Προς το περιεχόμενο

TV Season 2023-2024


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Οι λίγο μεγαλύτεροι έχετε δει το 1883 (cosmote);

 

Απλό σενάριο αλλά ενδιαφέρον, μιας και βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα (oregon trail), οπότε βλέπεις τι περίπου τραβούσαν τότε οι άνθρωποι για ένα καλύτερο μέλλον. Πολύ όμορφα πλάνα με καλές ερμηνείες σχεδόν από όλους. 

Για μένα παρόλα αυτά, η σειρά είχε ένα μεγάλο αρνητικό που με έκανε πραγματικά να τη μισήσω και αυτό δεν είναι άλλο από την πρωταγωνίστρια. Δεν θυμάμαι σε άλλη σειρά να έχω αντιπαθήσει τόσο τον κύριο πρωταγωνιστή όσο εδώ. Όλη η πορεία της στη σειρά ήταν τόσο τραβηγμένη, με άλματα χιλιομέτρων για τον χαρακτήρα της από επεισόδιο σε επεισόδιο και μία αφήγηση με αμπελοφιλοσοφίες που ένιωθα λες και έβλεπα τη χειρότερη σαπουνόπερα και τα κριντζόμετρα να χτυπάνε κόκκινο. 

Ήταν η πρώτη μου επαφή με το σύμπαν του Yellowstone και μάλλον και η τελευταία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Κι εμένα το 1883 δεν μου άρεσε, κυρίως γιατί η εξιδανίκευση της άγριας δύσης και των ανθρώπων της έφτανε στα όρια της γραφικότητας, αντίστοιχου βεληνεκούς με post μεσήλικα του Facebook που αναπολεί τις εποχές που πίναμε νερό από το λάστιχο και πιάναμε την πέτρα και τη στύβαμε κι ο κόσμος ήταν πιο ντόμπρος και αγνός κι η ζωή σκληρή αλλά όμορφη κλπ κλπ.

Το έχει και το Yellowstone αυτό το κακό, απλά όχι σε τόσο ακραίο βαθμό, γι' αυτό και βλέπεται πολύ πιο ευχάριστα. Στο Yellowstone βλέπω κι ένα έξτρα ενδιαφέρον στο ότι σου δίνει μια πιο αυθεντική ματιά στην κουλτούρα αυτών των ανθρώπων, που μου ήταν τελείως άγνωστη. Ή τουλάχιστον έχει καταφέρει να με πείσει ότι έχει μια κάποια αυθεντικότητα, μιας και εμφανίζει συχνά ως γκεστ σταρ πραγματικές τοπικές διασημότητες, από μουσικούς της Κάντρι έως καβαλάρηδες ροντέο ή ακόμα και διάσημα άλογα. 

Για να επανέλθω στο 1883, αντίστοιχη μίνι-σειρα με θέμα την άγρια δύση, που μου άρεσε περισσότερο, ήταν το The English. Αν πάμε πιο παλιά, ωραίο ήταν και το Hell of Wheels και προφανώς το κλασικό πια Deadwood

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/01/2024 at 21:16, gsarig said:

κυρίως γιατί η εξιδανίκευση της άγριας δύσης και των ανθρώπων της έφτανε στα όρια της γραφικότητας, αντίστοιχου βεληνεκούς με post μεσήλικα του Facebook που αναπολεί τις εποχές που πίναμε νερό από το λάστιχο και πιάναμε την πέτρα και τη στύβαμε κι ο κόσμος ήταν πιο ντόμπρος και αγνός κι η ζωή σκληρή αλλά όμορφη κλπ κλπ.

Ισα ισα που δειχνει ποσο αγρια και δυσκολα ηταν τα πραγματα τοτε. Μηπως την μπερδευεις με καποια αλλη σειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
1 ώρα πριν, gbras είπε

Ισα ισα που δειχνει ποσο αγρια και δυσκολα ηταν τα πραγματα τοτε. Μηπως την μπερδευεις με καποια αλλη σειρα?

Όχι το 1883 ήταν, μια χαρά το θυμάμαι. Αυτό που με χάλασε στη σειρά ήταν η πομπώδης αφήγηση που γινόταν με αδέξιο τρόπο, σαν να ακούς παππούδες στο χωριό να μιλούν για τις δυσκολίες της εποχής τους αλλά και ταυτόχρονα να αποθεώνουν την αγνότητα και την άγρια ομορφιά της, παραλείποντας κάθε "βρώμικη" λεπτομέρεια από την αφήγηση, προκειμένου να παρουσιάσουν τους εαυτούς τους πιο άξιους από ό,τι ήταν στην πραγματικότητα. Δεν θα με χάλαγε τόσο αν γινόταν με πιο καλοφτιαγμένο τρόπο, αλλά στην περίπτωση του 1883 το βρήκα κάπως αδέξιο και κακογραμμένο (ειδικά οι μονόλογοι της πρωταγωνίστριας μου φαινόταν άβολα αστείοι). 

Παρόμοιο μειονέκτημα εντοπίζω και στο Yellowstone, που δεν προσπαθεί να δώσει ουσιαστικό βάθος στην σύγκρουση του παλιού με το νέο, που αποτελεί ένα από τα βασικά θέματα της σειράς. Κι εκεί υπάρχουν οι σκληροί αλλά με κώδικα τιμής φύλακες του παραδοσιακού, "καλού" τρόπου ζωής απέναντι στην κακή "πρόοδο" που εκπροσωπείται από ανθρώπους που είτε θα είναι μαλθακοί και αδύναμοι είτε διεφθαρμένοι. Η διαφορά είναι ότι το Yellowstone είναι πιο καλοφτιαγμένο από το 1883, και γι' αυτό παραβλέπω πιο εύκολα τα ελαττώματά του. Δεν θα γίνει ποτέ η αγαπημένη μου σειρά, αλλά τουλάχιστον την βλέπω ευχάριστα. Το 1883, αντίθετα, το τελείωσα με το ζόρι και δεν μπήκα καν στον κόπο να ασχοληθώ με την συνέχειά του (αυτή με τον Χάρισον Φορντ). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως λάτρης των αντίστοιχων παιχνιδιών:

Halo (Season 2) – 08 Φεβρουαρίου  

image.png.b50b4acac3e56eaa8b8b0d425e42656c.png

The Last of Us (Season 2) – 12 Μαρτίου

image.png.024259aa1623b529b6bc6e55b0769543.png

Fallout (Season 1) – 12 Απριλίου

image.png.77c4cd64a17a13c6e1a984f1a29e4f68.png

Ως λάτρης γενικά (τα οποία και προτείνονται):

From (Season 3) – Μέσα στο 2024

image.png.20cb448b2c4431e5b33091805bdef3ee.png

Silo (Season 2) - Μέσα στο 2024

image.png.edadbee2fd148b299eeb87fe5bbdb7bf.png

Τώρα για Star Trek, Star Wars, κ.λπ. ή είσαι λάτρης ή όχι

Star Trek Discovery (Season 5) - Κάπου τον Απρίλιο

image.png.6fd23afb3542805c83f4df94e1395337.png

Για κάτι καινούργιο:

The Three-Body Problem (Season 1) – 21 Μαρτίου

image.png.dfd57c6860287e3be37d84496ab5d2ef.png

Και βλέπουμε…..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 2:09 ΠΜ, polonos1313 είπε

 

Ας ελπίσουμε ότι θα μπορεί να μεταφέρει την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Εκεί παίζονται όλα. Για να δούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...