Προς το περιεχόμενο

Το Spotify αφαιρεί τους στίχους από τη δωρεάν βαθμίδα για ορισμένους χρήστες σε νέα "δοκιμή”


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Spotify πειραματίζεται επί του παρόντος με την αποκλειστικότητα εμφάνισης στίχων μόνο για συνδρομητές της Premium βαθμίδας.

Ορισμένοι χρήστες της δωρεάν βαθμίδας που υποστηρίζεται από διαφημίσεις παρατήρησαν πρόσφατα ότι έχασαν τη δυνατότητα να βλέπουν τους στίχους εντός της εφαρμογής, οι οποίοι συνήθως εμφανίζονται στο κάτω μέρος της οθόνης όταν ξεκινάει ένα τραγούδι, πατώντας το αντίστοικο κουμπί. Αντ' αυτού, εμφανίζεται ένα μήνυμα που τους υποδεικνύει ότι μπορούν να "απολαμβάνουν στίχους με μια Premium συνδρομή", παρέχοντας έναν σύνδεσμο για να εγγραφούν στην υπηρεσία. Η εταιρεία πρόσθεσε μετά από μια μεγάλη αναμονή τη δυνατότητα εμφάνισης στίχων στα μέσα του 2020 για όλους τους χρήστες της υπηρεσίας. 

Σε μια δήλωση του στο Verge, το Spotify επιβεβαίωσε ότι επί του παρόντος δοκιμάζει αυτή την ιδέα με έναν περιορισμένο αριθμό χρηστών σε διάφορες αγορές. Εάν υπάρξει αύξηση των εγγραφών μεταξύ εκείνων που έχουν χάσει την πρόσβαση στους στίχους, η εταιρεία μπορεί να ενθαρρυνθεί να επεκτείνει αυτή την αλλαγή ευρύτερα. Ωστόσο, αν υπάρξουν αντιδράσεις μεταξύ των χρηστών της δωρεάν βαθμίδας, το Spotify ενδέχεται να εγκαταλείψει αυτή την ιδέα.

H δοκιμή αποτελεί μέρος των προσπαθειών του Spotify να ενθαρρύνει τους χρήστες του να μεταφερθούν στη συνδρομητική του πρόταση, καθώς η εταιρεία προσπαθεί να βγάλει κέρδη μετά την ανακοίνωση ζημιών στο τελευταίο τρίμηνο. Ο ισολογισμός της βρίσκεται υπό πίεση εν μέρει λόγω των τεράστιων επενδύσεων σε podcasts, οι οποίες, σύμφωνα με δημοσίευμα της Wall Street Journal, δεν πήγαν καλά για την εταιρεία. Το Spotify ξόδεψε επίσης ένα σημαντικό ποσό για αποζημιώσεις μετά την απόλυση του 6% του εργατικού δυναμικού της νωρίτερα μέσα στο έτος.

Για τους χρήστες στις ΗΠΑ, το Spotify Premium κοστίζει σήμερα 10,99 δολάρια το μήνα για έναν ατομικό λογαριασμό και 14,99 δολάρια το μήνα για την επιλογή Duo, η οποία προσφέρει δύο λογαριασμούς Premium για δύο άτομα που ζουν μαζί. Στην Ελλάδα και σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες μετά τις πρόσφατες αυξήσεις, το ατομικό πρόγραμμα κοστίζει 7,99€ (από 6,99€), το Duo κοστίζει 10,49€ (από 8,99 €), το Family κοστίζει 12,99€ (από 11,99€) ενώ η τιμή του μαθητικού προγράμματος ανεβαίνει στα 4,99 € από 3,49 €.

Το Spotify προσφέρει τακτικά δωρεάν δοκιμές και άλλες προσφορές όπου στην Ελλάδα καθένα από τα παραπάνω πακέτα, προσφέρει τον πρώτο μήνα δωρεάν.


View full article

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι μουσική ακούω μόνο στο youtube τσαμπε.

Αναμένω πάλι τις ίδιες συζητήσεις περί ηθικής και "δωρεάν" και πως είμαι παράνομος επειδή έκανα κλικ σε ένα κουμπί σε ένα δωρεάν site και για το ότι έχω addons.

0c4.gif

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκοψα μετά την αύξηση. Τα λεφτά πήγαν στο yt premium. Μια χαρά με κάλυπτει το yt music εμένα. Μετά την αύξηση δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει. Υπάρχουν πολύ καλύτερες υπηρεσίες, με υψηλότερη ποιότητα ήχου, με ελάχιστα παραπάνω (πχ Tidal)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κόβουν άκρες για να σπρώξουν τους τζαμπατζόπουλους στη συνδρομή μέχρι να έρθει και η αύξηση αυτής. Τελειώνουν τα τυράκια κύριοι, ήρθε η ώρα για την λυπητερή.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όλα είναι πιθανά ακόμα και η χρέωση κάθε τραγουδιού ξεχωριστά.!!😂 Θα ξανάρθει η εποχή που ο καθένας θα έχει τη δική του συλλογή τραγουδιών χωρίς να εξαρτάται από την κάθε πλατφόρμα.!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft 365 Family (6 members) 99€ / έτος

Apple One Family (6 members) 227,4€ / έτος (Arcade, Music , TV ψιλό μούφα , 200GB)

Spotify Premium Family (6 members) 155,8€ / έτος

Η MS φοβάμαι ότι θα ανεβάσει τιμές αν κρίνω τι δίνει σε σχέση με τους άλλους.

Άντε να το καταπιώ για την Apple γιατί δίνει και device backup και Keychain και είναι η γνωστή Apple που κοπανάει.

Αλλά να δίνω 155,8€ / έτος μόνο για μουσική παραπάει. Πρόσφατα κιόλας είδα και το TuneIn Radio να ζητάει συνδρομή υποχρεωτικά. Ευτυχώς ανακάλυψα ότι το έχει και το Apple Music Μέσω TuneIn «δωρεάν». Αν το κόψουν τέρμα το ράδιο ή κάνα 2 εφαρμογές σταθμών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Το έκοψα μετά την αύξηση. Τα λεφτά πήγαν στο yt premium. Μια χαρά με κάλυπτει το yt music εμένα. Μετά την αύξηση δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει. Υπάρχουν πολύ καλύτερες υπηρεσίες, με υψηλότερη ποιότητα ήχου, με ελάχιστα παραπάνω (πχ Tidal)

το εκοψα και εγω και τα λεφτα δεν θα πανε σε κανεναν. αυξηση στην αυξηση ολοι και μαλιστα χωρις κανενας τους να χανει συνδρομητες. ουστ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εκλασε μια μάντρα. Το Spotify ή το έχεις πληρωτέο ή όχι. Στη free εκδοχή καλύτερα να βάλεις ραδιόφωνο να παίζει. 

16 minutes ago, Shogo said:

SpotX

Thank me later 

Μερακλής! Βέβαια μόνο για desktop, αλλά κάτι είναι και αυτό!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Τους εκλασε μια μάντρα. Το Spotify ή το έχεις πληρωτέο ή όχι. Στη free εκδοχή καλύτερα να βάλεις ραδιόφωνο να παίζει. 

Σωστός. Είναι η μόνη συνδρομή που δεν μετανιώνω και δεν θα κόψω, μαζί με το 365. Κανένα δεν είναι σαν το Spotify. Άλλα έχουν καλύτερο ήχο αλλά σιγά ρε παιδιά, από που ξεφυτρώνουν τόσοι audiophiles; ο ήχος μια χαρά είναι. Κανένα δεν έχει το interface, τις playlists και τις προτάσεις του Spotify. Με διαφορά η καλύτερη συνολικά εφαρμογή του είδους. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, vastegial_74 said:

Σωστός. Είναι η μόνη συνδρομή που δεν μετανιώνω και δεν θα κόψω, μαζί με το 365. Κανένα δεν είναι σαν το Spotify. Άλλα έχουν καλύτερο ήχο αλλά σιγά ρε παιδιά, από που ξεφυτρώνουν τόσοι audiophiles; ο ήχος μια χαρά είναι. Κανένα δεν έχει το interface, τις playlists και τις προτάσεις του Spotify. Με διαφορά η καλύτερη συνολικά εφαρμογή του είδους. 

Εμένα το interface στο mobile app του Spotify, μου σπάει τ νεύρα. Και γενικώς η εφαρμογή είναι πολύ intrusive. Με το έτσι θέλω, με το που φοράω τα ακουστικά, πολλές φορές αρχίζει να παίζει μόνο του, κολλάει μόνιμα στο 99% των downloads, και γενικώς, χωρίς να το "ρωτήσω" μου πετάει στην μπάρα ενημερώσεων τι τραγούδι παίζει (χωρίς να παίζει)

Για της προτάσεις, θα σου πω, πριν από 2-3 χρόνια, ήταν τοπ, πραγματικά κάθε λίγο μου πρότεινε μόνο του μουσική που δεν είχα ακούσει ποτέ και που μου άρεσε πάρα πολύ. Έτσι έχω ανακαλύψει πολλούς σχετικά άγνωστους καλλιτέχνες και τραγούδια. 

Τα τελευταία 2 χρόνια, δεν ξέρω τι στο καλό έχει αλλάξει, αλλά ακούω συνέχεια τα ίδια. Και τα περισσότερα, δεν μου αρέσουν κ όλας (σε αυτά που προτείνει το Spotify).!

Στο yt music είναι λίγο διαφορετικά. Αρχικά ο αλγόριθμος του yt music, δεν είναι ο ίδιος με αυτή την αθλιότητα που έχει το σκέτο YouTube. Οι προτάσεις που μου βγάζει είναι μεν σχετικές, αλλά πολύ πιο "safe". Μέχρι τώρα, δεν μου έχει προτείνει κάποιον σχετικά άγνωστο καλλιτέχνη ή κανένα τραγούδι που να μην έχω ξανά ακούσει και να μου αρέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, filip123go said:

Εμένα το interface στο mobile app του Spotify, μου σπάει τ νεύρα. Και γενικώς η εφαρμογή είναι πολύ intrusive. Με το έτσι θέλω, με το που φοράω τα ακουστικά, πολλές φορές αρχίζει να παίζει μόνο του, κολλάει μόνιμα στο 99% των downloads, και γενικώς, χωρίς να το "ρωτήσω" μου πετάει στην μπάρα ενημερώσεων τι τραγούδι παίζει (χωρίς να παίζει)

Για της προτάσεις, θα σου πω, πριν από 2-3 χρόνια, ήταν τοπ, πραγματικά κάθε λίγο μου πρότεινε μόνο του μουσική που δεν είχα ακούσει ποτέ και που μου άρεσε πάρα πολύ. Έτσι έχω ανακαλύψει πολλούς σχετικά άγνωστους καλλιτέχνες και τραγούδια. 

Τα τελευταία 2 χρόνια, δεν ξέρω τι στο καλό έχει αλλάξει, αλλά ακούω συνέχεια τα ίδια. Και τα περισσότερα, δεν μου αρέσουν κ όλας (σε αυτά που προτείνει το Spotify).!

Στο yt music είναι λίγο διαφορετικά. Αρχικά ο αλγόριθμος του yt music, δεν είναι ο ίδιος με αυτή την αθλιότητα που έχει το σκέτο YouTube. Οι προτάσεις που μου βγάζει είναι μεν σχετικές, αλλά πολύ πιο "safe". Μέχρι τώρα, δεν μου έχει προτείνει κάποιον σχετικά άγνωστο καλλιτέχνη ή κανένα τραγούδι που να μην έχω ξανά ακούσει και να μου αρέσει..

Συμφωνώ σε όλα, ή σχεδόν σε όλα γιατί δεν έχω YouTube music.

Μια άλλη αηδία που κάνει το Spotify, είναι ότι στο άσχετο σου πετάει μια παπατζα τύπου popup για να σου προτείνει κάτι. Τι διάολο είναι πάλι αυτό;;;

Επισης απαράδεκτο όλο το interface για τα podcasts. Αν γραφτείς σε 6-7 χάθηκες, τελείωσε, δεν είναι καθόλου πρακτικό το να ψάξεις να βρεις αυτό που θες. Εντελώς χάλια interface.

36 minutes ago, vastegial_74 said:

Σωστός. Είναι η μόνη συνδρομή που δεν μετανιώνω και δεν θα κόψω, μαζί με το 365. Κανένα δεν είναι σαν το Spotify. Άλλα έχουν καλύτερο ήχο αλλά σιγά ρε παιδιά, από που ξεφυτρώνουν τόσοι audiophiles; ο ήχος μια χαρά είναι. Κανένα δεν έχει το interface, τις playlists και τις προτάσεις του Spotify. Με διαφορά η καλύτερη συνολικά εφαρμογή του είδους. 

Νομίζω οι audiophiles είναι μόνο εδώ. Στην πραγματική ζωή εκεί έξω δε νομίζω να υπάρχουν. Και αν υπάρχουν, ας μας πουν και από τι ηχεία ακούν τη μουσική τους. 

Γιατί αν περιμένουν απτά ηχεία του κινητού ή Bluetooth ακουστικά να βγάλουν σωστο ήχο, οκ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...