Προς το περιεχόμενο

Optoma UHD40 projector - πότε αλλάζω τη λάμπα;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, χρησιμοποιώ τον προτζέκτορα του τίτλου τα τελευταία 2 χρόνια για επαγγελματικές προβολές-παρουσιάσεις. Η λάμπα αυτή τη στιγμή έχει 845 ώρες. Στα specs, λέει πως αντέχει θεωρητικά μέχρι 4000 ώρες.

Το ερώτημα είναι: πότε πρέπει να αλλαχτεί; Δε θέλω να μου παρουσιάσει πρόβλημα πάνω σε επαγγελματική παρουσίαση, θα με φέρει σε δύσκολη θέση. Έχω ήδη αγοράσει άλλη λάμπα αλλά από την άλλη αν δεν έχει πρόβλημα, φοβάμαι και να την αλλάξω χωρίς λόγο. Ό, τι δουλεύει, καλύτερα να μην το πειράζεις.

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην προβολή, ή μείωση φωτεινότητας αν και αυτό αν γίνεται, γίνεται σταδιακά και δε μπορώ εύκολα να το καταλάβω.

Έχει κάποιος εμπειρία; Πριν να τα παίξει η λάμπα θα έχω κάποιο προειδοποιητικό σημάδι; Πόσες ώρες απομένουν πάντως δε γράφει μέσα από το μενού όπως διαβάζω πως κάποιοι άλλοι το γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον δουλεύεις στο eco mode έχεις 15.000 ώρες και 4.000 όπως είπες στο κανονικό mode.Απόσο γνωρίζω χωρίς να είμαι ειδικός , έχεις αρκετό δρόμο μπροστά σου μέχρι να σε αφήσει.Ούτε τις μισές ώρες δεν έχει γράψει.Η ένδειξη αλλαγής είναι κατά βάση η πτώση της φωτεινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο normal mode το δουλεύω, οπότε θεωρητικά 4000 ώρες. Υπάρχει περίπτωση απλά κάποια μέρα να μην ανάψει; Ή θα έχω κάποια μη ενοχλητική προειδοποιητική ένδειξη πιο πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, planetman said:

Στο normal mode το δουλεύω, οπότε θεωρητικά 4000 ώρες. Υπάρχει περίπτωση απλά κάποια μέρα να μην ανάψει; Ή θα έχω κάποια μη ενοχλητική προειδοποιητική ένδειξη πιο πριν;

Συνήθως ο projectoras θα σε ειδοποιήσει λίγο πριν φτάσει στις ώρες που προτείνει ο κατασκευαστής να αλλαχτεί. Μην αλλάξεις την λάμπα με 800ώρες λειτουρίας. Ήμαρτον! Πάρε μια νέα original λάμπα να την έχεις στην άκρη σε περίπτωση που κάτι πάθει και σκάσει πριν τις 4000 ώρες. Με σωστή χρήση θα ξεπεράσει τις 4000 ώρες κατά πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως τον μεταφέρω συνεχώς με το αυτοκίνητο πριν και μετά τις προβολές, οπότε ίσως ταλαιπωρείται έτσι περισσότερο με τους κραδασμούς. Βέβαια ο προτζέκτορας είναι μέσα σε βαλιτσαάκι με αφρολέξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 09/09/2023 at 07:44, planetman said:

Η αλήθεια είναι πως τον μεταφέρω συνεχώς με το αυτοκίνητο πριν και μετά τις προβολές, οπότε ίσως ταλαιπωρείται έτσι περισσότερο με τους κραδασμούς. Βέβαια ο προτζέκτορας είναι μέσα σε βαλιτσαάκι με αφρολέξ.

Καμία λάμπα δεν ταλαιπωρειται όσο είναι σβηστή. Το συχνό άναμα και σβήσιμο της λάμπας είναι που μειώνει το χρόνο ζωής της, οπότε αν σβήσεις τη λάμπα πρέπει να περιμένεις 15 λεπτά τουλάχιστον πριν την ανάψεις ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την μεταφέρω μετά τις προβολές, σβηστή μεν αλλά ζεστή; Γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να την αφήνω ώρα να κρυώσει πριν τη μεταφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...