Προς το περιεχόμενο

ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ RYZEN 5 7600


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έχω ετοιμάσει ένα καινούριο σετ. Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στον 7600 ως βέλτιστη επιλογή για τις ανάγκες μου. Το ερώτημα είναι, ποια μητρική μου προτείνετε; Παρατηρώ πολύ αυξημένες τιμές στις μητρικές, και γενικά δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ώστε να "επενδύσω" σε μητρική.

Το σύστημα θα αποτελείται από ddr5 32GB 4800, 1 TB NVME PCI 4, ένα σκληρό, και μελλοντικά θα προσθέσω και μία κάρτα των 300-400 ευρώ για να μπορώ να παίξω κανένα παιχνιδάκι. Οθόνη δε ξέρω αν παίζει ρόλο, μία dell 27" 2Κ.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω ετοιμάσει ένα καινούριο σετ. Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στον 7600 ως βέλτιστη επιλογή για τις ανάγκες μου. Το ερώτημα είναι, ποια μητρική μου προτείνετε; Παρατηρώ πολύ αυξημένες τιμές στις μητρικές, και γενικά δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ώστε να "επενδύσω" σε μητρική.

Το σύστημα θα αποτελείται από ddr5 32GB 4800, 1 TB NVME PCI 4, ένα σκληρό, και μελλοντικά θα προσθέσω και μία κάρτα των 300-400 ευρώ για να μπορώ να παίξω κανένα παιχνιδάκι. Οθόνη δε ξέρω αν παίζει ρόλο, μία dell 27" 2Κ.

Ευχαριστώ!!

Λογικά κοιτάς για μια b650 και την τσέπη σου 😁...Δεν νομίζω να έχεις θέμα οποια κ να παρεις με τον 7600, μιας και φαίνεται πως σχεδόν όλες σηκώνουν μέχρι 7950x ,χωρίς να γκαριζουν τα vrm (20.43 κ μετά)..

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις αγοράσει ήδη τις μνήμες, θα ήταν καλύτερο να δεις άλλες κι όχι στα 4800. Οι περισσότερες που βλέπω (μάλλον όλες) έχουν κακά timings και  vfm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Αν δεν έχεις αγοράσει ήδη τις μνήμες, θα ήταν καλύτερο να δεις άλλες κι όχι στα 4800. Οι περισσότερες που βλέπω (μάλλον όλες) έχουν κακά timings και  vfm

Τις πιο φθηνές επώνυμες πήρα που βρήκα Kingston Fury Beast. Θα παρατηρήσω διάφορα εγώ ένας μέσος χρήστης σε σχέση με κάποιες στα 6000; 

4 ώρες πριν, niko13 είπε

Λογικά κοιτάς για μια b650 και την τσέπη σου 😁...Δεν νομίζω να έχεις θέμα οποια κ να παρεις με τον 7600, μιας και φαίνεται πως σχεδόν όλες σηκώνουν μέχρι 7950x ,χωρίς να γκαριζουν τα vrm (20.43 κ μετά)..

 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν και πολλές αξιολογήσεις και στο skroutz για να με κατατοπισουν κάπως 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα δεις διαφορά. Αν μπορείς να κανεις επιστροφή αφού φαντάζομαι δεν τις άνοιξες, δες το και πάρε κάτι από 5600 και πάνω.

Προσωπικά θα έλεγα να δεις στα b650m και όχι στα a620 chipset. Επίσης δες τι θύρες χρειάζεσαι και πόσα slots nvme κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostask91 είπε

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν και πολλές αξιολογήσεις και στο skroutz για να με κατατοπισουν κάπως 😄

Πρόσεξε γιατί θα ψωνίσεις από σβέρκο αν κοιτάς μόνο από τις αξιολογήσεις του Σκρουτζ.

Το βίντεο που σου έβαλε ο Νίκος είναι σε ένα από τα μεγαλύτερα κανάλια τεχνολογίας, που θεωρητικά δε διαπραγματεύεται το κύρος του όμως ακόμα κι εκεί διασταυρώνεις στοιχεία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Όσο για τις μνήμες, εφόσον τις έχεις αγοράσει...

Γενικά ναι, υπάρχει διαφορά, δε θα το έλεγα αν δεν υπήρχε και το θέμα είναι ότι μιλάμε για επιλογή στα ίδια επίπεδα τιμών.

Οι διαφορές κυρίως στα fps των παιχνιδιών αλλά και συνολικά καλύτερη απόκριση του συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...