Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία MacBook


Konstantinos_21_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πήρα ένα MacBook Pro Early 2013 (A1425) μεταχειρισμένο. Μετά από χρήση κάποιον ωρών παρατήρησα ότι ζεσταίνεται αρκετά σε όλο το πάνω μέρος. Η θερμοκρασία αντέχεται ακουμπώντας το σημείο. Άνοιξα το καπάκι από το κάτω μέρος και καθάρισα την αρκετή σκόνη που είχε στο εσωτερικό (μητρική, καπάκι, δίσκος κλπ). Η ερώτησή μου είναι για το αν θα ήταν καλό να αλλάξω και την θερμοαγώγιμη πάστα. Μήπως επιδεινώσω το πρόβλημα και ζεσταίνετε ακόμα περισσότερο, σε μεγαλύτερη έκταση, ο υπολογιστής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, epinki είπε

Καλημέρα.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις. μια ματιά στο άρθρο, μπορεί να βοηθήσει.

Χρησιμοποίησα το Fanny Widget και η θερμοκρασία του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών κυμαίνεται μεταξύ 50-60 βαθμούς. Τρέχω μόνο το firefox αυτή την στιγμή.

Fan: #1

Current: 2154 RPM

Min: 2000 RPM

Max: 8208 RPM

Target: 2156 RPM

______________________

Fan: #2

Current: 2002 RPM

Min: 2000 RPM

Max: 7600 RPM

Target: 2000 RPM

______________________

CPU: 56.00°C

GPU: 55.00°C

 

 

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις φαίνεται να είναι φυσιολογικές, τουλάχιστον όσο αφορά την κάρτα γραφικών.

Στο Activity Monitor έλεγξε την επάρκεια της RAM ή αν τυχόν κάποια εφαρμογή αναλίσκει υπερβολικό %CPU, ή αν υπάρχει εκτεταμένο swap. Επίσης έλεγξε τον ελεύθερο χώρο στον δίσκο που πρέπει να είναι κατ'  ελάχιστο ~20% της ολικής χωρητικότητας. 

 

Υπ' όψη, ο Firefox είναι μνημοβόρος.

 

37 λεπτά πριν, Konstantinos_21_ είπε

Χρησιμοποίησα το Fanny Widget και η θερμοκρασία του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών κυμαίνεται μεταξύ 50-60 βαθμούς. Τρέχω μόνο το firefox αυτή την στιγμή.

Fan: #1

Current: 2154 RPM

Min: 2000 RPM

Max: 8208 RPM

Target: 2156 RPM

______________________

Fan: #2

Current: 2002 RPM

Min: 2000 RPM

Max: 7600 RPM

Target: 2000 RPM

______________________

CPU: 56.00°C

GPU: 55.00°C

 

 

Μετά την επεξεργασία που έκανες στο post σου, βλέπω ότι ίσως οι στροφές των ανεμιστήρων να είναι κάπως ανεβασμένες αλλά είναι άνευ σημασίας.

Στο δικό μου MBP (δεν το έχω πλέον) του 2014 ήταν 1.300, αλλά δεν νομίζω ότι είναι μέτρο σύγκρισης.

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, epinki είπε

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις φαίνεται να είναι φυσιολογικές, τουλάχιστον όσο αφορά την κάρτα γραφικών.

Στο Activity Monitor έλεγξε την επάρκεια της RAM ή αν τυχόν κάποια εφαρμογή αναλίσκει υπερβολικό %CPU, ή αν υπάρχει εκτεταμένο swap. Επίσης έλεγξε τον ελεύθερο χώρο στον δίσκο που πρέπει να είναι κατ'  ελάχιστο ~20% της ολικής χωρητικότητας. 

 

Υπ' όψη, ο Firefox είναι μνημοβόρος.

 

Μετά την επεξεργασία που έκανες στο post σου, βλέπω ότι ίσως οι στροφές των ανεμιστήρων να είναι κάπως ανεβασμένες αλλά είναι άνευ σημασίας.

Στο δικό μου MBP (δεν το έχω πλέον) του 2014 ήταν 1.300, αλλά δεν νομίζω ότι είναι μέτρο σύγκρισης.

Έχει συνολικά 8GB RAM χρησιμοποιούνται περίπου τα 4,50GB, ενώ δεν υπάρχει swap (Χρήση χώρου swap: 0 byte). Ο δίσκος (256GB) είναι σχεδόν άδειος, πρόσφατα έκανα και καθαρή εγκατάσταση του macOS. Ο επεξεργαστής είναι σε καλή κατάσταση. Όσες φορές το παρακολούθησα το ποσοστό αδράνειας είναι άνω του 60%. Μόνο με firefox και παρακολούθηση δραστηριότητας έχει άνω του 80-85% αδράνεια.

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κι αυτή.

Για να κλείσουμε με τις αναγκαίες ενέργειες·

1. Τρέξε ένα reset του SMC

2. Τρέξε στο Terminal την εντολή diskutil verifyvolume / , μην τυχόν ο δίσκος έχει κάποιο σφάλμα.

Edit

Συγγνώμη μου διέφυγε· έλεγξε και την μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία:

2023-09-0711_16_18.png.9c649a3b79de855a07614b69ffc4d274.png

Δίσκος:

2023-09-0711_12_36.png.c88efe9b7c86a5acab5b7b65650d1913.png

Έκανα και reset του SMC. Κράτησα πατημένα τα πλήκτρα για 10 δευτερόλεπτα, δεν εμφανίστηκε κάτι στην οθόνη, τα άφησα και μετέπειτα ενεργοποίησα ξανά το macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, epinki είπε

Η σωστή εντολή είναι·

diskutil verifyvolume /

Δηλαδή πρέπει να έχει και την μπάρα. Παρακαλώ τρέξε την. 😋

Δεν έκανα σωστή αντιγραφή από το μήνυμά σας.

2023-09-0711_54_40.png.6cc1359faddfaf28d596aebdcd29dda7.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά κι ο δίσκος.

Μιας και βρίσκεις ζεστό το καπάκι, ίσως προκαλείται από την οθόνη. Χαμήλωσε λοιπόν την φωτεινότητα της και βλέπουμε.

 

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την χαμήλωσα. Αν συνεχίσει το πρόβλημα τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτου μια θήκη να μην σε καιει το αλουμίνιο....Το macbook δεν εχει πρόβλημα με θερμοκρασίες,τουλάχιστον με αυτα που δειχνεις,  απλά ως γνωστό το αλουμίνιο είναι καλός αγωγός της θερμότητας και την διαχέει στο περιβάλλον. 

Μπορείς να του αλλάξεις πάστα αλλά δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα στην αίσθηση που σου δίνει το αλουμίνιο. Πάλι ζεστό θα είναι άσχετα αν πέσει η θερμοκρασία του επεξεργαστή.  Ακόμα και το χειμώνα θα έχει αυτήν την αίσθηση,  που τώρα λόγω καλοκαιριού σε ενοχλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...