Προς το περιεχόμενο

MSI B550 gaming plus + Ram πρόβλημα


Feygatos...
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fotaras76,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω στήσει εδώ και λίγους μήνες μετά από χρόνια απουσίας από pc λόγω παιδιού και μετακόμισης σε άλλη περιοχή, έκανα σχετικά low budget gaming pc (αν και ξεπέρασε τα 2Κ με καρέκλα γραφείο gaming κτλ 😁). 

Έβαλα την MSI b550 gaming plus

Ryzen 5600G

G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM με 4 Modules (4x8GB) και Ταχύτητα 3600

 

Προσφατα έβαλα και μια κάρτα γραφικών

 Sapphire Radeon RX 6600 8GB GDDR6

 

 

Πηγαίνοντας πρόσφατα στο bios κατά τυχη (αν και είχα κάνει ένα update με το που το έστησα) παρατήρησα ότι οι μνήμες τρέχουν στα 2133. Ενεργοποίησα το xmp και μπαίνοντας στη καρτέλα OC του bios αν και γράφει 3600 στη κεντρική σελίδα του bios τις δείχνει ακόμα 2133 όπως και στα Windows 2133mhz τις δείχνει τις μνήμες. 

Πρόβλημα συμβατότητας δεν παίζει μιας και το ελενξα πριν τα πάρω. 

Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις bios, ενεργοποιείς xmp (3600), σώζεις βγαίνοντας με F10/yes, σωστά;

Μήπως δεν μπουτάρει και επαναφέρει εργοστασιακές η μητρική;

Δοκίμασες χαμηλότερο προφίλ αν έχει, πχ 3200; Έστω με χειροκίνητη ρύθμιση. 4 στικ ίσως ζορίζουν τα πράγματα, περίεργη επιλογή τα 4x8gb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Το ΧΜΡ στο κρατάει ανοιχτό;

δοκίμασε με 2 στικ μνήμης να δεις αν το κρατάει η όχι για αρχή.

Ναι το κρατάει ανοιχτό, δεν δοκίμασα με 2 θα δοκιμάσω σήμερα η αλήθεια είναι χτες κατά τις 12 το βράδυ το πήρα χαμπάρι. 

Επίσης απενεργοποιησω τα on board graphics και τα Windows ακόμα τα βλέπουν. Να τα κάνω και disable από τις συσκευές μέσα από τα Windows ή δεν με ενοχλεί; 

24 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μπαίνεις bios, ενεργοποιείς xmp (3600), σώζεις βγαίνοντας με F10/yes, σωστά;

Μήπως δεν μπουτάρει και επαναφέρει εργοστασιακές η μητρική;

Δοκίμασες χαμηλότερο προφίλ αν έχει, πχ 3200; Έστω με χειροκίνητη ρύθμιση. 4 στικ ίσως ζορίζουν τα πράγματα, περίεργη επιλογή τα 4x8gb

Η αλήθεια είναι περίεργη επιλογή ξεκίνησα με 2χ8 και μετά από κάνα μήνα πήρα αλλά 2χ8 γιαυτό και κατέληξα έτσι. Σήμερα θα δοκιμάσω με 2 ραμ πάνω. Μπουταει και κρατάει το προφίλ. Η αλήθεια είναι σε κάθε επανεκκίνηση μετά από ενεργοποίηση xmp αργεί λίγο ανάψει η οθόνη ανάβει το led τη μητρική βλάβης cpu μετά από λίγο ξανακλείνει και ανοίγει κανονικά και μέσα στο bios τοχει κρατημένο το προφίλ που έβαλα. Θα δοκιμάσω και στα 3200 σήμερα ή ίσως πάρω 2*16gb άλλο μοντέλο να δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Ότι λένε τα παιδιά.4 στικάκια να χρονισουν στα 3600 θα έλεγα πως είναι τουλάχιστον δύσκολο. Ή  ρίχνεις την συχνότητα ή πας σε 2 στικάκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Feygatos... είπε

Ναι το κρατάει ανοιχτό, δεν δοκίμασα με 2 θα δοκιμάσω σήμερα η αλήθεια είναι χτες κατά τις 12 το βράδυ το πήρα χαμπάρι. 

Επίσης απενεργοποιησω τα on board graphics και τα Windows ακόμα τα βλέπουν. Να τα κάνω και disable από τις συσκευές μέσα από τα Windows ή δεν με ενοχλεί;

θυμάμαι σε σύστημα φίλου με τα ιδια χαρακτηριστικά αλλα Β450 μητρική εβλεπε οντως και τα γραφικά του επεξεργαστή παράλληλα. Σε ενοχλεί σε κάτι; ο μόνος τρόπος να κλείσουν τελείως ηταν απο το bios να ορίσω τα γραφικά στο pci-e αν θυμάμαι καλα. ΟΜΩΣ, αν πχ χρειαστείς να βγάλεις την καρτα γραφικών θα πρέπει πρώτα να γυρίσεις την επιλογή αυτή αλλιώς θες bios reset.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Feygatos... είπε

Η αλήθεια είναι περίεργη επιλογή ξεκίνησα με 2χ8 και μετά από κάνα μήνα πήρα αλλά 2χ8 γιαυτό και κατέληξα έτσι. Σήμερα θα δοκιμάσω με 2 ραμ πάνω. Μπουταει και κρατάει το προφίλ. Η αλήθεια είναι σε κάθε επανεκκίνηση μετά από ενεργοποίηση xmp αργεί λίγο ανάψει η οθόνη ανάβει το led τη μητρική βλάβης cpu μετά από λίγο ξανακλείνει και ανοίγει κανονικά και μέσα στο bios τοχει κρατημένο το προφίλ που έβαλα. Θα δοκιμάσω και στα 3200 σήμερα ή ίσως πάρω 2*16gb άλλο μοντέλο να δοκιμάσω. 

ειχα ακριβως το ιδιο θεμα προχθες που αρχικα ειχα 2χ8 στα 3000 και ηθελα να βαλω αλλες 2χ8. Και τοτε ξεκινησαν ολα τα προβληματα,δεν μπουταρε με τιποτα το συστημα. Μεχρι και reset με τη cmos μπαταρια εκανα,μετα απο 1000 προσπαθειες να παιζω με τις ταχυτητες και τα στικς δουλεψε. 

1)δοκιμασε να βαλεις τις 2 παλιες ραμ,κανε επαναφορα στις default (δηλαδη 2133). δες  αν μπουταρει, αν ναι συνεχιζεις 3ο στικ να δεις αν μπουταρει μετα 4ο και μετα ανεβαζεις xmp 

2)κανε reset απο τη μπαταρια cmos και βαλε 1-1 τα στικς, πρωτα το 1 παλιο δες αν μπουταρει ενω ειναι σε 2133 και βαζε 1-1 τα στικς και στο τελος εφοσον μπουταρει με 4 στικς τοτε ανεβασε xmp.

το 2ο ΝΟΜΙΖΩ  μου ελυσε εμενα το προβλημα αλλα μου εβγαλε τη παναγια δεν ξερω γιατι ειναι τοσο δυσκολο με τον συγχρονισμο των ΕΚ ΝΕΟΥ ραμ πανω σε υπαρχον συστημα

Μου αναβε και εμενα το κοκκινο LED δηλαδη και νομιζα ειχα brickarei την motherboard

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά όλα καλά, στα 3200 χειροκίνητα τρέχει κανονικά με 4 μνήμες πάνω. Με 2 τρέχει και 3600 αλλά όντως με 4 δεν μπορεί να πάει πάνω από 3200 αλλά δεν πειράζει. 

Τη κάρτα γραφικών την on board την έχω κάνει όπως γράφει η msi μέσω bios αλλά φαίνεται στα Windows και σε προγράμματα τύπου 3d mark κτλ. Αν και δεν με ενοχλεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Feygatos... είπε

Παιδιά τελικά όλα καλά, στα 3200 χειροκίνητα τρέχει κανονικά με 4 μνήμες πάνω. Με 2 τρέχει και 3600 αλλά όντως με 4 δεν μπορεί να πάει πάνω από 3200 αλλά δεν πειράζει. 

Τη κάρτα γραφικών την on board την έχω κάνει όπως γράφει η msi μέσω bios αλλά φαίνεται στα Windows και σε προγράμματα τύπου 3d mark κτλ. Αν και δεν με ενοχλεί. 

Μικρή η απώλεια επιδόσεων, ειδικά αν έχει κατεβάσει αναλογικά και το cl.

Δεν αξίζει η μετάβαση σε 2πλο κιτ εφόσον δουλεύει χωρίς προβλήματα εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2023 στις 10:01 ΠΜ, fotaras76 είπε

Ότι λένε τα παιδιά.4 στικάκια να χρονισουν στα 3600 θα έλεγα πως είναι τουλάχιστον δύσκολο. Ή  ρίχνεις την συχνότητα ή πας σε 2 στικάκια.

Μια χαρά χρονίζονται τα 4 στικακια...αρκεί να τα καταφέρνει ο imc του cpu αλλά και το ιδιο το mobo.....σε 5800X3D και b550 tomahawk δεν έχω θέμα ακόμα και στα 4000mhz με 4 στικακια (4Χ8gb)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Μια χαρά χρονίζονται τα 4 στικακια...αρκεί να τα καταφέρνει ο imc του cpu αλλά και το ιδιο το mobo.....σε 5800X3D και b550 tomahawk δεν έχω θέμα ακόμα και στα 4000mhz με 4 στικακια (4Χ8gb)...

συμφωνω ομοιως με 5700x και μητρικη msi 570Χ tomahawk παιζω μια χαρα στα 4000 με 4 τσιπακια b-die αρα ειναι θεμα imc και μητρικης οπως αναφερε ο φιλος ποιο πανω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Μια χαρά χρονίζονται τα 4 στικακια...αρκεί να τα καταφέρνει ο imc του cpu αλλά και το ιδιο το mobo.....σε 5800X3D και b550 tomahawk δεν έχω θέμα ακόμα και στα 4000mhz με 4 στικακια (4Χ8gb)...

Ο κανόνας είναι πως 2 στικάκια χρονίζονται πιο εύκολα σε υψηλές συχνότητες από τα 4. Από εκεί και πέρα φυσικά και παίζουν ρόλο cpu,μητρική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Feygatos... είπε

Παιδιά τελικά όλα καλά, στα 3200 χειροκίνητα τρέχει κανονικά με 4 μνήμες πάνω. Με 2 τρέχει και 3600 αλλά όντως με 4 δεν μπορεί να πάει πάνω από 3200 αλλά δεν πειράζει. 

Τη κάρτα γραφικών την on board την έχω κάνει όπως γράφει η msi μέσω bios αλλά φαίνεται στα Windows και σε προγράμματα τύπου 3d mark κτλ. Αν και δεν με ενοχλεί. 

Έχω απορία για το πως έφτιαξε το θέμα σου εν τέλει! 

Επίσης αν έχεις 2 οθόνες,καλή επιλογή είναι την 2η να την κουμπώσεις στην θύρα της μητρικης εφ'όσον έχεις onboard, να μην taxάρει την κανονική gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, geomrk είπε

Έχω απορία για το πως έφτιαξε το θέμα σου εν τέλει! 

Επίσης αν έχεις 2 οθόνες,καλή επιλογή είναι την 2η να την κουμπώσεις στην θύρα της μητρικης εφ'όσον έχεις onboard, να μην taxάρει την κανονική gpu

Η αλήθεια είναι το διαπίστωσα προχτές το βράδυ πολύ αργά και άνοιξα το θέμα χτες το πρωί που ήμουνα δουλειά. Το μόνο πουχα δοκιμάσει να ενεργοποιήσω το xmp που αυτόματα υποθετικά από το bios τις πάει τέρμα νομίζω ταχύτητα που υποστηρίζεται αλλά αργούσε να μπουταρει μετά από επανεκκίνηση και πάλι τις έβαλε 2133. Χτες απλά χειροκίνητα με ενεργό xmp τις έβαλα 3200 και δούλεψε κανονικά. Έβγαλα το auto απτή ταχύτητα και το δοκίμασα στα 3600 δεν μπορεί να εκκινήσει και πάει πάλι στα 2133 αλλά στα 3200 κανονικά bootare. 

Τώρα θα μου πεις τσάμπα άνοιξες το θέμα 🤣 απλά ανχώθηκα χτες και λόγο ότι 7 χρόνια ήμουν χωρίς pc έλεγα μπας και μου ξεφεύγει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...