Προς το περιεχόμενο

Η Apple διορθώνει zero day bugs που χρησιμοποιήθηκαν για την εγκατάσταση του Pegasus spyware σε iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
16 minutes ago, manolis940 said:

Υπάρχει το αντίστοιχο κενό στην Google; Θα τρελαθούμε; Έχουν i-messege τα Android?

Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις στο κομμάτι του συγκριτικού. Είναι σαν την κυβέρνηση που τα κάνει μαντάρα και γυρνάει σαν επιχείρημα να συγκριθεί με την προηγούμενη. Σαν τον τύπο που τον γράφουν για υπερβολική ταχύτητα και παραπονιέται ότι δεν βγαίνουν να πιάσουν κανένα κλέφτη.

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι ρίχνουμε το επίπεδο της συζήτησης με αυτού του είδους την επιχειρηματολογία, δεν πειράζει, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε.

Το ποιός ρίχνει το επίπεδο της συζήτησης, άσε να το κρίνουν όσοι διαβάζουν το topic. 
Δεν μπαίνω στο κομμάτι του συγκριτικού γιατί δεν με ενδιαφέρει να συγκρίνω. 

Όσο για την ύπαρξη κενών σε άλλα λειτουργικά συστήματα, αφήνω αυτό εδώ: 
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/predator-looking-under-the-hood-of-intellexas-android-spyware/

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Υπάρχει το αντίστοιχο κενό στην Google; Θα τρελαθούμε; Έχουν i-messege τα Android?

Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις στο κομμάτι του συγκριτικού. Είναι σαν την κυβέρνηση που τα κάνει μαντάρα και γυρνάει σαν επιχείρημα να συγκριθεί με την προηγούμενη. Σαν τον τύπο που τον γράφουν για υπερβολική ταχύτητα και παραπονιέται ότι δεν βγαίνουν να πιάσουν κανένα κλέφτη.

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι ρίχνουμε το επίπεδο της συζήτησης με αυτού του είδους την επιχειρηματολογία, δεν πειράζει, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε.

Το επίπεδο μιας συζήτησης πέφτει όταν επιχειρηματολογούμε ανάλογα με το τι μας συμφέρει…

Εσένα πχ σε συμφέρει να μην “αναφερθεί” ότι όχι μόνο υπάρχει αντίστοιχο κενό και στο Android αλλά η ασφάλεια υπολείπεται αρκετά σε σύγκριση με του iOS…

οπότε και για την αρχική σου ερώτηση, ναι και εγώ είμαι ικανοποιημένος μιας και γρήγορα βγαίνουν τα updates που κλείνουν τρύπες και δεν έχω καμία άλλη καλύτερη επιλογή, εκτός και αν πιστεύεις ότι είναι προτιμότερο για να αποφύγω την πιθανότητα να με παρακολουθούν με το πανάκριβο Pegasus να πω σε Android και να με παρακολουθούν ακόμα και οι εφαρμογές με τις κλανιές…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Δεν μπαίνω στο κομμάτι του συγκριτικού γιατί δεν με ενδιαφέρει να συγκρίνω. 

Όσο για την ύπαρξη κενών σε άλλα λειτουργικά συστήματα, αφήνω αυτό εδώ: 
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/predator-looking-under-the-hood-of-intellexas-android-spyware/

Αυτό δεν είναι σύγκριση; 😂

 

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το επίπεδο μιας συζήτησης πέφτει όταν επιχειρηματολογούμε ανάλογα με το τι μας συμφέρει…

Εσένα πχ σε συμφέρει να μην “αναφερθεί” ότι όχι μόνο υπάρχει αντίστοιχο κενό και στο Android αλλά η ασφάλεια υπολείπεται αρκετά σε σύγκριση με του iOS…

Αν θέλεις τότε να αποφανθούμε για την ασφάλεια του iOS σύμφωνα με το nokia 3310. Είναι και αυτό ένα κριτήριο.

Το επίπεδο της συζήτησης πέφτει όταν ξεφεύγουμε απ' το θέμα. Εγώ ξεκίνησα να λέω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το ερευνητικό κομμάτι της Apple όσον αφορά την εύρεση κενών ασφαλείας. Δεν έχω αναφέρει πουθενά την λέξη Android ούτε υπονοώ ότι υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω.

Το να μου φέρνεις στην συζήτηση το οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό σύστημα σαν δικαιολογία, δεν βοηθάει την συζήτηση περιέγραψα το γιατί παραπάνω. Αν είσαι μέτοχος δείχνει αδυναμία, αν είσαι χρήστης δείχνει οπαδισμό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Αυτό δεν είναι σύγκριση; 😂

 

Αν θέλεις τότε να αποφανθούμε για την ασφάλεια του iOS σύμφωνα με το nokia 3310. Είναι και αυτό ένα κριτήριο.

Το επίπεδο της συζήτησης πέφτει όταν ξεφεύγουμε απ' το θέμα. Εγώ ξεκίνησα να λέω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το ερευνητικό κομμάτι της Apple όσον αφορά την εύρεση κενών ασφαλείας. Δεν έχω αναφέρει πουθενά την λέξη Android ούτε υπονοώ ότι υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω.

Το να μου φέρνεις στην συζήτηση το οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό σύστημα σαν δικαιολογία, δεν βοηθάει την συζήτηση περιέγραψα το γιατί παραπάνω. Αν είσαι μέτοχος δείχνει αδυναμία, αν είσαι χρήστης δείχνει οπαδισμό.

 

 

 

Από πότε σε μια ερώτηση για το αν είναι κάποιος ικανοποιημένος από κάτι εξαίρεται το γιατί?

Θα σου άρεσε η απάντηση: Ναι, είμαι ικανοποιημένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...