Προς το περιεχόμενο

Το Spotify αφαιρεί τους στίχους από τη δωρεάν βαθμίδα για ορισμένους χρήστες σε νέα "δοκιμή”


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετα σε ρωτανε γιατι το κατεβαζεις μονταρισμενο και χωρις διαφημίσεις. Οταν οι ανθρωποι αντι να προσθέτουν features για τους premium users, κλεβουν και αφαιρούν απο τους free users, δεν τους αξιζει τιποτα αλλο. Δεν τους δίνω ουτε φραγκο, θα τους κλεβω κι εγω. 

Επεξ/σία από XarisArgy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκοψα τον περασμένο μήνα που ήταν και η τελική 3.5ευρώ φοιτητική. Τα λεφτά έτσι και αλλιώς τα τελευταία 2-3 χρόνια πάνε σε actual φυσικούς δίσκους. Ριπάρω τα FLAC, τα βάζω στο κινητό και τέλειωσε η υπόθεση. Ούτε μπλέκω με χαμηλή ποιότητα, ούτε με τις αυθαίρετες αφαιρέσεις album από τις streaming υπηρεσίες. Βέβαια το discover weekly και οι συγχρονισμένοι στοίχοι θα μου λείψουν λίγο και θα πρέπει να τα υποστώ με διαφημίσεις...

Επεξ/σία από Bogdi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάλι μουσική ακούω μόνο στο youtube τσαμπε.

Αναμένω πάλι τις ίδιες συζητήσεις περί ηθικής και "δωρεάν" και πως είμαι παράνομος επειδή έκανα κλικ σε ένα κουμπί σε ένα δωρεάν site και για το ότι έχω addons.

0c4.gif

Φανταζομαι αναμενεις παλι ολα τα χειροκροτηματα και τις γκομενες για αυτο το επιτευγμα? Προφανως η προθεση σου ειναι να ξεκινησεις παλι αντιπαραθεση για πειρατικη μουσικη, για το οποιο θεμα ειναι ασχετο. 

Παντως το musixmtach επι πληρωμη ηταν πριν ενσωματωθει στο spotify. Ουτε καν ηξερα οτι ειχαν lyrics οι δωρεαν.

7 ώρες πριν, filip123go είπε

Εμένα το interface στο mobile app του Spotify, μου σπάει τ νεύρα. Και γενικώς η εφαρμογή είναι πολύ intrusive. Με το έτσι θέλω, με το που φοράω τα ακουστικά, πολλές φορές αρχίζει να παίζει μόνο του, κολλάει μόνιμα στο 99% των downloads, και γενικώς, χωρίς να το "ρωτήσω" μου πετάει στην μπάρα ενημερώσεων τι τραγούδι παίζει (χωρίς να παίζει)

Περα απο το 99% downloads που το εμφανιζει και εμενα που και που, τα υπολοιπα ειναι συνδιασμος του Hardware που εχεις. Galaxy s10+ + galaxy buds και δεν εχω θεμα με το να ξεκιναει μονο του, ή να δειχνει στην μπαρα το τραγουδι (μονο αν το τραβηξω προς τα κατω επιπλεον, αλλα ειναι feature του OneUI αυτο)

3 ώρες πριν, Bogdi είπε

Ριπάρω τα FLAC, τα βάζω στο κινητό και τέλειωσε η υπόθεση.

Ολα αυτα σε ενα smartphone και ακουστικα των 20-50-100-200 ευρω? Καμια διαφορα με το spotify

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, SabotazNic said:

Φανταζομαι αναμενεις παλι ολα τα χειροκροτηματα και τις γκομενες για αυτο το επιτευγμα? Προφανως η προθεση σου ειναι να ξεκινησεις παλι αντιπαραθεση για πειρατικη μουσικη, για το οποιο θεμα ειναι ασχετο.

...όχι εγώ είμαι ο υποχθόνιος της υπόθεσης δεν περιμένω applause. Ούτε καν Ρομπέν των Δασών δεν είμαι, γιατί ότι κάνω το κάνω για εμένα.

Oι white knights του youtube και του anti-piracy νομίζουν ότι φορτώνουν με social points την κοινωνική τους κάρτα όταν μας την λένε για τα addon που χρησιμοποιούμε για να μπλοκάρουμε scripts, pop ups, cookies, trackers και διαφημίσεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Oι white knights του youtube και του anti-piracy νομίζουν ότι φορτώνουν με social points την κοινωνική τους κάρτα όταν μας την λένε

Και εσυ τι εισαι, ο dark knight απο τα lidl που περηφανευεσαι που ακους με οποιον τροπο ακους, σε ενα αρθρο σχετικο με το spotify? Εσυ σε ποια καρτα προσθετεις social points για τα κατορθωματα σου? Στο lidl plus?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 6xXx6 είπε

Στο τέλος θα βγάλουν και τα vocals από  τα τραγούδια στους δωρεάν χρήστες 😅

Karaoke 🎤 lol. Εμένα με βολεύει μιας και πάντα τραγουδάω όταν ένα τραγούδι έχει lyrics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, SabotazNic said:

Περα απο το 99% downloads που το εμφανιζει και εμενα που και που, τα υπολοιπα ειναι συνδιασμος του Hardware που εχεις. Galaxy s10+ + galaxy buds και δεν εχω θεμα με το να ξεκιναει μονο του, ή να δειχνει στην μπαρα το τραγουδι (μονο αν το τραβηξω προς τα κατω επιπλεον, αλλα ειναι feature του OneUI αυτο)

Galaxy s21 με samsung galaxy buds pro και samsung galaxy buds+ . Μου το κάνει και  με τα 2 ζευγάρια και μου το κάνει και με τα sony που έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Microsoft 365 Family (6 members) 99€ / έτος

Apple One Family (6 members) 227,4€ / έτος (Arcade, Music , TV ψιλό μούφα , 200GB)

Spotify Premium Family (6 members) 155,8€ / έτος

Η MS φοβάμαι ότι θα ανεβάσει τιμές αν κρίνω τι δίνει σε σχέση με τους άλλους.

Άντε να το καταπιώ για την Apple γιατί δίνει και device backup και Keychain και είναι η γνωστή Apple που κοπανάει.

Αλλά να δίνω 155,8€ / έτος μόνο για μουσική παραπάει. Πρόσφατα κιόλας είδα και το TuneIn Radio να ζητάει συνδρομή υποχρεωτικά. Ευτυχώς ανακάλυψα ότι το έχει και το Apple Music Μέσω TuneIn «δωρεάν». Αν το κόψουν τέρμα το ράδιο ή κάνα 2 εφαρμογές σταθμών.

Αφού τα δίνεις στην Apple και έχεις και το Music, γιατί πληρώνεις και το Spotify.

Προσωπικά το έκοψα και δεν με ενδιαφέρει πλέον, το apple music με καλύπτει (τουλάχιστον για αυτά που ακούω εγώ) απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, m3ltd0wn said:

Αφού τα δίνεις στην Apple και έχεις και το Music, γιατί πληρώνεις και το Spotify.

Προσωπικά το έκοψα και δεν με ενδιαφέρει πλέον, το apple music με καλύπτει (τουλάχιστον για αυτά που ακούω εγώ) απόλυτα.

Μάλλον δε τον καλύπτει. Μία εποχή δοκίμασα κι εγώ να γυρίσω σε Apple Music από Spotify, με το σκεπτικό ότι επειδή είμαι... βαθιά βουτηγμένος στο οικοσύστημα, θα με βολέψει καλύτερα. Ε σε 2 μήνες ήμουν πίσω στο Spotify σαν βρεγμένη γάτα. Δε με εξυπηρέτησε καθόλου.

:P

Πάντως αυτή τη στιγμή με 5,25€ (με το Premium Duo) είναι η υπηρεσία με τη χαμηλότερη πιθανότητα να την κόψω. Βασικά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να το κόψω. Και δεν έχω και λίγες συνδρομές. Όχι ότι με 8€ υπήρχε περίπτωση, αλλά οκ. Είναι η υπηρεσία που χωρίς αυτή δε μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν όντως το κάνει αυτό με τα lyrics πιστεύω θα το πάρει πίσω μετά από τις αντιδράσεις που θα έχει. Καλό χρυσό το Spotify, όμως ίσως το πιο σπαστικό για μένα είναι το χαλασμένο shuffle που έχει....δεν γίνεται σε playlist με 800 τραγούδια να μου ξεκινάς το shuffle πάντα με τα 50 ίδια τραγούδια μόνο και μόνο επειδή τα έχω ακούσει περισσότερο τον τελευταίο καιρό. Δοκίμασα και το utube music, αλλά γίνεται χαμός με τα fan made videos και την ότι σου τύχει ποιότητα.

Επεξ/σία από bele
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Αφού τα δίνεις στην Apple και έχεις και το Music, γιατί πληρώνεις και το Spotify.

Προσωπικά το έκοψα και δεν με ενδιαφέρει πλέον, το apple music με καλύπτει (τουλάχιστον για αυτά που ακούω εγώ) απόλυτα.

Δεν τα σκάω στο Spotify.  
Στην MS τα σκάω στο Family και είναι λογική τιμή αλλά φοβάμαι θα την ανεβάσουν.

Και στην Apple το Πακέτο Apple One 1 άτομο (13,95€/μήνα) που πάλι θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι το πολύ όσο το MS Office. Αν το Apple TV ήταν της προκοπής θα το αιτιολογούσα αλλά δεν....
Πιο πολύ το Arcade (για χαζολόγημα) και το iCloud θέλω αλλά είπα άντε ας το βάλω και αν μου τη σπάσει το κόβω.. 
Apple Tv + Music βγαίνει επιπλέον όσο το Spotify στο Apple One.


Απλά θεωρώ ότι χρεώνει υπερβολικά. Μάλιστα πιο υπερβολικά κι από την "γνωστη" Apple

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χορτασουν. Πως την εχουν δει ολοι τα τελευταια χρονια δεν ξερω. Ενω ηδη βγαζουν αρκετα δις κερδη με τον κοσμο σιγα σιγα να κοβει τις συνδρομες αυτοι κοβουν και αλλα χαρακτηριστικα και ανεβαζουν και τις τιμες τους. Καλα θα παει αυτο βεβαια προβλεπω τρελο μαυρισμα απο πολυ κοσμο μολις παρει χαμπαρι το δουλεμα των αχορταγων εταιριων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ολα αυτα σε ενα smartphone και ακουστικα των 20-50-100-200 ευρω? Καμια διαφορα με το spotify

Ναι από το κινητό με φθηνά ακουστικά δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά (από τα 320kbps του premium του spotify). Από τα 256kbps που έχει το youtube music υπάρχει πιο αισθητή διαφορά. Αν το TIDAL δεν είχε τόσο περιορισμένο library, πιθανών να χρησιμοποιούσα αυτό.

Και δεν μιλάω το μόνο use-case να είναι κινητό με ακουστικά... και στο setup του PC μου θα ακούσω, και στο ηχοσύστημα στην τηλεόραση θα ακούσω, και στο αυτοκίνητο θα ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...