Προς το περιεχόμενο

Python certifications


Newbie22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζουν οι πιστοποιήσεις του Python institute; αναφέρομαι στην Pcep και στην Pcap. Το σύνολο τους κοστίζει πάνω από 400 δολάρια. Είναι δύσκολες αν θες να διαβάσεις μόνος σου;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Newbie22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δεν τα ξέρω καν αυτές τις πιστοποιοήσεις. Αλλά έχοντας 10+ χρόνια επαγγελματική καριέρα σαν προγραμματιστής όπου έχω δώσει και πάρει συνεντεύξεις πιστοποιητικά δεν μου ζήτησαν ούτε τους ζήτησα. Άρα προσωπική μου,πάντα, άποψη είναι ότι δεν αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartakos87a είπε

Για αρχή δεν τα ξέρω καν αυτές τις πιστοποιοήσεις. Αλλά έχοντας 10+ χρόνια επαγγελματική καριέρα σαν προγραμματιστής όπου έχω δώσει και πάρει συνεντεύξεις πιστοποιητικά δεν μου ζήτησαν ούτε τους ζήτησα. Άρα προσωπική μου,πάντα, άποψη είναι ότι δεν αξίζουν.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οι πιστοποιήσει είναι αυτές:

PCEP™ – Certified Entry-Level Python Programmer

(Exam PCEP-30-0x)
 

PCEP™ – Certified Entry-Level Python Programmer certification shows that the individual is familiar with universal computer programming concepts like data types, containers, functions, conditions, loops, as well as Python programming language syntax, semantics, and the runtime environment.

https://pythoninstitute.org/pcep

PCAP™ – Certified Associate in Python Programming

(Exam PCAP-31-0x)
 

PCAP™ – Certified Associate in Python Programming certification focuses on the Object-Oriented Programming approach to Python, and shows that the individual is familiar with the more advanced aspects of programming, including the essentials of OOP, the essentials of modules and packages, the exception handling mechanism in OOP, advanced operations on strings, list comprehensions, lambdas, generators, closures, and file processing.

https://pythoninstitute.org/pcap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, spartakos87a said:

Για αρχή δεν τα ξέρω καν αυτές τις πιστοποιοήσεις. Αλλά έχοντας 10+ χρόνια επαγγελματική καριέρα σαν προγραμματιστής όπου έχω δώσει και πάρει συνεντεύξεις πιστοποιητικά δεν μου ζήτησαν ούτε τους ζήτησα. Άρα προσωπική μου,πάντα, άποψη είναι ότι δεν αξίζουν.

Χμ... Κοίτα, σε γενικές γραμμές , έχεις δίκιο. Αλλά, εάν μια εταιρεία παίρνει μέρος σε διαγωνισμούς για projects και δεν έχει δικό της product, τότε και μόνο τότε χρειάζονται κάποια από αυτά. Πχ το ckad και το cka έχω δει να το ζητάνε πάρα πολλές φορές (κυρίως σε έργα που έχουν να κάνουν με την Ε.Ε.). Για Python δεν έχω δει ποτέ η αλήθεια είναι, αλλά δεν έχω ψάξει κ όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/09/2023 at 12:11, filip123go said:

Χμ... Κοίτα, σε γενικές γραμμές , έχεις δίκιο. Αλλά, εάν μια εταιρεία παίρνει μέρος σε διαγωνισμούς για projects και δεν έχει δικό της product, τότε και μόνο τότε χρειάζονται κάποια από αυτά. Πχ το ckad και το cka έχω δει να το ζητάνε πάρα πολλές φορές (κυρίως σε έργα που έχουν να κάνουν με την Ε.Ε.). Για Python δεν έχω δει ποτέ η αλήθεια είναι, αλλά δεν έχω ψάξει κ όλας.

Επειδή τα τελευταία 4 χρόνια δουλεύω σε εταιρία που εμπλέκεται σε ευρωπαικά έργα (Horizon και τα σχετικά) ποτέ δεν μας έχει ζητηθεί κάτι σχετικό. Τουλάχιστον σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, spartakos87a said:

Επειδή τα τελευταία 4 χρόνια δουλεύω σε εταιρία που εμπλέκεται σε ευρωπαικά έργα (Horizon και τα σχετικά) ποτέ δεν μας έχει ζητηθεί κάτι σχετικό. Τουλάχιστον σε μας.

Αν δεις όρους σε διαγωνισμούς ζητάνε. Πχ  eulisa ζητάει σίγουρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/09/2023 at 10:03, spartakos87a said:

Για αρχή δεν τα ξέρω καν αυτές τις πιστοποιοήσεις. Αλλά έχοντας 10+ χρόνια επαγγελματική καριέρα σαν προγραμματιστής όπου έχω δώσει και πάρει συνεντεύξεις πιστοποιητικά δεν μου ζήτησαν ούτε τους ζήτησα. Άρα προσωπική μου,πάντα, άποψη είναι ότι δεν αξίζουν.

Διαφωνώ κάθετα. Αυτές οι πιστοποιήσεις με δεδομένο πως είναι συνήθως αρκετά δύσκολες, λίγοι τις έχουν και σίγουρα κάνουν τη διαφορά σε ένα βιογραφικό. Μπορεί κανείς να μην την ζήτησε αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι άνευ αξίας να σε πιστοποιεί η δημιουργός εταιρεία της εκάστοτε γλώσσας προγραμματισμού. Παράδειγμα όποιος έχει το OCJP certification για java δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίζει το core κομμάτι της γλώσσας στο μέγιστο βαθμό. Σε μια συνέντευξη αν υπήρχαν 2 υποψήφιοι όπου ο ένας είχε το ocjp και ο άλλος δεν το είχε θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια αυτόν που το έχει γιατί 1) επένδυσε σίγουρα ένα σοβαρό κομμάτι χρόνου για να διαβάσει και να το πάρει πράγμα που δείχνει dedication 2) γνωρίζει πως γίνεται σωστή χρήση της γλώσσας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...