Προς το περιεχόμενο

Η Meta επιστρέφει στο γραφείο τρεις ημέρες την εβδομάδα, καθώς η απομακρυσμένη εργασία συνεχίζει να "πεθαίνει"


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, poulinos said:

αναμένει από τους υπαλλήλους που ζουν σε απόσταση 80 χιλιομέτρων από το γραφείο, να είναι παρόντες δύο ημέρες την εβδομάδα.

απλα κλαιω. 80 Km. εκτος αν εκει τα 80 km τα πηγαινουν με ελικοπτερο. :P

Χαχα, φαντάσου 80χμ περίπου είναι Σέρρες-Θεσσαλονίκη και το κάνουμε σε 50~60 λεπτά περίπου αλλά είναι ένας δρόμος ευθύς και ταχείας κυκλοφορίας χωρίς εμπόδια ή σταυροδρόμια και χωρίς να παρεμβάλλει κάτι ανάμεσα (εκτός από τα βουνά που κάνουν τον δρόμο όχι τόσο ευθύ σε ένα σημείο της διαδρομής). Και πάλι είναι υπερβολή να χάνεις μία ώρα να πας και μία ώρα να έρθεις για την δουλειά!

Αν είσαι Αθήνα 80χμ είναι ταξίδι δύο ημερών άνετα!

Δεν ξέρω την εδαφική τοπολογία στα γραφεία του Μάρκου αλλά αυτοί ζουν σε παράλληλο σύμπαν, παίζει να υπολόγισε την απόσταση σε χρόνο που κάνει το ελικόπτερό του και σου λέει εντάξει 10~15 λεπτά διαδρομή είναι, ας πετάγονται για ένα "γεια" δηλαδή, σιγά το πράμα!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Diavolos666 said:

Χαχα, φαντάσου 80χμ περίπου είναι Σέρρες-Θεσσαλονίκη και το κάνουμε σε 50~60 λεπτά περίπου αλλά είναι ένας δρόμος ευθύς και ταχείας κυκλοφορίας χωρίς εμπόδια ή σταυροδρόμια και χωρίς να παρεμβάλλει κάτι ανάμεσα (εκτός από τα βουνά που κάνουν τον δρόμο όχι τόσο ευθύ σε ένα σημείο της διαδρομής). Και πάλι είναι υπερβολή να χάνεις μία ώρα να πας και μία ώρα να έρθεις για την δουλειά!

Αν είσαι Αθήνα 80χμ είναι ταξίδι δύο ημερών άνετα!

Δεν ξέρω την εδαφική τοπολογία στα γραφεία του Μάρκου αλλά αυτοί ζουν σε παράλληλο σύμπαν, παίζει να υπολόγισε την απόσταση σε χρόνο που κάνει το ελικόπτερό του και σου λέει εντάξει 10~15 λεπτά διαδρομή είναι, ας πετάγονται για ένα "γεια" δηλαδή, σιγά το πράμα!

και περα απο τον χρονο ειναι κοστος καυσιμου και κοστος service. 

160 km την ημερα δηλαδη επι 25 εργασιμες = 4000 km το μηνα :P ενταξει σε 4-5 χρονια το εχεις πεταξει το αμαξι.ευκαιρια να παρουμε κατι καλυτερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά remote εργασία δε πεθαίνει, ίσα ίσα όλο και περισσότεροι την επιζητούν και όλο και πιο πολλές εταιρίες την προσφέρουν. Μόνο οι fang τους ζητάνε πισω αλλά αυτό μικρή σημασία έχει για το σύνολο της αγοράς. Εγώ δε ξαναγυρνάω πότε σε εργασία από γραφείο και όσοι ξέρω μου λένε το ίδιο. Έχω φίλους στο HR και μου έλεγαν ότι δε βρίσκουν άτομα για θέσεις στο γραφείο και αναγκαστικά ζητούν remote πλέον. Το ποτάμι δε γυρίζει πίσω. 

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, poulinos said:

και περα απο τον χρονο ειναι κοστος καυσιμου και κοστος service. 

160 km την ημερα δηλαδη επι 25 εργασιμες = 4000 km το μηνα :P ενταξει σε 4-5 χρονια το εχεις πεταξει το αμαξι.ευκαιρια να παρουμε κατι καλυτερο :P

Εντάξει τους είπε 2 ημέρες την εβδομάδα, χουβαρντάς είναι

Με 16 ευρώ ανά 100χμ είναι περίπου 25 ευρώ ανά ημέρα, επί 2 ημέρες την εβδομάδα = 50 ευρώ, επί 52 εβδομάδες τον χρόνο μείον 2 ας πούμε για τις άδειες = 50 εβδομάδες, είναι 2500€ τον χρόνο. Για τους δικούς μας μισθούς θα ήταν πάρα πολλά.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

αναμένει από τους υπαλλήλους που ζουν σε απόσταση 80 χιλιομέτρων από το γραφείο, να είναι παρόντες δύο ημέρες την εβδομάδα.

 

απλα κλαιω. 80 Km. εκτος αν εκει τα 80 km τα πηγαινουν με ελικοπτερο. :P

Το άρθρο γράφει τα μισά. Η META προσφέρει δωρεάν ξενοδοχείο δίπλα στα premises για τα άτομα που θα πηγαίνουν . Δεν θα πηγαίνο-ερχονται καθε μέρα (εκτος και να το θέλουν)
 

10 minutes ago, MetroStar said:

Εγώ δε ξαναγυρνάω πότε σε εργασία από γραφείο και όσοι ξέρω μου λένε το ίδιο.

Yep, και σε εμάς αυτό ισχύει. Και που να δεις τώρα που θα έρθουν T-digital και Atlassian εδω πέρα τι έχει να γίνει. (Αυτές είναι εδώ και χρόνια full remote).Οχι senior, ούτε mid developer δεν θα βρίσκουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολύ μεγάλες εταιρείες μπορούν και το κάνουν λόγω των καλών μισθών και των προοπτικών εξέλιξης. Οι μικρές δεν έχουν τόσο μεγάλο μοχλό πίεσης, καθώς άνετα μπορείς να φύγεις και να βρεις μια εταιρεία ίδιου επιπέδου με remote εντός και εκτός χώρας. Άσε που οι μεγάλες καίγονται να φέρουν πίσω κόσμο γιατι εχουν επενδύσει τρελά λεφτά σε real estate, τις μικρές τις συμφέρεις το remote γιατί συνήθως δεν έχουν καν δικά τους κτίρια και νοικιάζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, giwrgostr said:

Οι πολύ μεγάλες εταιρείες μπορούν και το κάνουν λόγω των καλών μισθών και των προοπτικών εξέλιξης. 

Αυτο για τους μισθούς είναι λίγο μύθος. Μπορεις να πας σε κάποια "μικρότερη" εταιρεία. (adobe, spotify, shopify, Bell labs κλπ κλπ) και να χτυπήσεις τον ίδιο η και καλύτερο μισθό. Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.  

Επίσης το turnover στις fang είναι άθλιο. Γύρω στα 2 χρόνια. Που σημαίνει ότι οι περισσότεροι τις χρησιμοποιούν για stepping stones. 

 

Spoiler

image.png.433b9878bc362cec9fb2de8f9eaede3c.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Ωστόσο, καθώς περνούσε ο καιρός, έγινε φανερό ότι ορισμένες πτυχές της εργασίας ήταν πιο δύσκολο να επιτευχθούν με εικονικά μέσα. "

Αυτό είναι το "έπεσε η παραγωγικότητα" στην καθαρεύουσα...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι πως πολλοί τους θέλουν πίσω αλλά έχουν ήδη ξενοικιάσει η μειώσει τα φυσικά γραφεία και όταν πας δεν έχεις που να κάτσεις. 
Την ελευθερία του wfh δεν την αλλάζω με τίποτα. Δουλευω μέχρι και από ξαπλώστρα παραλίας. 


Τα περί πτώσης της αποδοτικότητας είναι παραμύθια της χαλιμας. Ειμαστε επαγγελματίες και κάνουμε delivery χώρις μπαμπούλα πάνω απτό κεφάλι μας. 

Εαν ποτέ υπάρξει θεμα αποδοτικότητας η ο υπάλληλος δεν είναι ευχαριστημένος η προσέλαβες λάθος άτομο η η εταιρία κάτι κάνει λάθος. Σίγουρα δεν φταίει το wfh  


 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filip123go said:

Το άρθρο γράφει τα μισά. Η META προσφέρει δωρεάν ξενοδοχείο δίπλα στα premises για τα άτομα που θα πηγαίνουν . Δεν θα πηγαίνο-ερχονται καθε μέρα (εκτος και να το θέλουν)
 

 

σπιτι μου θελω να μενω (οχι εγω αλλα καταλαβαινεις) και οχι σε ξενοδοχειο.αν ειναι να τους βαλουν και ενα κρεβατι διπλα στο γραφειο να τους κρατανε εκει.να το κανουμε Foxconn:P

1 hour ago, Diavolos666 said:

Εντάξει τους είπε 2 ημέρες την εβδομάδα, χουβαρντάς είναι

Με 16 ευρώ ανά 100χμ είναι περίπου 25 ευρώ ανά ημέρα, επί 2 ημέρες την εβδομάδα = 50 ευρώ, επί 52 εβδομάδες τον χρόνο μείον 2 ας πούμε για τις άδειες = 50 εβδομάδες, είναι 2500€ τον χρόνο. Για τους δικούς μας μισθούς θα ήταν πάρα πολλά.

δωρο να μου τα κανε αυτα τα λεφτα η εταιρεια και με εταιρικο αμαξι δεν θα οδηγουσα 80 Km καθε μερα για την δουλεια. εναλλακτικη για ελικοπτερο δεχομαι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα γελοιο και μη ακριβες , ολο και περισσοτερες εταιριες υοθετουν την remote εργασια.. Και αυτοι υποστηριζουν το αναποδο;;

οτι να ναι..Ειναι αποδεδηγμενη η παραγωγικότητα σε remote περιβαλλον μπορει να ειναι και καλυτερη σε σχεση με το γραφειο..

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8Μιση χρόνια δουλειά από το σπίτι. την στιγμή που θα αναγκαστώ να χάσω 3 ώρες απο την ζωη μου καθημερινά ξανά, σταματάω άμεσα χωρίς 2η σκέψη . 
Να μην αναφέρω τα επιπλέον κόστη που έρχονται με την μετακίνηση στο γραφείο κτλπ. 
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Απλα γελοιο και μη ακριβες , ολο και περισσοτερες εταιριες υοθετουν την remote εργασια.. Και αυτοι υποστηριζουν το αναποδο;;

οτι να ναι..Ειναι αποδεδηγμενη η παραγωγικότητα σε remote περιβαλλον μπορει να ειναι και καλυτερη σε σχεση με το γραφειο..

Αυτοί απλά προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα "κλίμα" που θα το υιοθετήσουν και άλλοι. Γιατί ως γνωστών όλες οι μικρές ακολουθούν τις FANG στον τρόπο λειτουργίας τους. Αλλά πλέον τους έχουν πάρει χαμπάρι και είναι τέρμα irrelevant.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, umbrella co. είπε

Προφανως οι ανθρωποι εκει στην meta κατι δεν κανουν καλα. Εδω στο ελληνικο δημοσιο δεν πατανε ποτε στη δουλεια τους και ολα συνεχιζουν να δουλευουν ρολόϊ!

Αν αυτό στο οποίο ζούμε λειτουργεί ως ρολόι, επειδή 2 φορές το 24ωρο δείχνει σωστά την ώρα, δεν παύει να είναι χαλασμένο. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...