Προς το περιεχόμενο

Σπουδές υδραυλικού ή μηχανοτρονικής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι 28 χρονών και θέλω να σπουδάσω κάτι τεχνικό. Πολλοί μου προτείνουν υδραυλικός αλλά υπάρχει και στο τραπέζι η μηχανοτρονική. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Αφού μου απαντήσετε αντικειμενικά σε αυτό, θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσετε και πιο υποκειμενικά στο παρακάτω:

Δεν είναι άσχημη η ιδέα του υδραυλικού, αλλά προτιμώ να ασχοληθώ με αυτοκίνητα και μηχανάκια. Το θέμα εδώ είναι το εξής: Θα μπορώ να βρω πιο εύκολα ως υδραυλικός ή σαν μηχανικός εργασία; Έχω ένα φιλαράκι το οποίο εργάζεται ως υδραυλικός, με πολύ καλό μισθό και ίσως θα μπορούσε να με βοηθήσει και μάλιστα δε θα χρειαστεί να κάνω σπουδές, απλά αν δεν έχω χαρτί, δε θα μπορώ να ανοίξω κατάστημα και θα ξεκινήσω ως βοηθός με μισθό λίγο παραπάνω του βασικού. Σαν ιδέα είναι φοβερή, αλλά σαν επάγγελμα μου αρέσει περισσότερο μηχανικός και φυσικά δεν εννοώ ότι δε μου αρέσει ο υδραυλικός αλλιώς δε θα ήταν καν στο τραπέζι.

Παρακαλώ για τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω ποσο μελλον έχει η μηχανοτρονική τα επόμενα χρόνια δεδομένης της ηλεκτροκίνησης.Κι εγώ θα σου έλεγα για υδραυλικός έχει καλύτερο μελλον απο οτι η μηχανοτρονική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται υδραυλικός,δεν θα μείνεις ποτέ από δουλειά.

Συγκεκριμενα «τεχνικός θερμικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων,τεχνολογίας πετρελαιου και φυσικού αερίου».

Εκτός απο ελεύθερος επαγγελματίας υπάρχουν δεκαδες τομείς απασχόλησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μάγειρας και ο υδραυλικός δεν θα μείνουν ποτέ από δουλειά.....

γιατί όλοι τρώνε και όλοι  πάνε τουαλέτα.........

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

υδραυλικός αλλά μην πας χωρις χαρτί από σχολή, μετά δε θα μπορείς να εργαστείς μονος σου . κάνε την ειδικότητα που σου είπε ο jimmys και δε θα μείνεις ούτε μέρα χωρίς δουλειά. εκτός από μπάνια και νεροχύτες θα κάνεις συντήρηση σε λέβητες και μπορείς να εργαστείς και σε κατασκευαστική αν δε θες ελεύθερο επάγγελμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...