Προς το περιεχόμενο

Ξανά πρόβλημα.......


alexioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ένα 6μηνο δεν ξεκινάει....

Xeon,8gb ram dual,nividia gtx 750,400w τροφοδοτικό,ssd 128gb το λογισμικό,512gb ssd τα προγράμματα.

Bootloop ενώ γράφει  "ξεκινάει η αυτόματη διόρθωση".

Έκανα:

ΑΦΑΙΡΕΣΑ όλα τα καλώδια πλην πληκτρολογίου.Αφαίρεσα μπαταρία bios,έκλεισα ρεύματα πάτησα το power για 30 sec.

ΤΙΠΟΤΑ.

Έφτιαξα boot usb.

ΤΙΠΟΤΑ.

Έφτιαξα boot dvd

ΤΙΠΟΤΑ.

Τώρα έχω αφαιρέσει όλα τα εσωτερικά ram,γραφικών,δίσκων ssd.

Τι άλλο να κάνω?????

Έχω έτοιμο νέο ssd να περάσω εκεί το λειτουργικό,αλλά πώς??

 

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχεις πρόβλημα με το hardware και όχι με το windows. Επίσης έφτιαξες boot usb και ρωτάς πως να περάσεις το λειτουργικό ? Αν μπορέσει να ξεκινησει ο υπολογιστής ίσως καταφέρεις . Στο bios μπαίνει ή και εκεί boot loop? Βγάλε και τους σκληρούς και δοκίμασε. Αν και κάτι μου λέει το τροφοδοτικό δεν έχει όρεξη πια….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atheatos είπε

 Έχεις πρόβλημα με το hardware και όχι με το windows. Επίσης έφτιαξες boot usb και ρωτάς πως να περάσεις το λειτουργικό ? Αν μπορέσει να ξεκινησει ο υπολογιστής ίσως καταφέρεις . Στο bios μπαίνει ή και εκεί boot loop? Βγάλε και τους σκληρούς και δοκίμασε. Αν και κάτι μου λέει το τροφοδοτικό δεν έχει όρεξη πια….

Το boot USB το έφτιαξα σε άλλο PC,laptop.....

Βάζω το DVD για να εγκαταστήσω τα windows 10.

Βάζω πρώτη επιλογή το DVD.

Λεει "boot από DVD"

Ανάβει στιγμιαία το σήμα windows και πάει πάνω αριστερά όπου ανάβει μια "παύλα"....

Μένει εκεί.....

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Να το πας σε κάποιον επαγγελματία ίσως?

Τότε δεν θα ρωτούσα εδώ μέσα ...

Κάτι πιο έξυπνο  προσπάθησε τώρα ....

Καλύτερα block όμως......

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην αυτο που περιγραφεις δεν λεγεται bootloop. Απλα δεν μπορει να μπει στα windows.

Ποιος xeon, xeon ειναι και Ε5450 o 775 ειναι και xeon E3-1270v3 o  haswell.

To ρωταω για να δω την ηλικια της μητρικης, αν ειναι "Legacy ΄ή UEFI. Απο εκει και περα θα κανεις ενα boot usb, ειτε σε ΜΒΤ(legacy) ειτε σε GPT(UEFI). Η παυλα αναβοσβηνει γιατι δεν βρισκει καταλληλο μεσο να μπουταρει. Το boot order λογικα ξερεις να το ρυθμιζεις.

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexioannou είπε

Το boot USB το έφτιαξα σε άλλο PC,laptop.....

Βάζω το DVD για να εγκαταστήσω τα windows 10.

Βάζω πρώτη επιλογή το DVD.

Λεει "boot από DVD"

Ανάβει στιγμιαία το σήμα windows και πάει πάνω αριστερά όπου ανάβει μια "παύλα"....

Μένει εκεί.....

Το dvd δεν θα το εμπιστευόμουν. Μπες στο bios και δες τι σου δείχνει από σκληρούς. Όπως αναφέρθηκε δες και το boot mode legacy ή  UEFI. Εννοείται τεχνικο δεν συμφέρει να πας. Πας για άλλο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexioannou είπε

Βάζω πρώτη επιλογή το DVD.

Λεει "boot από DVD"

Ανάβει στιγμιαία το σήμα windows και πάει πάνω αριστερά όπου ανάβει μια "παύλα"....

Μένει εκεί.....

Πόσο το περίμενες; Μου έχει τύχει να περιμένω και πάνω από 3 λεπτά μέχρι να προχωρήσει.

Αν συνεχίσει το πρόβλημα αφαίρεσε όλους τους δίσκους, βάλε τον νέο ssd και κάνε εκεί καθαρή εγκατάσταση.

6 ώρες πριν, alexioannou είπε

Bootloop ενώ γράφει  "ξεκινάει η αυτόματη διόρθωση".

Τι εννοείς με αυτό; Βγάζει το μήνυμα και δεν προχωράει ή κάνει επανεκκίνηση και ξανά τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουταρε με iso windows και απο cmd τρεξε

 

dism.exe /image:E:\ /cleanup-image /revertpendingactions

Αντι για e: βαλε το γραμμα που εχει το λειτουργικο

 

Αλλιώς αφαίρεσε το τελευταίο update που έβαλες μήπως αυτό σκάει και κάνει την loopa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωωωωωω,νίκη ....😂🤣😅

Βρήκα ένα παλιό boot CD windows 7.

Αυτό το διάβασε και το εγκαθιστω σε νέο ssd.....,😀

Από εκεί θα έχω πρόσβαση στα window 10 pro στο ssd που δούλευα καιρό,να κάνω νέα εγκατάσταση να διορθώσει ότι πρόβλημα υπήρξε.

Συμπέρασμα μου,ότι δεν διαβάζει ούτε DVD ούτε USΒ boot με windows 10 φτιαγμένα με τον επίσημο τρόπο,άγνωστο γιατί!!!!

Σας ευχαριστώ  πολύ για όποια βοήθεια!!!!!!

IMG_20230831_134152.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το usb με ποιον τρόπο το έκανες; Αν το έκανες με το εργαλείο που δίνει η ms τότε στο έκανε για uefi/gpt και δεν υπάρχει περίπτωση να μπουτάρει σε 775 μητρική (αν είναι 775). Θα κατεβάσεις τα 10άρια με το εργαλείο της ms αλλά θα επιλέξεις να στο φέρει σε iso. Μετά θα κατεβάσεις το rufus και θα κάνεις το usb μέσα από αυτό επιλέγοντας mbr/uefi και όχι gpt στο partition scheme. Μετά θα δουλέψει κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Το usb με ποιον τρόπο το έκανες; Αν το έκανες με το εργαλείο που δίνει η ms τότε στο έκανε για uefi/gpt και δεν υπάρχει περίπτωση να μπουτάρει σε 775 μητρική (αν είναι 775). Θα κατεβάσεις τα 10άρια με το εργαλείο της ms αλλά θα επιλέξεις να στο φέρει σε iso. Μετά θα κατεβάσεις το rufus και θα κάνεις το usb μέσα από αυτό επιλέγοντας mbr/uefi και όχι gpt στο partition scheme. Μετά θα δουλέψει κανονικά.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Και το κατέχεις.

Οντως είναι 775 .

Και στο παρελθόν έχω δουλέψει το Rufus....αλλά κόλλησε το μυαλό.....

Φωτό από την επιφάνεια εργασίας του λάπτοπ με το οποίο συνεργάζομαι για να επαναφέρω το desktop

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!

IMG_20230831_170713.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...