Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με patchαρισμα σε δομημένη καλωδίωση.


stedes
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από stedes,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους συμφοριτες ,έφτιαξα στο καινούργιο σπίτι μου δίκτυο με καλώδιο cat6, το οποίο αποτελείται από 4 συνολικά πρίζες ethernet  και μια στο πατάρι .Οι πρίζες που χρησιμοποίησα είναι sneider asfora  και πρότυπο 568B  και έχω το εξής κουφό σε δύο  πρίζες που στην μια το έλυσα εντελώς τυχαία μετά από 6ωρες δοκιμών ,άρα τώρα έχω μόνο μια πρίζα πρόβλημα ,βάζοντας το tester δικτύου στο καλώδιο που ξεκινά από switch όλα βαίνουν κανονικά με σειρά 1,2,3,4,5,6,7,8 πάω στην άλλη άκρη στην πρίζα και ανακαλύπτω ότι τα χρώματα της σύνδεσης της πρίζας είναι ΛΑΘΟΣ (τουρκικές πρίζες)καφέ -τσιγαρα και μετά από 5 ώρες ανακαλύπτω 

ΠΡΙΖΑ                                                      ΚΑΛΩΔΙΟ

Μπλε /άσπρο                                           πράσινο

Μπλε.                                                          Μπλε

Πράσινο.                                                    Μπλε/άσπρο

Πρασινο/άσπρο.                                       Πράσινο/άσπρο

Καφέ.                                                           Καφέ

Καφέ/άσπρο                                               καφέ/άσπρο

Πορτοκαλί/άσπρο                                πορτοκαλί/άσπρο

Πορτοκαλί.                                             Πορτοκαλί

Στο ένα στέλεχος του καλωδίου είμαι οκ και στο άλλο η καλύτερη σειρά που λαμβάνω στην πρίζα είναι 1,2,3,4,6,5,7,8 και αν αλλάξω το 5 με το 6 για να σας προλάβω βγαίνουν αλλά των άλλων , υπόψιν έχω αλλάξει 2 πρίζες της εταιρίας και τα ίδια ,δεν θέλω να χάσω την συγκεκριμένη πρίζα και δεν μπορώ να περάσω άλλο καλώδιο βοήθεια ευχαριστώ 

αυτο χρησιμοποιω

 

PER.208369.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως στο πισω μερος οι πριζες εχουν τα χρώματα που πρεπει να μπουν σε καθε υποδοχη αναλογα με το πρότυπο Α ή Β 
Επίσης κοιτα μηπως σε καποιο μερος τα καλωδια ενώνονται και σου βραχυκυκλώνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι πρίζες έχουν σχέδιο από πίσω με χρώματα αυτο το γνωρίζω ,αστοχία υλικού πιστεύω οι συγκεκριμένες ,τώρα για βραχυκύκλωμα? Λίγο δύσκολο να το βρω είναι πίσω από τροφοθηκη κουζίνας μπέρδεμα ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν , κόβεις το RJ45 που κουμπώνει στο switch σου , βγάζεις κ τα καλώδια από το πριζάκι

ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΩΣΤΑ , τυπικά κ κυριλλέ ναι βάζεις 568Β (πορτοκαλί+ασπρο , πορτοκαλί , πράσινο+άσπρο, μπλε, μπλε+άσπρο, πρασινο, κάφέ+άσπρο, καφέ)

μιλάμε για μέσα στο σπίτι, ΠΡΑΚΤΙΚΑ δε σε νοιάζει πρότυπο 568β, ή 568α κλπ δε θα πας στα 100+ μέτρα καλώδιο

ΠΡΑΚΤΙΚΑ θες σύνδεση 1 προς 1 , δηλ ότι βάλεις στο pin1 από τη μια, θα βάλεις κ από την άλλη

Αν πάλι δε βγάλεις άκρη ή σου βραχυκυκλώνει κάτι , βρες 4 καλωδιάκια από τα 8 που λειτουργούν οκ, βάλτα με την ίδια σειρά στο Pin1 , 2, 3, 6 και θα έχείς 100Μbps  σε αυτό το καλώδιο, χωρίς όμως βραχυκύκλωμα κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, Kthulhou said:

λοιπόν , κόβεις το RJ45 που κουμπώνει στο switch σου , βγάζεις κ τα καλώδια από το πριζάκι

ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΩΣΤΑ , τυπικά κ κυριλλέ ναι βάζεις 568Β (πορτοκαλί+ασπρο , πορτοκαλί , πράσινο+άσπρο, μπλε, μπλε+άσπρο, πρασινο, κάφέ+άσπρο, καφέ)

μιλάμε για μέσα στο σπίτι, ΠΡΑΚΤΙΚΑ δε σε νοιάζει πρότυπο 568β, ή 568α κλπ δε θα πας στα 100+ μέτρα καλώδιο

ΠΡΑΚΤΙΚΑ θες σύνδεση 1 προς 1 , δηλ ότι βάλεις στο pin1 από τη μια, θα βάλεις κ από την άλλη

Αν πάλι δε βγάλεις άκρη ή σου βραχυκυκλώνει κάτι , βρες 4 καλωδιάκια από τα 8 που λειτουργούν οκ, βάλτα με την ίδια σειρά στο Pin1 , 2, 3, 6 και θα έχείς 100Μbps  σε αυτό το καλώδιο, χωρίς όμως βραχυκύκλωμα κλπ

να εισαι καλα φιλε μου ευχαριστω θα το δοκιμασω και θα σε ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πρόβλημα με patchαρισμα σε δομημένη καλωδίωση.
7 hours ago, Kthulhou said:

λοιπόν , κόβεις το RJ45 που κουμπώνει στο switch σου , βγάζεις κ τα καλώδια από το πριζάκι

ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΩΣΤΑ , τυπικά κ κυριλλέ ναι βάζεις 568Β (πορτοκαλί+ασπρο , πορτοκαλί , πράσινο+άσπρο, μπλε, μπλε+άσπρο, πρασινο, κάφέ+άσπρο, καφέ)

μιλάμε για μέσα στο σπίτι, ΠΡΑΚΤΙΚΑ δε σε νοιάζει πρότυπο 568β, ή 568α κλπ δε θα πας στα 100+ μέτρα καλώδιο

ΠΡΑΚΤΙΚΑ θες σύνδεση 1 προς 1 , δηλ ότι βάλεις στο pin1 από τη μια, θα βάλεις κ από την άλλη

Αν πάλι δε βγάλεις άκρη ή σου βραχυκυκλώνει κάτι , βρες 4 καλωδιάκια από τα 8 που λειτουργούν οκ, βάλτα με την ίδια σειρά στο Pin1 , 2, 3, 6 και θα έχείς 100Μbps  σε αυτό το καλώδιο, χωρίς όμως βραχυκύκλωμα κλπ

 μια διευκρινηση. 568a ή 568b ΜΟΝΟ.αν ο αλλος τα βαλει ενα προς ενα με τυχαια χρωματικη σειρα δεν θα παιξει ουτε στα 20 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

 μια διευκρινηση. 568a ή 568b ΜΟΝΟ.αν ο αλλος τα βαλει ενα προς ενα με τυχαια χρωματικη σειρα δεν θα παιξει ουτε στα 20 μετρα.

Ευχαριστώ κε πουλινε θα το έκανα έτσι με χρωματική σειρά 

2 λεπτά πριν, stedes είπε

Ευχαριστώ κε πουλινε θα το έκανα έτσι με χρωματική σειρά 

Παρεπιπτόντως έχω πολύμετρο,έχω rj45 tester πως θα βρω για βραχυκύκλωμα  ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, stedes said:

Καλησπέρα στους συμφοριτες ,έφτιαξα στο καινούργιο σπίτι μου δίκτυο με καλώδιο cat6, το οποίο αποτελείται από 4 συνολικά πρίζες ethernet  και μια στο πατάρι .Οι πρίζες που χρησιμοποίησα είναι sneider asfora  και πρότυπο 568B  και έχω το εξής κουφό σε δύο  πρίζες που στην μια το έλυσα εντελώς τυχαία μετά από 6ωρες δοκιμών ,άρα τώρα έχω μόνο μια πρίζα πρόβλημα ,βάζοντας το tester δικτύου στο καλώδιο που ξεκινά από switch όλα βαίνουν κανονικά με σειρά 1,2,3,4,5,6,7,8 πάω στην άλλη άκρη στην πρίζα και ανακαλύπτω ότι τα χρώματα της σύνδεσης της πρίζας είναι ΛΑΘΟΣ (τουρκικές πρίζες)καφέ -τσιγαρα και μετά από 5 ώρες ανακαλύπτω 

ΠΡΙΖΑ                                                      ΚΑΛΩΔΙΟ

Μπλε /άσπρο                                           πράσινο

Μπλε.                                                          Μπλε

Πράσινο.                                                    Μπλε/άσπρο

Πρασινο/άσπρο.                                       Πράσινο/άσπρο

Καφέ.                                                           Καφέ

Καφέ/άσπρο                                               καφέ/άσπρο

Πορτοκαλί/άσπρο                                πορτοκαλί/άσπρο

Πορτοκαλί.                                             Πορτοκαλί

Στο ένα στέλεχος του καλωδίου είμαι οκ και στο άλλο η καλύτερη σειρά που λαμβάνω στην πρίζα είναι 1,2,3,4,6,5,7,8 και αν αλλάξω το 5 με το 6 για να σας προλάβω βγαίνουν αλλά των άλλων , υπόψιν έχω αλλάξει 2 πρίζες της εταιρίας και τα ίδια ,δεν θέλω να χάσω την συγκεκριμένη πρίζα και δεν μπορώ να περάσω άλλο καλώδιο βοήθεια ευχαριστώ 

αυτο χρησιμοποιω

 

PER.208369.jpg

βαλε rj45 και απο τις 2 πλευρες δοκιμαστιkα.και τερματισε και απο τις 2 πλευρες t568b  και δες τι βγαζει το tester

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

βαλε rj45 και απο τις 2 πλευρες δοκιμαστιkα.και τερματισε και απο τις 2 πλευρες t568b  και δες τι βγαζει το tester

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/09/2023 at 20:18, stedes said:

Ευχαριστώ 

για δοκιμη για να δουμε τι παιζει και να βγαλουμε εκτος την πριζα

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προβληματικές πρίζες η patch panel που έχουν σκάσει κάνα 2-3 φορές στην εταιρία κόβω ένα.καλωδιακι utp και ξεγυμνωνω τα 4 ζεύγη . Με πολύμετρο πάω στην ρεγκλετα.της πρίζας η του πάνελ και μετράω την συνέχεια . Πιάνω δηλαδή το πορτοκαλί άσπρο με τον ένα ακροδέκτη στο καλώδιο και με τον άλλο πάω στη πρίζα και τον τοποθετώ στο πορτοκαλί άσπρο του 568b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Τελικά Χαλασμένο το tester δεν ξέρω από τι ,αγόρασα για να έχω και μελλοντικά το noyafa ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ NF-806R και όλα δουλεύουν κανονικά ευχαριστώ όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 22/09/2023 at 20:15, stedes said:

Τελικά Χαλασμένο το tester δεν ξέρω από τι ,αγόρασα για να έχω και μελλοντικά το noyafa ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ NF-806R και όλα δουλεύουν κανονικά ευχαριστώ όλους 

ωραια και ποιοτικα ειναι τα Fluke αλλα οι τιμες ειναι πολυ ψηλα.ακομα και το πιο απλο εχει πανω απο 200.τα καλα χτυπανε 500 ευρω αλλα σου λενε τα παντα.αν ειναι βραχυκυκλωμενο αν ειναι κομμενο και στα ποσα μετρα. απλα το λεω γενικα οχι προσωπικα για σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...