συνδυασμός 4070 με 5800x3d καμία απολύτως επαφή με 3600 και 2060. Και σκέψου με την πιο βασική μητρική... Για να στο περιγράψω απλά σε πολύ απαιτητικούς τίτλους όλα ultra  με τον 3600 και την 2060 είχα 30 - 40 fps, με 3600 και 4070 είχα 80 fps και με 4070 και 5800x3d 120-140 fps. Μνήμη ram gskill 32 gb 3200 mhz. Δίσκος 970 evo plus nvme.

Επεξ/σία από vagtech
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, netagra είπε

Θα πάω σε 5800X3D σε λίγο καιρό, ελπίζοντας και σε καλύτερη τιμή, θα βάλω μνήμη όπως προτάθηκε και σίγουρα θα πάω σε μια πιο γρήγορη κάρτα, καλή μου φαίνεται και η 7900XT.

Οι γρηγοροτερες μνημες οταν εχεις 5800X3D δεν δινουν απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Οι γρηγοροτερες μνημες οταν εχεις 5800X3D δεν δινουν απολυτως τιποτα.

Προφανώς και δίνουν και στον 5800X3D και στους 7000X3D οι ταχύτερες/tuned μνήμες.

Απλά δε δίνουν όσα δίνουν σε έναν non-3D.

cx_2023-09-05_21-20-36_comparison-png.26

(ακραία περίπτωση το Starfield αλλά δεν είναι το μόνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Προφανώς και δίνουν και στον 5800X3D και στους 7000X3D οι ταχύτερες/tuned μνήμες.

Απλά δε δίνουν όσα δίνουν σε έναν non-3D.

cx_2023-09-05_21-20-36_comparison-png.26

(ακραία περίπτωση το Starfield αλλά δεν είναι το μόνο)

WTF?

που το βρηκες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...