Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμοί ρεύματος


stelioscos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας είμαι ιδιοκτήτης μίνι μάρκετ πρόσφατα μου ήλθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 3345 ευρώ και κατανάλωσηση σχεδόν 19000 kvw  έχω αιρκοντίσιον 6 ψυγεία φωτισμό κλπ δεν λέω αλλά και 19000 kvw στο τετράμηνο δεν είναι πολύ? Είναι φυσιολογική η κατανάλωση 19000 kvw στο τετράμηνο η πρέπει να το ψάξω τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς κοίτα τον μετρητή και βεβαιώσου ότι δεν έχει γίνει λάθος καταμέτρηση. Ή μήπως έγινε λάθος καταμέτρηση (μικρότερη) στο προηγούμενο 4μηνο και τώρα μπήκαν όλες οι κιλοβατώρες μαζεμένες.

Αν οι καταμετρήσεις είναι σωστές, μετά μπορεί να φταίνε χίλια δυο πράγματα.

Για τι διαφορά μιλάμε σε σχέση με το περσινό 4μηνο;

Επίσης άλλαξε κάτι σε σχέση με πέρυσι πχ νέο κλιματιστικό, νέο ψυγείο, καταψύκτη κλπ;

Εμένα παλιά μου είχανε δώσει με χρησιδάνειο έναν όρθιο καταψύκτη για τούρτες παγωτού και μου τριπλασίασε τη κατανάλωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelioscos είπε

Γεια σας είμαι ιδιοκτήτης μίνι μάρκετ πρόσφατα μου ήλθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ 3345 ευρώ και κατανάλωσηση σχεδόν 19000 kvw  έχω αιρκοντίσιον 6 ψυγεία φωτισμό κλπ δεν λέω αλλά και 19000 kvw στο τετράμηνο δεν είναι πολύ? Είναι φυσιολογική η κατανάλωση 19000 kvw στο τετράμηνο η πρέπει να το ψάξω τι συμβαίνει?

Οταν λες 6 ψυγεία. Εννοείς από εκείνα τα τεράστια που απαιτούν τριφασικο και έχουν ξεχωριστό συμπιεστή και συμπύκνωτη σε εξωτερική μονάδα; Η κατι μικρά ψυγεία σαν τους παλαιούς τηλεφωνικούς θαλάμους που προορίζονται μόνο για αναψυκτικά και μερα; 

Με τα δεδομένα που λες έχεις κατά μέσο όρο 6.5kWh άμα ώρα, δηλαδή 6.5kW. Δεν αποκλείεται με τους καύσωνες να έφτασες και τόσο και να ανέβασαν φορτία όλα τα ψυγεία. Κάνε πρώτα αυτά που σου είπε ο προηγούμενος, έχε και στο νου σου αυτό που σου έγραψα. 

Δες τις οδηγίες και τα ταμπελακια του κάθε ψυγείου τι ισχύ έχουνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Νομίζω ότι πας για πρωτάθλημα με τέτοιες καταναλώσεις 😕

Καλα όχι και πρωτάθλημα. Εμείς καίμε 22kw την ώρα σε γεώτρηση με 30αρι υποβρύχιο για χωράφια και έχουμε φτάσει μέσα σε 3 μήνες μέχρι 40 χιλιάδες kw κοντά 4 χιλιάρικα παλιότερα. Τώρα και εκεί ξέφυγαν και από 10 λεπτά πήγε 16 λεπτά πιο ακριβό από του σπιτιού με τους καραγκιόζηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Νομίζω ότι πας για πρωτάθλημα με τέτοιες καταναλώσεις 😕

Δεν θα το έλεγα, πρώτα πρέπει να μας πει τι είδους και μεγέθους ψυγεία έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το θέμα πάντως έχει ανοιχτεί στα αθλητικά 😕

 

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Νομίζω ότι πας για πρωτάθλημα με τέτοιες καταναλώσεις 😕

αποφάσισε...

Spoiler

😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα όχι και πρωτάθλημα. Εμείς καίμε 22kw την ώρα σε γεώτρηση με 30αρι υποβρύχιο για χωράφια και έχουμε φτάσει μέσα σε 3 μήνες μέχρι 40 χιλιάδες kw κοντά 4 χιλιάρικα παλιότερα. Τώρα και εκεί ξέφυγαν και από 10 λεπτά πήγε 16 λεπτά πιο ακριβό από του σπιτιού με τους καραγκιόζηδες. 

Εκεί μας κατάντησαν 😕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...