Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη κειμένου περί ''Κανονισμός για τη Διασφάλιση του Απορρήτου των Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών''


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.
Μετά απο αρκετούς μήνες δουλειάς και έρευνας κατάφερα και μπόρεσα να πάρω άδεια για πώληση ίντερνετ αλλα και να στήσω μια κεραία ΕΚΧΧΟ στην πόλη με σκοπό για την μεταπώληση ίντερνετ.
Σε τελευταίο στάδιο μου έχει μείνει να συντάξω ένα κείμενο όπως αναφέρουν περί Διασφάλιση του Απορρήτου όπου δεν έχω καταλάβει το πώς θα πρέπει να το γράψω.

Μετά απο επικοινωνία με δικηγόρους όπως φαντάστηκα στην πόλη μου δεν ήθελε κανένας να ασχοληθεί λόγου του ότι δεν παίρνουν τέτοιες ευθύνες και για την Θεσσαλονίκη ένα γραφείο μου ζήτησε 3000+φπα (απο εκεί θα αρχίσουμε μου είπε κιόλας), Μετά απο επικοινωνία με την ΑΔΑΕ μου είπαν πως το κείμενο δεν χρειάζεται καμια υπογραφή απο κανένα γραφείο αλλα θα πρέπει να το συντάξω μόνος μου. Να διαβάσω της παραγράφους μια μια και να γράψω ένα κείμενο. Δεν απαιτείτε ο τρόπος λειτουργίας ούτε ο εξοπλισμός, και απορώ τη απαιτείτε;

Μιας και εγω εδώ και μήνα δεν μπορώ να καταλάβω το πώς και το τή θα πρέπει να γράψω μπορεί κάποιος να ξέρει ή να είναι ξεφτέρι σε κείμενα θα χρειαζόμουν την βοήθειά του να με καθοδηγήσει σε αυτό το κομμάτι.
Παρακάτω είναι το λινκ για το ΦΕΚ και είναι και σε αρχείο.

http://www.adae.gr/nomothetiko-plaisio/leptomereies/article/kanonismos-gia-ti-diasfalisi-toy-aporritoy-ton-ilektr/

KANONISMOS_165.2011.pdf

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να προσφέρω κάτι πέρα από την ενημέρωση ότι η "σήνταξη κειμένου" πήρε σύνταξη τελικώς. 

Πάντως, ακούγεται αρκετά ωραία η ιστορία πώλησης ίντερνετ, οπότε, αν μπορείς, δώσε περισσότερες πληροφορίες (είτε τεχνικά, είτε πιο γενικά, φυσικά όσο δεν "προδίδεις" τα μυστικά της δουλειάς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά νταξ με κραξατε ασο δεν παει με την ορθογραφία. Λογικά πραγματα μέσα σε ένα φορουμ. Μετά απο 12 ώρες δουλειας και πριν τον ύπνο να γραψεις κειμενο δεν είναι ευκολο όταν το να γράφεις καθε μέρα δεν είναι στην ζωή σου.

Σχετικα με το ιντερνετ υπαρχει εδω και αρκετα χρονια οπως και το 2010 και πριν υπηρχε το ασυρματο δικτυο twmn και awmn οπου μοιραζομασταν αρχεια με dc++ και ιντερνετ κλπ.

Μετα απο αρκετη ερευνα μιας και υπαρχουν εταιριες του επαγγελματος ξεκινησα και εγω το δικο μου δικτυο με με γνωστους για δοκιμαστικους σκοπους και μετα απο ενα χρονο λειτουργιας το προχωραω πανω σε επαγγελματικο επιπεδο, απλα η διαδικασια με αιτησεις και εγγραφα ειναι αρκετα δυσκολη ιδικα σε μικρη πολη που δεν ξερει κανενας τιποτα σχετικα.

Μου εχει μεινει το εν λογο κειμενο που θα πρεπει να ετοιμασω και να στειλω στην ΑΔΑΕ απλα δεν ξερω πως θα το ξεκινησω και το τη ακριβως θελουν να γραψω μεσα.

Σχετικα με το εργο που ρωταει ο φιλος @csontheline δεν υπαρχει κατι κρυφο ειναι κεραιες 5GHz της Ubiquiti, ρουτερ Mikrotik αλλα και μερικες κεραιες Mimosa που κανουν την δουλεια και με σωστο στησιμο μπορεις να στειλεις σε αποσταση και 10χμ εαν εχεις οπτικη επαφη.

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Σύνταξη κειμένου περί ''Κανονισμός για τη Διασφάλιση του Απορρήτου των Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών''
2 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Καλά νταξ με κραξατε ασο δεν παει με την ορθογραφία. Λογικά πραγματα μέσα σε ένα φορουμ. Μετά απο 12 ώρες δουλειας και πριν τον ύπνο να γραψεις κειμενο δεν είναι ευκολο όταν το να γράφεις καθε μέρα δεν είναι στην ζωή σου.

Σχετικα με το ιντερνετ υπαρχει εδω και αρκετα χρονια οπως και το 2010 και πριν υπηρχε το ασυρματο δικτυο twmn και awmn οπου μοιραζομασταν αρχεια με dc++ και ιντερνετ κλπ.

Μετα απο αρκετη ερευνα μιας και υπαρχουν εταιριες του επαγγελματος ξεκινησα και εγω το δικο μου δικτυο με με γνωστους για δοκιμαστικους σκοπους και μετα απο ενα χρονο λειτουργιας το προχωραω πανω σε επαγγελματικο επιπεδο, απλα η διαδικασια με αιτησεις και εγγραφα ειναι αρκετα δυσκολη ιδικα σε μικρη πολη που δεν ξερει κανενας τιποτα σχετικα.

Μου εχει μεινει το εν λογο κειμενο που θα πρεπει να ετοιμασω και να στειλω στην ΑΔΑΕ απλα δεν ξερω πως θα το ξεκινησω και το τη ακριβως θελουν να γραψω μεσα.

Σχετικα με το εργω που ρωταει ο φιλος @csontheline δεν υπαρχει κατι κρυφο ειναι κεραιες 5GHz της Ubiquiti, ρουτερ Mikrotik αλλα και μερικες κεραιες Mimosa που κανουν την δουλεια και με σωστο στησιμο μπορεις να στειλεις σε αποσταση και 10χμ εαν εχεις οπτικη επαφη.

Δεν μπορείς να βρεις τι κείμενο έχουν οι άλλες εταιρίες ώστε να πάρεις μια ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν μπορείς να βρεις τι κείμενο έχουν οι άλλες εταιρίες ώστε να πάρεις μια ιδέα ;

Εστω και σαν παράδειγμα δεν μπορώ να βρω τίποτα πουθενά. Ακόμα και με την ΑΔΑΕ που μίλησα και εξυπηρετούν πολύ καλά δεν μου είπαν τη σόι κείμενο χρειάζονται. ''Ενα κείμενο για την πολιτική Ασφαλείας βάση ΦΕΚ'' μόνο αυτό μου λένε τίποτα άλλο.

 

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με τον Κανονισμό της ΑΔΑΕ για τη Διασφάλιση του Απορρήτου των Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών(ΦΕΚ Β’ 2715/17.11.2011), βασικές υποχρεώσεις των παρόχων ηλεκτρονικών επικοινωνιών αναφορικά με την Πολιτική Ασφάλειας είναι, μεταξύ άλλων, οι παρακάτω :

α) Κάθε πάροχος οφείλει να εκπονεί και να διαθέτει ανά πάση στιγμή καθορισμένη Πολιτική για τη διασφάλιση του απορρήτου των επικοινωνιών.

β) Ο πάροχος οφείλει να υποβάλει την Πολιτική Ασφάλειας για τη Διασφάλιση του Απορρήτου των Επικοινωνιών προς έγκριση στην ΑΔΑΕ.

γ) Ο πάροχος οφείλει να εφαρμόζει την εν λόγω πολιτική.

δ) Η πολιτική ασφάλειας έχει αρθρωτή δομή και αποτελείται από επιμέρους πολιτικές, οι οποίες ορίζουν τις απαιτήσεις ασφάλειας που πρέπει να ικανοποιούνται για κάθε επιμέρους κατηγορία ειδικών θεμάτων όπως ορίζεται στον Κανονισμό.

ε) Ο πάροχος οφείλει να ορίσει συγκεκριμένο εργαζόμενο του, ως Υπεύθυνο Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών, επιφορτισμένο με την ευθύνη ελέγχου της υλοποίησης των μέτρων και των απαιτήσεων που ορίζονται στην Πολιτική Ασφάλειας για τη Διασφάλιση του Απορρήτου των Επικοινωνιών.

 

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό τα καταφέρεις, δώσε περισσότερες εμπορικές πληροφορίες για τις υπηρεσίες σου (πακέτα, τιμές, περιοχή κάλυψης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράψε κι εσύ ότι το δίκτυό σου και οι υπηρεσίες σου είναι σύμφωνες με το ΦΕΚ που σου λένε 😕

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...