Προς το περιεχόμενο

free greek fonts


j2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιά είχαν βγάλει ο Πουλιάδης και η Magenda πακέτα με γραμματοσειρές (από ένα ο καθένας) το οποία δεν ήταν βέβαια δωρεάν αλλά μπορείς νομίζω να τα βρεις, και είχαν πολύ ωραίες γραμματοσειρές. Το κακό είναι ότι ήταν ttf και δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψουν εκεί που τις θέλεις.

Αλήθεια, για ποιο πρόγραμμα τις χρειάζεσαι;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω ολους..

Υπαρχει κατι και σε στενσιλ γραμματοσειρες(απλες οχι καλλιγραφικες σαν αυτη στη φωτο) ?

20200727123235_papercraft_stensil_zografikis_grammata_21x30cm_0515057_11275.jpeg

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Χρονια πριν κυκλοφορουσαν παρα πολλες Ελληνικες καλλιγραφικες γραμματοσειρες, απο σελιδες και απο εμπορικες κυκλοφοριες, αλλα δυστηχως τις εχασα.

Εψαχνα προσφατα  να τις εντοπισω, και βρηκα τις παρακατω σελιδες οπου εχουν καποιες απο αυτες δωρεαν προς ληψη:

https://www.greekfontsociety-gfs.gr/typefaces

https://www.onassis.org/el/initiatives/cavafy-archive/cavafy-script

Σε περιπτωση οπου εχει κανεις Ελληνικες καλλιγραφικες γραμματοσειρες πχ απο τα πακετα οπου κυκλοφορουσαν απο το 2003 και πριν, πλεον θεωρουνται public domain / κοινης χρησης και τις ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, D___G said:

Επειδή με ενδιαφέρει, σε ποιον φάκελο μπορεί κανείς να τα κάνει εγκατάσταση; 

Εξαρταται απο το λειτουργικο σου συστημα. Στα Windows για 15+ χρονια τωρα απλα επιλεγεις να εγκατασταθουν οσα θελεις με την διαδικασια της εικονας μου

 

Fontinstallation.PNG.1a8cacfee15e036e7c8b9424b36ceb8e.PNG

 

Αν θες να αφαιρεσεις απο την αλλη γραμματοσειρες, πας Control Panel > Appearance and Personalization > Fonts > Preview, delete, or show and hide fonts

και αντιστοιχως καταργησεις οσα δεν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...