Προς το περιεχόμενο

Αξιζει η αγορα fritz;


Ponemenos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα!! Εχω κοσμοτε συνδεση στο ιντερνετ ολα αυτα τα χρονια, στα 100mbs πλεον και συγχρονιζει γυρω στα 92! Παλαιοτερα που ειχα 24αρα κοσμοτε ειχα 0 αποσυνδεσεις για 2 ολοκληρα χρονια. Οταν την αναβαθμισα σε 30αρα παλι 0 αποσυνδεσεις- σε 50αρα ξανα μηδεν αποσυνδεσεις. Οταν μου την γυρισαν σε 100αρα απο περυσι, τον Μαρτιο που εγινε αυτο, οι αποσυνδεσεις ειναι πολυ συχνο φαινομενο. Τουλαχιστον φετος που με απασχολει πιο πολυ επειδη εχω αρχισει να ασχολουμαι με το ονλάιν gaming εχω απο 3-20 αποσυνδεσεις τη μερα. Υπαρχουν και φορες που μπορει να κανει 2-3 μερες να διακοπει η συνδεση μου. Υπαρχει περιπτωση με αυτο: https://www.skroutz.gr/s/10710374/AVM-FRITZ-Box-4040-Asyrmato-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Να γλυτωσω απο τις συχνες αποσυνδεσεις;

 

Screenshot_20230905_205634_Chrome.jpg

Επεξ/σία από Ponemenos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα....θα πρέπει πρώτα να κοιτάξεις την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιου σου.....άλλιος δεν δικαιολογούνται οι συνεχείς αποσυνδέσεις....ένα ρούτερ του παρόχου είναι αρκετά ικανό(και ιδιαίτερος του ΟΤΕ) πλέον για να ανταπεξέλθει στις σύγχρονες απαιτήσεις μιας μέσης οικογένειας.....θα σου φέρω παράδειγμα τον εαυτό....100αρα απτην νόβα με ρούτερ το δικό τους.....ο Πάνος όροφος έχει wifi 3 κινητά 1 λάπτοπ και 1 Σμαρτ τβ....κάτω έχω 1 wifi router 1 τβ Σμαρτ 3 tapo wifi κάμερες και ένα android box με Ethernet.....είμαι υπέρ ευχαριστημένος....θεωρητικά πλέον ως μέσος χρήστης.....τώρα από gaming δεν έχω τεκμηριωμένη άποψη να δώσω εσύ ξέρεις καλύτερη τις απαιτήσεις του παιχνιδιού σε ταχύτητα ping κτλπ.....Ας σε κατατοπισω στο τεχνικό κομμάτι πριν αγοράσεις λοιπόν fritz......κατάρχην Ελένξε τα utp στις πρίζες τηλ φέρε έναν τεχνικό και πες του να ελέγξει την εγκατάσταση........αν έχεις φίλτρακια σπλιτερ κτλπ πέταμα........Αν μετά την επίσκεψη ενός έμπειρου τεχνικού δεν λυθεί το πρόβλημα τότε πας σε fritz....θα σου αναρτήσω κιόλας το status απ' το φορτομενο μαμά ρούτερ της nova

Screenshot_20230906-034435.jpg

Screenshot_20230906-034540.jpg

Γενικότερα απ' τις γνώσεις που έχω πιστεύω ότι αυτήν η παρόρμηση με την αγορά ακριβότερων εξοπλισμών ίδιος ρούτερ είναι άχρηστη....αρκετές φορές το πρόβλημα είναι μπροστά μας και δεν το βλεπουμε

Σε παροτρύνω για τεχνικό διότι οι 100 αρες fttc είναι πιο ευαίσθητες.....στις αστοχίες εγκατάστασης των καλωδιοσεων(βραχυκυκλώματα μπέρδεμενα ζευγοι κτλ) δες το και πες αν βοήθησα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, e1995kati είπε

Καλησπέρα....θα πρέπει πρώτα να κοιτάξεις την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιου σου.....άλλιος δεν δικαιολογούνται οι συνεχείς αποσυνδέσεις....ένα ρούτερ του παρόχου είναι αρκετά ικανό(και ιδιαίτερος του ΟΤΕ) πλέον για να ανταπεξέλθει στις σύγχρονες απαιτήσεις μιας μέσης οικογένειας.....θα σου φέρω παράδειγμα τον εαυτό....100αρα απτην νόβα με ρούτερ το δικό τους.....ο Πάνος όροφος έχει wifi 3 κινητά 1 λάπτοπ και 1 Σμαρτ τβ....κάτω έχω 1 wifi router 1 τβ Σμαρτ 3 tapo wifi κάμερες και ένα android box με Ethernet.....είμαι υπέρ ευχαριστημένος....θεωρητικά πλέον ως μέσος χρήστης.....τώρα από gaming δεν έχω τεκμηριωμένη άποψη να δώσω εσύ ξέρεις καλύτερη τις απαιτήσεις του παιχνιδιού σε ταχύτητα ping κτλπ.....Ας σε κατατοπισω στο τεχνικό κομμάτι πριν αγοράσεις λοιπόν fritz......κατάρχην Ελένξε τα utp στις πρίζες τηλ φέρε έναν τεχνικό και πες του να ελέγξει την εγκατάσταση........αν έχεις φίλτρακια σπλιτερ κτλπ πέταμα........Αν μετά την επίσκεψη ενός έμπειρου τεχνικού δεν λυθεί το πρόβλημα τότε πας σε fritz....θα σου αναρτήσω κιόλας το status απ' το φορτομενο μαμά ρούτερ της nova

Screenshot_20230906-034435.jpg

Screenshot_20230906-034540.jpg

Γενικότερα απ' τις γνώσεις που έχω πιστεύω ότι αυτήν η παρόρμηση με την αγορά ακριβότερων εξοπλισμών ίδιος ρούτερ είναι άχρηστη....αρκετές φορές το πρόβλημα είναι μπροστά μας και δεν το βλεπουμε

Σε παροτρύνω για τεχνικό διότι οι 100 αρες fttc είναι πιο ευαίσθητες.....στις αστοχίες εγκατάστασης των καλωδιοσεων(βραχυκυκλώματα μπέρδεμενα ζευγοι κτλ) δες το και πες αν βοήθησα... 

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Πιστευεις οτι αν τους πω να μου ανεβασουν το snr margin που συνηθως παιζει μεταξυ 8,8-λιγο κατω απο 11, ισως εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μαύρα speedport plus 2 έχουν βγει πολλά ελαττωματικά καλώδια . Θα σου πρότεινα για αρχή να αλλάξεις το καλώδιο που πάει απο το μπριζάκι στο  modem.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήδη αναφέρθηκε από τον πάνω φίλο, το πρώτο πράγμα που ελέγχουμε σε συνδέσεις DSL υψηλών ταχυτήτων είναι η εσωτερική τηλεφωνική εγκατάσταση της οικοδομής (από τον κατανεμητή μέχρι και την τελευταία πρίζα του σπιτιού).

Παραλληλίες, πολλές συνδέσεις και μη διαχωρισμός στην είσοδο του σπιτιού του τηλεφωνικού σήματος από το DSL, επιφέρει απώλειες. Πόσο μεγάλες, εξαρτάται την περίπτωση. Αν φτιάξουμε σωστά την εσωτερική εγκατάσταση και εξακολουθούμε να έχουμε θέμα, τότε και μόνον τότε προχωράμε σε επόμενα βήματα (με συνήθη ύποπτο την καλωδίωση που έρχεται από το χάλκινο δίκτυο που ΟΤΕ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ponemenos1 είπε

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Πιστευεις οτι αν τους πω να μου ανεβασουν το snr margin που συνηθως παιζει μεταξυ 8,8-λιγο κατω απο 11, ισως εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις;

Είναι αρκετά πιθανό αλλά δεν λύνεις ριζικά το πρόβλημα....αν δεν έχω εικόνα της εγκατάστασης και το απαιτήσεων του σπιτιού δεν μπορώ να έχω ορθό συμπέρασμα.....το μόνο σίγουρο μην μπεις στην διαδικασία αγοράς fritz αν δεν ελενξεις αυτά που είπα ....

Υπάρχουν αρκετοί influencer YouTuber κτλπ που παροτρυνουν στην αγορα ακριβών gadget με εκπτωτικους κωδικούς δικούς τους για να τα οικονομίαν.....λαμπρό παράδειγμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Στα μαύρα speedport plus 2 έχουν βγει πολλά ελαττωματικά καλώδια . Θα σου πρότεινα για αρχή να αλλάξεις το καλώδιο που πάει απο το μπριζάκι στο  modem.

Το εχω αλλαξει φιλε μου. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

22 λεπτά πριν, e1995kati είπε

Είναι αρκετά πιθανό αλλά δεν λύνεις ριζικά το πρόβλημα....αν δεν έχω εικόνα της εγκατάστασης και το απαιτήσεων του σπιτιού δεν μπορώ να έχω ορθό συμπέρασμα.....το μόνο σίγουρο μην μπεις στην διαδικασία αγοράς fritz αν δεν ελενξεις αυτά που είπα ....

Υπάρχουν αρκετοί influencer YouTuber κτλπ που παροτρυνουν στην αγορα ακριβών gadget με εκπτωτικους κωδικούς δικούς τους για να τα οικονομίαν.....λαμπρό παράδειγμα 

Να 'σαι καλα! Ευχαριστω!!

38 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όπως ήδη αναφέρθηκε από τον πάνω φίλο, το πρώτο πράγμα που ελέγχουμε σε συνδέσεις DSL υψηλών ταχυτήτων είναι η εσωτερική τηλεφωνική εγκατάσταση της οικοδομής (από τον κατανεμητή μέχρι και την τελευταία πρίζα του σπιτιού).

Παραλληλίες, πολλές συνδέσεις και μη διαχωρισμός στην είσοδο του σπιτιού του τηλεφωνικού σήματος από το DSL, επιφέρει απώλειες. Πόσο μεγάλες, εξαρτάται την περίπτωση. Αν φτιάξουμε σωστά την εσωτερική εγκατάσταση και εξακολουθούμε να έχουμε θέμα, τότε και μόνον τότε προχωράμε σε επόμενα βήματα (με συνήθη ύποπτο την καλωδίωση που έρχεται από το χάλκινο δίκτυο που ΟΤΕ).

Ευχαριστω για την απαντηση🙏🙏🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα ήρθε ο ΟΤΕ, άλλαξε όλη την εξωτερική  δικτύωση,  άλλαξε 2 speedport μαυρα , βάζει 3ο και τελικά έφταιγε το καλώδιο , σε όλα ήταν ελαττωματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το Fritz θα δεις σταθερότητα να το ξέρεις

απλά θεωρητικά θα έπρεπε να τερματίζεις

ανοίγεις την πρώτη πρίζα που ειναι στο σπίτι, βρίσκεις το καλώδιο που φερνει το σήμα, και εφόσον ειναι voip, παιρνεις μια διπλή τηλεφωνική πρίζα και βάζεις το καλώδιο του σήματος στο πρώτο βύσμα και όλα τα υπόλοιπα ίδιου χρώματος που κλέβουν από τον οτέ σου στην δευτερη

μετα οταν συγχρονίσει το ιντερνετ βάζεις ενα τηλεφωνικο καλώδιο στην fon 1 και το βάζεις στο δευτερο βυσμα και έτσι πρέπει να έχεις τηλέφωνο σε ολο το σπίτι

έτσι κόβεις τις διακλαδώσεις και δεν υπάρχει ανάγκη φίλτρων, γιατι μπορει να έχεις ξεχάσει κάτι πχ συναγερμό χωρις φιλτρο και για αυτό να υποφέρεις

με τα καλώδια πρώτη φορά το ακούω, μου εδωσαν το plus 2 και ας έχω fritz!

Τα καλώδια δεν ειχαν θέμα σε εμένα

Επεξ/σία από tkorovesis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα fritz 7590 και πλέον θεωρώ ότι ανήκω στα fanboys της εταιρείας για όλες τις δυνατότητες που διαθέτει.

ΟΜΩΣ δεν σου προτείνω την αγορά ενός Fritz πριν ελέγξεις ΟΛΑ όσα έχουν προαναφερθεί (καλώδια router, εσωτερική καλωδίωση και γραμμή από ΟΤΕ) μόνο και μόνο για τη σταθερότητά του.

Στα παραπάνω θα προσέθετα και τυχόν UPS με μπαταρία στα τελευταία της που μπορεί να έχεις συνδέσει το router του ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια λυθηκε το προβλημα. Η εσωτερικη καλωδιωση ηταν κομπλε. Ηταν θεμα τού οτε και μετα απο 1.5 χρονο συνεχων αποσυνδεσεων μου ελυσε το προβλημα. Ηρθε και τεχνικος του οτε επανω σπιτι μου κτλ. Μετα απο 1.5 Χρονο αδιαφορίας. Πλεον εδω και 1 μηνα 0 αποσυνδεσειςμε 90αρα ταχυτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...