Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 Pro και Pro Max με καλύτερες κάμερες, ανθεκτική κατασκευή, USB-C και Action Button


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, Just_travel_everywhere said:

Αν τα android είχαν την ποιότητα του βίντεο του iPhone τώρα δεν θα μιλούσαμε.

Υπάρχουν ανδροιδ που τραβουύσαν καλύτερη ποιότητα όπως το LG V30 με SLog σε σχέση με το εκίνης εποχής iPhone. Σήμερα δεν ξέρω αν υπάρχει κινητό που τραβάει και αποθηκεύει ποιότητα ProRes αλλά σαν κάμερα μπορείς να δεις το LG V60 που τραβάει HDR 8K και είναι σε πολύ καλά επίπεδα (και κάποια Huawei που έχουν πραγματικά καλή κάμερα). Το pro res όντως ανεβάζει την ποιότητα πολύ αν η κάμερα μπορεί να δώσει 12bit ή παραπάνω. Επίσης μην ξεχνάμε τις ναυαρχίδες της Sony που είναι σε άλλο επίπεδο το βίντεο τους, από από οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

Επεξ/σία από Athoz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι κάλε, είναι εξωπραγματικό πράγμα το τελευταίο μοντέλο κάθε φορά να είναι καλύτερο από τα προηγούμενα! Πού ακούστηκε!  :) 

και αφού είναι κάτι που ισχύει νομοτελειακά, έχει νόημα να το λένε και να το ξαναλένε σαν να είναι κάτι απίστευτο;

ωραίο παντως το pro max. να δουμε τιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, σκέφτομαι τι ζωάρα πρέπει να κάνει το τμήμα σχεδιασμού της Apple.

Αν δε κάνω λάθος 3 σερί γενιά που το "σασί" είναι ακριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα το iPhone 15 Pro με χωρητικότητα 128GB θα κοστίζει 1239€ ενώ η αρχική έκδοση του iPhone 15 Pro Max με 256GB αποθηκευτικό χώρο θα κοστίζει 1499€.

  • Like 13
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_ είπε

Προσωπικά δεν έχω δει καλύτερη κάμερα σε κανένα άλλο κινητό από του iPhone 14 Pro τραβώντας με ProRaw (αποκλειστικά). Το μόνο κινητό που κατάφερε να με εντυπωσιάσει στην κάμερα και να πω πως όντως δίνει ποιότητα πραγματικής κάμερας. Θα τολμήσω λοιπόν να πω και το περσινό και το φετινό θα έχουν καλύτερες του Huawei.

8η θεση εισαι φιλατακι...

 

r4.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hal9000 είπε

Στην Ελλάδα το iPhone 15 Pro με χωρητικότητα 128GB θα κοστίζει 1239€ ενώ η αρχική έκδοση του iPhone 15 Pro Max με 256GB αποθηκευτικό χώρο θα κοστίζει 1499€.

Είναι σίγουρο αυτό ;

 Γιατί αν είναι σε σχέση με τα 1719 που έσκασα πέρσι για τα 256 GB είναι εμφανή διαφορά !

 🙏🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα δεν έχουν βγάλει τιμές ακόμα από ότι βλέπω https://www.bestprice.gr/cat/806/mobile-phones.html?q=iphone+15 , θα έχει διαφορά στις τιμές από αυτές που έχουν ανακοινωθεί στο εξωτερικό;

Επεξ/σία από diegito1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερο οπως αναμενόταν αλλα οκ iterative upgrade σε αρκετους τομεις, μου αρεσει το action button παρα πολυ σαν ιδεα, το mute switch δεν το αγγιζω ποτε οποτε τωρα εχω ενα κουμπι για quick actions ενω πριν ηταν διακοσμητικό. Το μονο που με χαλασε λιγο ειναι τα χρωματα αν και δεν τα εδειξαν πολυ, το 14 pro max σε μαυρο ειναι τελειο γιατι κρυβει καλα τα camera rings και δινει ενα stealth look που προσωπικα μου αρεσει πολυ και μου ειχε λειψει απο την Apple. Τωρα τα βλεπω ολα να τα τονιζουν αρκετα και παλι και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει ιδιαίτερα. Νομιζω οτι στα χρωματα θα πρεπει να προσπαθησουν λιγο περισσοτερο η και να φερουν καποια απο το παρελθον, το πρασινο του 11 το pacific blue του 12 και το sierra blue ισως θα επρεπε να τα ξαναδουμε γιατι ηταν πραγματικα φοβερα. Θα τα δουμε καλυτερα σε hands on βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι κάλε, είναι εξωπραγματικό πράγμα το τελευταίο μοντέλο κάθε φορά να είναι καλύτερο από τα προηγούμενα! Πού ακούστηκε! 
 

Πάντως αν σε ενοχλούν οι μικρές αναβαθμίσεις κάθε φορά της apple, μπορείς να πάρεις ένα Samsung σειράς S, που κάθε χρόνο το μοντέλο είναι αγνώριστο σε σχέση με το προηγούμενο! :) 

Ακομα δεν δεχεσαι μυγα στο σπαθί σου για την apple..;  εγω πάντως με 13 χρόνια σαμι...  Τώρα που μου χαλασε η εσωτερικη οθονη στο fold 3 και με πέταξαν εκτός εγγύησης λογω γρατσουνιων στο απεξω μέρος της συσκευής κ ζητάνε 631 ευρώ δεν τους αγαπάω και τόσο... Μηπως δεν υπάρχει λόγος να φανατιζομαστε για εταιρείες οπως την apple που λένε οτι ειναι οι καλυτερες... Και αγοράζουν οθονες απο σαμι...  Κ εταιρείες οπως η σαμι που κορόιδευε την apple για αφαίρεση φορτιστή... Audio jack  κ πως δεν έχει micro sd κ όλως τυχαίως τα έβγαλε και αυτή...  Σκέφτηκα για λιγο να παω σε i phone, αλλα θυμήθηκα ξανά γιατί δε την χωνεύω τόσα χρόνια οσο κ δυνατή να είναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Athoz είπε

Υπάρχουν ανδροιδ που τραβουύσαν καλύτερη ποιότητα όπως το LG V30 με SLog σε σχέση με το εκίνης εποχής iPhone. Σήμερα δεν ξέρω αν υπάρχει κινητό που τραβάει και αποθηκεύει ποιότητα ProRes αλλά σαν κάμερα μπορείς να δεις το LG V60 που τραβάει HDR 8K και είναι σε πολύ καλά επίπεδα (και κάποια Huawei που έχουν πραγματικά καλή κάμερα). Το pro res όντως ανεβάζει την ποιότητα πολύ αν η κάμερα μπορεί να δώσει 12bit ή παραπάνω. Επίσης μην ξεχνάμε τις ναυαρχίδες της Sony που είναι σε άλλο επίπεδο το βίντεο τους, από από οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

Συγνώμη φίλε αλλά αλλά συσκευές τύπου lg που έχουν κλίσει προ καιρό και κάτι Samsung 8k που δοκίμασα ήταν απλά ένα σκουπίδι !! Εδώ καλά 8κ δεν δίνει η Sony a7 s3 !! Που είναι επαγγελματική κάμερα θα δώσουν μια στέκια φακοί !! Συν ότι η ανάλυση δεν κάνει την ποιότητα !! Το ProRes υπάρχει μόνο σε επαγγελματικές λύσης πχ mavic 3 cine!! 3500€+ μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα κ ν έλεγα προ η σαμυ οργώνει όμως δυστυχώς συσκευη 2023 s23u και tab s9u να μην μπορούμε να παίξουν βίντεο από Sony a7iv 4K και το iPad mini 6 να το έχει νερό 9gb 5 λεπτά  βίντεο ε εντάξει καταλαβαίνεις . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απλο δυνατη υποβαθμιση απο τα μεγαλυτερα 2 αδερφακια , 15 pro καλη φαση , με χαλαει η διαφοροποιηση απο το pro max , διοτι υπαρχει κοσμος που το παιρνει απλα και μονο λογο μεγεθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, erasmys είπε

8η θεση εισαι φιλατακι...

Καλά κάθεσαι και βλέπεις τώρα το DXO Mark;

1. Να σου θυμίσω πως το σάιτ εκείνο δοκιμάζει τα κινητά ΜΟΝΟ στο αυτόματο mode και όχι στο RAW που προανέφερα.

2. Εχω στην κατοχή μου καλό εξοπλισμό φωτογραφικής μηχανής καθώς και εμπειρία πάνω στη φωτογραφία. Έχουν περάσει και από τα χέρια μου ανάλογα κινητά που κουβεντιάζουμε. Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως το iPhone 14 Pro έχει την καλύτερη κάμερα από όλους.

ΥΓ: Δεν είμαι χρήστης iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, john_ είπε

Καλά κάθεσαι και βλέπεις τώρα το DXO Mark;

1. Να σου θυμίσω πως το σάιτ εκείνο δοκιμάζει τα κινητά ΜΟΝΟ στο αυτόματο mode και όχι στο RAW που προανέφερα.

2. Εχω στην κατοχή μου καλό εξοπλισμό φωτογραφικής μηχανής καθώς και εμπειρία πάνω στη φωτογραφία. Έχουν περάσει και από τα χέρια μου ανάλογα κινητά που κουβεντιάζουμε. Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως το iPhone 14 Pro έχει την καλύτερη κάμερα από όλους.

ΥΓ: Δεν είμαι χρήστης iPhone.

εχεις δοκιμασει την καμερα του P60 pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Chris_BMW said:

Είναι σίγουρο αυτό ;

 Γιατί αν είναι σε σχέση με τα 1719 που έσκασα πέρσι για τα 256 GB είναι εμφανή διαφορά !

 🙏🏻

Ναι είναι σίγουρο. Ο Hal9000 που έγραψε το σχόλιο είναι ο ιδιοκτήτης του Insomnia και έχει εσωτερική πληροφόρηση απευθείας από την ελληνική αντιπροσωπεία (iSquare). 

Επεξ/σία από enlightened
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...