Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία MacBook


Konstantinos_21_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ θέλω να αλλαξω πάστα σε ένα MBP16 2019 αλλα δεν ξερω που να το πάω.

παλια πιαναν τα χέρια μου αλλα τα μαραφέτια παραεχουν γινει ευαισθητα και δεν το ρισκάρω.

έχετε καναν καλό στα υπόψην; (Αθήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγα στην irepair και μου είπαν θα βελτιωθεί το πρόβλημα με αλλαγή πάστας και καθαρισμό με συνολικό κόστος 40€ (αλλά δεν μου έκαναν καλή εντύπωση, ο υπάλληλος περιφέρονταν πόση ώρα για να βρει αν υπάρχει ένα ανταλλακτικό που του ζήτησα για το φορτιστή)

Επίσης πήγα και σε ένα άλλο τοπικό κατάστημα και μου είπαν θα βελτιωθεί το πρόβλημα με 25€ πολύ πιο θετική εντύπωση, αρκετά πιο εξυπηρετικοί.

Τώρα είμαι λίγο μπερδεμένος για το αν το κάνω μόνος μου ή να το πάω. Ήθελα να ρωτήσω αν είμαι με κάποιο τρόπο καλυμμένος, αν έχω αυτό το δικαίωμα, να παρακολουθήσω την διαδικασία του καθαρισμού και της αλλαγής. Δεν εμπιστεύομαι και πολύ αυτά τα καταστήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20€ στην document( εκτός και αν αυτή ήταν η τιμή πακέτο με την αλλαγή μπαταρίας που ήθελα). Ρώτα και isystem και πες μας τι τιμή σου είπαν. Τι θερμοκρασία έχεις στο δωμάτιο που τον χρησιμοποιείς; Παίζει και αυτό ρόλο, αλλά μόνο αν είναι κάτι ακραίο πχ +30c που είναι λογικό να πάει στο 55c+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Konstantinos_21_ said:

Πήγα στην irepair και μου είπαν θα βελτιωθεί το πρόβλημα με αλλαγή πάστας και καθαρισμό με συνολικό κόστος 40€ (αλλά δεν μου έκαναν καλή εντύπωση, ο υπάλληλος περιφέρονταν πόση ώρα για να βρει αν υπάρχει ένα ανταλλακτικό που του ζήτησα για το φορτιστή)

Επίσης πήγα και σε ένα άλλο τοπικό κατάστημα και μου είπαν θα βελτιωθεί το πρόβλημα με 25€ πολύ πιο θετική εντύπωση, αρκετά πιο εξυπηρετικοί.

Τώρα είμαι λίγο μπερδεμένος για το αν το κάνω μόνος μου ή να το πάω. Ήθελα να ρωτήσω αν είμαι με κάποιο τρόπο καλυμμένος, αν έχω αυτό το δικαίωμα, να παρακολουθήσω την διαδικασία του καθαρισμού και της αλλαγής. Δεν εμπιστεύομαι και πολύ αυτά τα καταστήματα....

δεν παιζει να σε αφησουν να εισαι απο πανω τους.το αν μπορεις να το κανεις εξαρταται απο το ποσο πιανουν τα χερια σου και ποσο πρεπει να λυσεις to macbook. σε laptop (windows) το εχω κανει σε διαφορα μοντελα. σε μερικα ηταν 10 λεπτα αφου εβγαζα το κατω καπακι μονο.σε αλλα επρεπε να λυσω τα παντα

για τα  laptop υπαρχει παντα service manual με αναλυτικα βηματα. σε macbook δεν το εχω ψαξει

15 hours ago, lasithi12 said:

και εγώ θέλω να αλλαξω πάστα σε ένα MBP16 2019 αλλα δεν ξερω που να το πάω.

παλια πιαναν τα χέρια μου αλλα τα μαραφέτια παραεχουν γινει ευαισθητα και δεν το ρισκάρω.

έχετε καναν καλό στα υπόψην; (Αθήνα)

κατεβασε video, service manual  και δες αν ειναι easy.

προσφατο παραδειγμα.φιλος με laptop ειχε θεμα με καρτα γραφικων.το εδωσε σε  service και μαλλον εκαναν reflow.του λενε ολα οκ.πραγματι τα γραφικα οκ.αλλα με το παραμικρο ζορι εσβηνε.βαζω occt βλεπω θερμοκρασια καρτας γραφικων στο θεο.ανοιγω το λαπτοπ(απο τα πιο δυσκολα ανοιγματα για να φτασω ψυκτρα cpu,καρτας γραφικων). ο αχρηστος αχρηστος τεχνικος εβαλε παστα σε ολη την καρτα γραφικων γυρω γυρω εκτος απο το die. κοινως σαν να μην εβαλε.εβαλα παστα και ολα οκ ακομα και σε full load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, poulinos είπε

αχρηστος αχρηστος τεχνικος εβαλε παστα σε ολη την καρτα γραφικων

Αυτά ακριβώς φοβάμαι και θέλω να δω την διαδικασία. Είναι κάποιοι παντελώς άχρηστοι και μπορούν να κάνουν ζημιές. Στην πόλη που είμαι δεν φημίζονται τα καταστήματα που έχουμε για καλό service. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που οι τεχνικοί κάναν μοιραία λάθη. Το πιο απλό που συνέβη σε μένα  ήταν να ρίξω πάνω στην οθόνη γνωστό καθαριστικό τζαμιών και να βιδώσω τον ssd μόνο με μια βίδα και όλος να είναι στον αέρα. Ας μην είναι σταθερός, δεν πειράζει!         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Konstantinos_21_ said:

Αυτά ακριβώς φοβάμαι και θέλω να δω την διαδικασία. Είναι κάποιοι παντελώς άχρηστοι και μπορούν να κάνουν ζημιές. Στην πόλη που είμαι δεν φημίζονται τα καταστήματα που έχουμε για καλό service. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που οι τεχνικοί κάναν μοιραία λάθη. Το πιο απλό που συνέβη σε μένα  ήταν να ρίξω πάνω στην οθόνη γνωστό καθαριστικό τζαμιών και να βιδώσω τον ssd μόνο με μια βίδα και όλος να είναι στον αέρα. Ας μην είναι σταθερός, δεν πειράζει!         

επειδη απο πανω δεν θα εισαι το πιο πιθανο η μονη λυση ή το πας αλλου ή το κανεις εσυ ή καποιος που πιανουν τα χερια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνω μόνος μου, πώς θα βάλω πάνω την πάστα; Με μια μικρή τελίτσα, να την απλώσω ομοιόμορφα πάνω στον επεξεργαστή; Τι να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Konstantinos_21_ είπε

Αν το κάνω μόνος μου, πώς θα βάλω πάνω την πάστα; Με μια μικρή τελίτσα, να την απλώσω ομοιόμορφα πάνω στον επεξεργαστή; Τι να προτιμήσω;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, epinki said:

 

εγω βαζω μερικες τελιτσες και απλωνω ειτε με πλακε μυτη απο κατσαβιδακι ειτε αν εχεις κανα πλαστικο σαν πενα ή πλαστικο απο αυτα που εχουν μεσα μερικες ζελατινες κινητων.απλωνω ομοιομορφα με την ησυχια μου μεχρι να δημιουργηθει ενα λεπτο στρωμα σε ολη την cpu εφοσον η ψυκτρα την καλυπτει ολη.αν εχει πεσει παραπανω δεν χαθηκε ο κοσμος διοτι την αφαιρεις αφου τελειωσεις το απλωμα και πριν βαλεις την ψυκτρα.

 εννοειται καθαριζεις με αιθυλικη αλκοολη την παλια παστα απο cpu και ψυκτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επιμείνω να αποκλείσεις σε πρώτο βαθμό πως δεν υπάρχει θέμα software / app. Οι τιμές θερμοκρασίας και το "πρόβλημα" που περιγράφεις δείχνει κάτι φυσιολογικό για mac ειδικά το καλοκαίρι. Επίσης, μπορείς να ελέγξεις αν μειώνεται η θερμοκρασία όταν λειτουργείς με μπαταρία εκτός ρεύματος. Αν αλλάξεις πάστα δεν θα διαφωνήσω πως δεν κάνεις κάτι χειρότερο, αλλά αντιλαμβάνομαι αφενός πως τα δικά σου χέρια τα φοβάσαι, αφετέρου δεν μπορείς να βρεις κάποιον σωστό τεχνικό. Αν δεν έχεις πρόβλημα να μείνεις χωρίς laptop σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, προχώρησέ το. Προσωπικά, δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν πλην isystem και γενικότερα σωστό κατάστημα με σοβαρό service κι εγγύηση εργασίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mistr4l είπε

Εγώ θα επιμείνω να αποκλείσεις σε πρώτο βαθμό πως δεν υπάρχει θέμα software / app.

Το έχω αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο.

 

9 ώρες πριν, mistr4l είπε

Επίσης, μπορείς να ελέγξεις αν μειώνεται η θερμοκρασία όταν λειτουργείς με μπαταρία εκτός ρεύματος.

Το ίδιο γίνεται και με μπαταρία και με ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την άλλαξα την πάστα. Ήταν πολύ εύκολη διαδικασία. Καθάρισα την παλιά η οποία ήταν πιο μαλακή στον επεξεργαστή σε σχέση με αυτή που είχε απλωθεί πάνω στην ψύκτρα. Άπλωσα ομοιόμορφα μια λεπτή στρώση πάστας πάνω στην cpu και όλα κομπλέ.  Είδα μια μικρή διαφορά. Ρίχνει την θερμοκρασία γρήγορα. Συγκεκριμένα έπαιξαν δύο βιντεάκια, μια ανοιχτή καρτέλα στο firefox, ανοιχτό το app store, ημερολόγιο και δεν ανέβασε τα 80-90αρια. Πλέον θα ανεβάσει 80 βαθμούς μόνο σε βιντεοκλήσεις αλλά και πάλι την ρίχνει γρήγορα. Τα ανεμιστηράκια δεν τα έχω ακούσει μέχρι τώρα να δουλεύουν τόσο πολύ ώστε να κάνουν αρκετό θόρυβο. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι θα ζεσταθεί λίγο παραπάνω όταν το ποσοστό της μπαταρίας είναι χαμηλό και το βάλω σε φόρτιση, μπορεί να είναι και φυσιολογικό. Πλέον έχω δει και θερμοκρασία 38 βαθμούς αλλά κυρίως είναι γύρω στους 50.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν παίζει ρόλο που το φορτίζω με magsafe 2 85W (ο φορτιστής ζεσταίνετε κατά την φόρτιση). Με αυτόν το πήρα. Μήπως θέλει να βάλω ένα με 60W;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Konstantinos_21_ said:

Τελικά την άλλαξα την πάστα. Ήταν πολύ εύκολη διαδικασία. Καθάρισα την παλιά η οποία ήταν πιο μαλακή στον επεξεργαστή σε σχέση με αυτή που είχε απλωθεί πάνω στην ψύκτρα. Άπλωσα ομοιόμορφα μια λεπτή στρώση πάστας πάνω στην cpu και όλα κομπλέ.  Είδα μια μικρή διαφορά. Ρίχνει την θερμοκρασία γρήγορα. Συγκεκριμένα έπαιξαν δύο βιντεάκια, μια ανοιχτή καρτέλα στο firefox, ανοιχτό το app store, ημερολόγιο και δεν ανέβασε τα 80-90αρια. Πλέον θα ανεβάσει 80 βαθμούς μόνο σε βιντεοκλήσεις αλλά και πάλι την ρίχνει γρήγορα. Τα ανεμιστηράκια δεν τα έχω ακούσει μέχρι τώρα να δουλεύουν τόσο πολύ ώστε να κάνουν αρκετό θόρυβο. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι θα ζεσταθεί λίγο παραπάνω όταν το ποσοστό της μπαταρίας είναι χαμηλό και το βάλω σε φόρτιση, μπορεί να είναι και φυσιολογικό. Πλέον έχω δει και θερμοκρασία 38 βαθμούς αλλά κυρίως είναι γύρω στους 50.

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν παίζει ρόλο που το φορτίζω με magsafe 2 85W (ο φορτιστής ζεσταίνετε κατά την φόρτιση). Με αυτόν το πήρα. Μήπως θέλει να βάλω ένα με 60W;

επιτελους την αλλαξες. ολεεεεε.ειδες που δεν ηταν τιποτα?

παμε για την φορτιση.εννοειται οτι οταν φορτιζεις την μπαταρια θα ζεσταθει και ο φορτιστης αλλα και η μπαταρια. οποτε λογικο να συσσωρευεται παραπανω θερμοκρασια μεσα στο Mac book. οσο πιο γρηγορη η φορτιση τοσο μεγαλυτερη θερμοκρασια.αν ο φορτιστης ειναι 85 και πραγματι μπορει το macbook να τραβηξει τοσο τοτε θα εχεις μεγαλυτερες θερμοκρασιες ειδικα στο macbook>οποτε αν βαλεις 60 και τραβηξει 60 τοτε θα ειναι σαν slow charge και θα εχεις μικροτερες θερμοκρασιες.δεν ξερω πως δουλευει το Mac για να σου πω.αν δηλαδη ειναι σαν κινητο που εχει charge,fast charge,super fast charge. αλλα σε καθε περιπτωση ειναι φυσιολογικο να εχεις λιγο παραπανω θερμοκρασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα με την φόρτιση ,ανεξάρτητους φορτιστή , απέφευγε να την κανείς σε full load όπου το MacBook είναι ήδη ζεστό. Εάν θέλεις να κανείς κάτι απαιτητικό άστο στην μπριζα αν γίνεται να τραβήξει το ρεύμα που χρειάζεται από τον φορτιστή και μην ζορίζεις την μπαταρία με drainage. Εκτός φορτιστή πέφτουν οι επιδόσεις by the way. Όποτε τις λογικές του στυλ: «το έχω στην μπριζα μόνο όταν θέλει φόρτιση και όταν φορτίσει  βγάζω τον φορτιστή», τις ξεχνάς. Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να μείνει με τον φορτιστή για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα συνδεδεμενο συνέχεια. Η μπαταρία σταματάει να φορτίζει και μάλιστα μπορεί να αδειάσει λίγο (98%) παρόλο που είναι στην πρίζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...