Προς το περιεχόμενο

Η BMW καταργεί την αντιδημοφιλή (συνδρομητική) προσέγγισή της για τα θερμαινόμενα καθίσματα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, safridia είπε

Αυτο μου θυμισε την πρωτη smart τηλεοραση μου (samsung) οταν την πηρα εβλεπε κανονικα Youtube και για καποιο λογο που αποφασισε η καλη εταιρια απλα περασε μια αναβαθμιση και εκοψε αυτη την δυνατοτητα.
Και πλεον η τηλεοραση μου δεν μπορει να δειξει YouTube
Ποιος ειμαι εγω ομως να αντιταθω στις βουλες τους και να σταθω εμποδιο στην οικονομικη τους αναπτυξη; Μην κλεισουν κιολας. Το κερδος πανω απ'ολα

Αυτό έχει να κάνει με υποστήριξη τρίτου λογισμικού και συμφωνίες των εταιριών.Η κάθε Samsung Πληρώνει αντίστοιχα την κάθε Google για να παρέχει μία εφαρμογή στο store της για κάθε μοντέλο.Οπως κάνουν τα κινητά με τις αναβαθμίσεις των Android.Τo youtube στο παράδειγμα σου είναι εφαρμογή που συνεχώς αναβαθμίζεται οπότε έχει ανάγκη για υποστήριξη και πληρωμή αδειών.Ετσι η Samsung αποφάσισε ότι δεν την εξυπηρετεί οικονομικά να συνεχίζει να πληρώνει ένα παλαιότερο μοντέλο της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εταιρίες σαν την bmw είναι απλά θλιβερό να χρεώνουν τους κατόχους με τέτοιου είδους υπηρεσίες οι οποίες θα έπρεπε να είναι όλες ενσωματώμενες χωρίς άλλο κόστος (δλδ ότι έχει επάνω το αυτοκίνητο λειτουργεί).Τα περιθώρια κέρδους είναι μεγάλα για τις περισσότερες ευρωπαικες αυτοκινητοβιομηχανίες που πουλάνε οχήματα πολυτελείας. Αντί να προσλαμβάνουν συνεργάτες που προτείνουν συνδρομές 18 δολ. μηνιαία για ανύπαρκτες υπηρεσίες να προσλάβει ειδικούς να αναπτύξουν το λογισμικό τους το οποίο υπολείπεται και ενδέχεται στο μέλλον να χάσουν  μεγάλο μερίδιο αγοράς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tesla θα λετε και θα κλαίτε BMW. πηρε ο πατέρας μου πριν 2 χρόνια x1 και δεν εχει ουτε αντροιντ. έρχεται ο πουλος να σας παρει και εσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, XarisArgy είπε

Και τωρα πως θα ζεστενεται ο κωλος μου στην μπεμπα?

εδω αλλοι ζεσταθηκαν ολοκληροι  το νου σου  https://www.flash.gr/tech/1573069/bmw-kindynos-fwtias-gia-chiliades-ochimata-stin-eyrwpi-poia-montela-echoyn-blabi

2 ώρες πριν, spirostolios είπε

Εταιρίες σαν την bmw είναι απλά θλιβερό να χρεώνουν τους κατόχους με τέτοιου είδους υπηρεσίες οι οποίες θα έπρεπε να είναι όλες ενσωματώμενες χωρίς άλλο κόστος (δλδ ότι έχει επάνω το αυτοκίνητο λειτουργεί).Τα περιθώρια κέρδους είναι μεγάλα για τις περισσότερες ευρωπαικες αυτοκινητοβιομηχανίες που πουλάνε οχήματα πολυτελείας. Αντί να προσλαμβάνουν συνεργάτες που προτείνουν συνδρομές 18 δολ. μηνιαία για ανύπαρκτες υπηρεσίες να προσλάβει ειδικούς να αναπτύξουν το λογισμικό τους το οποίο υπολείπεται και ενδέχεται στο μέλλον να χάσουν  μεγάλο μερίδιο αγοράς…

να προσλαβει  μηχανικους για να μην παιρνουν φωτια πες καλυτερα https://www.flash.gr/tech/1573069/bmw-kindynos-fwtias-gia-chiliades-ochimata-stin-eyrwpi-poia-montela-echoyn-blabi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, CyanBlue said:

Κι από τη μύγα ξίγκι. Δεν είναι για το μικρό ποσό (για όποιον έχει τέτοιο ένα υπερεκτιμημένο αυτοκίνητο) που χρώνουν για τη δυνατότητα θέρμανσης, αλλά γιατί κάτι που έχεις αγοράσει την υποδομή του - και που άλλοι με πολύ λιγότερα χρήματα την παρέχουν στον εξοπλισμό - χρεώνεται έξτρα. Αν κάποιος το ψάξει, θα βρει πολλά παρόμοια παραδείγματα.

Γιατί ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΣ την υποδομή του. 

Πλήρωσες ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ για να πάρεις ένα αυτοκίνητο που ΕΣΥ ΕΠΕΛΕΞΕΣ να ΜΗΝ έχει θερμαινόμενα καθίσματα σε σχέση πχ με εμένα που το πλήρωσα +2000€ (ή όσο κάνει) για να τα πάρω ΕΞΑΡΧΗΣ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ.

Το σύστημα αυτό, σου πρόσφερε τη δυνατότητα να ΑΠΟΚΤΙΣΕΙΣ θέρμανση, σε κάτι που ξαναλέω [γιατί υπάρχει πρόβλημα κατανόησης (όχι εδώ, παγκοσμίως απ'ότι βλέπω)], ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ. 

Υπάρχει ακόμα η επιλογή να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ εξ'αρχής τα θερμαινόμενα και να τα έχεις ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗ. 

Ρε παιδιά. ΝΙΩΣΤΕ.

Δηλαδή πραγματικά, δε θέλει τόση προσπάθεια πλέον. 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με βόλεψε περισσότερο που τα αγόρασα κατόπιν. Μου βγήκαν φθηνότερα (γιατί δεν υπολογίστηκαν στην αγορά όποτε γλίτωσα το τέλος ταξινόμησης πάνω τους) και με βόλεψε γιατί μπόρεσα να τα πάρω αργότερα που μάζεψα λίγα χρήματα γιατί με την αγορά έφυγαν. Τι σας χάλασε τώρα ούτε που κατάλαβα. Τώρα θα μου πεις εδώ ο άλλος έβαλε στην κουβέντα το ibizακι όποτε ξεχνά το…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, polaki είπε

Δηλαδή πραγματικά, δε θέλει τόση προσπάθεια πλέον. 

Kαι όμως για μερικούς θέλει. Είναι αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει τι ισχύει στην πραγματικότητα αλλά το βρίσκουν σαν μια δικαιολογία για να κράξουν. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Γιατί ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΣ την υποδομή του. 

Πλήρωσες ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ για να πάρεις ένα αυτοκίνητο που ΕΣΥ ΕΠΕΛΕΞΕΣ να ΜΗΝ έχει θερμαινόμενα καθίσματα σε σχέση πχ με εμένα που το πλήρωσα +2000€ (ή όσο κάνει) για να τα πάρω ΕΞΑΡΧΗΣ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ.

Το σύστημα αυτό, σου πρόσφερε τη δυνατότητα να ΑΠΟΚΤΙΣΕΙΣ θέρμανση, σε κάτι που ξαναλέω [γιατί υπάρχει πρόβλημα κατανόησης (όχι εδώ, παγκοσμίως απ'ότι βλέπω)], ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ. 

Υπάρχει ακόμα η επιλογή να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ εξ'αρχής τα θερμαινόμενα και να τα έχεις ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗ. 

Ρε παιδιά. ΝΙΩΣΤΕ.

Δηλαδή πραγματικά, δε θέλει τόση προσπάθεια πλέον. 

Ο πελατης αγορασε τα εξαρτηματα που μπορουν να θερμανουν το καθισμα, το εχει εγκατεστημενο στο αυτοκινητο που παρελαβε.
Η BMW λεει οτι για να σου δωσω τον διακοπτη πρεπει να πληρωσεις εξτρα απο αυτα που εδωσες για το αυτοκινητο γιατι εχω δυναμη και μπορω να το κανω.
Και υπαρχεις εσυ να τους δικαιολογησεις.

ΥΓ Δεν ξερω εαν το καλαταβαινεις αλλα το υφος που γραφεις εχει εναν ελιτισμο. Κατεβα λιγο απο τον θρονο  και κανε υπομονη με εμας που δεν καταλαβαινουμε τοσο καλα τον λατρεμενο νεοφιλελευθερισμο σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, safridia said:

...τον λατρεμενο νεοφιλελευθερισμο σας

...που λόγω αυτού και του καπιταλισμού που είμαι σίγουρος ότι απεχθάνεσαι μπορείς να έχεις BMW και iPhone...

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, safridia said:

Ο πελατης αγορασε τα εξαρτηματα που μπορουν να θερμανουν το καθισμα, το εχει εγκατεστημενο στο αυτοκινητο που παρελαβε.
Η BMW λεει οτι για να σου δωσω τον διακοπτη πρεπει να πληρωσεις εξτρα απο αυτα που εδωσες για το αυτοκινητο γιατι εχω δυναμη και μπορω να το κανω.
Και υπαρχεις εσυ να τους δικαιολογησεις.

ΥΓ Δεν ξερω εαν το καλαταβαινεις αλλα το υφος που γραφεις εχει εναν ελιτισμο. Κατεβα λιγο απο τον θρονο  και κανε υπομονη με εμας που δεν καταλαβαινουμε τοσο καλα τον λατρεμενο νεοφιλελευθερισμο σας

Αυτό που εξακολουθείς να μην θελεις να καταλάβεις (γιατί πλέον είναι θέμα θέλησης, όταν κάποιος εξηγεί) είναι ότι ΔΕΝ αγόρασε τα καθίσματα που λες, γιατί δεν τα πλήρωσε. Μπορεί να τα πληρώσει ΕΞΤΡΑ κατά την παραγγελία και να έχει μονίμως θερμαινόμενα χωρίς συνδρομές. Υπάρχει η δυνατότητα και το έξτρα κόστος. 

Επιτούτου για κάποιο λόγο αγνοείτε αυτή τη συνθήκη και αναπαράγετε κάτι που κάπου κάπως κάποτε διαβάσατε, από κάποιο φόρουμ άρθρο or whatever που για τους λόγους του δεν το κάνει σαφές.

Το ότι η ίδια η BMW απέτυχε να το κάνει σαφές είναι επίσης προβληματικό, και καλά να πάθει που αναγκάζεται να τα μαζέψει τώρα. 

Τα του ύφους μου θα τα λάβω υπόψη μου (το εννοώ), ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2023 at 17:54, polaki said:

Τα πάντα συνοψίζονται σε αυτήν εδώ την πρόταση: 

Δεν πειράζει, όποιος θέλει θερμαινόμενα τώρα ας τα παραγγείλει έτσι και ας πληρώσει το αντίστοιχο premium. 

Εκτός αν νομίζει κανείς ότι τώρα ξαφνικά το αυτοκίνητο θα το πουλάει η BMW πιο φθηνά από πριν. 

Εάν δεν έχω καταλάβει λάθος, αυτό που σταματάνε είναι η συνδρομητική υπηρεσία. Πάλι το hardware θα υπάρχει στάνταρ και θα μπορείς να το «ξεκλειδώσεις» αγοράζοντας (ακόμα και των υστέρων) τη δυνατότητα από την αντιπροσωπεία. Που αυτό σαφώς και είναι καλό.

Στην ιδέα με τη συνδρομή ήμουν κι εγώ κατά, εφόσον μιλάμε για μία "φιξ" δυνατότητα. Δε μιλάμε π.χ. για χάρτες, ή για μουσική, ή τέλος πάντων κάτι που η εταιρεία στηρίζει «ενεργά». Δεν είναι κάποια υπηρεσία. Είναι απλά ένα απενεργοποιημένο switch. Δε «κολλάει» καν η ιδέα ongoing χρέωσης για κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το bmw που είχα 118 Μ εάν έπρεπε να πληρώνω συνδρομή και για τα καθίσματα για να είναι θερμαινόμενα θα έπρεπε να ανοίξω ονλυφανς (και όχι μόνο με πατουσακια 😂) αφού είχα συνδρομή στο συνεργείο καθε λίγο και λιγάκι και έχω πληρώσει ένα ίδιο σε ανταλλακτικά . Ότι κλειδώνει , ξεκλειδώνει όποτε το «jailbreak BMW» θα ήτανε το πρώτο στην λίστα αναζήτησης του Google . Όπως πολλοι προείπαν ένα software που θα κάνει την ζωή του χρήστη πιο εύκολη και θα υποστηρίζει αναβαθμίσεις εφ ορου ζωης του οχηματος , εξτρα λειτουργίες (διαφορετική χαρτογράφηση κινητήρα πχ, διαφοροποιήσεις γενικά σε ένα πιο custom όχημα πχ) εκεί να το καταλάβω ! Δεν είμαστε εδώ να μαλώσουμε αλλά να αναπτύξουμε τις σκέψεις μας εκτός και εάν κάποιος από εδώ είναι ιδιοκτήτης της εταιρίας 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, polaki είπε

Αυτό που εξακολουθείς να μην θελεις να καταλάβεις (γιατί πλέον είναι θέμα θέλησης, όταν κάποιος εξηγεί) είναι ότι ΔΕΝ αγόρασε τα καθίσματα που λες, γιατί δεν τα πλήρωσε. Μπορεί να τα πληρώσει ΕΞΤΡΑ κατά την παραγγελία και να έχει μονίμως θερμαινόμενα χωρίς συνδρομές. Υπάρχει η δυνατότητα και το έξτρα κόστος. 

Επιτούτου για κάποιο λόγο αγνοείτε αυτή τη συνθήκη και αναπαράγετε κάτι που κάπου κάπως κάποτε διαβάσατε, από κάποιο φόρουμ άρθρο or whatever που για τους λόγους του δεν το κάνει σαφές.

Το ότι η ίδια η BMW απέτυχε να το κάνει σαφές είναι επίσης προβληματικό, και καλά να πάθει που αναγκάζεται να τα μαζέψει τώρα. 

Τα του ύφους μου θα τα λάβω υπόψη μου (το εννοώ), ευχαριστώ.

καλημερα

διαβαζω στο αρθρο τα εξης.....¨Ο Nota εξήγησε ότι η BMW πίστευε ότι παρείχε μια επιπλέον υπηρεσία στους πελάτες προσφέροντας την ευκαιρία να ενεργοποιήσουν τα θερμαινόμενα καθίσματα αργότερα".

Συμπεραινω λοιπον απο τη δηλωση αυτη οτι με την αγορα του αυτοκινητου, ο μηχανισμος θερμανσης υπαρχει ηδη εγκατεστημενος. Δεν πιστευω οτι η BMW δεν τον εχει χρεωσει με τον οποιοδηποτε τροπο, αναλογιζομενη οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μην εισπραξει ουτε 1 ευρω στο μελλον, αν ο κατοχος δεν αγορασει τη συνδρομη!

Ή μηπως οταν γινοσουν συνδρομητης ,σε καλουσαν να τοποθετησουν τον μηχανισμο; Δεν το νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...