Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 Pro και Pro Max με καλύτερες κάμερες, ανθεκτική κατασκευή, USB-C και Action Button


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική Μου άποψη είναι ότι οι συσκευές pro τα σπάνε... Σε όλα μου κάνουν απόλυτα..

Το ότι άλλαξα και γύρισα σε Samsung είναι ότι έχω θέμα με τις ελλείψεις του ios...

Call log

Dialler

Scheduled sms

File explorer

 

 

Οι συσκευές όμως της Apple είναι κορυφαίες ..

Επεξ/σία από redcom7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

σκεψου ποσο παραπανω Pro res μπορουν να γραψουν οι creators ;) 

Για κάτι τέτοιο θα χρειαστεί και κάποια ειδική θήκη, στην οποία θα κουμπώνει και θα ασφαλίζει ο δίσκος, ώστε να κουβαλάς ένα "χοντρό" πακετάκι (iphone+ssd). Φαντάζομαι δεν θα αφήνει κάποιος τον SSD να κρέμεται, ούτε θα το κρατάει κολλητά με το κινητό, με κίνδυνο να γλιστρήσουν. Για έναν creator πάντως αυτή η λύση πρέπει να είναι λουκούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, john_ είπε

Μα ποιο το νόημα να μπορείς να τραβάς τη σιλουέτα του ήλιου ή άλλων απομακρυσμένων αντικειμένων με χαμηλή ευκρίνεια; Προσωπικά με ενδιαφέρει εαν πάω ένα ταξίδι να μπορώ να έχω κάποιες πολύ καλές φωτογραφίες σε ποιότητα με κανονικό εύρος φακού 24mm - 75mm (1x - 3x). Με αυτό το εύρος μπορείς να κάνεις παπάδες αν γνωρίζεις από φωτογραφία. 

Προσωπικά λοιπόν θα προτιμούσα οι εταιρείες να εστιάζουν σε 1 πανίσχυρο αισθητήρα και φακό που να δίνει αυτό το εύρος όσο δυνατόν καλύτερα παρά να μου δίνουν 3-4 φακούς/αισθητήρες που αποδίδουν στο τέλος μέτρια.

Απάντησα στο ποστ για το φεγγάρι!

Οι χρήστες του μήλου έχετε μια τάση να μηδενίζετε οτιδήποτε άλλο εκτός της αγαπημένης σας εταιρίας....

Έχω και x10 optical zoom με ois...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως συμβαίνει κάθε φορά με ένα νέο μοντέλο iPhone, έτσι και τώρα έχουμε απλά μια «συντηρητική» αναβάθμιση σε σχέση με το προηγούμενο (επεξεργαστής, κάμερες, υλικό στο σασί). Αυτό σημαίνει πως κάποιος που έχει το προηγούμενο ή το προ προηγούμενο μοντέλο, εξακολουθεί να είναι καλυμμένος ως προς τα περισσότερα και δεν υπάρχει λόγος για να τρέξει να αναβαθμιστεί (εκτός κι αν είναι ο gadgetάκιας που δεν τον απασχολεί το κόστος).

Για κάποιον που έχει ήδη ένα μοντέλο τα τελευταία 3 χρόνια και πάνω, προφανώς και είναι η καλύτερη επιλογή για να αναβαθμιστεί και να νιώσει ταυτόχρονα πως πήρε κάτι διαφορετικό και καλύτερο από το προηγούμενο.

Επίσης σταματήστε να προσβάλετε τους χρήστες που έχουν διαφορετικά γούστα από εσάς και αποφασίζουν να ξοδέψουν τα χρήματά τους όπως επιθυμούν…

:)  

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, billdanos said:

Όπως συμβαίνει κάθε φορά με ένα νέο μοντέλο iPhone, έτσι και τώρα έχουμε απλά μια «συντηρητική» αναβάθμιση σε σχέση με το προηγούμενο (επεξεργαστής, κάμερες, υλικό στο σασί). Αυτό σημαίνει πως κάποιος που έχει το προηγούμενο ή το προ προηγούμενο μοντέλο, εξακολουθεί να είναι καλυμμένος ως προς τα περισσότερα και δεν υπάρχει λόγος για να τρέξει να αναβαθμιστεί (εκτός κι αν είναι ο gadgetάκιας που δεν τον απασχολεί το κόστος).

Για κάποιον που έχει ήδη ένα μοντέλο τα τελευταία 3 χρόνια και πάνω, προφανώς και είναι η καλύτερη επιλογή για να αναβαθμιστεί και να νιώσει ταυτόχρονα πως πήρε κάτι διαφορετικό και καλύτερο από το προηγούμενο.

:)  

Προσωπικά, όντας συνειδητά στο οικοσύστημα της Apple (με MacBook Pro, iPad Pro, Mac mini, Apple Watch, Apple TV 4K & κανά δυο ακόμη πράγματα που έχει η ευρύτερη οικογένεια), το iPhone 12 δεν σκέφτομαι να το αλλάξω φέτος. Δεν λέω ότι δεν είναι υπέροχο το 15 Pro (το max δεν με ελκύει λόγω μεγέθους) αλλά νομίζω ότι θα κάνω την αλλαγή του χρόνου, δεν χρειάζομαι κάτι που δεν μου δίνει το 12άρι μου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, paredwse είπε

Προσωπικά, όντας συνειδητά στο οικοσύστημα της Apple (με MacBook Pro, iPad Pro, Mac mini, Apple Watch, Apple TV 4K & κανά δυο ακόμη πράγματα που έχει η ευρύτερη οικογένεια), το iPhone 12 δεν σκέφτομαι να το αλλάξω φέτος. Δεν λέω ότι δεν είναι υπέροχο το 15 Pro (το max δεν με ελκύει λόγω μεγέθους) αλλά νομίζω ότι θα κάνω την αλλαγή του χρόνου, δεν χρειάζομαι κάτι που δεν μου δίνει το 12άρι μου. :)

Και εγώ αποφάσισα να παραμείνω στο 13pro και φέτος. Ήρθε όμως ο καιρός να περάσω από το watch series 5 που τα «έβγαλε τα λεφτά του τόσα χρόνια» και να περάσω σε ένα Ultra 2! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Επειδή περίμενα μια τέτοια εξυπνάδα πάρε τον ήλιο με s23 ultra (δική μου) και τράβα εσύ μία καλύτερη με το νέο μηλο και έλα να μου την δείξεις!

Την μαύρη κηλίδα που έπιασε η κάμερα την βλέπεις???

Ξέρεις τι είναι οι μαύρες κηλίδες?

ΑΙ και αυτό?

Ούτε στον ύπνο του μήλου τέτοιες φωτογραφίες....

Έχεις υπόψιν σου πόσα εκατομμύρια χλμ είναι μακριά ο ήλιος από την Γη?

 

Γιατί όπως είναι φυσικό όλοι μέρα τον ήλιο φωτογραφίζουμε και τα αστέρια με την τέλεια φωτογραφική του σ23 χαχαχαχ άσε μας ρε φίλε . Βάλτε να παίξει κανένα 4κ βίντεο το σάπιο s23 και μετά το συζητάμε .που και το ίδιο το κινητό το βίντεο που τραβάει κάνει λες και βγάζει ζελέ . 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimos13 είπε

Hello!

Περίμενα να βγει το 15άρι γιατί ήθελα κάποια στιγμή να αλλάξω.

Είχε βγει πριν μερικούς μήνες ένα πρόγραμμα, που έκανες trade inn το παλιό μοντέλο και σου διναν έκπτωση. Στο iphone μου 10X 256GB, έβγαινε περιπου 200 ευρώ. Ίσχυε σε αρκετά καταστήματα, όπως και στο istorm.

Έχει κάποιος ενημέρωση αν θα ισχύει και για την αγορά του 15pro? 

Λογικα θα τρεξει κατι αντιστοιχο για παραδοση παλιων συσκευων αλλα συνηθως δεν γινεται day one......Η τιμη που εδωσαν τοτε παιζει βεβαια να μην ισχυει με την κυκλοφορια της σειρας 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Οι χρήστες του μήλου έχετε μια τάση να μηδενίζετε οτιδήποτε άλλο εκτός της αγαπημένης σας εταιρίας....

Και εγώ χρήστης Samsung είμαι. Απλώς δεν είμαι οπαδός κανενός. Προσπαθώ να τα βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά.

5 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Έχω και x10 optical zoom με ois...

Καλό που έχεις 10x optical αλλά πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό σωστά στην καθημερινότητα; Μιλάμε τώρα για αντίστοιχο φακό 240mm σε πραγματική κάμερα. Τέτοιοι φακοί χρησιμοποιούνται συνήθως για φωτογραφίσεις άγριων ζώων, σπορ κτλ. που όμως χρειάζεσαι παραπάνω απαιτήσεις από την κάμερα για να τα βγάλεις σωστά, δεν νομίζω πως θα σε καλύψει ο αισθητήρας του κινητού. Οπότε μήπως καταλήγει απλά σαν φακός να τραβάς απομακρυσμένα για να λες "κοίτα πόσο μακριά πάει"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john_ είπε

Και εγώ χρήστης Samsung είμαι. Απλώς δεν είμαι οπαδός κανενός. Προσπαθώ να τα βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά.

Καλό που έχεις 10x optical αλλά πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό σωστά στην καθημερινότητα; Μιλάμε τώρα για αντίστοιχο φακό 240mm σε πραγματική κάμερα. Τέτοιοι φακοί χρησιμοποιούνται συνήθως για φωτογραφίσεις άγριων ζώων, σπορ κτλ. που όμως χρειάζεσαι παραπάνω απαιτήσεις από την κάμερα για να τα βγάλεις σωστά, δεν νομίζω πως θα σε καλύψει ο αισθητήρας του κινητού. Οπότε μήπως καταλήγει απλά σαν φακός να τραβάς απομακρυσμένα για να λες "κοίτα πόσο μακριά πάει"; 

Μία χαρά την κάνει τη δουλειά του!

Έχω και x3 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Ακομα δεν δεχεσαι μυγα στο σπαθί σου για την apple..;  εγω πάντως με 13 χρόνια σαμι...  Τώρα που μου χαλασε η εσωτερικη οθονη στο fold 3 και με πέταξαν εκτός εγγύησης λογω γρατσουνιων στο απεξω μέρος της συσκευής κ ζητάνε 631 ευρώ δεν τους αγαπάω και τόσο... Μηπως δεν υπάρχει λόγος να φανατιζομαστε για εταιρείες οπως την apple που λένε οτι ειναι οι καλυτερες... Και αγοράζουν οθονες απο σαμι...  Κ εταιρείες οπως η σαμι που κορόιδευε την apple για αφαίρεση φορτιστή... Audio jack  κ πως δεν έχει micro sd κ όλως τυχαίως τα έβγαλε και αυτή...  Σκέφτηκα για λιγο να παω σε i phone, αλλα θυμήθηκα ξανά γιατί δε την χωνεύω τόσα χρόνια οσο κ δυνατή να είναι.. 

Φανατισμός, μεγάλη συζήτηση. Μια αντίστοιχη εμπειρία πάντως είχα κι εγώ με το iPhone 11 όταν είχε κυκλοφορήσει στα 930,00€ 128GB και μετά από 3 χρόνια μου πάγωσε η οθόνη στο lock screen. Δεν κάηκε, δεν έσπασε απλά κόλλησε. Το κινητό θήκες, τζάμια από την πρώτη στιγμή. Εντέλει δεν ήταν software άλλα η καλή apple ζητάει 259,00€ για την αλλαγή της οθόνης ακόμα και στην iRepair που την έκανε επίσημο σέρβις (αν είναι δυνατόν).

Το τηλέφωνο καινούργιο κοστίζει κάτω από 500,00€. Για πες μου τι συμφέρει; Να αλλάξεις την οθόνη με γνήσια με την προϋπόθεση πως κρατάς και το κινητό άρα και μια μπαταρία άλλα 99,00€ και πάμε στα 358,00€ που σημαίνει με άλλα 122,00€ το αγοράζεις καινούργιο.

Γιατί δεν ρίχνει τις τιμές των ανταλλακτικών, ξέρουμε όλοι πόσο κοστίζουν πραγματικά οι οθόνες. Έβαλα μια οθόνη με 80,00€ και όσο κρατήσει, μπαταρία δεν αλλάζω όσο βγάλει μετά το κρατάω εφεδρικό για ώρα ανάγκης. Γιατί σπάει μπάλες με τα μηνύματα πως τα ανταλλακτικά της δεν είναι γνήσια; Ξέρουμε όλοι πως μπορούν να σβήσουν αυτές οι ειδοποιήσεις. 

Όλες οι εταιρείες το ίδιο πανάκριβες είναι. Απλά μη σου κάτσει μ@λ@κί@ για να το εξακριβώσεις. Εμένα το iPhone σε θήκη της spigen και στις γωνίες έχει ξεθωριάσει το χρώμα. Το περίβλημα γύρω από τις κάμερες επίσης σημαδάκια που είναι τέρμα νορμάλ να γίνουν, τι σημαίνει πως κακομεταχειρίζεσαι το τηλέφωνο.

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Μία χαρά την κάνει τη δουλειά του!

Έχω και x3 !

Καλοδεχούμενο και το 10x τότε. Αν και προσωπικά όπως είπα θα προτιμούσα η Samsung να εστιάσει περισσότερο σε 1 αισθητήρα και να βελτιώσει τη φωτογραφία της στο κανονικό εύρος (1x-3x) όσο δυνατόν περισσότερο μπορεί. Κρίνοντας από τα iphone έχει ακόμα αρκετά περιθώρια βελτιώσης στην τελική ποιότητα εικόνας μέσω λογισμικού.

Παραθέτω εδώ κάτω πόσο καλή ευκρίνεια έχει μια φωτογραφία όταν τραβάει κάποιος με iPhone 14 Pro σε ProRAW και απλά μεγενθύνει την εικόνα. Tέτοια ευκρίνεια και ποιότητα χρωμάτων δυστυχώς δεν την έχει η σειρά S της Samsung, αλλά ούτε και κάποιο άλλο κινητό απ όσα έχω δει.

 

Screenshot 2023-09-13 at 12.58.52 PM.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Γιατί όπως είναι φυσικό όλοι μέρα τον ήλιο φωτογραφίζουμε και τα αστέρια με την τέλεια φωτογραφική του σ23 χαχαχαχ άσε μας ρε φίλε . Βάλτε να παίξει κανένα 4κ βίντεο το σάπιο s23 και μετά το συζητάμε .που και το ίδιο το κινητό το βίντεο που τραβάει κάνει λες και βγάζει ζελέ . 

Όλα τα βγάζουμε ο καθένας με τις προτιμήσεις του.

Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις πως χρησιμοποιήσω τις κάμερες μου?

Σάπιο το s23 ultra, το διάβασα και αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο άλλος πήγε κι έδωσε 1500 ευρώ για ένα από τα καλύτερα φωτογραφικά smartphones, για τα να τραβάει το φεγγάρι και τον Ήλιο 😆😆😆

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Απάντησα στο ποστ για το φεγγάρι!

Οι χρήστες του μήλου έχετε μια τάση να μηδενίζετε οτιδήποτε άλλο εκτός της αγαπημένης σας εταιρίας....

Έχω και x10 optical zoom με ois...

Κάπου είναι το ένα καλύτερο κάπου το άλλο. Ο μηδενισμός εκατέρωθεν ή το overreacting σε σχετικά ασήμαντα features είναι κουτός.

π.χ. εγώ δεν έχω πάθος και την γνώση με την φωτογραφία ώστε να ασχολούμε με τις διαφορές. Επίσης ούτε τρελάθηκα με τα ΑΑΑ games, δεν χρησιμοποιώ το κινητό για κονσόλα να τσακίσω την μπαταρία σε 1 χρόνο. Αδιάφορα και τα 2.

Μου θυμίζετε την σύγκριση και την διαφωνία κάποτε για yasmine bleeth και Pamela στο baywatch.
Τι να κάνουμε εμένα μου άρεσε η μελαχρινή :P 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...