Προς το περιεχόμενο

Screen Flickering σε λαπτοπ ASUS TUF A15 FA507NU-LP031


LightBringer74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Ο λογος που κανω αυτο το ποστ ειναι επειδη αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το λαπτοπ που αγορασα τελη του Ιουλιου. Το λαπτοπ ειναι αυτο: 

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/asus-tuf-gaming-a15-fa507nu-lp031w-laptop-15-6-ips-144-hz-ryzen-7-7735hs-16-gb-512-gb-rtx-4050-6-gb-windows-11-home-_4137876?qId=fe80cee536e457cde3f8ef5158a415c2&qIx=products

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ενα screen flickering 1-3 δευτερολεπτων, το οποιο το κανει κυριολεκτικα τις πιο ακυρες στιγμες, δεν εχει καποιο μοτιβο και στην αρχη δεν καταλαβαινα αν οντως συμβαινει η αν ειναι ιδεα μου. Εν τελη καταφερα να το κανω record καταλαθος και τωρα προσπαθω να το κανω troubleshoot. Μου το εχει κανει μεχρι τωρα περιπου στις 10 φορες απο την ημερα που το πηρα. Εκανα clear install τους πιο καινουριους drivers της rtx4050 και του επεξεργαστη, αλλα μετα απο μια δυο βδομαδες το ξανασυνεβη, αυτη τη φορα οχι στον chrome αλλα στο blue screen πριν ανοιξουν τα windows (δες φωτο). Δεν ξερω τι μπορει να φταιει και τι αλλο μπορω να κανω σαν troubleshooting. Η asus μου ειπε να κανω εγκατασταση το πιο καινουριο bios. Το πιο καινουριο ειναι το 310, το οποιο εχω ηδη. Υπαρχει καποια περιπτωση να μην εχει εγκατασταθει σωστα το bios; Δεν αντιμετωπιζω κανενα αλλο προβλημα απλα φοβαμαι οτι αυτο το flickering θα γινει ολο και χειροτερο με την παροδο του χρονου. 

Βαζω λινκ του βιντεο κατω:

https://drive.google.com/file/d/1UoSEBtLIf2GS5ccqey88t0yZFoiGn-m3/view

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη!

Επεξ/σία από LightBringer74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LightBringer74 είπε

Καλησπερα! Ο λογος που κανω αυτο το ποστ ειναι επειδη αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το λαπτοπ που αγορασα τελη του Ιουλιου. Το λαπτοπ ειναι αυτο: 

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/asus-tuf-gaming-a15-fa507nu-lp031w-laptop-15-6-ips-144-hz-ryzen-7-7735hs-16-gb-512-gb-rtx-4050-6-gb-windows-11-home-_4137876?qId=fe80cee536e457cde3f8ef5158a415c2&qIx=products

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ενα screen flickering 1-3 δευτερολεπτων, το οποιο το κανει κυριολεκτικα τις πιο ακυρες στιγμες, δεν εχει καποιο μοτιβο και στην αρχη δεν καταλαβαινα αν οντως συμβαινει η αν ειναι ιδεα μου. Εν τελη καταφερα να το κανω record καταλαθος και τωρα προσπαθω να το κανω troubleshoot. Μου το εχει κανει μεχρι τωρα περιπου στις 10 φορες απο την ημερα που το πηρα. Εκανα clear install τους πιο καινουριους drivers της rtx4050 και του επεξεργαστη, αλλα μετα απο μια δυο βδομαδες το ξανασυνεβη, αυτη τη φορα οχι στον chrome αλλα στο blue screen πριν ανοιξουν τα windows (δες φωτο). Δεν ξερω τι μπορει να φταιει και τι αλλο μπορω να κανω σαν troubleshooting. Η asus μου ειπε να κανω εγκατασταση το πιο καινουριο bios. Το πιο καινουριο ειναι το 310, το οποιο εχω ηδη. Υπαρχει καποια περιπτωση να μην εχει εγκατασταθει σωστα το bios; Δεν αντιμετωπιζω κανενα αλλο προβλημα απλα φοβαμαι οτι αυτο το flickering θα γινει ολο και χειροτερο με την παροδο του χρονου. 

Βαζω λινκ του βιντεο κατω:

https://drive.google.com/file/d/1UoSEBtLIf2GS5ccqey88t0yZFoiGn-m3/view

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη!

Στο video φαίνεται να επηρεάζετε μόνο η πάνω μεριά της οθόνης. Το ίδιο συμβαίνει και στην πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου διώξω το άγχος λέγοντάς σου οτι δεν είναι πρόβλημα με το laptop αλλά με τα overlapping του chrome σε διαστάσεις σε συνδυασμό με την ανάλυση και το μέγεθος της μπάρας των bookmark.

Θα σου πω να κάνεις ένα πείραμα για να βεβαιωθείς.

Απενεργοποίησε προσωρινά τη μπάρα με τους σελιδοδείκτες και θα δεις οτι δε πρόκειται να στο ξανακάνει.

Προσπαθώ να θυμηθώ τι είχα κάνει και το είχα λύσει αλλά πάει καιρός και ακόμα δεν έχω τελειώσει τον πρωινό μου καφέ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα σχετικό πρόβλημα με την 6900ΧΤΧ της AMD.Μου δημιουργούσε άκυρο flickering όταν έμπαινε σε παιχνίδι και συνεχιζόταν έως ότου το κλείσω.

Αυτό που βοήθησε ήταν να διαγράψω το software και να κρατήσω μόνο τους driver καθώς δημιουργούσε πρόβλημα προφανώς με το freesynch.

Προσπάθησε να διαγράψεις το πρόγραμμα της NVIDIA Experience και κάνε καθαρό install μόνο τους driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

@manolis940 ναι μου το κανει μονο στο συγκεκριμενο σημειο της οθονης, και επισης ενω συνηθως μου το κανει στον chrome (επειδη τις πιο πολλες ωρες δουλευω στον chrome, ισως να τυχαινει απλα να τα ριχνουμε στον chrome), χθες ετυχε να μου το κανει και οταν ανοιγαν τα windows, δειτε λιγο στην φωτογραφια που εχω κυκλωμενο ακριβως το σημειο που μου το εκανε, τρεμοπαιξε δηλαδη το μπλε σε εκεινο το σημειο για περιπου 1 δευτερολεπτο, ακριβως οπως εκανε και στο αρχικο βιντεο που ανεβασα

@greekfragma θα δοκιμασω να απενεργοποιησω τα bookmarks να δω μηπως και δω καποια βελτιωση, αλλα και παλι μου το κανει 1 φορα ανα 2-3 μερες για 2-3 δευτερολεπτα οποτε ειναι πολυ δυσκολο να πω με σιγουρια αμα λυθηκε, επισης, μου το εκανε και οταν ανοιγα τα windows (βλεπε φωτο)... αν μπορεσεις να θυμηθεις ακριβως τι εκανες θα ηταν πολυ χρησιμο, δεν μπορω να βρω τιποτα στο ιντερνετ για το συγκεκριμενο ζητημα...

@kyr123 πες μου λιγο παραπανω γι'αυτο που σου εκανε αν μπορεις σε παρακαλω. σου το εκανε συνεχως; για παραδειγμα μεσα σε 1 ωρα ποσες φορες σου το εκανε και για ποση ωρα; εμενα δυστυχως δεν μου το κανει μονο σε καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι, βασικα δεν μου ετυχε καθολου σε παιχνιδι, ακομη τουλαχιστον, αλλα μονο στον chrome και στο startup screen... αν μπορεις εξηγησε μου λιγο σε παρακαλω αυτο με το freesync που λες. Εμενα η οθονη μου εχει G-SYNC και ναι εχω εγκατεστημενο το προγραμμα NVIDIA Experience, καθώς εχω την RTX 4050, αλλά εχω και το AMD Software Adrenalin Edition λογω του επεξεργαστη Ryzen 7 7735HS. Πιστευετε πως υπαρχει περιπτωση να κανει overlap το ενα λογισμικο με το αλλο και να ειναι αυτο που δημιουργει το προβλημα; Αλλα γιατι μονο στο πανω μερος της οθονης; Δεν θα επρεπε αν το κανει παντου; Συγχωρεστε με αν οι αποριες μου δεν ειναι ουσιωδης, απλως εχω πρωτη φορα λαπτοπ... Επισης να αναφερω οτι (χωρις 100% σιγουρια) μου το κανει περισσοτερο οταν εχω ενεργοποιημενο το mux switch. Θα μπορουσε αυτο μηπως να παιζει καποιο ρολο;

Screen flicker august 28th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LightBringer74 όταν έχεις αυτή την οθόνη ο chrome από πίσω είναι ανοιχτός; γενικά έχεις κάτι στο background να τρέχει σε παράθυρο πριν μπεις απο το welcome screen. Φρόντισε να κλείσεις τα πάντα πριν από πλήρες shutdown και πες μου αν σου το κάνει και στην επόμενη έναρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekfragmaοχι ειναι απο καθαρη εκκινηση του λαπτοπ. ηταν απενεργοποιημενο και απλα πατησα το boot button. Γι'αυτο και πιστευω πως δεν σχετιζεται αποκλειστικα με τον chrome. Ισως οπως ειπε ο @kyr123 να ευθυνεται το nvidia experience και γιαυτο να το εκανε με το που bootare το λαπτοπ; Δεν ξερω παιδια εχω αγχωθει παρα πολυ, φοβαμαι μηπως ειναι καλωδιοταινια ή ελλατωματικό μονιτορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LightBringer74 said:

@greekfragmaοχι ειναι απο καθαρη εκκινηση του λαπτοπ. ηταν απενεργοποιημενο και απλα πατησα το boot button. Γι'αυτο και πιστευω πως δεν σχετιζεται αποκλειστικα με τον chrome. Ισως οπως ειπε ο @kyr123 να ευθυνεται το nvidia experience και γιαυτο να το εκανε με το που bootare το λαπτοπ; Δεν ξερω παιδια εχω αγχωθει παρα πολυ, φοβαμαι μηπως ειναι καλωδιοταινια ή ελλατωματικό μονιτορ

 

κοίτα να απενεργοποιήσεις τα auto-hide σε chrome options. ακόμα το ψάχνω να το θυμηθώ τι είναι αλλά σίγουρα έχει να κάνει με overlay conflict. δε θυμάμαι αν είχε να κάνει με το geforce experience overlay-chrome overlay

θα σου πρότεινα να μαζέψεις προσωρινά έστω όλα τα bookmarks σε folders και να μην κρύβονται από τη μπάρα επειδή είναι πάρα πολλά.

και το smooth scrolling μπορεί να φταίει αν έχεις οθόνη με freesync gsync και υψηλά refresh rates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2023 στις 12:14 ΠΜ, LightBringer74 είπε

Η asus μου ειπε να κανω εγκατασταση το πιο καινουριο bios

Τους το είπες ότι έχεις το πιο καινούργιο; Αν ναι τι σου απάντησε;

 

Στις 29/8/2023 στις 12:14 ΠΜ, LightBringer74 είπε

Εκανα clear install τους πιο καινουριους drivers της rtx4050

Δοκίμασες να κάνεις απεγκατάσταση τους παλιούς με DDU;

Το πιο εύκολο που θα δοκίμαζα είναι ένα format με καθαρή εγκατάσταση windows και drivers απ' το site της ASUS πέραν της κάρτας γραφικών. Πολλές φορές είναι μεγαλύτερο μανίκι να ψάχνεις ένα πρόβλημα απ' το να στήσεις ολόκληρο το σύστημα απ' την αρχή.

Κάτι άλλο που ακούω είναι τα ανεμιστήρια του laptop να αναστενάζουν μόλις εμφανίζεται το πρόβλημα. Συμβαίνει συχνά αυτό ή απλώς είναι τυχαίο; Έχεις κάνει κάποιο έλεγχο θερμοκρασιών;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LightBringer74 είπε

Γεια σας παιδια, δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

@manolis940 ναι μου το κανει μονο στο συγκεκριμενο σημειο της οθονης, και επισης ενω συνηθως μου το κανει στον chrome (επειδη τις πιο πολλες ωρες δουλευω στον chrome, ισως να τυχαινει απλα να τα ριχνουμε στον chrome), χθες ετυχε να μου το κανει και οταν ανοιγαν τα windows, δειτε λιγο στην φωτογραφια που εχω κυκλωμενο ακριβως το σημειο που μου το εκανε, τρεμοπαιξε δηλαδη το μπλε σε εκεινο το σημειο για περιπου 1 δευτερολεπτο, ακριβως οπως εκανε και στο αρχικο βιντεο που ανεβασα

@greekfragma θα δοκιμασω να απενεργοποιησω τα bookmarks να δω μηπως και δω καποια βελτιωση, αλλα και παλι μου το κανει 1 φορα ανα 2-3 μερες για 2-3 δευτερολεπτα οποτε ειναι πολυ δυσκολο να πω με σιγουρια αμα λυθηκε, επισης, μου το εκανε και οταν ανοιγα τα windows (βλεπε φωτο)... αν μπορεσεις να θυμηθεις ακριβως τι εκανες θα ηταν πολυ χρησιμο, δεν μπορω να βρω τιποτα στο ιντερνετ για το συγκεκριμενο ζητημα...

@kyr123 πες μου λιγο παραπανω γι'αυτο που σου εκανε αν μπορεις σε παρακαλω. σου το εκανε συνεχως; για παραδειγμα μεσα σε 1 ωρα ποσες φορες σου το εκανε και για ποση ωρα; εμενα δυστυχως δεν μου το κανει μονο σε καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι, βασικα δεν μου ετυχε καθολου σε παιχνιδι, ακομη τουλαχιστον, αλλα μονο στον chrome και στο startup screen... αν μπορεις εξηγησε μου λιγο σε παρακαλω αυτο με το freesync που λες. Εμενα η οθονη μου εχει G-SYNC και ναι εχω εγκατεστημενο το προγραμμα NVIDIA Experience, καθώς εχω την RTX 4050, αλλά εχω και το AMD Software Adrenalin Edition λογω του επεξεργαστη Ryzen 7 7735HS. Πιστευετε πως υπαρχει περιπτωση να κανει overlap το ενα λογισμικο με το αλλο και να ειναι αυτο που δημιουργει το προβλημα; Αλλα γιατι μονο στο πανω μερος της οθονης; Δεν θα επρεπε αν το κανει παντου; Συγχωρεστε με αν οι αποριες μου δεν ειναι ουσιωδης, απλως εχω πρωτη φορα λαπτοπ... Επισης να αναφερω οτι (χωρις 100% σιγουρια) μου το κανει περισσοτερο οταν εχω ενεργοποιημενο το mux switch. Θα μπορουσε αυτο μηπως να παιζει καποιο ρολο;

Screen flicker august 28th.jpg

Κάθε φορά που έμπενα σε οποιδήποτε παιχνίδια ακόμα και σε DOTA η οθόνη άρχιζε να κάνει τρελό flickering το οποίο "έτρεχε" και στο background.Δλδ εάν έκανα alt tab από το παιχνίδι(χωρίς να το κλείσω δηλαδή) το flickering συνεχιζότανε ασταμάτητα και στο περιβάλλον των Windows.Σταματούσε μόνο εάν έκλεινα τα παιχνίδια.

Το πρόβλημα τελικά το προκαλούσε το AMD Adrenaline και μάλλον είχε να κάνει με το freesync.Οπότε και στην δικιά σου περίπτωση ίσως φταίει και το Experience και το Adrenaline που έχεις.

Γνώμη μου είναι να τα διαγράψεις και τα 2,κάνεις clear install τους driver και βλέπεις

Επίσης εάν δεν φύγει με αυτόν τον τρόπο ίσως φταίει και το Mozilla ή Chrome.Κάπου είχα διαβάσει ότι πχ για πας Settings-General-Performance και τσεκάτσεις ή ξετσεκάρεις το "Use hardware acceleration when available".

Επεξ/σία από kyr123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kyr123 είπε

Κάθε φορά που έμπενα σε οποιδήποτε παιχνίδια ακόμα και σε DOTA η οθόνη άρχιζε να κάνει τρελό flickering το οποίο "έτρεχε" και στο background.Δλδ εάν έκανα alt tab από το παιχνίδι(χωρίς να το κλείσω δηλαδή) το flickering συνεχιζότανε ασταμάτητα και στο περιβάλλον των Windows.Σταματούσε μόνο εάν έκλεινα τα παιχνίδια.

Το πρόβλημα τελικά το προκαλούσε το AMD Adrenaline και μάλλον είχε να κάνει με το freesync.Οπότε και στην δικιά σου περίπτωση ίσως φταίει και το Experience και το Adrenaline που έχεις.

Γνώμη μου είναι να τα διαγράψεις και τα 2,κάνεις clear install τους driver και βλέπεις

Επίσης εάν δεν φύγει με αυτόν τον τρόπο ίσως φταίει και το Mozilla ή Chrome.Κάπου είχα διαβάσει ότι πχ για πας Settings-General-Performance και τσεκάτσεις ή ξετσεκάρεις το "Use hardware acceleration when available".

Το δικό σου μοιάζει με ένα φαινόμενο που συμβαίνει όταν έχεις Freesync και τα καρέ είναι κάτω από 40Hz περρίπου νομίζω. Τότε συμβαίνει το παραπάνω που περιγράφεις. Με την διαγραφή του Adrenaline πιθανών το freesync πλέον δεν λειτουργούσε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα. Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σας, θα σας απαντησω αμεσως. Με συγχωρειτε πολυ για την καθυστερηση απλως ημουν σε τρεξιματα με τη σχολη και διαδικαστικα του εξωτερικου που δεν ειχα τον χρονο να ασχοληθω με το λαπτοπ.

Θα ηθελα να σας πω πως εχω νεοτερα σχετικα με το προβλημα, καθως μου το κανει και στο Zoom! Ειχα διαλεξη μεσω του Zoom και σε ολη τη διαλεξη δεν σταματησε να μου κανει περιεργα τρεμοπαιγματα και πρασινες γραμμες βουλιτσες και αλλα περιεργα (μεσα στο παραθυρο του ζουμ μονο). Θα σας επισυναψω αρκετα βιντεο που καταφερα να τραβηξω αλλα και screenshot που τραβηξα το frame μεσω του βιντεο και φαινεται πιο ξεκαθαρα το προβλημα. Μιας και το κανει μονο μεσα στο ζουμ εχω καταληξει οτι κατι δεν παει καθολου καλα με καποια απο τις 2 καρτες γραφικων, ειτε την RTX4050, ειτε του επεξεργαστη. Να σημειωσω οτι το λαπτοπ εδω τρεχει σε power saving options, δηλαδη, mux switch απενεργοποιημενο, 60fps οθονη, σχετικα χαμηλη φωτεινοτητα, και αφου τρεχει μονο το zoom, υποθετω πως δουλευει αποκλειστικα η dgpu του επεξεργαστη και οχι η rtx.

@manolis940
Οι ανεμιστηρες εκαναν ετσι γιατι προηγουμενως ειχα ανοιχτο και ενα παιχνιδι, αλλα αφου μου το κανει και στο ζουμ δεν πιστευω πως ευθυνεται αυτο. Επισης, ναι εκανα καθαρη εγκατασταση με DDU αμεσως αφου μου εμφανιζε το τρεμοπαιγμα που βλεπεις σε εκεινο το βιντεο που επισυναψα εξ αρχης. Αυτη τη στιγμη το μονο που θα μπορουσα να κανω ειναι καθαρη εγκατασταση απο την αρχη, το οποιο ειναι επισης μανικι γιατι βρισκομαι εξωτερικο, με ελαχιστο ελευθερο χρονο, και αν μου παθει κατι στην διαδικασια εγκαταστης δεν εχω αλλον υπολογιστη να κανω troubleshooting...

@kyr123
Ειχα παιξει λιγο με τις ρυθμισεις αυτες που λες εδω "Use hardware acceleration when available" και δεν ειχα δει διαφορα. Επισης, πλεον μου το εκανε και στο ζουμ οποτε δεν ειναι απλα ο chrome, και το προβλημα παλι τις περισσοτερες φορες το κανει στο επανω μερος, με καποιες εξαιρεσεις κατι γραμμες που εχει στη μεση (δες επισυναπτομενα αρχεια).

@valantis123
Σημερα και αυριο που εχω λιγο ελευθερο χρονο θα προσπαθησω να κανω καποια troubleshooting steps. Θα σας επισυναψω τα βιντεο απο το νεοτερο προβλημα που ειχα με το ζουμ και πολυ πιθανως να σχετιζεται.

Το λινκ για τον φακελο που εχω ανεβασει τα βιντεο: https://drive.google.com/drive/folders/1sVXQagHVavI-IIC5aKd4nBSPDj5xxqfo?usp=drive_link

A_video
Στο 0:05 κανει ενα τρεμοπαιγμα

B_video
Σε όλο το βιντεο κανει περιεργες πρασινες γραμμες ως περιγραμματα, κανει και στη μεση μια περιεργη μαυρη χοντρη γραμμη.

C_video
Την χοντρη γραμμη του προηγουμενου βιντεο την κανει πανω-πανω

D_video
Όταν ανοιγω το GeForce Experience η οθονη απο πισω αλλαζει φωτεινοτητα, (για καποιο λογο δεν μου δουλευει να κανω record αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα), και στο 1:27 κανει παλι πρασινες γραμμες. Γενικα σε ολο το βιντεο κανει αυτο με τη φωτεινοτητα αλλα στο 1:31 το κανει παρα πολυ εντονα.

E_video
Σχετικα με το Gsync που συζητουσαμε πριν, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο, αλλά καμια φορα οταν ανοιγω το λαπτοπ (το ειχα σε αδρανεια και ανοιγω το καπακι) μου κανει καποια τρεμοπαιγματα στο πανω μερος, φαινετα εντονα εκει που ειναι το γκριζο σκουρο κομματι, φαινεται λιγο λες και ανεβοκατεβαζω την φωτεινοτητα

F_video
Στο 0:02 πρασινιζει η μιση οθονη

G_video
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι φυσιολογικο να κανει τοσο αποτομες κινησεις, πρωτη φορα το βλεπω. Δεν ξερω αν σχετιζεται με το ολο θεμα.

H_video
Στο 0:07, 0:36, 0:47 κανει παλι τα ιδια

Παρομοια πραγμα μου εκανε 2 ωρες που ειχα ανοιχτο το λαπτοπ και ημουν στο συγκεκριμενο meeting. Δοκιμασα να κλεισω το meeting να βγω και να ξαναμπω, αλλα μου ξαναεκανε τα ιδια, και εκει ξεκινησα να τραβαω βιντεο. Όταν το ειχα σε μικρο παραθυρο εχω την εντυπωση πως η συχνοτητα ηταν μεγαλυτερη απο οτι οταν το ειχα full screen. Αν εχετε καποια σκεψη στο τι μπορει να ειναι... σας ευχαριστω πολυ όλους...

Επεξ/σία από LightBringer74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομίζω ότι κατά 99% η ζημιά γίνεται απ' τα γραφικά και όχι απ' την οθόνη, ένα screen record θα βοηθούσε να προσδιορίσουμε ίσως καλύτερα το πρόβλημα, καθώς αν είναι θέμα οθόνης όλα αυτά δεν θα πρέπει να φαίνονται στο screen record.

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον αν αυτό συμβαίνει σε κάποια εξωτερική οθόνη αν το συνδέσεις. Κατά προτίμηση κάποια με υψηλό refresh rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτο πιστευω, καθως δεν το κανει σε ενα συγκεκριμενο σημειο, αλλα σε συγκεκριμενη εφαρμογη. Σχετικά με τα γραφικά, πάει πουθενά το μυαλό σου στο τι μπορεί να ευθύνεται;

@manolis940

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...