Προς το περιεχόμενο

Επιπλέον χρεώσεις (κλέψιμο) από ιδιωτικές κλινικές κατά το εξιτήριο. Υπάρχει τρόπος αντίδρασης;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες ο πατέρας μου έκανε κάποια εγχείρηση που αποφασίσαμε να την κάνουμε σε ιδιωτική κλινική.

Πριν κάνουμε την εισαγωγή, λάβαμε μια προσφορά που περιλάμβανε την διαμονή στην κλινική τα έξοδα του χειρουργείου κτλ.

Όταν πήραμε το εξιτήριο, μου είπαν πως πρέπει να δώσω 850 ευρώ επιπλέον για υλικά χειρουργίου. Ζήτησα να μου πούνε αναλυτικά τα υλικά και συνάντησα επιθετικότητα και αντίσταση. Τελικά μετά από κόπο κατάφερα να πάρω ένα χαρτί που έγραφε μόνο ένα υλικό που έκανε 850 ευρώ.

Αναγκάστηκα να τα δώσω αλλά νιώθω μεγάλο κοροΐδο. Πώς μπορώ να ξέρω πως όντως χρησιμοποιήθηκε αυτό το υλικό και η κοστολόγησή του είναι νορμάλ και δεν με χρεώνουν απλά ότι τους έρθει;

Επίσης όσοι γνωστοί μου χειρουργήθηκαν σε αυτή την κλινική αντιμετώπισαν τις ίδιες πρακτικές κατά το εξιτήριο.

Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν πως θέλουν 50 επιπλέον ευρώ για μια εξέταση επειδή έκαναν "κάτι" επιπλέον.

Υπάρχει τρόπος ελέγχου και προστασίας του καταναλωτή σε περίπτωση που μας εξαπατούν;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

......

Επίσης όσοι γνωστοί μου χειρουργήθηκαν σε αυτή την κλινική αντιμετώπισαν τις ίδιες πρακτικές κατά το εξιτήριο.

Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν πως θέλουν 50 επιπλέον ευρώ για μια εξέταση επειδή έκαναν "κάτι" επιπλέον.

.....

Αφού όσοι γνωστοί σου χειρουργήθηκαν εκεί αντιμετώπισαν τετοιες πρακτικές, εσύ γιατί ηλπιζες σε κάτι καλύτερο;

Σήμερα που σε πήραν έπρεπε να πεις...."μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται". 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην μαθεις ποτέ αν χρησιμοποίησαν ή οχι το υλικο.

Ετσι είναι η ιδιωτική υγεία, για αυτο παλεύουν κάποιοι ανθρωποι με νυχια και με δόντια να μην χαθεί το αγαθό της δημόσιας υγειας

  • Like 20
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τύχει ποτέ μου να πάω ιδιωτικως και να πληρώσω μετρητά για να ξέρω τι πρακτικές επικρατούν, καθώς όσες φορές πήγα με κάλυψε η ιδιωτική ασφάλεια και δεν έμπλεξα με πληρωμές προσφορές κτλ. 

Στην θέση σου θα αρνιομουν την πληρωμή αρχικά. Το σημαντικό είναι πάντως αν η προσφορά που σου έδωσαν ήταν γραπτή η προφορική. Εικάζω πως ήταν προφορική, αν ήταν γραπτή δεν θα τους πλήρωνα με τίποτα. Προσοχή μήπως υπήρχε όρος για επιπλέον χρέωση αν συμβεί τίποτε έκτακτο η μη προβλέψιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα έξτρα λεφτά τα ζήτησαν μετά την επέμβαση και το εξιτήριο γιατί ένιωσες ότι πρέπει να τα δώσεις?

Να ήταν λίγο πριν την εγχείρηση που είσαι αγχωμένος να το καταλάβω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αφού τα έξτρα λεφτά τα ζήτησαν μετά την επέμβαση και το εξιτήριο γιατί ένιωσες ότι πρέπει να τα δώσεις?

Να ήταν λίγο πριν την εγχείρηση που είσαι αγχωμένος να το καταλάβω

Λογικά θα του είπαν τίποτα για νομικές ενέργειες κτλ, δεν θα είχε όρεξη να ασχολείται με τέτοια μετά το πρόβλημα υγείας του προσώπου του, και τα έσκασε στην λογική, πλήρωσε τώρα να τελειώνεις να πάτε σπίτι να ηρεμήσετε, εκεί χτυπάνε. 

Ελπίζω να μην είναι καμιά μεγαλη και γνωστή κλινική. 

Edit: Και αυτή η αντίσταση και άρνηση που εισέπραξε από την κλινική για να του δείξουν το τιμολόγιο, οφείλεται στο ότι δεν είχαν εκδωσει τίποτα και ήθελαν απλά παραπάνω λεφτά κερατιάτικα και αδικαιολογητα, μετά από τις πιέσεις θα του εξέδωσαν κανένα fake χαρτί από το λογιστήριο ως δήθεν υλικό του χειρουργείου. Ειδάλλως δεν υπάρχει λόγος να έχεις άρνηση και νεύρα προς τον πελάτη. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, funbreaker είπε

Τελικά μετά από κόπο κατάφερα να πάρω ένα χαρτί που έγραφε μόνο ένα υλικό που έκανε 850 ευρώ.

Μετάφραση: Φακελάκι για τον γιατρό

3 ώρες πριν, funbreaker είπε

Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν πως θέλουν 50 επιπλέον ευρώ για μια εξέταση επειδή έκαναν "κάτι" επιπλέον.

Μετάφραση: Φακελάκι για τον αναισθησιολόγο. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Μετάφραση: Φακελάκι για τον γιατρό

Μετάφραση: Φακελάκι για τον αναισθησιολόγο. 

Συνήθως σε ιδιωτικές κλινικές, η κλινική πληρώνεται ανεξάρτητα από την αμοιβή του ιατρού ή του αναισθησιολόγου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, NikosKallithea said:

Σιγα μην μαθεις ποτέ αν χρησιμοποίησαν ή οχι το υλικο.

Ετσι είναι η ιδιωτική υγεία, για αυτο παλεύουν κάποιοι ανθρωποι με νυχια και με δόντια να μην χαθεί το αγαθό της δημόσιας υγειας

Στο θέμα της υγείας υπάρχει τρομερή εκμετάλλευση. Είναι κάτι που ο άλλος μπορεί να "χτυπήσει" άνετα εκμεταλλευόμενος την ψυχολογία του ασθενή και των συγγενών του.

Όσοι πάνω στα νεύρα τους φωνάζουν να γίνουν ιδιωτικά για να δούμε μια άσπρη μέρα, να ξέρουν ότι αν γίνουν όλα ιδιωτικά δε θα μπορούν ούτε έξω από το πεζοδρόμιο να περάσουν.

Πάντως εγώ αν και έχω άσχημες εμπειρίες από δημόσιο νοσοκομείο, η καλύτερη αντιμετώπιση που είχα ήταν από γιατρούς σε δημόσιο. Άσε που αν τύχει κάποια στραβή θα σε ξεφορτώσουν σε δημόσιο. Αυτό που πολλοί υποτιμούν για να πάνε σε ιδιωτικό 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, funbreaker είπε

Υπάρχει τρόπος ελέγχου και προστασίας του καταναλωτή σε περίπτωση που μας εξαπατούν;;

Διαβάζουμε κριτικές στο Google πριν πάμε στην κλινική, και γράφουμε την δική μας κριτική σε κόσμιο ύφος, θετική ή αρνητική, όταν βγούμε από αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν σου εδωσαν αυτο το χαρτι επρεπε να τους ζητησεις λεπτομερη λιστα και αποδειξεις οτι το ταδε υλικο χρησιμοποιηθηκε και αποδειξη οτι αφαιρεθηκε απο το Inventory τους, τα υλικα δεν ερχονται ουρανοκατεβατα.. μεχρι τοτε καμια πληρωμη κ αν εχουν θεμα ας επικοινωνησει το νομικο τμημα με τον δικηγορο σου (και καλα) και φευγεις.. και ασε τους να τρεχουν. ταλαιπωρια εσυ, ταλαιπωρια και αυτοι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, funbreaker said:

Πριν λίγες μέρες ο πατέρας μου έκανε κάποια εγχείρηση που αποφασίσαμε να την κάνουμε σε ιδιωτική κλινική.

Πριν κάνουμε την εισαγωγή, λάβαμε μια προσφορά που περιλάμβανε την διαμονή στην κλινική τα έξοδα του χειρουργείου κτλ.

Όταν πήραμε το εξιτήριο, μου είπαν πως πρέπει να δώσω 850 ευρώ επιπλέον για υλικά χειρουργίου. Ζήτησα να μου πούνε αναλυτικά τα υλικά και συνάντησα επιθετικότητα και αντίσταση. Τελικά μετά από κόπο κατάφερα να πάρω ένα χαρτί που έγραφε μόνο ένα υλικό που έκανε 850 ευρώ.

Αναγκάστηκα να τα δώσω αλλά νιώθω μεγάλο κοροΐδο. Πώς μπορώ να ξέρω πως όντως χρησιμοποιήθηκε αυτό το υλικό και η κοστολόγησή του είναι νορμάλ και δεν με χρεώνουν απλά ότι τους έρθει;

Επίσης όσοι γνωστοί μου χειρουργήθηκαν σε αυτή την κλινική αντιμετώπισαν τις ίδιες πρακτικές κατά το εξιτήριο.

Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν πως θέλουν 50 επιπλέον ευρώ για μια εξέταση επειδή έκαναν "κάτι" επιπλέον.

Υπάρχει τρόπος ελέγχου και προστασίας του καταναλωτή σε περίπτωση που μας εξαπατούν;;

δεν μπορει να το ξερεις! δυστυχως οι ιδιωτικες κλινικες δουλευουν κατα κυριο λογο με τις ασφαλιστικες, και θεωρουν οτι το μπουγιουρντι θα το πληρωσεις ετσι και αλιως διοτι θα παρεις τα λεφτα πισω απο στην ασφαλιστικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, funbreaker είπε

Πριν λίγες μέρες ο πατέρας μου έκανε κάποια εγχείρηση που αποφασίσαμε να την κάνουμε σε ιδιωτική κλινική.

Πριν κάνουμε την εισαγωγή, λάβαμε μια προσφορά που περιλάμβανε την διαμονή στην κλινική τα έξοδα του χειρουργείου κτλ.

Όταν πήραμε το εξιτήριο, μου είπαν πως πρέπει να δώσω 850 ευρώ επιπλέον για υλικά χειρουργίου. Ζήτησα να μου πούνε αναλυτικά τα υλικά και συνάντησα επιθετικότητα και αντίσταση. Τελικά μετά από κόπο κατάφερα να πάρω ένα χαρτί που έγραφε μόνο ένα υλικό που έκανε 850 ευρώ.

Αναγκάστηκα να τα δώσω αλλά νιώθω μεγάλο κοροΐδο. Πώς μπορώ να ξέρω πως όντως χρησιμοποιήθηκε αυτό το υλικό και η κοστολόγησή του είναι νορμάλ και δεν με χρεώνουν απλά ότι τους έρθει;

Επίσης όσοι γνωστοί μου χειρουργήθηκαν σε αυτή την κλινική αντιμετώπισαν τις ίδιες πρακτικές κατά το εξιτήριο.

Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν πως θέλουν 50 επιπλέον ευρώ για μια εξέταση επειδή έκαναν "κάτι" επιπλέον.

Υπάρχει τρόπος ελέγχου και προστασίας του καταναλωτή σε περίπτωση που μας εξαπατούν;;

Σου είχαν δώσει το πόσο γραπτώς.. Πως ήταν η προσφορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Narayan είπε

Διαβάζουμε κριτικές στο Google πριν πάμε στην κλινική, και γράφουμε την δική μας κριτική σε κόσμιο ύφος, θετική ή αρνητική, όταν βγούμε από αυτήν.

Σε όποιο νοσοκομείο και να πας ακόμα και ιδιωτικό οι κριτικές θα είναι πάντα μέτριες ως κακές. Δεν είναι και σουβλατζίδικο να υπάρχουν 10 σε κάθε τετράγωνο ώστε να κλείνουν τα κακά και να μένουν τα καλά.

Σε μερικά πράγματα δεν μπορείς να βασιστείς στις κριτικές google. Άλλο παράδειγμα είναι οι εταιρείες κούριερ. Αν επέλεγες με βάση τις κριτικές, θα κατέληγες να μην χρησιμοποιήσεις τίποτα για όλες έχουν βαθμό κοντά στον πάτο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το γιατρό δεν είχες συνεννοηθεί ;Κανονικά ο γιατρός έπρεπε να σου πει:ιατρικές αμοιβές τόσα,αμοιβή κλινική τόσα .Πηγες κατευθείαν στην κλινική και σου βρήκαν εκεί γιατρό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...