Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία MacBook


Konstantinos_21_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Konstantinos_21_ είπε

Αλλαγή πάστας μάλλον. Τα πάντα κάναμε...

 

Το μόνο που φαίνεται να απομένει, όμως εξ όσων γνωρίζω η αποτελεσματικότητα της δεν είναι δεδομένη. 

Καλή τύχη, τι να πω αφού δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε το αίτιο. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, epinki είπε

Το μόνο που φαίνεται να απομένει, όμως εξ όσων γνωρίζω η αποτελεσματικότητα της δεν είναι δεδομένη. 

Καλή τύχη, τι να πω αφού δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε το αίτιο. 🙂

Πάντως δεν νομίζω να χειροτερέψει. Ή τα ίδια θα είναι ή καλύτερα. Για αλλαγή, η ARCTIC MX-4 είναι καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Konstantinos_21_ είπε

Πάντως δεν νομίζω να χειροτερέψει. Ή τα ίδια θα είναι ή καλύτερα. Για αλλαγή, η ARCTIC MX-4 είναι καλή;

Δεν νομίζω ότι θα χειροτερέψει.

Απ' ότι διαβάζω η 4 είναι καλή, πάντως ας μας πει την γνώμη του κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει.

Και κάτι ακόμη· στα ~35 χρόνια χρήστης Mac, δεν μου έτυχε να ακούσω χρήση της σε Mac computer. 

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

1 λεπτό πριν, epinki είπε

Απ' ότι διαβάζω ναι, πάντως ας μας πει την γνώμη του κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Konstantinos_21_ είπε

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

Να είσαι καλά, πάντως ρίξε μια ματιά στο προηγούμενο post μου που του έκανε edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, epinki είπε

Να είσαι καλά, πάντως ρίξε μια ματιά στο προηγούμενο post μου που του έκανε edit.

35 χρόνια mac! Μεγάλη εμπειρία. Εμένα είναι η πρώτη μου επαφή με το macOS με το πρώτο μου macbook. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ποια πάστα μου προτείνεται για μια ενδεχόμενη αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Konstantinos_21_ είπε

35 χρόνια mac! Μεγάλη εμπειρία. Εμένα είναι η πρώτη μου επαφή με το macOS με το πρώτο μου macbook. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ποια πάστα μου προτείνεται για μια ενδεχόμενη αλλαγή;

Δεν μπορώ να προτείνω καμία φίλε μου, απλά έχω την αίσθηση ότι η Arctic πρέπει να είναι καλή. Όπως και να έχει καθοριστική σημασία θα έχει το σχόλιο συμφορουμίτη που έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποια (και είχε βέβαια αποτέλεσμα). Ας ελπίσουμε ότι θα εμφανισθεί κάποιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες με τις παστες δεν ειναι μονο το ποια θα χρησιμοποιησεις . παιζει ρολο και ποσο καιρο ειναι αυτη που εχεις.δηλαδη μπορει η μια παστα απο την αλλη να εχει καλυτερα ή χειροτερα αποτελεσματα αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο μια εργοστασιακη παστα που μετα απο 10 χρονια μπορει να εχει γινει μπετον αρμε που λεει ο λογος

δεν το λεω συγκεκριμενα για mac αλλα γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, epinki είπε

Το μόνο που φαίνεται να απομένει, όμως εξ όσων γνωρίζω η αποτελεσματικότητα της δεν είναι δεδομένη. 

Καλή τύχη, τι να πω αφού δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε το αίτιο. 🙂

Σε ένα βιντεάκι που είδα πήγε περίπου στους 80 βαθμούς. Μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα κατέβηκε πάλι στους 55-60 βαθμούς.

Μήπως φταίει που τρέχει το macOS Ventura; Το εγκατέστησα με το OCLP. Όμως, λειτουργεί πολύ καλά.

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Konstantinos_21_ είπε

Μήπως φταίει που τρέχει το macOS Ventura; 

Μίλησα με φίλο που έχει Mac-Service. Η πάστα καλό θα ήταν να αλλάζεται κάθε 3-4 χρόνια.

Ανεξάρτητα από αυτό, δεν βλέπω το patcher να προκαλεί το θέμα ούτε φαίνεται να έχει ακουστεί κάτι σχετικό.

Επεξ/σία από epinki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, epinki είπε

Μίλησα με φίλο που έχει Mac-Service. Η πάστα καλό θα ήταν να αλλάζεται κάθε 3-4 χρόνια.

Ανεξάρτητα από αυτό, δεν βλέπω το patcher να προκαλεί το θέμα ούτε φαίνεται να έχει ακουστεί κάτι σχετικό.

Φοβάμαι μήπως με την αλλαγή η θερμοκρασία θα διαχέεται πιο εύκολα στο εσωτερικό και θα ζεσταίνεται μεγαλύτερο μέρος του macbook και όχι μόνο το πάνω μέρος. Μην τυχόν η θερμοκρασία όπως θα επεκταθεί πάνω του δημιουργήσει άλλα προβλήματα, σε άλλα μέρη του.

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Konstantinos_21_ said:

Σε ένα βιντεάκι που είδα πήγε περίπου στους 80 βαθμούς. Μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα κατέβηκε πάλι στους 55-60 βαθμούς.

Μήπως φταίει που τρέχει το macOS Ventura; Το εγκατέστησα με το OCLP. Όμως, λειτουργεί πολύ καλά.

Δοκίμασε να χρησιμοποιείς μόνο safari για αρχή. Ο Chrome και ο firefox έχουν θέμα με τα βιντεάκια / youtube. Στο δικό μου αν κάνω το λάθος και δω με chrome σχεδόν κρασάρει το σύστημα. Το έχουμε συζητήσει πάλι στο forum το θέμα αυτό. Προσωπικά μου φαίνονται όλα φυσιολογικά. Στην θέση σου δεν θα έμπαινα σε διαδικασία αλλαγής πάστας πάντως. Απέκλεισε το θέμα software / apps για αρχή.

(Το macos ventura δεν φταίει)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Konstantinos_21_ είπε

Φοβάμαι μήπως με την αλλαγή η θερμοκρασία θα διαχέεται πιο εύκολα στο εσωτερικό και θα ζεσταίνεται μεγαλύτερο μέρος του macbook και όχι μόνο το πάνω μέρος. Μην τυχόν η θερμοκρασία όπως θα επεκταθεί πάνω του δημιουργήσει άλλα προβλήματα, σε άλλα μέρη του.

Φίλε μου πολύ “εξειδικευμένη” η ερώτηση σου, όπου τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να απαντήσω. Θα σου έλεγα -σύμφωνα με την υπόδειξη του φίλου μου τεχνικού- να σκεφθείς την αλλαγή της πάστας, μιας και τα χέρια σου πιάνουν. Δοκίμασε το Safari, ο Firefox δεν τα πάει και τόσο καλά με το macOS. Αν στη συνέχεια το θέμα παραμείνει, δεν ξέρω τι να πω, αφού το μηχάνημα είναι “καθαρό”. 

 

Επεξ/σία από epinki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, epinki said:

Μίλησα με φίλο που έχει Mac-Service. Η πάστα καλό θα ήταν να αλλάζεται κάθε 3-4 χρόνια.

Ανεξάρτητα από αυτό, δεν βλέπω το patcher να προκαλεί το θέμα ούτε φαίνεται να έχει ακουστεί κάτι σχετικό.

πολυ σωστα.συνηθως μετα απο καποιο σημειο ξεραινεται.

2 hours ago, mistr4l said:

 Στην θέση σου δεν θα έμπαινα σε διαδικασία αλλαγής πάστας πάντως. 

 

το ανάποδο.καλο θα ηταν να την αλλαξει.χειροτερα δεν γινεται.καλυτερα γινεται.10 χρονια παστα ειναι σαν να μην υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...